• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Galeria Metropolia otwarta w niedziele. Ile dworca, ile centrum handlowego

Wioletta Kakowska-Mehring
21 lutego 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
aktualizacja: godz. 15:25 (22 lutego 2018)
Najnowszy artykuł na ten temat Zawiesić zakaz handlu w niedziele na czas pandemii
Galeria Metropolia przylega do peronu PKP SKM. Czy dzięki temu uda się obejść zapisy ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele? Galeria Metropolia przylega do peronu PKP SKM. Czy dzięki temu uda się obejść zapisy ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele?

Czy Galeria Metropolia może być dworcem kolejowym? Jeśli zajmie się obsługą pasażerów, czyli np. sprzedażą biletów - to tak. I taki jest plan. Oficjalnie władze tego centrum handlowego nie chcą wykorzystywać luk w mało precyzyjnej ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele, ale ich najemcy - bardzo chętnie.



Aktualizacja, 22 lutego Oficjalnie władze Galerii Metropolia nie chcą wykorzystywać luk w mało precyzyjnej ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele, interpretacje pozostawiają najemcom i jak się okazuje chętnie wspomogą interpretacją prawną.

Po m.in. naszej publikacji Galeria Metropolia postanowiła odnieść się do sprawy także w stosunku do swoich najemców. Otrzymali oni pismo od dyrekcji obiektu i kilkustronicową opinię prawną przygotowana przez Gdańską Grupę Radców Prawnych na temat tego, czy w Galerii Metropolia można będzie handlować w niedziele. Według tej interpretacji będzie można.

W piśmie operator obiektu wylicza, że Galeria jest właścicielem peronu SKM, który "zawiera wszystkie wymagane prawem elementy przystanku kolejowego", obiekt ma dostęp do pozostałych peronów dzięki kładce, już dziś można tam kupić bilety SKM w punktach InMedio, Kolporter czy Świat Prasy, na peronie są kasowniki SKM i PKP TLK, jest też elektroniczny punkt informacji pasażerskiej PKM.

- W wykonaniu umów zawartych z SKM oraz PKP TLK i Intercity do końca lutego 2018 roku w obiekcie uruchomione zostaną kasy z biletami SKM i dalekobieżnymi oraz punkt informacji pasażerskiej - informuje Galeria Metropolia w piśmie skierowanym do najemców, a podpisanym przez dyrektora obiektu Andrzeja Kleina. - W załączeniu do niniejszego pisma przekazujemy Państwu opinie prawną wskazując, że w świetle obowiązujących obecnie przepisów wszystkie lokalne w Galerii Metropolia z racji posiadania statusu dworca mogą być otwarte we wszystkie niedziele w 2018 roku.

Czy ograniczenia w niedzielnym handlu będą dla Ciebie kłopotliwe?

Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele, która wchodzi w życie 1 marca tego roku, zakupy bez ograniczeń będzie można robić tylko w dwie niedziele handlowe w miesiącu, w przyszłym roku już tylko w jedną, a w kolejnym w ogóle, oprócz przedświątecznych wyjątków. Pierwsza niedziela bez czynnych sklepów czeka nas już 11 marca.

W ustawie przewidziano jednak sporo wyjątków, o których rozpisywały się media. Eksperci ostrzegali, że pomysłowi handlowcy będą chcieli wykorzystać mało precyzyjne zapisy. Ustawodawcy i pomysłodawcy ostrzegają, że nie pozwolą obchodzić zapisów ustawy.

Czytaj też: Prezydent podpisał ustawę. Po zakupy do showroomu

Być może lada chwila będziemy świadkami pierwszego takiego pojedynku na kruczki prawne w Trójmieście. Jego areną może być Galeria Metropolia we Wrzeszczu.

Na dworcu wolno handlować



W ustawie znalazł się np. zapis o tym, że handel może się odbywać na terenie dworca kolejowego. Według przepisów "dworzec" to miejsce przeznaczone do odprawy pasażerów, w którym znajdują się w szczególności: przystanki komunikacyjne, punkt sprzedaży biletów oraz punkt informacji dla podróżnych.

Według naszych informacji z trzech różnych źródeł, ten zapis chce wykorzystać operator Galerii Metropolia w Gdańsku, centrum działającego tuż przy dworcu we Wrzeszczu. No właśnie: "tuż" czy "na" dworcu? Do obiektu można wejść bezpośrednio z peronu SKM oraz z biegnącego pod dworcem tunelu.

Z naszych informacji wynika, że lada chwila w Galerii Metropolia będzie można kupić bilety kolejowe.

- Staramy się zapewnić naszym pasażerom dostęp do biletów SKM wszelkimi dostępnymi kanałami dystrybucji. Na peronie przy Galerii Metropolia spółka PKP SKM w Trójmieście ustawiła automaty biletowe. Nasza kasa usytuowana jest w pobliskim budynku dworca - wylicza Tomasz Złotoś, rzecznik PKP SKM.
Pytamy wprost: czy SKM planuje uruchomienie kasy biletowej w Galerii Metropolia?

- Nie możemy ujawnić szczegółów korespondencji z naszymi partnerami handlowymi. To pytanie należy zadać potencjalnemu wnioskodawcy, czyli Galerii Metropolia - ucina Tomasz Złotoś.
Według naszych informacji, w obiekcie mają powstać nie tylko kasa, ale i poczekalnia oraz kolejowy punkt informacyjny.

Czy tak jest rzeczywiście?

- Od samego początku Galeria Metropolia jest obiektem nierozerwalnie związanym z komunikacją miejską, a w szczególności PKP i SKM. W ramach partnerstwa ze spółkami z grupy PKP wybudowaliśmy dodatkowy peron SKM, kładkę oraz przedłużyliśmy tunel łączący wszystkie perony z dworcem Gdańsk Wrzeszcz i naszą Galerią, koszt ten nie przekładał się bezpośrednio na dochody obiektu. Wierzyliśmy, że ułatwienie podróżnym korzystania z usług kolejowych przełoży się na frekwencje w obiekcie jak i ułatwi korzystanie w przyszłości z oferty Browaru Kulturalnego, w ramach którego już powstaje sala koncertowa, spa oraz restauracja z produkcją piwa - twierdzi Andrzej Klein, dyrektor Galerii Metropolia

"To dawny plan, a nie furtka w ustawie"



Według władz obiektu, udogodnienia te po ponad roku działalności centrum zaowocowały faktem, iż dziennie z wyjścia w stronę peronów i dworca korzysta od 6 do 8 tysięcy pasażerów i liczba ta stale rośnie. A co z dworcem i ustawą?

- Już od samego początku w naszych założeniach zakładaliśmy wprowadzenie funkcji dworcowych tak, aby wachlarz usług dla pasażerów był kompletny obejmował poczekalnię, kasy biletowe, informację pasażerską oraz rozbudowaną gastronomię. Pomysł na otwarcie funkcji dworcowych nie został wykreowany na potrzeby chwili, a jest efektem konsekwentnie prowadzonej polityki ułatwiania korzystania z komunikacji publicznej. W Galerii poza handlem znajduje się wiele innych funkcji tj. kino, siłownia, plac zabaw dla dzieci, restauracje i kawiarnie. Wszystkie te funkcje nie są objęte zakazem handlu w niedziele - dodaje Andrzej Klein.

Dworzec będzie, a najemca sam zdecyduje



Założenia założeniami, a wśród pracowników Galerii Metropolia aż huczy. Raczej nie cieszą się z pomysłowości zarządców obiektu i swoich pracodawców. O tym, że będą musieli pracować także w niedziele, bo - jak się okazuje - handlują na dworcu - wielu z nich zostało już oficjalnie poinformowanych.

- Galeria Metropolia mocno naciągnęła interpretację ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Najbardziej rażące jest to, że setki pracowników zostanie pozbawionych wolnych niedziel - pisze nasza czytelniczka, pracownica jednego ze sklepów w tym centrum handlowym.
Gdyby prawnikom udało się obronić pogląd, że ten obiekt ma prawo być otwarty także w wolne niedziele, dodatkowy dzień handlowy mógłby bardzo wzmocnić pozycję Galerii Metropolia. Ustawa o ograniczeniu handlu ma pomóc też w kończącej się komercjalizacji dworca w Sopocie.

Czytaj też: Będziemy walczyć o wolne niedziele - mówi Marek Lewandowski z Solidarności

Miejsca

Opinie (487) ponad 10 zablokowanych

  • Zamknąć ten kwadraciak

    • 4 1

  • (1)

    Jestem ciekawy czy do mojej osiedlowej Biedronki da się poprowadzić tory kolejowe i odrazu peron

    • 21 0

    • Tam postawią jehowych, Zaraz obok inmedio i będą showroom gazetkiwy z pogadanką robić ;)

      • 0 0

  • HA HA

    Od 6 do 8 tysięcy? Dziennie??? Ładnie tam kogoś pogięło.

    • 3 0

  • sopocka galeria centrum to już ma sale oczekiwania, kasę oraz informację dla pasażerów. Czy będzie otwarta w niedziele?

    • 5 0

  • zbulwersowany pracownik (3)

    Niby Polska taka katolicka a płaczecie, że nie kupicie sobie nowej bluzeczki akurat w niedzielę, bo przecież wcale nie chodzi wam o świeże bułki. Jakoś większość krajów europejskich radzi sobie od lat mimo zakazu handlu w niedziele. Szkoda tylko, że autor artykułu, ani pan Klein nie zgłębili przepisów tej ustawy, bo handel na dworcach jest dozowolony tylko "w zakresie związanym z bezpośrednią obsługą podróżnych" (art 6 pkt 13) i ani odzieżówki ani salony meblowe w metropolii czy innej galerii przydworcowej nie mają prawa się otworzyć. Chyba, że właściciel sklepu sam sobie stanie za kasą i będzie sprzedawał, bo tego prawo mu nie zabrania. A żadne showroomy czy inne wymysły wam nie pomogą, bo ustawa zabrania wykonywania jakiejkolwiek pracy związanej z handlem - już widzę jak sieciówki wpuszczają stado spragnionych mody fashionistów samopas do sklepu, bo przecież nie można zatrudnić nikogo do ukladania tego towaru :) nie przepadam za PiS ale ten projekt popieram w 100%!!! przywraca godność pracownikom.

    • 18 15

    • Jaka godność??? (2)

      Godność przywracałyby dowolność w postaci zaoferowania np 300 dniówki w niedziele i krótsze godziny otwarcia. Do pracy w niedziele chodziłyby osoby, którym zależy na kasie. Nie wszyscy w Polsce to katolicy, niektórzy chętnie w niedziele popracują. A tak mamy popisy polskiego cwaniactwa. Od początku bylo wiadomo, ze to nie może się udać w tym kraju.

      • 6 1

      • Gwarantuję ci że gdyby ustawodawca zamiast zakazu wprowadziłby prawo nakazujące płacenie 300% za pracę w niedzielę to po
        1 sklepy zostałyby zamknięte bo sprzedaż byłaby nieopłacalna
        2 co zaproponowałbyś pracownikom salonów fryzjerskich i kosmetycznych gdzie każdy pracownik jeżeli chce pracować to musi to robić na własnej działalności przecież oni nie dostana nic więcej za pracę w niedziele bo najczęściej umowy oparte są na procencie
        3 już widzę twoje posty że rząd wtrąca się w prowadzenie działalności gospodarczej i narzuca kwoty które musi płacić przedsiębiorca pracownikowi
        4 jeżeli ci się to nie podoba to okej wprowadżmy wszystkie niedziele pracujące ale dla wszystkich urzędnicy nauczyciele i pozostali którzy do tej pory siedzieli w domku w niedzielę niech idą do pracy

        • 1 1

      • lalalla

        Popieram!!

        • 0 1

  • Kary dla biznesmenów i tyle

    Jak zakaz to zakaz i nie ma dyskusji na ten temat a cwaniakom pis powinien się za tyłki wziąć i wlepiać sowite kary.Kiedyś sklepy były czynne w soboty do 14 i jakoś wszyscy żyli a teraz szkoda patrzeć na tych ludzi pędzących do galerii jak krowy na pastwisko

    • 5 7

  • Przechowalnia bagażu

    Zrobiliby w Metropolii przechowalnię bagażu i skrytki na bagaż. W końcu przystanek przesiadkowy we Wrzeszczu a w tym malym dworczyku to tylko menele.

    • 9 0

  • bałtycka nie lepsza tam idą na chama (3)

    Centrum handlowe galeria Bałtycka w Gdańsku rozesłała do wszystkich najemców pisma w których dokładnie opisała jak ma być omijany zakaz handlu w niedzielę ponadto na zebraniu z najemcami jasno powiedziano że wszyscy mają sie dostosować.
    1. Galeria będzie otwarta w każdą niedzielę
    2 wszystkie punkty gastronomiczne mają być otwarte ponieważ zakaz ich nie dotyczy
    3 salony fryzjerskie i kosmetyczne mają być otwarte z obowiązkiem pracy pracowników ponieważ wszyscy tam pracujący są na działalności pracownikom właściciele powiedzieli że nie mają wyboru i muszą przychodzić do pracy
    4 postałe sklepy mają pracować jak wejdzie klient i będzie chciał coś kupić to pracownik ma towar wprowadzić jako sprzedaż internetowa a w sklepie nastąpiło wydanie towaru
    5 jedynym sklepem zamkniętym będzie Carrefour bo trudno będzie udowodnić że zakupy były dokonywane przez internet
    Jestem ciekaw co na to pip i ustawodawca.

    • 14 2

    • Przykład idzie z góry

      Profil działalności Orlenu został właśnie zmieniony tak, że spokojnie obejmie handel skarpetkami, kartoflami i kwiatami. I jeszcze sprawdzony towarzysz po przejściach na czele.

      • 6 1

    • No i bardzo dobrze

      No i bardzo dobrze. Kto stwarza takie kretyńskie kombinowanie - rządziciele wprowadzający kretyńskie ustawodawstwo.

      • 5 1

    • Odpowiadam

      Pip nie kiwnie palcem a ustawodawca... ma inne problemy

      • 0 0

  • Brawo PiS i solidarność (1)

    „Geniusze” od zakazów handlu i relacji międzynarodowych, żenada po prostu. Jakbym mieszkała w innym kraju to byłoby to nawet zabawne, a tak jest po prostu straszne.

    • 14 1

    • pis

      konkurs na strzał w kolano trwa

      • 4 0

  • (1)

    Co to są "władze centrum handlowego"?

    Choć tak, to chyba właściwe określenie bo stosunki feudalne występują u nas na każdym kroku.

    • 4 0

    • To gbur Klein

      który nie ma pomysłu na tego bankruta.......

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane