Wiadomości

stat

"Zatrudnię kobietę do pracy". Czy to dyskryminacja?

W ogłoszeniach o pracy nie powinien znajdować się wymóg dotyczący płci kandydata.
W ogłoszeniach o pracy nie powinien znajdować się wymóg dotyczący płci kandydata. fot. 123rf

W ogłoszeniach o pracę zazwyczaj wyszczególnione są oczekiwania wobec potencjalnego kandydata odnoszące się do jego wykształcenia, umiejętności i doświadczenia. Zdarza się jednak, że pracodawcy określają też preferowany wiek lub płeć pracownika. Czy jest to już przejawem dyskryminacji?Napisał do nas czytelnik, który na szybie jednego z barów mlecznych w Gdańsku natknął się na ogłoszenie o treści: "Zatrudnię kobietę na stanowisko: kucharka / pomoc kuchenna".

- Jest to niezgodne z prawem, to jawna dyskryminacja - napisał w mailu pan Paweł.
Czy rzeczywiście tak jest? O odpowiedź poprosiliśmy radcę prawnego Tomasza SiemońskiegoKancelarii Radcy Prawnego - Tomasz Siemoński.

Na takie ogłoszenie natknął się nasz czytelnik.
Na takie ogłoszenie natknął się nasz czytelnik.
- Z całą stanowczością należy podkreślić, że Kodeks pracy przewiduje bezwzględny zakaz dyskryminacji pracowników m.in. ze względu na płeć. Wskazany zakaz dotyczy również początkowego etapu zatrudnienia, jakim jest proces rekrutacji pracowników na dane stanowisko. Naruszającymi omawiany zakaz będą zatem wszelkie ogłoszenia o pracę wskazujące górną granicę wiekową kandydatów, czy - jak w omawianym przypadku - płeć. Niemniej, oceny dyskryminacji pracownika na etapie rekrutacji należy dokonywać szeroko. Podkreślenia wymaga bowiem, że nie będzie naruszało zakazu dyskryminacji pracownika ogłoszenie, w którym wymagania odnośnie płci będą podyktowane koniecznością np. dokonywania rewizji osobistych. Podobnie ma się rzecz w sytuacji, gdy wymagania co do płci potencjalnego pracownika będą dążyć do realizacji zasady równego traktowania w zatrudnieniu - np. gdy u danego pracodawcy większość pracowników stanowią mężczyźni, preferencja co do zatrudnienia kobiet nie będzie naruszała zakazu dyskryminacji w zatrudnieniu. Niemniej, co do zasady, każde ogłoszenie o pracę zawierające wytyczne co do płci, wieku, pochodzenia kandydata itp. będzie stanowiło naruszenie zakazu dyskryminacji pracowników - mówi Tomasz Siemoński.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (272)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.