• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Giertych: przywróćmy mundurki

ms, IAR
24 lipca 2006 (artykuł sprzed 17 lat) 
Minister Roman Giertych chce w ustawie zagwarantować szkołom prawo do wprowadzenia obowiązkowych mundurków dla uczniów... Minister Roman Giertych chce w ustawie zagwarantować szkołom prawo do wprowadzenia obowiązkowych mundurków dla uczniów...
...choć wiele szkół wymaga mundurków od dawna, i bez oglądania się na ustawę. Na zdjęciu uczniowie Zespołu Szkół Łączności w Gdańsku. ...choć wiele szkół wymaga mundurków od dawna, i bez oglądania się na ustawę. Na zdjęciu uczniowie Zespołu Szkół Łączności w Gdańsku.
Powszechny powrót szkolnych mundurków? Roman Giertych, minister edukacji narodowej chciałby, aby każda szkoła mogła wprowadzić obowiązek noszenia jednolitych strojów. Decyzję należałaby do dyrektora szkoły bądź rady rodziców.

Zapis o możliwości wprowadzania mundurków ma się znaleźć w nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Minister Roman Giertych przekonuje, że takie rozwiązanie ma wiele korzyści. - W szkole nie będzie już sytuacji, kiedy dzieci przechwalają się strojami - to jedna z zalet proponowanego rozwiązania przytoczona przez ministra Romana Giertycha.

Jako kolejny argument minister przywołuję sytuację panującą w szkołach prywatnych. Tam, gdzie istnieje już nakaz noszenia mundurków, łatwiej zauważyć obcą osobę, która wchodzi na teren szkoły.

Warto przypomnieć, że szkolne mundurki - nawet bez wsparcia ustawowego - od dawna wymagane są w wielu szkołach średnich. W Trójmieście należą do nich choćby gdański zespół szkół Conradinum czy Liceum Morskie.

Informacyjna Agencja Radiowa, która jako pierwsza poinformowała o nowej inicjatywie Romana Giertycha donosi, że ministerstwo nie zamierza wprowadzić jednego, powszechnie obowiązującego wzoru strojów. Każda szkoła będzie mogła wprowadzić mundurki według własnego pomysłu.
Pomysły ministra Giertycha
Roman Giertych jest ministrem edukacji narodowej od 5 maja br. i trzeba przyznać, że jako szef polskiego szkolnictwa nie zasypia gruszek w popiele. Inicjatywa mundurkowa nie jest jego pierwszym głośnym pomysłem. Wcześniej minister Giertych proponował m.in.:

- rozdzielenie nauki historii Polski od historii powszechnej,
- zastąpienie jednej godziny lekcyjnej wf-u właśnie godziną historii Polski,
- kupno dla bibliotek wszystkich szkół średnich 15-tomowego wydania dzieł zebranych Jana Pawła II (koszt jednego zestawu to 1125 zł, zaś wszystkich kompletów 19 mln zł)
- amnestię dla części maturzystów, czyli zaliczenie matury tym uczniom, którzy nie zdali tylko jednego przedmiotu, a na pozostałych egzaminach uzyskali co najmniej 30 proc. punktów.
ms, IAR

Opinie (285) 9 zablokowanych

 • minister, wc-premier, katolicki arcyidiota, synalek ubeka
  oto jak działa pisuar...

  • 0 0

 • jasne dołóżcie tym biednym rodzicom, którzy i tak słabo przędą koniecznośc zakupu mundurku za 200-300 zł.dla zasady i no bo ponieważ, najlepiej co roku bo dzieci rosną, co za idiota to wymyslił? acha ,giertych, brawo piekny Roman.

  • 0 0

 • ukłony kurdypla do ojca derektóra

  "Podziękowania za dotychczasowe wsparcie przez Radio Maryja przekazał dyrektorowi rozgłośni premier Jarosław Kaczyński. W TV Trwam i Radiu Maryja szef gabinetu prezentował założenia programu swego rządu
  "Nie byłoby tego, co teraz jest w Polsce, nie byłoby tej próby naprawy Rzeczypospolitej, gdyby nie ojciec dyrektor, ojcowie, siostry Nazaretanki i wszyscy którzy prowadzą tę niezwykłą instytucję. Tak atakowaną, a tak bardzo zasłużoną dla Kościoła, ale także dla Rzeczypospolitej" - powiedział premier ojcu Tadeuszowi Rydzykowi, który podczas programu połączył się telefonicznie ze studiem.

  Dyrektor Radia Maryja, ze swej strony podziękował Jarosławowi Kaczyńskiemu za to, że nie przyłączył się on do głosów krytykujących rozgłośnię za zbytnie upolitycznienie programu i wspieranie tylko jednej opcji politycznej."

  tak pane premier - dalej lizać buty!

  • 0 0

 • niech go piorun strzeli!

  koń trojański polskiej edukacji!

  • 0 0

 • Hehehe, a to dobre, kartofle w mundurkach.......

  Waaadza herbu s****zka ma coraz to nowe pomysły , a może stare ale odgrzewane jak zdębiałe ziemniaki.

  Schurken czy jak tam , wrzucasz do urny kaczkę wychodzi s****zka , no w końcu nie każdy ma w domowej apteczce GASTOP

  • 0 0

 • Mundurki są okey

  Mimo, że nie jestem fanka Giertych ( przeciwnie) to wprowadzenie obowiązku noszenia mundurków uważam za słuszne. Moja, corka która własnie skończyła edukację na poziomie mundurkowym i nosiła mundurek bardzo sobie to też chwaliła.
  Reni

  • 0 0

 • Kazdy pomysł zły, bo Giertycha

  Towarzystwo generalnie jest tak na nie, że cokolwiek Giertych powie, to zakrzykną, że bzdura. Jak powie, że w dzień świeci słońce a w nocy księżyc, to zaraz podniesie się tumult, że bredzi. (Taki kompleks jak np z Hitlerem - ktoś jest zły, to nie może w życiu powiedzieć jednego mądrego zdania z definicji). A tymczasem jak widać Giertych pomysły ma różne. Jedne bardzo kiepskie (patriotyzm zamiast wf-u, dzieła Leni... przepraszam, Jana Pawła do bibliotek) a inne dobre np: języki obce od najmłodszych klas. Ten mundurkowy też jest całkiem niezły. Mundurki mają swoich stałych zwolenników i wiele zalet. Muszę powiedzieć, że im młodsze dzieci, szczególnie dziewczynki widze po autobusach ubrane i wymalowane jak kur..., to przynajmniej niech w szkole chodzą w mundurkach. Może mniej się im będą plątać aspekty życia dorosłych z ich faktycznym stanem emocjonalno-rozwojowym. Oczywiście szpanowanie ciuchami i widoczność kto jest "swój", a kto diler z zewnątrz też może pomóc. Wczoraj takiego widziałem 14-16 latka biegnącego przez centrum Gdyni jakby się paliło z komórką przy uchu, krzyczącego coś że "psiarnia" i że trzeba biec "towar ratować", biznesmen psia mać. Zdolną i prędką młodzież mamy. Poza tym w pomyśle Giertycha nie ma przymusu, tylko opcja dla dyrektorów szkół.

  • 0 0

 • KTO ZAPŁACI ZA TE MUNDURKI? PAŃSTWO? A MOŻE GMINA?
  LUDZI LEDWO STAC NA KSIĄŻKI, DUŻO DZIECIAKÓW CHODZI GŁODNE W SZKOLE TO JESZCZE SKĄD MAJĄ RODZICE WZIĄĆ NA MUNDURKI?
  A MOŻE JESZCZE PIONIERSKA CHUSTA I JUNIORKI?
  DO ELITARNYCH PRYWATNYCH ZACHODNICH SZKÓL NAM DALEKO,
  JUŻ BLIZSZY JEST ZAMORDYZM KOREI ,CHIN ETC.ETC

  • 0 1

 • Nemo

  Nie popadajmy ze skrajności w skrajność!
  Mundurki nieodłącznie kojarzą się z "żółtym krajem".
  Natomiast to co opisujesz: gówniary wymalowane niczym ku*** - to na takie przypadki winni reagować nauczyciele - i normalnie nie wpuścić takiego badziewia do szkoły!
  I nie ma zmiłuj się!
  Część szkół ma tzw. obowiązek mundurowy - ale widzę tyż jak taka "młodzież" się zachowuje. Wg mnie jest to jedynie obraza dla mundurka, kiedy jedna z drugą małoletnia dziwa wydziera się na całą japę, a co drugie słowo to k***a, ch****, pi****
  Nic - tylko walić w ryj nie patrząc na mundurek!

  • 0 0

 • Co za bzdura

  "kupno dla bibliotek wszystkich szkół średnich 15-tomowego wydania dzieł zebranych Jana Pawła II (koszt jednego zestawu to 1125 zł, zaś wszystkich kompletów 19 mln zł)"

  Może by za te pieniądze zapsonsorować obiady i mundurki dla dzieci z biednych rodzin????? Na co komu wypociny Papieża - głodnych nie nakarmią.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane