Wiadomości

Zobacz, kto pracuje w święta

Lotnisko w święta funkcjonuje tak samo jak w pozostałe dni w roku.
Lotnisko w święta funkcjonuje tak samo jak w pozostałe dni w roku. mat. prasowe

Dla jednych czas spędzony w rodzinnym gronie przy suto zastawionym stole, dla innych normalny dzień pracy, wzbogacony o kubek barszczu z automatu. Osób, które zarówno Boże Narodzenie, jak i Nowy Rok spędzają w pracy wcale nie jest tak mało.


Czy Twoja praca wymaga dyspozycyjności w czasie świąt?

tak, już się do tego przyzwyczaiłem 34%
tak, ale do tej pory mi to przeszkadza 18%
obecnie nie, ale wcześniej miałe(a)m taką pracę 15%
nie, nigdy moja praca nie wymagała dyspozycyjności w święta 33%
zakończona Łącznie głosów: 489

Lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. O 18:05 jak w każdy poniedziałek wyląduje samolot z Danii. Specjalne pługi będą stały w gotowości, żeby w razie potrzeby odśnieżyć, a tłok w terminalach będzie jak w zwykły dzień. Choć w wielu domach ludzie będą właśnie siadać do wigilijnego stołu na lotnisku o świętach będzie przypominać jedynie stojąca w holu choinka.

- Dyżurny portu lotniczego, marszałkowie odpowiedzialni za samolot po wylądowaniu, straż pożarna, minimum 20 osób związanych z porą zimową, ale także służba ochrony lotniska, służby techniczne, pracownicy na check-inach. Wszystkie te osoby potrzebne są każdego dnia roku. Także w Wigilię, święta i noc sylwestrową lotnisko funkcjonuje normalnie, a więc potrzebujemy pełnej obsady - opowiada Michał Dargacz, rzecznik Portu Lotniczego w Gdańsku.

Pracownicy lotniska nie są osamotnieni. Wiele osób wykonuje pracę, której zmianowy charakter wymaga dyspozycyjności, także w weekendy i święta. Być może o wiele więcej niż nam się wydaje.

Zimna woda w kranie i chłód bijący od kaloryferów mogłyby zepsuć święta wielu rodzinom. - Żeby nie doszło do takiej sytuacji nasi pracownicy są na posterunku każdego dnia w roku. Przede wszystkim dotyczy to dyspozytorów i techników, ale dzięki temu możliwa awaria będzie bezzwłocznie naprawiona - przekonuje Grzegorz Blachowski, Public Relations Manager GPEC Sp. z o. o.

Strażacy, policjanci, lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni. To właśnie oni jako pierwsi przychodzą na myśl, gdy pytamy o pracę w święta.

- Każdy ratownik ma świadomość, że musi pracować też w dni wolne i nikt nie kombinuje, nie bierzemy w tym czasie urlopów, żeby być fair w stosunku do kolegów. Jeśli potrzebujemy wolnego, nie idziemy z tym do kierownika, tylko najpierw umawiamy się między sobą - mówi Darek Gronowski, ratownik medyczny.

Podobnie do pracy w święta podchodzą pracownicy hoteli.
- Z mojego doświadczenia wynika, że pracownicy traktują ten dzień jak każdy inny, są świadomi, że co jakiś czas przypada im praca w święta. - mówi Marcin Stachów z Hotelu Grand Cru. - W tym okresie działają wszystkie części hotelu, choć w trochę okrojonym składzie.

Jednak niektórzy nawet w pracy próbują zadbać o świąteczną atmosferę.
- W Wigilię każdy przynosi coś do jedzenia z domu, staramy się wprowadzić świąteczny nastrój przygotowując wigilijną kolację, ale czy uda nam się na niej zjeść to już inna sprawa - śmieje się Gronowski.

Bez wątpienia atmosfera jaka na co dzień panuje w zespole wpływa na wygląd wspólnie spędzanych świąt. Jeśli pracownicy potrafią się razem dobrze bawić okres świąteczno- noworoczny jest do tego dobrym momentem.

- Kilka lat temu weszliśmy na tankowiec w Nowy Rok, zdziwiliśmy się, że na statku nie ma załogi, wtedy zza kotary wyskoczyło kilkunastu pracowników z okrzykiem "Happy New Year". Prawie dostaliśmy zawału, ale ekipa na statku była bardzo rozbawiona - opowiada Dawid Zojda z Aramis Shipping Agency. - Nie spotkałem się z sytuacją, żeby marynarz, który pracuje na kontrakcie odmówił pracy w okresie świątecznym. Ci którzy akurat stoją w porcie organizują Wigilię, czy imprezę sylwestrową. W morzu każdy ma jakieś zadania i trudno zebrać wszystkich przy wspólnym stole - dodaje.

Nie wszyscy jednak pracują w święta z obowiązku. Niektórzy, jak np. taksówkarze mają pełną swobodę w ustalaniu dni pracy.
- Każdy taksówkarz jest na działalności gospodarczej i to on decyduje czy pracuje w święta, czy robi sobie wolne - mówi Marian Penkalla, prezes Hallo Taxi. - Obecnie ruch w święta to zawsze zagadka, jeszcze kilka lat temu można było mówić o wzmożonym, ale obecnie ludzie mają swoje samochody i ciężko przewidzieć czy zostawią je przed domem - dodaje.

To tylko część zawodów, dla których czas świąt jest zwyczajnym dniem pracy, kolejną porcję możecie zobaczyć na filmie, który przygotowaliśmy w ubiegłym roku.

Praca w Wigilię bywa niełatwa


Prawne aspekty pracy w święta:

Jakie wynagrodzenie dodatkowe należy się pracownikowi pracującemu w niedziele i święta?

- Pracownikowi wykonującemu pracę w święta, (jeśli nie jest zatrudniony tylko do takiej pracy) pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy w ciągu okresu rozliczeniowego. Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w powyższym terminie dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w święto, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 proc. za każdą godzinę pracy w święto. Pracownik nie jest zobowiązany skorzystać z opcji innego dnia wolnego. Jeśli nie może on wykorzystać dnia wolnego, przysługuje mu 100% dodatek do wynagrodzenia
- opisuje Agata Mikucka z Kancelarii Prawnej Kawczyński&Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni.

Warto pamiętać również, że praca w święta jest niedozwolona w placówkach handlowych, chyba, że wykonuje ją sam właściciel lub osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych.

Opinie (72)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.