• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Był mobbing w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wyniki kontroli Inspekcji Pracy

Ewelina Oleksy
20 września 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
W Urzędzie Miejskim i USC po sygnałach o mobbingu przeprowadzono szkolenia. W Urzędzie Miejskim i USC po sygnałach o mobbingu przeprowadzono szkolenia.

W Urzędzie Stanu Cywilnego w Gdańsku stosowano mobbing - tak wynika z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. Wśród pracowników przeprowadzono ankiety. Wskazali w nich, że ze strony przełożonych dochodziło do m.in. agresji słownej, uporczywego nękania, lekceważenia i zlecania zadań poniżej lub powyżej kompetencji. Miasto podsumowało działania, jakie w tej sprawie podjęło: przeprowadzono szkolenia.



Doświadczyłe(a)ś kiedyś mobbingu w miejscu pracy?

O sygnałach dotyczących mobbingu w Urzędzie Stanu Cywilnego w Gdańsku zrobiło się głośno rok temu.

Wtedy radni PiS poinformowali, że mają w tej sprawie "liczne sygnały od aktualnych oraz byłych pracowników". Dotyczyły one mobbingu, jakiego wobec nich miała się dopuszczać kierownik urzędu Grażyna Gorczyca.

Sekretarz miasta, Danuta Janczarek, przyznawała wtedy, że rzeczywiście wpłynęły sygnały od pracowników USC ws. mobbingu. Miasto wdrożyło wówczas procedury antymobbingowe. A Okręgowy Inspektorat Pracy wszczął kontrolę w USC.

Inspekcja Pracy stwierdziła nieprawidłowości



Sprawdziliśmy, jakie są wyniki tej kontroli. Okazuje się, że nie najlepsze dla pracodawcy.

Jak informuje nas Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku, za zgodą dyrektor Wydziału Kadr i Organizacji Urzędu Miejskiego oraz kierownik Urzędu Stanu Cywilnego inspektorzy pracy przeprowadzili wśród pracowników USC anonimowe ankiety nt. zachowań o charakterze mobbingowym.

- W badaniu wzięło udział 28 pracowników. Analiza przeprowadzonych ankiet wskazała na występowanie przypadków zachowań niepożądanych, które mogłyby wykazywać cechy mobbingu. Do zachowań tych należy zaliczyć m.in. agresję słowną, rozpowszechnianie i tworzenie nieprawdziwych informacji na temat pracownika, lekceważenie, ignorowanie, zlecanie sprzecznych bądź bezsensownych zadań, bądź też zadań poniżej lub powyżej posiadanych kwalifikacji - mówi nam Patrycja Potocka-Szmoń, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy ds. Prawno-Organizacyjnych. - Powyższe działania stosowane były zarówno przez pracodawcę, jak i bezpośredniego przełożonego czy też innego pracownika.
Siedziba gdańskiego USC. Siedziba gdańskiego USC.

Agresja słowna, uporczywe i długotrwałe nękanie lub zastraszanie



Z analizy ankiet przeprowadzonych przez PIP wynika też, że większość ankietowanych pracowników, pomimo posiadanej wiedzy na temat istniejących form przeciwdziałania mobbingowi w zakładzie pracy, nie zgłaszało problemu mobbingu pracodawcy.

- Dodatkowo inspektorzy pracy przesłuchali losowo wybranych pięcioro pracowników. Z pojedynczych zeznań świadków wynika m.in. iż wobec świadków były stosowane przez kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, działania lub zachowania polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu, agresja słowna, zlecano sprzeczne bądź bezsensowne zadania, wywołujące zaniżoną ocenę przydatności zawodowej - informuje Patrycja Potocka-Szmoń.
W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami inspektorzy pracy przesłali do pracodawcy wnioski dotyczące m.in. podjęcia działań mających na celu wyeliminowanie zachowań, które mogłyby być kwalifikowane jako zachowania mobbingowe, oraz mających na celu "skuteczne kształtowanie zasad współżycia społecznego w zakresie odpowiednich relacji służbowych między pracownikami Urzędu Stanu Cywilnego w Gdańsku".

Jak podkreśla Patrycja Potocka-Szmoń, inspektorzy opisali stan faktyczny, a ocena prawna, czy doszło do mobbingu należy do sądu. To wymaga złożenia odpowiedniego pozwu.

  • Władze Gdańska ostatnio podsumowały swoje działania ws. sygnałów o mobbingu w odpowiedzi na interpelację radnych PiS.
  • Władze Gdańska ostatnio podsumowały swoje działania ws. sygnałów o mobbingu w odpowiedzi na interpelację radnych PiS.

Co zrobiło miasto? Szkolenia



Kierownik USC nie straciła stanowiska. Miasto informuje natomiast, że w USC przeprowadzono szkolenia antymobbingowe.

Jak podaje Danuta Janczarek, sekretarz Gdańska, jesienią ubiegłego roku przeprowadzono szkolenie "Przeciwdziałanie mobbingowi i dyskryminacji w miejscu pracy", w którym obligatoryjnie uczestniczyli wszyscy pracownicy Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

- Celem szkolenia było wyjaśnienie, jak kształtować relacje, aby wyeliminować lub zminimalizować możliwość wystąpienia mobbingu, jak zidentyfikować zachowania niepożądane, dyskryminację i mobbing, jak reagować i udzielać pracownikom właściwego wsparcia oraz jakie są konsekwencje prawne takich zachowań - wyjaśnia Janczarek.

Była rozmowa z kierownik USC i jej zastępcami



Dodatkowo przeprowadzono rozmowę z kierownik USC i jej zastępcami, dotyczącą relacji z podległymi pracownikami, oraz pouczono o obowiązku podejmowania działań antymobbingowych.

Pod koniec marca tego roku pracownikom USC przeprowadzono z kolei szkolenie pod hasłem "Jak się dogadać z tymi, z którymi nam nie po drodze".

Komisja antymobbingowa w gdańskiej Straży Miejskiej Komisja antymobbingowa w gdańskiej Straży Miejskiej

- Celem szkolenia było wzmocnienie i usprawnienie komunikacji w zespole - mówi Janczarek. - Ponadto informuję, że do prezydenta Gdańska nie wpłynęło żadne zgłoszenie w sprawie mobbingu w Urzędzie Stanu Cywilnego - dodaje.

Mobbing można zgłaszać pisemnie, prezydent powoła komisję



- Prezydent miasta reprezentując pracodawcę, jakim jest Urząd Miejski, podejmuje starania, by środowisko pracy było wolne od mobbingu oraz innych form przemocy, zarówno ze strony przełożonych, jak i współpracowników. Realizowana przez Urząd Miejski w Gdańsku polityka antymobbingowa określa sposób przeciwdziałania mobbingowi - podkreśla.
Janczarek informuje, że każdy pracownik, który uważa, że doświadczył jakiejkolwiek formy mobbingu, lub będący świadkiem zdarzeń noszących znamiona mobbingu może wystąpić z pisemnym zgłoszeniem do prezydenta miasta, który "bez zbędnej zwłoki powołuje komisję mającą za zadanie wyjaśnić, czy opisane w zgłoszeniu zjawisko mobbingu miało miejsce".

Miejsca

Opinie (242) ponad 20 zablokowanych

  • (1)

    Urzędnicy, nauczcie się wreszczie, że po słowie "Ad" nie stawia się kropki! To nie jest skrót, tylko łacińskie "do".

    • 1 6

    • Widzę, że trzy kolejne osoby też miały do szkoły pod górkę xD

      • 0 4

  • W mieście deweloperki, sorry serdeczności, takie rzeczy? Szok!

    • 15 0

  • Kierownik powinien po czymś takim automatycznie zwolniony

    A ci zrobili szkolenia i zadowoleni z siebie. Tylko w Polsce! Widać władzom miasta Gdańska nie przeszkadza że ich szefowie traktują pracowników jak śmieci.

    • 25 1

  • A gdzie w takiej jednostce w ogóle jest miejsce na mobbing... po co?

    Tam nie zapadają nawet żadne istotne decyzje, nie ma wielkich pieniędzy. Ich zadania to z której półki na którą przełożyć papierek. Jakiś kompletny psychol tam siedzi.

    • 7 2

  • jedna klika

    • 10 0

  • (1)

    Jak w UM musi być super skoro 50 pracowników szukają bo są wakaty i aby zatrzymać pozostałych Pani AD dodatek inflacyjny 2x1000 zł wypłaca .do pracy w UM za rządów Pana Adamowicza trudno było się dostać a teraz pracownicy szukają innej,spokojniejszej pracy

    • 23 0

    • a czasem wystarczyłoby zrobić porządek z ludźmi, którzy nie nadają się do zarządzania czymkolwiek i kimkolwiek...

      tak jak ten były zastępca z Zdiz. Ale ups, sorry, zapominiałem, to są wszystko nasze koleżki. Polecą dopiero, jak sprawa trafi do prokuratury i nie da się już zamieść pod dywan

      • 9 0

  • Szkolenie to zbyt łagodna kara

    Karą powinno być zwolnienie dyscyplinarne. Idąc za hasłami widocznymi na gdańskich autobusach: Tutaj nie ma ale

    • 21 2

  • współczuję Pani kierownik (1)

    większość komentarzy to hejt i nienawiść i oczywiście wszyscy byli by lepszymi kierownikami i dyrektorami, zapominamy o jednym, że każdy pracownik powinien w sposób rzetelny i sumienny wykonywać swoje obowiązki, do większości kto tak pracował dzisiaj i wczoraj i przedwczoraj. Wymagania przełożonego w stosunku do pracownika to oczywiście mobing, może trochę więcej refleksji .....

    • 2 26

    • Kontrola wykazała:

      "agresję słowną, rozpowszechnianie i tworzenie nieprawdziwych informacji na temat pracownika, lekceważenie, ignorowanie, zlecanie sprzecznych bądź bezsensownych zadań, bądź też zadań poniżej lub powyżej posiadanych kwalifikacji" przeczytaj powyżej - to są wszystko zachowania mobbingowe, niedopuszczalne w żadnej organizacji. Wierz lub nie, ale można wydawać pracownikom polecenia służbowe z szacunkiem, nie powodując konfliktów, nie poniżając. Niektórzy szefowie to potrafią.

      • 14 1

  • Wstyd...

    Pani Kierownik gdyby miała chociaż odrobinę samokrytyki i poczucia godności sama powinna zrezygnować ze stanowiska, ale w przypadku tej Pani jest to niestety niemożliwe , mi by było zwyczajnie wstyd...

    • 22 2

  • Co za paradoks (7)

    Jestem obecnym pracownikiem USC i przyglądam się temu ze współczuciem. Nasza Kierownik przyszła do nas w najtrudniejszym okresie jaki miał miejsce w dziejach Urzędów Stanu Cywilnego i musiała wykazać się nadzwyczajnymi umiejętnościami w zarządzaniu. Jeżeli ktoś załatwiał jakieś sprawy w USC w 2015, 2016, 2017 czy 2018 r. to wie o czym mowa. Na odpisy czekaliście Państwo do miesiąca. Prostej sprawy nie byliśmy w stanie wykonać od ręki (jak wcześniej). Wszystkie większe urzędy stanu cywilnego w Polsce zostały sparaliżowane nowym systemem i nowymi przepisami. Kierownik dwoiła się i troiła, żeby nasi Mieszkańcy tak bardzo tego nie odczuli. Potrzebowała do tego zgranego zespołu, który stanął by na wysokości zadania. Niestety, jak to w życiu bywa, każdy to widział inaczej i nie każdy był skory do poświęcenia się dla dobra mieszkańców. Cisnęła nas ile mogła żebyśmy się jeszcze bardziej starali i poświęcali. To było podłoże narastających konfliktów, które dzisiaj urosły do rangi takich oskarżeń. Dla niej liczyło się tylko jedno, żeby nasi mieszkańcy byli zadowoleni. I taka jest do dzisiaj, wszystko dla mieszkańców. Zabawne co? A mieszkańcy z taką uciechą cisną się jeden przed drugiego żeby móc splunąć z pogardą.

    • 7 25

    • (3)

      Która z córek napisała ten komentarz?
      Czy mąż?

      • 15 1

      • (1)

        Pudło, jak zajdzie taka konieczność to się przedstawię.

        • 2 8

        • poprosze o ujawnienie,nagroda czeka na przyznanie

          zaszła ta koniecznosć

          • 13 0

      • tancerka :)

        • 8 0

    • hahaha widac grazyna trzesie portkami bo sama wypisuje takie brednie w swojej obronie ;)

      • 14 0

    • Piekna laurka

      Ślicznie kadzisz

      • 12 0

    • Ekspedientka została kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w Gdańsku! Ha, ha, ha...Grażynka mocne plecy ma!:-))))

      • 10 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane