• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zatrudnienie pracownika przysłanego przez agencję pracy

5 czerwca 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Pracodawca po zakończeniu wykonywania przez pracownika pracy tymczasowej na jego rzecz, może swobodnie zatrudnić taką osobę u siebie. Pracodawca po zakończeniu wykonywania przez pracownika pracy tymczasowej na jego rzecz, może swobodnie zatrudnić taką osobę u siebie.

Pracodawcy poszukujący nowych pracowników często korzystają z usług agencji pracy tymczasowej. Zdarza się, że przysłany pracownik tak dobrze wykonuje swoje obowiązki, że pracodawca chciałby zatrudnić go osobiście. Czasem nie jest to takie proste.



Agencje pracy tymczasowej zatrudniają pracowników na umowę zlecenie, którzy delegowani są następnie do firm, gdzie potrzebne są ręce do pracy. Może jednak zdarzyć się tak, że pracownik tymczasowy "spodoba się" nowemu pracodawcy, a ten będzie chciał go zatrudnić bez pośrednictwa agencji pracy tymczasowej. Czy pracodawca może to zrobić?

Na pytanie odpowiada Andrzej Fortuna - radca prawny z kancelarii Radcy Prawnego Fortuna.

Ustawa z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych reguluje szczególny rodzaj zatrudnienia - a więc w istocie trójstronny stosunek, w ramach którego agencja pracy tymczasowej zatrudnia pracownika - jednakże pracownik ten swoje obowiązki wykonuje na rzecz odrębnego podmiotu - tj. pracodawcy użytkownika. Pomiędzy pracownikiem a pracodawcą użytkownikiem nie powstaje stosunek pracy - ten bowiem łączy jedynie agencję pracy i pracownika. Natomiast realizacja obowiązków służbowych na rzecz odrębnego podmiotu odbywa się na podstawie umowy zawartej pomiędzy pracodawcą użytkownikiem a agencją pracy tymczasowej.

Praca tymczasowa - jak sama nazwa wskazuje - z założenia ma charakter czasowy w zakresie jednego pracodawcy-użytkownika. W okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy ten sam pracownik może być skierowany do tego samego pracodawcy na okres zasadniczo nieprzekraczający łącznie 18 miesięcy. I choć ustawodawca założył, iż zasadą powinno być zatrudnienie przez agencję pracy pracowników na podstawie umowy o pracę - to wyraźnie dopuszczono tu także zawarcie umowy cywilnoprawnej.

Andrzej Fortuna, radca prawny Andrzej Fortuna, radca prawny
Tymczasem reguły odnoszące się do obu rodzajów zatrudnienia są odmienne - co także dotyka kwestii zatrudnienia pracownika z pominięciem agencji pracy tymczasowej.

W zakresie osób zatrudnionych przez agencję na podstawie stosunku pracy - w art. 12 ustawy wyraźnie zastrzeżono, iż ustalenie między agencją pracy tymczasowej a pracodawcą użytkownikiem warunku niezatrudniania pracownika tymczasowego przez pracodawcę użytkownika po zakończeniu wykonywania pracy tymczasowej jest nieważne. Analogicznie - co wynika z istoty samego stosunku pracy - tego rodzaju zakazy nie mogą być skutecznie zastrzeżone w umowie o pracę pomiędzy pracownikiem a agencją pracy tymczasowej.

Przywołany przepis stanowi wyraz dążenia ustawodawcy do umożliwienia pracownikom tymczasowym podjęcia, po zakończeniu wykonywania pracy tymczasowej, bardziej stabilnego zatrudnienia - już bezpośrednio na mocy umowy z pracodawcą użytkownikiem. Innymi słowy, pracodawca użytkownik, po zakończeniu wykonywania przez pracownika pracy tymczasowej na jego rzecz, może swobodnie zatrudnić taką osobę u siebie, a ewentualne klauzule nakładające z tego tytułu kary umowne uznane winny być za nieważne.

Natomiast w zakresie osób zatrudnionych przez agencję na podstawie umów cywilnoprawnych zasady są odmienne. Zgodnie z art. 26 ust. 2 ww. ustawy, do osób skierowanych do pracy tymczasowej na podstawie umowy prawa cywilnego, stosuje się odpowiednio przepisy art. 8, 9 ust. 1 i art. 23 tej ustawy. Jest to w istocie jedyny przepis regulujący sytuację osób kierowanych do pracodawcy użytkownika na podstawie stosunku cywilnoprawnego. Wyraźne odesłanie w przywołanym artykule do ściśle określonych przepisów ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych pozwala stwierdzić, iż przepis art. 12 ustawy nie będzie miał tu zastosowania. W związku z tym, w praktyce dopuszcza się możliwość wprowadzenia klauzul zakazujących zatrudnienia przez pracodawcę użytkownika delegowanych na podstawie umowy cywilnoprawnej pracowników tymczasowych.

