• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Letnie praktyki: pierwsze kroki na rynku pracy

Joanna Wszeborowska
4 maja 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Startuje program wakacyjnych staży
Pracodawcy coraz częściej decydują się zapłacić studentom za wykonywaną pracę, mając świadomość, że zwiększa to motywację młodych ludzi. Pracodawcy coraz częściej decydują się zapłacić studentom za wykonywaną pracę, mając świadomość, że zwiększa to motywację młodych ludzi.

"Mile widziane doświadczenie" to już standardowy wymóg zamieszczany w ogłoszeniach rekrutacyjnych. Pracodawcy oczekują, że pierwsze doświadczenia zawodowe studenci zdobędą jeszcze w trakcie trwania nauki. Wiosna to idealny czas, aby rozejrzeć się za praktyką lub stażem letnim, które umożliwią młodym ludziom odkrycie indywidualnych preferencji i zdobycie cennego doświadczenia zawodowego.



Czy odbywałe(a)ś kiedykolwiek staż/praktykę?

- Przeprowadzając menedżerów i specjalistów przez zmiany zawodowe, zauważam pewną prawidłowość. Osoby, które w czasach studenckich angażowały się w zróżnicowane staże, w przyszłości z większą łatwością odkrywają swoje preferencje zawodowe - dodaje Małgorzata Radzikowska z firmy ArchitekciKariery.pl

Obowiązek czy świadomy wybór?

W przypadku wielu kierunków studiów odbycie praktyki zawodowej jest obligatoryjnym warunkiem uzyskania dyplomu. Warto jednak wybrać przyszłego praktykodawcę adekwatnie do planowej ścieżki kariery.

- Wielu studentów traktuje praktyki studenckie jako przykry obowiązek wynikający z programu studiów lub jako możliwość zapełnienia kolejnych dwóch linijek w CV. Warto jednak zmienić podejście i spojrzeć na praktyki studenckie z perspektywy naszych przyszłych wyborów zawodowych - zachęca Małgorzata Radzikowska.

Bezrobocie wśród młodych wykształconych?

Okres od marca do czerwca to czas intensywnych rekrutacji do programów stażowych i wakacyjnych praktyk dla studentów i absolwentów. Coraz bardziej wymagający rynek pracy dla młodych ludzi stawia wiele wyzwań. Jak podaje Powiatowy Urząd Pracy w Gdańsku - do 15 kwietnia 2011 zarejestrowało się 335 bezrobotnych absolwentów do 27 roku życia.

- W Gdańsku, w połowie kwietnia, w ewidencji Powiatowego Urzędu Pracy znajdowało się łącznie 335 osób, które były absolwentami szkół wyższych do 27 roku życia - podaje Łukasz Iwaszkiewicz z PUP w Gdańsku.

Wśród bezrobotnych młodych osób z wykształceniem wyższym najwięcej jest absolwentów kierunków humanistycznych (pedagogika, socjologia, psychologia, filozofia i politologia) oraz ekonomicznych i nauk o zarządzaniu (zarządzanie, finanse, bankowość).

Autodiagnoza własnych preferencji?

Praktyki i staże są świetną okazją do spróbowania swoich sił w branży, z którą młody człowiek chce się w przyszłości związać. Pomagają też zdefiniować osobiste preferencje i oczekiwania względem przyszłego pracodawcy.

- Praktyki studenckie są cennym źródłem informacji o nas samych. Póki "na własnej skórze" nie doświadczymy stresu związanego z presją realizacji targetu sprzedaży czy terminowego przygotowania zestawienia statystyk kosztów logistycznych, nie dowiemy się czy jest to dla nas zajęcie zbyt stresujące, absolutnie nudne, czy być może dodające nam "wiatru w żaglach" - dodaje Małgorzata Radzikowska.

Im szybciej sprawdzi się samego siebie w danej dziedzinie, tym lepiej. W przypadku gdyby dana branża nie dawałaby satysfakcji, w młodym wieku łatwiej jest się przekwalifikować i zmienić jeszcze swój plan dalszej kariery zawodowej.

Dorobienie paru groszy?

Idealnym rozwiązaniem jest praktyka płatna, która umożliwia połączenie zdobywanie doświadczenia z pracą zarobkową. Pracodawcy coraz częściej decydują się zapłacić studentom za wykonywaną pracę, mając świadomość, że zwiększa to motywację młodych ludzi. Coraz częściej rynek pracy oferuje płatne programy praktyk i staży tj. Wakacyjny Staż, który organizowany jest w Gdańsku przez Urząd Miasta po raz dziewiąty. W tym roku do udziału w projekcie zgłosiło się 53 firmy, które w sumie ufunduje w sumie 254 płatnych staży. Dwa staże w dziale IT funduje portal Trojmiasto.pl.

Praktyka prawie jak okres próbny?

Praktyki i staże dają młodym ludziom szansę na wykorzystanie wiedzy w praktyce. Dla tych, którzy wykażą się największą inicjatywą i potencjałem, istnieje też szansa na zostanie u pracodawcy na dłużej.

- Staże umożliwiają zdobycie praktycznego doświadczenia, którego z reguły nie dają uczelnie wyższe. Poza tym już podczas odbywanych praktyk możemy wykazać się wiedzą, zaangażowaniem i przez to przekonać do siebie pracodawcę, który być może w przyszłości zaproponuje nam stałą posadę w firmie. Mi udało się dostać na staż do działu Public Relations, po jego ukończeniu zostałem przyjęty jako pracownik - mówi Artur Bałazy, student zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim, który odbył staż w sopockiej firmie Blue Media.

Aplikować czy nie - oto jest pytanie!

- Zdecydowanie warto! Studenci często boją się, twierdząc, że firma jest zbyt duża, że nie dadzą rady, że ośmieszą się podczas rozmowy rekrutacyjnej. Jednak to strach i niedocenianie własnej osoby ich ogranicza, bo nie umiejętności są najważniejsze, ale zaangażowanie i chęć rozwoju- dodaje Artur Bałazy.

Portal Trojmiasto.pl w ramach udziału w projekcie Wakacyjny Staż ufundował dwa miejsca dla przyszłych stażystów:

1) Staż w zespole Helpdesk
Wymagania:
- student min. III roku lub absolwent informatyki, elektroniki, telekomunikacji, matematyki,
- znajomość konfiguracji systemu Windows w wersjach od XP do 7, - zainteresowanie tematyką konfiguracji komputerów osobistych i sprzętu elektronicznego,
- umiejętność pracy w zespole,
- szybkie przyswajanie wiedzy.

2) Staż w zespole Programistów
Wymagania:
- student min. III roku lub absolwent informatyki, elektroniki, telekomunikacji, matematyki,
- umiejętność programowania PHP5(OPP),
- wiedza dotycząca projektowania relacyjnych baz danych (MySQL),
- mile widziana znajomość technologii internetowych (JavaScript, Ajax, XHTML, CSS),
- umiejętność pracy w zespole,
- szybkie przyswajanie wiedzy.

Terminy odbywania staży w portalu Trojmiasto.pl zostaną ustalone indywidualnie z laureatami i potrwają od 4 do 12 tygodni (dyspozycyjność 4-6 godzin dziennie, 3-4 dni w tygodniu).

Zapraszamy do zgłaszania swoich kandydatur na stronie: Wakacyjny Staż

Opinie (46) 3 zablokowane

  • pracuję w trójmiejskim urzędzie miasta i tak naprawdę to wpycha się na siłę (4)

    stażystów do wydziałów bezmyślnie bez żadnej organizacji, bo guru tak kazał. Trzeba wymyślać co im dać do roboty, pilnować aby dobrze ją wykonali jednocześnie zawalając własną pracę. Wszystko to za friko bez słowa dziękuję.
    Wszystko to żenujące.

    • 14 1

    • pracujesz w trojmiejskim urzedzie miasta? (3)

      gdzie taki się znajduje?
      na jakiej ulicy?

      co za leszczy przyjmują do urzędów !!! :-)

      • 5 4

      • No i żeś błysnął (2)

        Nie widzisz, że ktoś nie chce powiedzieć w którym dokładnie?! Ja mam ten sam kłopot z praktykantami w swojej firmie (przemysł stalowy). Dostaję studentów po PG, raptem jeden na 5, 6-ciu ma chęci, by sam o coś spytać, poprosić o wytłumaczenie, reszta czeka, co im się poda. Nawet idąc ze mną na inspekcję,nadzór nie maja w większości żadnych pytań, refleksji...

        • 3 1

        • to ty błysnąłeś :-) (1)

          widzisz gdzieś stwierdzenie: "w jednym z trójmiejskich urzędów"

          zapisz się na korepetycję z ojczystego języka !!!

          • 0 1

          • No comments...

            • 0 0

  • W obecnej rzeczywsistości, ale w sumie zawsze w Polsce..

    ..ważne są znajomości albo szczęście. Wiedza ma znaczenie drugo, a nawet trzeciorzędne.

    • 13 0

  • Praktyki (3)

    Prowadziłem w zeszłym miesiącu rekrutację na płatne praktyki, z perspektywą zatrudnienia na stałe. Ogłoszenia były na państwowych uczelniach w 3mieście. Wisiały przez niemal 3 tygodnie. W tym czasie dostałem raptem 8 aplikacji, z czego właściwie tylko 2 osoby były w miarę kompetentne. Nie wymagaliśmy żadnego doświadczenia, angielski plus chęci w zupełności by wystarczyło. W rezultacie zaproponowaliśmy 1 osobie zatrudnienie - 2500 brutto na praktyce. I osoba się wycofała. Dodam, że praktyka była jak najbardziej rozwojowa. Żadnego telemarketingu, kserowania itp.
    Po takich zabiegach zdecydowaliśmy o zatrudnieniu osoby po studiach. Zdecydowanie jesteśmy zdegustowani brakiem chęci, motywacji i kwalifikacji u studentów.

    • 2 9

    • A świstak siedzi i zawija praktyki w sreberka. (1)

      Mam uwierzyć w 2,500 zł na dzień dobry? Obrażasz naszą inteligencję. W resztę mogę, warunkowo.

      • 5 1

      • Ja daję nawet 3-5 tyś na starcie. No ale pewnie inna branża.

        • 2 0

    • jestem chętny,
      kończę PG-biotechnologia, ponadto studiuję na UG-fizyka-kierunki trudniejsze niż inne:),,by the way posiadam wiedzę także w innych dziedzinach
      szybko się uczę, nawet całki potafię w głowie rozwiązywać:)

      asp696@gmail.com

      • 0 0

  • MA BYC MLODY "GLUPI" A NAJLEPIEJ INWALIDA I MA ROBIC ZA JAK NAJMNIEJSZE PIENIADZE !

    Taka jest prawda o 3-miejskim rynku pracy i pracodawcow. Znajomosc trzech jezykow, wyksztalcenie wyzsze itd do zamiatania a pracodawca ani be ani me po angielsku. Pracodawcy sie wydaje ze jak zaplaci 1300 zl to magistrow z jezykami zatrudni ''puk , puk pracodawcy , puk puk poszukajcie mozgu , puk puk ''. I najpierw sami sie nauczcie jezykow a pozniej wymagajcie a jak nie to trzeba dobrze nam zaplacic :)

    • 6 0

  • bez znajomości , donosicielstwa i kopania dołków pod innymi oraz starannego włażenia w tyłek przełożonym na karierę i awans nie ma szans - nawet z wyższym wykształceniem, doświadczeniem zawodowym i znajomością języków obcych...żałosne czasy na rynku pracy dla młodych i wykształconych...

    • 4 0

  • trojmiejski rynek pracy-fikcja (1)

    Ja dostalam prace w biurze, prowadzilam oddzial jednej ze szkol jezykowych, dostawalam 7,3 zl na reke.....do dorobienia sobie na studiach-ujdzie ale zeby z tego wyzyc-nie ma szans. Moi bardzo kompetentni znajomi miesiacami nie moga znalezc pracy po studiach....a jak sa juz oferty to za marne grosze...zenada;/ tylko wyjezdzac. a jak patrze na statystyki srednich wynagrodzen w 3miescie to smiac mi sie chce jakie to jest zaklamanie

    • 4 1

    • Z tego co piszesz zarabiałaś 7300 zł. Jeśli według Ciebie nie da się za to wyżyć, to chyba mieszkasz w apartamencie w Hiltonie a nie w zwykłym mieszkaniu.

      • 0 0

  • Niestety prawie wszystkie, staże/praktyki są bezpłatne. Nie wszyscy mogą se na to pozwolić. Co niektórzy wykorzystują wakacje by zarobić na siebie.
    Pozdrowienia dla wszystkich studentów, którzy nie żerują na rodzicach.

    • 1 0

  • Za kazda prace nalezy sie wynsgrodzenie (1)

    "Promocja" tych darmowych stażystów/praktyk to przyzwyczajenie do niewolnictwa. Jak widzę w CV że ktoś pracował za darmo to od razu wiem że mogę mu zaproponowac mniej niż innym .

    • 1 1

    • I dlatego jest tak jak jest.

      • 0 0

  • oszustwo i wyzysk wynikajace z ogromnego bezrobocia w kraju

    • 2 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane