Wiadomości

stat

Polak na urlopie. Nad morzem i w dobrym towarzystwie

Polacy chętnie spędzają urlop nam polskim morzem.
Polacy chętnie spędzają urlop nam polskim morzem. fot. Anna Rezulak / KFP

Od tygodnia do dwóch, głównie w Polsce i przede wszystkim na Pomorzu - tak spędzamy wakacje, wynika z badania "Zwyczaje urlopowe Polaków" zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń. Atrakcyjne rozrywki to ważny element udanego urlopu, ale najważniejsze dla 52 proc. Polaków jest towarzystwo, w jakim go spędzają. Co trzecia osoba uważa, że najlepszym sposobem na popsucie sobie wakacji jest zaproszenie na nie towarzystwa, które narzeka. Do tego, żeby jeszcze udało się odciąć od pracy. Według 76 proc. badanych jest to możliwe.Największą wagę Polacy przywiązują do atrakcyjności turystycznej wybranego na letni wypoczynek miejsca - jak deklaruje 46 proc. respondentów. Dla 20 proc. liczy się przede wszystkim spokój i cisza, z kolei 17 proc. stawia na ciekawe rozrywki w miejscu pobytu. Czas na urlopie 38 proc. respondentów spędza pasywnie, leniuchując czy leżąc na plaży. Jak pokazują wyniki badania, co trzeci Polak korzysta z lokalnych rozrywek, a 20 proc. próbuje nowych aktywności.

Moda na urlop nad polskim morzem i jeziorami nie mija, wręcz przeciwnie, chętnych jest coraz więcej. Co trzeci Polak wybiera wakacje nad morzem (38 proc.), a 27 proc. ankietowanych woli wypoczynek nad jeziorami i rzekami. Jedynie 15 proc. Polaków decyduje się na wyjazd w góry, a proc. spędza urlop w miejscu zamieszkania, tylko 8 proc. decyduje się na wycieczkę objazdową po kraju.

Wśród najczęściej wybieranych województw na letnie wakacje respondenci deklarowali, że wybierają województwo pomorskie - 31 proc., warmińsko-mazurskie - 14 proc. oraz podlaskie - 11 proc.

Wyjazd na letni urlop 42 proc. Polaków organizuje na własną rękę, 30 proc. samodzielnie, ale korzystając z rad znajomych. Dla 19 proc. optymalną formą jest skorzystanie z gotowej oferty biura turystycznego, a dla 9 proc. dołączenie się do zorganizowanego wyjazdu przez znajomych lub rodzinę. Polacy najczęściej na wakacje wybierają się na siedem (25 proc.) lub 14 dni (25 proc.).

Dla co trzeciego Polaka, biorącego udział w badaniu serwisu, budżet przeznaczony na urlop nie jest problemem pod warunkiem, że go pilnuje i ustala limit wydatków. Spośród respondentów 28 proc. przyznaje, że wydatki wakacyjne są kłopotliwe, gdy na urlopie lubi się "zaszaleć". Według 24 proc. Polaków nie jest to powód do zmartwień, gdyż ta grupa respondentów zawsze odkłada więcej pieniędzy na wakacyjne wydatki. Dla 17 proc. Polaków urlopowy budżet jest problemem, ponieważ obciążony jest stresem, że podczas wyjazdu wypoczynkowego nie starczy go na wszystko.

- Coraz więcej osób decyduje się na aktywny wypoczynek podczas urlopu. Z naszych obserwacji wynika, że rośnie zainteresowanie niestandardowymi i ciekawymi atrakcjami, takimi jak na przykład lot motolotnią czy flyboard. Nawet jeśli spędzamy wakacje w kraju, to coraz częściej szukamy w miejscu wypoczynku oryginalnych rozrywek. Aktywny urlop pozwala na regenerację organizmu i pomaga złapać dystans zarówno do życia zawodowego, jak i prywatnego - komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń. 
Podczas urlopu czas urozmaicamy sobie, interesując się rozrywkami plenerowymi jak np. parkami linowymi, parkami rozrywki, które chętnie odwiedza podczas lata aż 43 proc. Polaków, lubiących aktywny wypoczynek. Dla 38 proc. preferowaną formą rozrywki są sporty wodne, np. kajaki, skutery, windsurfing, przejażdżki łodziami motorowodnymi czy rejsy żaglówkami. Według 14 proc. lato jest idealne na spróbowanie sił za kierownicą gokartów, quadów i jazdy off road. Tylko 5 proc. śmiałków decyduje się podczas wakacyjnego urlopu na sporty powietrzne, skacząc na bungee, oddając skoki ze spadochronem czy podziwiając świat z paralotni.