Na gruncie jednak sytuacji opisanej przez czytelnika, nie jest przesądzone, że taka klauzula znajduje się w umowach stron.

Z drugiej strony - nawet istnienie takich klauzul nie oznacza w żadnym razie, że umowa zawarta pomiędzy pracodawcą użytkownikiem a cywilnoprawnym pracownikiem tymczasowym, po zakończeniu wykonywania pracy tymczasowej przez tę osobę byłaby automatycznie niedopuszczalna, czy też nieważna. Co do zasady, umowa by obowiązywała, tyle że konsekwencją jej zawarcia najpewniej byłyby obciążenia finansowe ustalone w umowie z agencją (kary umowne itp.).

Czy byłeś kiedykolwiek zatrudniony za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej?


Na marginesie jednak należy zauważyć, że w zakresie zatrudniania przez agencję pracy tymczasowej pracowników tymczasowych obowiązują ogólne regulacje odnoszące się do zakazu zastępowania umowami cywilnoprawnymi stosunku pracy, w sytuacji, gdy reguły współpracy odpowiadają treści stosunku pracy. Konsekwencją naruszenia takiego zakazu jest to, że w świetle prawa uznaje się, że pomimo iż umowa została nazwana "zleceniem" - strony łączy umowa o pracę i obowiązują reguły jak przy umowie o pracę, w tym i zakaz wprowadzania do umów ograniczeń zatrudniania pracowników tymczasowych przez pracodawcę użytkownika po zakończeniu wykonywania pracy tymczasowej przez daną osobę. Niemniej, tego rodzaju argumenty - aby miały one przełożenie na stan faktyczny - w praktyce najpewniej wymagałyby przeprowadzenia postępowania sądowego.

Niezależnie od powyższego, trzeba zaznaczyć, że powyższa analiza odnosi się do zatrudnienia pracownika tymczasowego po zakończeniu wykonywania pracy tymczasowej. Natomiast odrębną kwestią jest zatrudnienie pracownika przez pracodawcę użytkownika jeszcze w trakcie wykonywania pracy tymczasowej na jego rzecz. Takiej sytuacji nie obejmuje art. 12 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych - zatem istnieje możliwość wprowadzenia do umowy między pracodawcą użytkownikiem a agencją zakazu zatrudnienia pracownika w tym czasie - na przykład pod rygorem naliczenia kar umownych. Co więcej - nawet bez takiego zakazu - zatrudnienie przez pracodawcę użytkownika skierowanego pracownika bez pośrednictwa agencji może być uznane za nienależyte wykonanie przez pracodawcę zobowiązania wynikającego z umowy zawartej z agencją pracy tymczasowej, co upoważnia agencję do dochodzenia odszkodowania na zasadach ogólnych.

Jednakże, jak już wyżej zasygnalizowano, fakt powstania odpowiedzialności odszkodowawczej nie wpływa na ważność umowy zawartej pomiędzy pracodawcą użytkownikiem a pracownikiem. W tym zakresie należy jednak zwrócić uwagę na art. 4 ustawy, który stanowi, że pracodawca nie może być pracodawcą użytkownikiem w stosunku do pracowników pozostających z nim w stosunku pracy. Innymi słowy, zatrudnienie pracownika bezpośrednio przez pracodawcę nie może być dokonane przy równoległym wykonywaniu przez zatrudnioną osobę pracy tymczasowej u danego pracodawcy ze skierowania agencji.
Kancelaria Radcy Prawnego Fortuna

Opinie (72) 10 zablokowanych

  • To ja się wypowiem jako pracodawca. Bardzo lubię darmozjadów z UP. (3)

    Przychodzą abym im podpisał że nie dostaną u mnie pracy bo wola siedzieć na zasiłku i 500 plus i pierdzieć w stołki. To jest dopiero patologia!!!! Najlepiej jakby dostali 5 na głowę za nic nierobienie. Szlag mnie trafia jak musze utrzymac firmę zapłacić podatki ZUSY I US na takich patoli. Ja zapi..am aby w życiu coś osiągnąć a patole mają to w d...Wolę zatrudnić kogoś komu brakuje do emerytury bo tej osobie zależy niz takich nieudaczników którzy przesiedzą byle do kolejnego zasiłku!!!!

    • 17 22

    • Dlatego firmę zarejestrowałem u Pepików :)
      Podatki groszowe, problemów nie robią, nawet mają w urzędach personel, który po naszemu mówi ;)
      Jedynie vat tutaj płacę.

      • 9 1

    • Ale jak to się ma do agencji pracy? (1)

      Przecież z agencji pracownik też może Ci nie odpowiadać (ba! może Cię okraść!), więc o co tak naprawdę chodzi?

      • 8 2

      • Bo tak działa AP za pośrednictwem UP

        • 3 0

  • Agencje Zatrudniające marynarzy TOS Gdynia (1)

    Przyjrzyjcie się tej patologi. W ogłoszeniach nawet podają zamiast wynagrodzenia "Najniższa stawka jaką pracownik chce otrzymywać" Czyli żeby dostać pracę musisz wpisać jak najmniej. Patologia i brak szacunku dla pracownika. Czy ktoś w ogóle kontroluje te agencje? Masakra

    • 16 4

    • W TOSie to już Ukrainiec siedzi za biurkiem i rekrutuje polskich morskich najemników.

      • 2 0

  • jak dla mnie to współczesne niewolnictwo

    Nie lepiej budować relację pracodawca pracownik niż wykorzystywać młodych naiwnych niedoświadczonych ludzi czasami chorych. Nigdy nie widziałem artykułu jakie gdańskie firmy korzystają z tego typu praktyk niewolniczych.

    • 13 3

  • Agencje są bardzo potrzebne.

    Agencje są bardzo potrzebne na rynku pracy i dobrze, że istnieją

    • 4 20

  • (3)

    Agencje pracy to korzysc dla pracodawcy. On chce od agencji praconikow w danj licabie imma gdziesmcsy sa chorzy czy zaszli w ciaze itp? W dwnym czasie potrzebuje X ludzi i nic go nie obchodzi. Inna sprawa ze przez takie posrednictwo nikogo sensownegomspodziewac sie nie mozna.

    • 5 3

    • (2)

      A co kogo obchodzi co on chce. Niech sobie zatrudni na normalnej umowie

      • 4 3

      • (1)

        Jak ma agencję to woli w ten sposób.

        • 3 1

        • Oni to by woleli by ludzie pracowali za 1 zł/h bez wolnych weekendów, urolpów i chorobowego

          Na szczęście coraz mniej jest frajerów co się godzą pracować na śmieciowych umowach

          • 3 2

  • Handel tanią siłą roboczą

    Agencje pracy tymczasowej to jedna wielka lipa.Jak potencjalna firma X nie może zwabić frajerów, to zleca werbunek firmie Y ( A.P.T.). Firma Y- "zatrudnia" potencjalną ofiarę za jeszcze niższe wynagrodzenie, i .....nie bierze żadnej odpowiedzialności za to co robi z pracownikiem "użytkownik". A więc harujesz za marne wynagrodzenie, często bez dodatków i świadczeń jakie mają etatowi pracownicy "użytkownika". Kolejne pole do przekrętów tak jak w umowach zwanych śmieciowymi. Przerabiałem ten numer już 2 razy. Dziękuję .

    • 18 1

  • (1)

    Agencje pracy to poziom na równi z "chwilówkami" jedno nie jest urzędem pracy a drugie bankiem.
    właściciel niewolników = lichwiarz albo prościej, kruwa i złodziej.

    • 11 3

    • Bardziej trafnie nie można tego określić

      • 3 1

  • W życiu nie zatrudnie się u pracodawcy, który współpacuje z agencjami pracy tymczasowej

    Ludzie szanujcie się

    • 5 3

  • (1)

    - Ty swoim pracownikom wypłacasz pensję?
    - Nie
    - Ja też nie. A oni i tak przychodzą do pracy?
    - No przychodzą.
    - U mnie też. Słuchaj, a może by tak pobierać opłaty za wejście?

    • 8 1

    • Pracodawca udaje że płaci..

      Pracownik udaje że pracuje..

      • 3 1

  • (1)

    Bękarty kapitalizmu utuczone na krzywdzie pracownika! Won!!! PiS zrobi zwami porządek. PO już nje ma sługusy Balcerowicza, któremu należy się kop w 4 litery za pomiatanie i znjewolenje polskiego dumnego pracownika. Rysiek Petru jego pupilek zapłacił już cenę za polityczne wybryki, czas na pseudo mędrca ekonomii, gardzącego ludźmi pracy. Won fo Brukseli neoliberalny sługusie.

    • 2 4

    • Nieźle masz nasr**e w głowie

      • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane