• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Praca na wakacje dla młodzieży - oferty, zarobki, korzyści

kc
23 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (2)

Praca na wakacje dla młodzieży cieszy się popularnością wśród różnych grup wiekowych. W sezonie letnim pracodawcy szukają dodatkowych rąk głównie w gastronomii, turystyce czy handlu. Warto zacząć obserwować rynek jak najszybciej. Część ofert pojawia się już w maju i na początku czerwca.Jaka praca na wakacje dla młodzieży?Możliwości pracy dla młodzieży na wakacje zależą od wieku, doświadczenia i preferencji. W sezonie na rynku pojawiają się oferty dotyczące różnych branż. Pracę mogą znaleźć osoby dobrze odnajdujące się zarówno w pracy zespołowej oraz obsłudze klienta, jak i samodzielnym wykonywaniu obowiązków.

Popularne prace na wakacje dla młodzieży:

 • praca w sklepie albo restauracji - wiele sklepów i restauracji zatrudnia młodzież na stanowiskach pomocniczych, takich jak kelner, sprzedawca, kasjer, czy pomoc kuchenna;
 • opieka nad dziećmi - osoby, które nie ukończyły jeszcze 18. roku życia mogą znaleźć zatrudnienie w opiece nad dziećmi, np. na koloniach i obozach czy jako animatorzy w hotelach;
 • praca w turystyce - wiele miejscowości turystycznych m.in. Trójmiasto potrzebuje dodatkowych rąk do pracy w okresie letnim, np. w hotelach, pensjonatach, wypożyczalniach rowerów, czy parkach rozrywki;
 • praca na plaży - plaże, baseny i parki wodne często poszukują młodych ludzi, którzy pomogą w obsłudze plażowej, sprzedawaniu napojów i przekąsek, lub pilnowaniu bezpieczeństwa;
 • praca w ogrodzie - osoby interesujące się ogrodnictwem mogą znaleźć pracę jako pomocnik ogrodnika, kosząc trawniki, pielęgnując rośliny lub wykaszając trawy.

Wiele firm otwiera się na młodych pracowników oferując drobne zadania do wykonania i elastyczny grafik pracy, a brak doświadczenia nie jest przeszkodą. Każde stanowisko ma zarówno zalety, jak i wady. Część osób sprawdzi się w pracy z ludźmi, np. w gastronomii czy opiece nad dziećmi, a ani lepiej poradzą sobie w zadaniach związanych z np. ogrodem czy sprzedażą.

Coraz więcej młodych pracuje i zarabia na własne potrzeby Coraz więcej młodych pracuje i zarabia na własne potrzeby

Praca na wakacje dla młodzieży - ile można zarobić?Zgodnie z przepisami osoba zatrudniona po raz pierwszy w życiu ma prawo do 100% wynagrodzenia minimalnego uwzględniając proporcję wynagrodzenia do wymiaru etatu. W przypadku wynagrodzenia wypłacanego na podstawie przepracowanych godzin minimalna stawka godzinowa wynosi 22,80 zł brutto, a od 1 lipca - 23,50 zł brutto. Ostateczna stawka zależy od konkretnego stanowiska czy doświadczenia.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w okresie nauki zawodu. W tym przypadku młodocianemu przysługuje wynagrodzenie obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale. Informację o wysokości wynagrodzenia podaje GUS.

Szczegółowe informacje dotyczące zatrudnienia oraz wynagrodzenia dla pracowników młodocianych udziela Państwowa Inspekcja Pracy.

Praca dla młodzieży na wakacje - dlaczego warto?Praca dla młodzieży na wakacje to sposób na rozwój umiejętności i zdobycie doświadczenia, które zaprocentują w przyszłości. Młodzi ludzie mają szansę na naukę pracy w zespole, obsługi klientów, komunikacji, negocjacji czy organizacji własnego czasu. Praca w wakacje zmusza młodzież do podejmowania decyzji oraz samodzielnego działania. Pomaga w rozwijaniu umiejętności radzenia sobie z trudnościami, a także ponoszenia odpowiedzialności.

Jak dzieci zarabiają w wakacje? Przedsiębiorczość w praktyce Jak dzieci zarabiają w wakacje? Przedsiębiorczość w praktyce

Wakacyjne zajęcia to również dobry sposób na nawiązanie relacji z rówieśnikami i dorosłymi. W przyszłości młodej osobie łatwiej będzie odnaleźć się na kolejnych etapach edukacji czy w pełnoetatowej pracy.

Korzyścią z pracy w sezonie jest także możliwość przetestowania różnych stanowisk w praktyce. Nastolatek może zorientować się w wymaganiach rynku pracy oraz łatwiej określić zawodowe cele i plany na przyszłość.

Jedną z największych zalet jest dostęp do własnych pieniędzy. Młoda osoba ma szansę nauczyć się, jak gospodarować zarobionymi środkami.

Warto jednak pamiętać, że praca na wakacje nie powinna być zbyt obciążająca. Letnia przerwa od nauki to przede wszystkim czas na wypoczynek, który jest bardzo ważny dla zdrowia i rozwoju młodych ludzi.
kc

Opinie (2)

 • Jeśli chodzi o specyfikę życia w Trójmieście, a tym bardziej lokalnego rynku pracy, uważam, że każdy młody człowiek wchodzacy w dorosłość musi przejść przez przynajmniej dwie szkoły zycia:
  1) Pracę u prywaciarza (taki prawdziwie polski , z kategorii tych widzenie okradanych przez państwo(a więc i zero ZUS i BHP + 10 mitycznych "ja nie panimaju" na nasze miejsce)
  2)Transcom xD

  • 3 0

 • Czy to prawda

  że markety budowlane Castorama i Leroy Merlin starały się o kwadrat przestrzeni bibliotecznej i są otwarte w każdą niedzielę.
  Na stronie internetowej mają niedziela zamknięta a są otwarte goryszch absurdów nie ma już w tym kraju otwarte w niedzielę bo mają kącik prawie w drzwiach wejściowych z paroma książkami których nikt nie chwyta.

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane