• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Konsultant do spraw ślubnych - zawód z przyszłością?

Joanna Wszeborowska
5 stycznia 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Bezpośrednimi przełożonymi konsultanta ślubnego jest para, która decyduje się na jego usługi. Najczęściej są to osoby, które dużo pracują i nie mają czasu na wykonywanie telefonów, przeglądanie ofert, wybieranie najlepszych rozwiązań. Bezpośrednimi przełożonymi konsultanta ślubnego jest para, która decyduje się na jego usługi. Najczęściej są to osoby, które dużo pracują i nie mają czasu na wykonywanie telefonów, przeglądanie ofert, wybieranie najlepszych rozwiązań.

Na polskim rynku pracy pojawia się coraz więcej ciekawych zawodów. Jednym z nich jest konsultant ślubny. W ramach akcji edukacyjnej "Szybko do Pracy" serwis rekrutacyjny Szybkopraca.pl przeprowadził badanie, z którego wynika, że 22 proc. osób z wykształceniem średnim uważa tę profesję za prestiżową. W styczniu konsultanci mają dużo pracy, ponieważ zima to okres gorących przygotowań do wesel, które mają odbyć się latem.



Czy skorzystał(a)byś z usług konsultanta do spraw ślubnych?

Profesjonalny konsultant ślubny musi wykazać się szeregiem umiejętności związanych z dobrą organizacją pracy i talentem do negocjacji. Musi także orientować się, jacy podwykonawcy będą potrzebni parze młodej w jednym z najważniejszych dla niej dni.

- W tym zawodzie najbardziej wartościową rzeczą okaże się notes z odpowiednimi kontaktami - mówi Justyna Kostrzewska z serwisu rekrutacyjnego Szybkopraca.pl.

Doświadczenie nie jest kluczowe

Bezpośrednimi przełożonymi konsultanta ślubnego jest para, która decyduje się na jego usługi. Najczęściej są to osoby, które dużo pracują i w związku z tym nie mają czasu na wykonywanie telefonów, przeglądanie ofert, wybieranie najlepszych rozwiązań.

- Część z narzeczonych chce np. zorganizować ślub w Polsce, choć na stałe mieszka zagranicą, i właśnie dlatego decyduje się na współpracę z konsultantem ślubnym - mówi Kostrzewska.

Do wymagań wymienianych najczęściej jako potrzebne do wykonywania tego zawodu, zalicza się wykształcenie średnie lub wyższe, kreatywność, dyspozycyjność, komunikatywność i miłą aparycję. Rzadziej pojawiają się wymagania związane z doświadczeniem w organizacji różnych wydarzeń. Liczy się również znajomość języka obcego - najważniejszy jest angielski.

Otwartość i pomysłowość

Kim jest dobry konsultant?

- To po prostu koordynator, handlowiec, ekspert w zakresie organizacji i doradztwa. Taka osoba to również dobry PR-owiec, działający w imieniu wymagającej pary młodej - mówi Katarzyna Wójcikowska, psycholog z poradni psychodynamicznej Assum.

Osoba zajmującą się organizacją wesel i przyjęć ślubnych musi być otwarta, towarzyska, szybko nawiązująca kontakty. To osoba, która pracuje z ludźmi, dlatego powinna czerpać z kontaktów międzyludzkich przyjemność i mieć dużą tolerancję na innych.

Konsultant ślubny powinien być dobrym strategiem, pomagać znaleźć optymalne rozwiązania np. w kwestii finansów.

- Organizator wesel pracuje pod presją czasu, więc pewność siebie, a co za tym idzie asertywność, gra tu dużą rolę - dodaje psycholog.

Konsultant czasem podejmuje decyzje, które nie są zgodne z przekonaniami pary młodej. Powinien więc umieć wytłumaczyć klientowi, dlaczego pewne pomysły nie są dobre.

Jak to wygląda praca konsultanta na co dzień?

W dużej mierze jest to praca organizatora. Pracując w tym zawodzie powinno się przygotować do konieczności odbywania wielu spotkań i rozmów - zarówno z parą młodą, jak i z wykonawcami usług ślubnych. Organizacja pracy zależy często od samego konsultanta - należy jednak pamiętać, że jej ramy czasowe determinuje termin ślubu - wszystko trzeba dobrze zaplanować i zorganizować, aby zapiąć na ostatni guzik zanim zabrzmi Marsz Mendelssohna. Nie ma mowy o żadnych przesunięciach terminów czy opóźnieniach, dlatego tak ważna jest samodyscyplina i dobra organizacja pracy.

- Aby wejść do tego zawodu można założyć własną działalność gospodarczą lub zatrudnić się w jednej z agencji ślubnych - radzi Anna Tyleńska z portalu ślubnego Wedplanner.pl.

Warto jednak przejść odpowiednie szkolenie. Klientów zdobywa się zazwyczaj przez osobiste kontakty, z polecenia lub przez internet. Większe agencje czasem ogłaszają się również w gazetach ślubnych, a mniejsze firmy i sami konsultanci na specjalistycznych portalach internetowych poświęconych ślubom.

Wynagrodzenie jest uzależnione od sposobu zatrudnienia. Jeśli konsultant pracuje na własny rachunek, zazwyczaj będzie to prowizja - jej wysokość zależy od umowy z klientami. - Najczęściej jest to od kilku do kilkunastu procent budżetu ślubnego - dodaje Anna Tyleńska. Jeśli natomiast organizator wesel jest zatrudniony w jednej z agencji ślubnych, może liczyć na pensję i prowizję.

Opracowała

Opinie (26) 8 zablokowanych

  • Moim konsultantem ślubnym jest ksiądz:

    Zorganizował nam już przyjęcie w kościele. Zakupił skrzynkę wódki. Udostępnił salę w swojej willi dla gości. Oczywiście all-inclusive, a zapłaciliśmy tylko 1 raz. :)

    • 20 12

  • muehehehe co za brednie (3)

    Ekhm.

    Jako profesjonalny pomagacz i załatwiacz zorganizuję wam wspaniały słub i wszystkie ten tego itd.
    Będzecie Państwo zadowoleni.
    Za jedyne 1000zł, płatne z góry, co tylko chcecie.

    • 5 15

    • (2)

      @Ekhm.

      Jako profesjonalny pomagacz i załatwiacz zorganizuję wam wspaniały słub i wszystkie ten tego itd.
      Będzecie Państwo zadowoleni.
      Za jedyne 1000zł, płatne z góry, co tylko chcecie.

      Dla ciebie brednie, dla innych całkiem pomocna osoba. Jedni urządzają sobie domy sami, inni wynajmują dekoratorów, jedni wolą sami urządzić sobie ślub, inni wybierają pomoc profesjonalisty. Ma to ten plus, że taka konsultantka (zwykle są to kobiety) ma lepsze rozeznanie niż przyszła para młoda, może uchronić przed problemami z wynajęciem muzyków, fotografa itp. Ma też sporą wiedzę praktyczną, podpowiada miejsca, w których można zorganizować wesele itp.
      To, że jedni robią to sami nie oznacza, że konsultant to praca bez sensu - jest zapotrzebowanie to są i konsultanci. :)

      • 3 3

      • Bzdura do kwadratu, (1)

        jak ktoś nie potrafi sam załatwić tak prostych czynności to niech się nie pcha w życie małżeńskie bo zginie.
        *
        nie dotyczy tych co są sponsorowni lub mają kupę szmalu i się nudzą.

        • 1 5

        • a niedołęgi życiowe negują

          • 3 2

  • Hmm.... (1)

    Dla mnie osobiście przyjemnością jest zorganizowanie wszystkiego samemu - po co komuś płacić za to, że załatwi alkohol, kwiaty i księdza...Rozumiem, że jeżeli nie ma się pomysłu jak to ma wyglądać to wtedy ale w innych przypadkach ? Raczej zbędne.

    Osobiście wszystko załatwiałem sam z narzeczoną i mimo, że zajęło to sporo czasu warto było! Żadnych konsultatów! Jedyne co to kwiaty i dekoracje ktoś robił za nas (Kwiaciarnia Sophie Gdańsk) - warto było wydać pieniądze bo bukiety, wiązanki i przystrojenie kościoła/samochodu było rewelacyjne!!

    • 11 5

    • "(...)mimo, że zajęło to sporo czasu"

      i o to właśnie chodzi!
      taki konsultant jest nie dla osób które nie potrafią
      tylko dla tych co CZASU NIE MAJĄ!!!

      • 4 0

  • co za bzdura

    ale jak są frajerzy to trzeba ich golić!

    • 8 10

  • Nastepny nierób,

    gnać frajerstwo na cztery wiatry.

    • 5 7

  • Zastanawiam się, co Wam tak przeszkadza w tym, że są ludzie, którzy chcą płacić za przygotowanie za nich ślubu? Ja robię sobie w domu sama malowanie, sporą część remontów, naprawiam samochód a nie kpię z tych, którzy tego nie potrafią / nie chcą robić i wolą zlecić innym. Ich kasa - ich sprawa. A konsultant ślubny to lepszy zawód niż bezrobotny na garnuszku państwa. Albo mamusi i tatusia.

    Skąd w Was taka złośliwość, skąd ten jad? Zawiść? Że kogoś innego stać a Was nie? Bo tak to wygląda, że na tym forum siedzi paru nierobów na zasiłku, albo pracujących na pół etatu za marne grosze, którzy zamiast pójść do porządnej roboty, wolą siedzieć tu całymi dniami i dowalać innym.

    • 27 1

  • ???

    jaki prawidłowy adres strony portalu- chciałam poczytać porady Anny Tyleńskiej, ale chyba jakiś błąd w podanym adresie portalu?????

    • 1 2

  • żenada ;proponuję jeszcze konsultanta ds. konsultantów ot nowobogackie wieśniactwo

    • 1 13

  • Warto zatrudnić taką osobę (2)

    W Pażdzierniku braliśmy ślub i zleciliśmy dekorację sali i kościoła osobie z firmy dekoratorskiej.Byliśmy mile zaskoczeni dekoracją była Jak Z BAJKI.Pękna!!!!A my wykorzystaliśmy czas na relaks przed ślubem a nie na dłubanie dekoracji.
    Polecam firmy dekoratorskie bo robią to profesjonalnie tylko trzeba uważać jakie chcą ceny bo my uzgadniając tę samą dekorację otrzymywaliśmy cennik od 500zł do 1600zł

    • 3 2

    • No i super. Ja jestem zawodowym organizatorem (eventów) ale też oddałabym cały bałagan związany ze ślubem w ręce speca a sama w tym czasie wolałabym poczytać książkę, spędzić czas z narzeczonym, albo po prostu zająć się swoją pracą.

      Tak samo jak oddaje się pościel do pralni zamiast męczyć się z nią w domu - przymusu nie ma, ale fajnie, że jest możliwość. :)

      Swoją drogą ciekawe co to komu przeszkadza, że są takie zawody? Czy krytykanci jakoś na tym tracą??

      • 5 0

    • kryptoreklama.

      a fuj

      • 0 1

  • (1)

    Witam
    Ci co krytykuja ten zawod to nieudacznicy.Konsultant tak naprawdę zajmuje się wszystkim co zwizane ze ślubem od udekorowania wnętrza, przez kucharza, fotografa zespol muzyczny

    • 8 3

    • matko, moje marzenie zostać konsultantka ślubną, organizowac młodym śluby. Oglądałam taki program kiedyś w tv , chyba to mnie tak nakręciło . Szukałam, szukałam i w końcu znalazłam w Warszawie Szkołe Event Manager gdzie organizują szkolenie jak zostać konsultantem ślubnym. Mają bardzo dobre opinie, tak więc niebawem ruszam z nauką http://emtg.pl/

      • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane