• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

400 tys. Polaków wyjedzie do pracy w Niemczech?

erka
11 marca 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Szacuje się, że w najbliższych miesiącach do pracy w Niemczech może wyjechać 300-400 tys. naszych rodaków. Szacuje się, że w najbliższych miesiącach do pracy w Niemczech może wyjechać 300-400 tys. naszych rodaków.

Od 1 maja 2011 Polacy będą mogli bez ograniczeń podejmować pracę w Niemczech, Austrii i w Szwajcarii. Do pracy tylko w Niemczech może wyjechać 300-400 tys. naszych rodaków. Zatrudnienie będą mogli znaleźć głównie pracownicy z wykształceniem technicznym, np. elektrycy, elektronicy, inżynierowie budowlani.


Czy gdybyś dostał ofertę pracy zagranicą wyjechałbyś z kraju?


Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Gfk, blisko dwie trzecie Niemców obawia się otwarcia rynku pracy i konkurencji ze strony pracowników ze wschodnioeuropejskich państw. Tymczasem, z uwagi na utrzymujące się niedobory pracowników w niektórych zawodach i starzenie się społeczeństw, zarówno dla Niemiec, Austrii, jak i Szwajcarii, przyjęcie pracowników z zewnątrz jest konieczne do dalszego rozwoju gospodarczego.

Szacuje się, że do pracy w Niemczech może wyjechać 300 - 400 tys. Polaków. Najbardziej poszukiwane zawody to: pracownicy z wykształceniem technicznym (np. elektrycy, elektronicy, mechanicy precyzyjni, mechatronicy, inżynierowie budowlani), wykwalifikowani sprzedawcy, informatycy, lekarze i personel medyczny i przedstawiciele handlowi. Niemiecki rynek pracy może przyjąć około 14 tys. mechaników i monterów urządzeń elektrycznych i elektronicznych, około 12 tys. pracowników branży finansowej i bankowej, 12 tys. opiekunek, około 10 tys. pracowników branży hotelarskiej.

Młodzi Polacy mają też szansę na darmową naukę zawodu w Niemczech, m. in. dzięki indywidualnym projektom edukacyjnym landów niemieckich, bądź też wybranych niemieckich izb przemysłowo handlowych. Przykładem jest program Turyngii "Transnational-Dual", w ramach którego poszukiwane są osoby do zdobycia kwalifikacji w kilkunastu zawodach, m.in.: mechanika samochodowego, piekarza, tapicera, kucharza, pracownika restauracji, pracownika hotelu, szwacza.

Osoby chętne do udziału w projekcie powinny mieć 16-25 lat i poświadczoną dokumentem uznawanym w Niemczech znajomość języka niemieckiego na poziomie B1 (matura na poziomie podstawowym lub rozszerzonym albo certyfikat Instytutu Goethego). Należy też przedłożyć świadectwo ukończenia gimnazjum, technikum lub liceum ogólnokształcącego. Staż odbywa się w tzw. dualnym systemie kształcenia i łączy zajęcia teoretyczne w szkołach z praktycznymi w niemieckich przedsiębiorstwach. Praktykant otrzymuje zwykle wynagrodzenie rzędu maksymalnie kilkuset euro miesięczni i może liczyć na pomoc w znalezieniu zakwaterowania.
erka

Opinie (173) ponad 10 zablokowanych

  • ZDRAJCY.

    Zdrajcy do tego doprowadzili.

    • 2 2

  • co za czasy!--idziemy na dno!--uciekajmy!

    Zachętą dla Polaków mogą być też wyższe niż w Polsce zarobki – Minimalna płaca w branży budowlanej w przypadku niewykwalifikowanego pracownika we wschodnich landach wynosi 9,5 euro, w zachodnich – 10,9 euro, wykwalifikowany może liczyć na co najmniej 12,75 euro. W kategorii sprzątanie obiektów stawka minimalna wynosi 7 euro, na zachodzie Niemiec – 8,55 euro.

    Kto ma szansę znaleźć pracę? – Najbardziej poszukiwani są pracownicy wykwalifikowani z wykształceniem zawodowym lub technicznym, których w Polsce też brakuje – mówi dr Bandurska. – Niemiecki rynek pracy może przyjąć ok. 14 tys. mechaników i monterów urządzeń elektrycznych i elektronicznych, ok. 12 tys. pracowników branży finansowej i bankowej, 12 tys. opiekunek, ok. 10 tys. pracowników branży hotelarskiej – szacują eksperci AG TEST HR. Poszukiwani będą też pracownicy budowlani, informatycy, lekarze i personel medyczny.

    • 0 1

  • Tylko praca w Niemczech.

    Długo czekałam, żeby można było legalnie wyjechać i pracować w Niemczech. W latach 70-tych pracowałam 3 lata u Niemców i byłam bardzo dobrze traktowana. Nigdy nie usłyszałam złego słowa na Polaków, a kiedy kontrakt się skończył i musieliśmy wyjechać, to płakaliśmy razem z Niemcami, że musimy się rozstać. Chciałabym wyjechać tam do pracy, ale nie mam nikogo, kto na początek dałby mi dach nad głową i pomógł mi znaleźć jakąkolwiek pracę. W ciemno boję się jechać.

    • 0 1

  • Ucz się dziecię języków, ucz,

    a pojedziesz na służbę (na roboty) do Niemiec.

    • 1 0

  • Budowlaniec

    Od dłuższego czasu szukam pracy jako budowlaniec w Niemczech, ale bez rezultatu. Boje się sam wyjechać, ponieważ nie znam niemieckiego, ale chętnie będę się jego uczył. Mam dosyć szukania pracy w Polsce i słuchania, że praca jest nieaktualna dla 50- latka. Mam już umierać? Emeryci i renciści nie są za starzy do podjęcia drugiej pracy? Oni się wszędzie nadają, a my jesteśmy za starzy.

    • 0 0

  • Hello hellllo helołłł

    Znowu narzekacie? Co za g..pi naród, najpierw zarżnąć się da za swoją partię, a potem narzeka.
    Dalej wybierajcie tych samych ludzi by stół okrągły to dalej będzie tak zielono jak w irlandii czy rozwojowo jak za IV RP.

    nie dla POPISSLDPSL tak dla rewolty i młodych u steru, nie dla kleru i komuny.

    • 0 0

  • TRZEBA ZNAĆ JĘZYK - TO DYSKWALIFIKUJE WIĘKSZOŚĆ CHĘTNYCH

    poza tym te ilości potrzebnych zawodów nie dotyczą tylko chętnych z Polski...tak myślę.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane