• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Najważniejsze informacje dotyczące urlopów

Agnieszka Śladkowska
6 września 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Pracodawca ma obowiązek do 30 września udzielenia zaległego urlopu pracownikom, którzy nie zdążyli go jeszcze wykorzystać. Pracodawca ma obowiązek do 30 września udzielenia zaległego urlopu pracownikom, którzy nie zdążyli go jeszcze wykorzystać.

Choć większość z nas ma podstawową wiedzę dotyczącą urlopów wypoczynkowych, to od czasu do czasu trafiamy na pytanie, na które odpowiedź nie jest już taka oczywista. Czy wiedziałeś, że pracodawca do końca września ma obowiązek udzielenia ci zaległego urlopu? Zebraliśmy najważniejsze informacje, które pomogą ci uzupełnić wiedzę.


Czy zostały Ci jeszcze dni zaległego urlopu z 2012 roku?


Niestety nie wszyscy pracodawcy przestrzegają praw pracowniczych, są też tacy, którzy mimo dobrych chęci, nie są na bieżąco ze zmianami w Kodeksie Pracy. Dlatego w naszym interesie powinna leżeć znajomość obowiązujących przepisów. Razem z Agatą Mikucką z Kancelarii Kawczyński&Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni, stworzyliśmy listę najważniejszych informacji dotyczących urlopów wypoczynkowych.

1. Razem z końcem września mija termin udzielenia zaległego urlopu pracownikom. Zapis dotyczy jednak udzielenia urlopu, a nie jego wykorzystania, które może przypadać na późniejszy termin.

2. Prawo do urlopu nabywa się po miesiącu pracy u danego pracodawcy (pierwszy urlop) lub z dniem 1 stycznia roku kalendarzowego następującego po roku rozpoczęcia pracy (kolejny urlop).

3. Wymiar urlopu wynosi 20 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, a 26 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

4. Do okresu zatrudnienia wlicza się ukończenie:
-      zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - nie więcej jednak niż 3 lata,
-      średniej szkoły zawodowej - nie więcej jednak niż 5 lat,
-      średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych - 5 lat,
-      średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata,
-      szkoły policealnej - 6 lat,
-      szkoły wyższej - 8 lat.
Powyższe okresy nauki nie podlegają sumowaniu. Jeśli pracownik uczył się w trakcie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się okres, którego wliczenie jest dla pracownika bardziej korzystne.

5. Jeśli pracownik w trakcie roku kalendarzowego nabywa prawo do 26 dni urlopu przysługuje mu urlop uzupełniający. Np. jeśli 10 letni okres zatrudnienia upływa we wrześniu, uzyskuje on w tym miesiącu prawo do dodatkowych 6 dni urlopu wypoczynkowego.

6. Pracownik ma prawo do czterech dni urlopu na żądanie w roku kalendarzowym, swoje żądanie musi zgłosić najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu

7. Pracownik nie może rozpocząć urlopu "na żądanie", dopóki pracodawca nie wyrazi na to zgody. Rozpoczęcie urlopu przed udzieleniem go, może być uznane za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych, co skutkować może z kolei rozwiązaniem umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym. Jednakże nieuzasadniona odmowa udzielenia tego urlopu przez pracodawcę może zostać uznana jako wykroczenie przeciwko prawom pracownika.

8. Przyczyny, które usprawiedliwiają nieobecność w pracy i uniemożliwiają rozpoczęcie urlopu (w szczególności choroba, powołanie na ćwiczenia/przeszkolenie wojskowe, urlop macierzyński), sprawiają, że pracodawca ma obowiązek przesunięcia urlopu na termin późniejszy.

9. Pracownikowi na urlopie wypoczynkowym, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę.

10. W wyjątkowych sytuacjach pracodawca może odwołać pracownika z urlopu, ale tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.

11. Przy rozwiązaniu umowy pracownikowi przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop, chyba że strony zamierzają zawrzeć kolejną umowę o pracę bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy i postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie kolejnego stosunku pracy.

12. Jeśli pracodawca nie udziela urlopu wypoczynkowego albo bezpodstawnie obniża jego wymiar, podlega on karze grzywny w wysokości od 1.000 do 30.000 zł. Naruszenie obowiązków w zakresie udzielania pracownikom urlopu wypoczynkowego może również stanowić podstawę do uznania, że pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia obowiązków wobec pracownika, co skutkować może z kolei możliwością rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia w trybie art. 55 § 11 KP.

Miejsca

Opinie (43) 5 zablokowanych

  • Dla kogo napisano ten artykul, pytam? (2)

    Chyba jedynie dla leniow, darmozjadow i nierobow w urzedach, bo reszta spoleczenstwa (zdecydowana wiekszosc) wiadomo jakiego typu umowy posiada, mimo ze praca ewidentnie zalicza sie do takiej "na umowe o prace na caly etat, plus ewentualnie nadgodziny". Ja i tak jestem w calkiem dobrej sytuacji jak na nasze realia, poniewaz zamiast umowy zlecenia, o dzielo, czy jakiegos innego smiecia, mam umowe o prace na pol etatu. Szkoda tylko, ze urlop mam liczony wg umowy, nie dostaje zwrotow ze skarbowki (a jestem dodatkowo samotna matka), o tym ile na emeryture mi sie odklada, to nawet nie wspomne, zreszta co to ma za znaczenie, skoro ostatnie wydarzenia pokazuja, ze zus moze nie wyplacac zaleglych swiadczen, mimo nakazu, bo tak zusowi sie podoba i koniec.

    Zastanawiam sie tylko po jaka cholere MY WSZYSCY utrzymujemy instytucje typu PIP? Skoro rynek pracy wyglada u nas kazdy wie jak, tzn. ze ta instytucja jest totalnie zbedna, bo gdyby pelnila swoja funkcje, to skala nieprawidlowosci mialaby odwrotne proporcje z tym, co powinno byc norma (czyli odpowiednia umowa do realnej sytuacji zawodowej).

    Temat PUP przemilcze, bo szkoda slow.

    LUDZIE, OGARNIJCIE SIE!! TYLU Z WAS NARZEKA, A CO ROBICIE BY BYLO INACZEJ??
    Ja walcze z urzednikami w kilku moich sprawach, i rozwala mnie psychicznie w pewnym momentach to, co urzednicy wyczyniaja! I dotyczy to urzedow kazdego szczebla w "hierarchii"!! Mysla, ze sa ponad prawem, bezkarni, moga robic co im sie podoba! Ta walka kosztuje wiele stresu, nerwow, czasu, poglebiania wiedzy w zakresie przepisow prawa... Jednak Ja nie odpuszcze, i o odszkodowanie bede walczyc rowniez! Tak samo jak i o pociagniecie do odpowiedzialnosci karnej i dyscyplinarnej kazdego urzedasa, ktory bezprawnie i blednie przeciagal moje sprawy! Trwa to juz rok, czesto mam ochote odpuscic, ale NIE MOZNA!
    Jednak niestety, takie jednostki jak Ja nie zwojuja nic na wieksza skale, tak wiec przestancie tylko marudzic, a wezcie sprawy w swoje rece, samo sie nie zrobi, i nie odpuszczajcie!!

    • 17 6

    • Święta racja, dlatego potrzebne nam Państwo minimum, tj. minimum urzędników, minimum podatków itd. a w zamian maksimum wolności obywatelskiej i gospodarczej, ale obarczonej odpowiedzialnością za siebie.

      • 0 2

    • Tia, a jak przyszło do podawania konkretnych liczb, to się okazało, że na śmieciówkach jest raptem 5% zatrudnnionych.

      Reszta jest na etacie, więc co to za gadanie "większość".

      • 0 0

  • urlop

    A jak i na jakiej podstawie oblicza się średnią urlopową? Z ilu miesięcy? Bo są pracodawcy co naliczają urlop z miesięcznego wynagrodzenia brutto. Czy to jest zgodne z prawem?

    • 0 2

  • praca w trybie ciaglym -3 zmiany (1)

    a jak wyglada urlop w trybie ciaglym? swieta itp, weekendy, czy sa wliczane w dni urlopu?

    • 3 1

    • oczywiście, że tak.

      • 0 0

  • co z tego ze sa przepisy ,kiedy u prywaciarza wyglada to tak :

    urlop jest ,ale bezpłatny , a jak się nie podoba to ...............

    • 5 0

  • A w zakłądzie mojego męża....

    Nie ma problemów z urlopem zaległym...
    po prostu do 31 grudnia musisz wykorzystać cały przypadający na ten rok urlop... Nawet te cztery dni na żadanie !!!! I nie ma żadnego gadania.... A jak się nie podoba to ....................

    • 1 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane