• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zmiany w grafiku pracowników podnoszących swoje kwalifikacje

Kalina Jarosławska
5 maja 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Wymóg  zgłoszenia pracodawcy niedyspozycji psychofizycznej wynika również z podstawowego obowiązku pracownika co do przestrzegania przepisów i zasad BHP. Wymóg  zgłoszenia pracodawcy niedyspozycji psychofizycznej wynika również z podstawowego obowiązku pracownika co do przestrzegania przepisów i zasad BHP.

Łączenie pracy ze studiami może być trudne. Pracownikom podnoszącym kwalifikacje zawodowe przysługuje wprawdzie urlop szkoleniowy, ale czy mogą oni liczyć na inne ułatwienia, np. zmiany w grafiku?



Jestem na drugim roku studiów zaocznych z inicjatywy pracodawcy i za jego zgodą na podnoszenie kwalifikacji. Pracuję w trybie 4-zmianowym po 12 godzin. Z tego powodu zdarza mi się korzystać z urlopu szkoleniowego, z którym nie było dotychczas problemu. Problem pojawia się w dniach, kiedy wypada mi nocna zmiana od godziny 19 i w tym samym dniu szkoła od godziny 8 do 20. Pracodawca wymaga, abym po 12 godzinach szkoły pojawił się możliwie szybko w pracy i dokończył swoją zmianę do 7 rano, gdyż nie koliduje to z moim harmonogramem, ale jest dla mnie fizycznie wycieńczające i może powodować niebezpieczeństwo ze względu na moją prace w utrzymaniu ruchu i bezpośredni kontakt z maszynami. Czy w tej sytuacji mam możliwość podparcia się jakimiś przepisami? Jestem ponad 24 godziny na nogach.
Czy pracodawca może dowolnie zmienić grafik pracy? Czy pracodawca może dowolnie zmienić grafik pracy?

Odpowiedzi na to pytanie udziela Kalina Jarosławska z Kancelarii Prawnej Jarosławska Mońko Radcowie Prawni Spółka Partnerska.

Kalina Jarosławska, radca prawny Kalina Jarosławska, radca prawny
Jeżeli pracownik podnosi kwalifikacje zawodowe, tzn. zdobywa lub uzupełnia wiedzę i umiejętności, z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą, pracownikowi takiemu przysługują dodatkowe uprawnienia w postaci urlopu szkoleniowego i zwolnienia z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (art. 1031 k.p.). Urlop szkoleniowy wynosi 6 dni dla pracownika przystępującego do egzaminu (np. maturalnego, eksternistycznego) albo 21 dni dla pracownika na ostatnim roku studiów - na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego. Urlopu szkoleniowego udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy (art. 1032 k.p.).

W świetle przepisów kodeksu pracy dotyczących podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracodawca może przyznać pracownikowi jeszcze inne dodatkowe uprawnienia, jednak co do zasady nie ma on obowiązku zwalniać pracownika od pracy w związku z tym, że wcześniej tego samego dnia pracownik ten uczestniczył w zajęciach szkoleniowych. Innymi słowy, pracodawca może oczekiwać, że pracownik podnoszący kwalifikacje zawodowe wykona pracę w czasie przewidzianym w obowiązującym go grafiku, jeżeli przypada on poza zajęciami.

Czy zdarza ci się być na nogach przez całą dobę?

Jednak oczywiście może zdarzyć się sytuacja opisana przez czytelnika, w której z uwagi na organizację zajęć szkoleniowych i rozkład czasu pracy pracownik musiałby wykonywać czynności wymagające uwagi i koncentracji (naukę i pracę) łącznie przez większą część doby albo i dłużej. Zrozumiałe jest, że w takich okolicznościach pracownik odczuwa zmęczenie. Jeżeli taka sytuacja rodzi jakiekolwiek ryzyko dla życia lub zdrowia tego pracownika lub innego członka zespołu, należy odwołać się do przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. To pracodawca odpowiada za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy; pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki, w szczególności pracodawca jest obowiązany reagować na potrzeby w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dostosowywać środki podejmowane w celu doskonalenia istniejącego poziomu ochrony zdrowia i życia pracowników, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki wykonywania pracy (art. 207 §§ 1 i 2 k.p.).

W związku tym, jeżeli praca wymaga odpowiedniego stanu psychofizycznego pracownika (np. zdolności koncentracji, refleksu, ciągłego skupienia), gdyż polega na utrzymaniu ruchu i/lub obejmuje kontakt z maszynami, a pracownik wykonujący tę pracę zgłasza pracodawcy fizyczne wycieńczenie, pracodawca nie powinien dopuścić go do pracy. Również sam pracownik, który odczuwa zmęczenie w stopniu uzasadniającym przekonanie, że wykonywanie pracy może rodzić ryzyko dla zdrowia lub życia, ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy po uprzednim zawiadomieniu przełożonego (art. 210 §§ 1 i 4 k.p.). Wymóg zgłoszenia pracodawcy niedyspozycji psychofizycznej wynika również z podstawowego obowiązku pracownika co do przestrzegania przepisów i zasad BHP (art. 211 k.p.).

Powyższa informacja ma charakter ogólny, nie stanowi porady prawnej i została udzielona wyłącznie na podstawie danych przedstawionych w zapytaniu oraz w oparciu o obowiązujące przepisy prawa. Informacja nie uwzględnia okoliczności faktycznych, które nie zostały ujęte w zapytaniu. W zależności od tych okoliczności, mogłoby zdarzyć się tak, że udzielona informacja nie odpowiada rzeczywistej sytuacji prawnej czytelnika. W związku z powyższym niniejszej informacji nie można traktować jako podstawy do podejmowania kroków prawnych w indywidualnej sprawie ani jako jakiejkolwiek pomocy prawnej uzyskanej od osoby uprawnionej do świadczenia takiej pomocy. Autor informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę powstałą wskutek lub w związku z zastosowaniem lub niezastosowaniem się do informacji. Wskutek udzielenia informacji pomiędzy autorem tej informacji a składającym zapytanie nie powstaje relacja prawnik-klient.

O autorze

autor

Kalina Jarosławska

Radca prawny z Kancelarii Prawnej Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka partnerska

Jaroslawska Monko Radcowie Prawni Spolka Partnerska

Miejsca

Opinie (22) 1 zablokowana

  • będę mu dawał urlopy, może jeszcze dofinansowanie do studiów??? (6)

    On wtedy skończy szkołę i ucieknie do innego pracodawcy!!!

    • 8 29

    • (1)

      po to są umowy lojalnościowe i szkoleniowe
      I wtedy jak ucieknie musi oddać kasę

      • 20 1

      • dokładnie tak

        mój pierwszy pracodawca zainwestował we mnie 18 tys PLN, nauka oprogramowania i pensja którą mi wypłacał przez 2 miesiące przez które nie pracowałem. Podpisałem umowę lojalnościową na 3 lata. Mój drugi, natomiast, wymagał ode mnie bym również taką umowę podpisał, ale jak przyszło co do czego to się okazało że szkolenie nie jest szkoleniem tylko zwykłą pracą w granicach kompetencji które już posiadałem. O dziwo ten drugi był Norwegiem, byłym politykiem, który w Polsce rozwijał swoją firmę. Gość też próbował zmieniać umowę w trakcie jej trwania. Na szczęście tak samo potrzebował nas jak my jego. Podpisał kontrakt i nie miał ludzi. Kary umowne były ogromne więc wymusiliśmy unieważnienie lojalek tłumacząc się tym że w sądzie i tak udowodnilibyśmy że żadnego szkolenia nie było. Za dużo świadków. Wniosek - nie ufaj politykowi.

        • 7 0

    • Jesli pracownik podnosi kwalifikacje, a pracodawca nie nagradza go w formie podwyżki z tego tytułu, to co innego ma zrobić pracownik, jak nie szukać innego zakładu pracy ??? Zastanów się człowieku co piszesz

      • 21 2

    • Artykuł nie odpowiada na pytanie czy pracownik zwolniony z pracy w danym dniu z powodu niedyspozycyjności zachowuje prawo do wynagrodzenia?

      • 1 0

    • Od dobrego pracodawcy pracownicy nie uciekają przy pierwszej lepszej okazji. Jeśli masz taki problem, to zastanów się co z tobą i twoja firmą jest nie tak.

      • 4 0

    • masz wybór

      albo pracownik bedzie podosił kwalifikacje i swoja wiedze - zostanie u ciebie lub odejdzie, a co gdy nie bedzie podnosil kwalifikacji i zostanie? chyba lepiej takiego co sie rozwija i poszerza wiedze

      • 1 0

  • Jest parcie ze non stop trzeba sie rozwijać. (1)

    A ja już nie mam ochoty, chce chwile w miejscu postać. Zmęczony jestem. A boje się że pracodawca stwierdzi, że się wypaliłem i zacznie kogoś nowego szukać.

    • 22 3

    • zależy co robisz i czy twoje stanowisko tego wymaga

      logiczne że lekarz powinien swoje kwalifikacje podnosić przez całe życie, a murarz raz na jakiś czas jak nowe pustaki wynajdą. Od ciebie zależy jakie chcesz mieć kompetencje, a od kompetencji zależy za ile je sprzedasz

      • 5 1

  • Jako pracodawca podnoszę kwalifikację swoim pracownikom.. (2)

    ..opowiadając Im jak spędziłem 2-miesięczny urlop w wielu zakątkach świata..

    • 6 5

    • Idź do Sejmu tam takich jak ty

      sprawnych umysłowo inaczej jest wielu.

      • 4 2

    • Pytanie do Forum.

      Dlaczego Trójmiasto.pl publikuje moje komemty jako ostatnie?Jak to mogę zmienić.

      • 0 0

  • Moj poprzedni (1)

    Pracodawca wysysacz nie chcial w ogole puszczac na szkolenia, dotowac czegokolwiek. Zarzad sie bal... Ze ktos moze byc lepszy mlodszy zdolniejszy. Wszyscy z firmy powoli odchodzili... Zostala ukraina indie i cala rezzta donoszacych na siebie polakówow, ktora wierzy w bajki....

    Podsumowanie. Albo papier albo bajki to bajki i nie wierzcie w awanse , struktury itp... A korpo to juz w ogole odmozdzenie

    Szerokosci.

    • 15 0

    • zarząd się nie musi bać że ktoś będzie lepszy bo to i tak nic nie zmieni na stołkach

      nie dotowali bo nie potrzebowali, proste. Słaba firma, słabe technologie, nawet jak pracownik dobry to i tak nie są w stanie wskoczyć szczebel wyżej. Co do korpo to ty chyba w call center pracujesz. Jak chcesz projektować całe statki to inaczej niż przez korpo tego nie zrobisz bo nikt inny nie udźwignie tego finansowo. W takiej korpo masz rozwój bo masz dostęp do technologii.

      • 2 0

  • jeden taki pracodawca po stwierdzenie nieprawidłowosc przez PiP stracił całą swą werwę i pewnosc siebie

    • 3 3

  • Biedactwa (1)

    Mi pracodawca powiedział albo Pan się uczy albo pracuje wybrałem studia magisterskie ale teraz pzo nich już 2 miesiąc szukam pracy.

    • 5 0

    • jeżeli jesteś w stanie powiedzieć o swoich studiach tylko tyle że są magisterskie to się nie dziw że szukasz pracy

      powiedz lepiej co skończyłeś i jak to się ma w stosunku do zapotrzebowań rynku

      • 3 1

  • Jak jakiś mądry urzędnik wymyśli .... (3)

    Mądry przepis jest idealny tylko kiedy państwowy urzędnik wymyśli go dla swoich kolegów pracowników państwowej firmy ... wiec nie polecam stosować go w prywatnych firmach ... co do zasady

    • 3 1

    • Darmowe szkolenie (2)

      Ostatnio zaproponowałam pracownikom
      Darmowe szkolenie po godzinach pracy .... nikt nie poszedł .... tak wyglada poziom potrzeb pracownika v pracodawca ... chcesz się szkolić ... nie ma sprawy ... ale dlaczego ktoś ma to finansować ???

      • 5 0

      • to zależy, jeżeli tego nie potrzebujesz to nie finansujesz

        jeżeli natomiast szukasz określonych pracowników ale znaleźć ich nie możesz to oferujesz szkolenie własnym pracownikom. Możliwości jest kilka, może to być po godzinach ale i tak będziesz musiał zapłacić za gościa który ich wyszkoli, albo w czasie pracy a wtedy po prostu lojalka będzie wyższa. Niemniej propozycja wychodzi od pracodawcy bo to on zatrudnia. Jeżeli potrzebowałeś a nikt nie przyszedł to problem się nie rozwiązał. Albo znajdziesz takich pracowników na rynku albo zrezygnujesz ze zleceń.

        • 5 0

      • może dlatego, bo im szkolenie było potrzebne jak rybie buty?
        są takie specyficzne szkolenia z którymi poza konkretnym zakładem się nic nie zrobi
        szczerze, mi też by było szkoda życia na takie szkolenie

        • 4 0

  • Śmieszny artykuł nawet dla Ukraińców

    W naszym hotelu prezosowa zmienia grafik każdego dnia.Wszyscy siedzimy cicho bo chcemy pracować.

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane