• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co w rekrutacji piszczy?

13 stycznia 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
W tym roku szczególnie trzy grupy nie będą musiały martwić się o pracę - doświadczeni inżynierowie, specjaliści IT (szczególnie programiści) oraz handlowcy. W tym roku szczególnie trzy grupy nie będą musiały martwić się o pracę - doświadczeni inżynierowie, specjaliści IT (szczególnie programiści) oraz handlowcy.

Wymiana kalendarza skłania nas do podsumowań i snucia planów, również w obszarze zawodowym. Porównujemy, sprawdzamy trendy - słowem, szykujemy się na nowe. Ile w tym roku czeka nas nowego, a co już znamy? Zobaczmy, co w rekrutacji piszczy.



Czy planujesz swoją karierę zawodową?

Nowy rok to nowe wyzwania nie tylko dla kandydatów, ale też pracowników działów HR i właścicieli firm. Po trudnym roku, w którym wielu pracodawców i pracowników odczuło skutki kryzysu, nadal znajdujemy się w okresie przejściowym, w związku z czym podejmowanie decyzji jest jeszcze trudniejsze.

Specjaliści poszukiwani

Specjaliści twierdzą jednak, że najgorsze już minęło. Przybywa ogłoszeń o pracę, w wielu firmach rosną potrzeby kadrowe, ale pracodawcy będą stawiać przede wszystkim na talenty. Jak wynika z raportu Manpower "Niedobór Talentów", mimo wciąż wysokiego bezrobocia w 2010 roku i nawet kilkuset zgłoszeń na jedno stanowisko, wiele firm miało problem z obsadzeniem wakatów na stanowiska specjalistyczne.

- Obecnie pracodawcy odważniej patrzą w przyszłość i odważniej zatrudniają, co widać nie tylko po liczbie ofert, ale też specjalizacji poszukiwanych kandydatów - mówi Przemysław Gacek, prezes zarządu Grupy Pracuj.

W jakich branżach możemy spodziewać się zatem powrotu "rynku pracownika"?

W tym roku szczególnie trzy grupy nie będą musiały martwić się o pracę - doświadczeni inżynierowie, specjaliści IT (szczególnie programiści) oraz handlowcy. Ci ostatni stanowią specyficzną grupę, z tego względu, że niezależnie do koniunktury na rynku pracy zapotrzebowanie na ich kompetencje i doświadczenie nie maleje.

- Powoli rośnie także liczba ofert w tzw. działach wspierających, jak marketing czy HR - dodaje Przemysław Gacek. Raport "Plany Pracodawców", przygotowany przez TNS OBOP i Instytut badawczy Randstad, dobry okres przewiduje również dla fachowców i kucharzy, a także osób poszukujących pracy w transporcie, łączności i działach produkcyjnych.

Kandydaci wciąż ostrożni

Dynamika zatrudnienia wciąż widoczna będzie w mniejszej części rynku, co czwarty pracodawca planuje zwiększyć zatrudnienie, a ponad połowa firm nie przewiduje zmian w tym obszarze. Wzrasta jednak też liczba firm planujących zwolnienia.

- Pracownicy ostrożniej podchodzą do możliwości zmiany obecnego miejsca pracy i zanim zdecydują się przyjąć nową propozycję, dłużej zastanawiają się, czy zrobić ten krok, bo obawiają się ryzyka - mówi Małgorzata Radzikowska, doradca ds. kariery, z serwisu ArchitekciKariery.pl.

Szukając nowej pracy nie można wpaść z deszczu pod rynnę - dlatego zamiast podejmować jakiekolwiek decyzje ad hoc, warto ułożyć sobie konkretny plan działania: na miesiąc, pół roku, rok, tak by być przygotowanym na moment, w którym pracodawcy zaczną zwiększać zatrudnienie.

Pracodawca z wyboru

Choć wiele firm boryka się z ograniczeniami kadrowymi, rosnąca świadomość znaczenia ich wizerunku jako pracodawców przyczyniła się do jednoczesnego wzrostu popularności polityki employer brandingu.

- Firmom zaczęło bardziej zależeć na tym, by być traktowanym przez kandydatów jak pracodawcy z wyboru, dlatego już w 2010 roku można było zauważyć zwiększoną ilość działań wizerunkowych i tendencja ta będzie utrzymywać się także w tym roku - mówi Monika Laskowska, specjalista ds. marketingu w serwisie ArchitekciKariery.pl.

Co najbardziej motywuje wykwalifikowanych pracowników? Dane Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych pokazują, że w ubiegłym roku czynnikiem wpływającym na lojalność i motywację tej grupy było atrakcyjne wynagrodzenie (97 proc.) oraz stabilność zatrudnienia (95 proc.). Innymi kryteriami kierują się osoby dopiero wchodzące na rynek pracy.

Y-greki na fali

Ta grupa to tzw. przedstawiciele pokolenia Y, którzy bardziej niż doświadczeni pracownicy cenią sobie niemal koleżeńską atmosferę w pracy, rozwój osobisty, możliwość wpływania na strategiczne decyzje czy zachowanie równowagi między życiem prywatnym i zawodowym. Pracodawcy coraz częściej więc będą musieli kształtować swoją politykę kadrową, mając na uwadze te kryteria. Już teraz widoczne są tendencje, które świadczą o otwartości pracodawców na zmiany.

- Portale branżowe, specjalistyczne fora, blogi, a nawet możliwość składania aplikacji na portalach społecznościowych takich, jak facebook to trend, który będzie się utrzymywał - komentuje Monika Laskowska.

Innowacja czy tradycja?

Jeszcze raczkującym, choć już obecnym na naszym rynku trendem jest stawianie na multimedialny kontakt na linii kandydat - rekruter. Kandydaci coraz częściej wysyłają aplikacje np. w postaci krótkich filmów video, specjaliści są jednak zdania, że choć kreatywność jest istotną cechą przyszłego pracownika, w większości branż lepiej wybrać tradycyjną formę CV. Na ekstrawagancję mogą sobie jednak pozwolić osoby ubiegające się o pracę w tzw. zawodach kreatywnych. Także rozmowa rekrutacyjna np. za pośrednictwem komunikatora Skype ma szansę stać się bardziej popularna niż dotychczas.

Zanim podejmiemy więc decyzje o poszukiwaniu lub zmianie pracy, warto przygotować sobie plan działania nie tylko w oparciu o liczbę dostępnych ofert - zwłaszcza, że znaczna część rynku rekrutacji to nadal procesy ukryte - ale także nasze predyspozycje i długofalowe cele.

Masz wątpliwości, czy Twój pracodawca postępuje zgodnie z Kodeksem Pracy? Potrzebujesz porady profesjonalistów, zajmujących się budowaniem kariery zawodowej?

Na twoje pytania, związane z doradztwem personalnym lub prawem pracy, z przyjemnością odpowiedzą nasi eksperci z firmy ArchitekciKariery.pl oraz Radcy Prawni. Skorzystaj z naszego formularza!



Klaudyna Mortka
ArchitekciKariery.pl

Opinie (29) 5 zablokowanych

  • ekonomisci stworzyli ten obecny kryzys

    niech teraz placa

    • 3 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane