• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zasiłek opiekuńczy do 28 czerwca? Przepisów brak, jest zapewnienie

Wioletta Kakowska-Mehring
2 czerwca 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Niestety cały ten bałagan legislacyjny sprawił, że wielu rodziców korzysta obecnie z opieki na zdrowe dziecko na podstawie przepisów ogólnych, urlopu wypoczynkowego albo urlopu bezpłatnego. Niestety cały ten bałagan legislacyjny sprawił, że wielu rodziców korzysta obecnie z opieki na zdrowe dziecko na podstawie przepisów ogólnych, urlopu wypoczynkowego albo urlopu bezpłatnego.

Zasiłek opiekuńczy zostanie wydłużony do 28 czerwca, czyli do końca roku szkolnego - zapewnia resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Problem w tym, że wciąż nie ma przepisów, które to regulują. Co więcej, nie ma też przepisów, na podstawie których zasiłek należy się do 14 czerwca rodzicom dzieci do ósmego roku życia.


Czy korzystasz z dodatkowego zasiłku opiekuńczego?


Przypomnijmy, że zgodzie z przepisami żłobki, przedszkola i szkoły dla dzieci klas I-III mogą już działać, ale rodzice nie muszą tam posyłać swoich pociech. W związku z tym mogą pozostać z dziećmi w domu i pobierać dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Wczoraj poinformowano, że szkoły nie będą pracować do końca roku szkolnego, zatem w placówkach dla młodszych klas zapewniana jest tylko opieka, a lekcje dalej odbywają się w trybie online. Przy okazji poinformowano, że zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony do 28 czerwca.

Dzieci w tym roku szkolnym nie wrócą do nauki w szkole



Niestety wciąż brakuje przepisów, które to regulują. Mówi się, że ma to uwzględnić Tarcza antykryzysowa 4.0, nad którą pracuje Sejm. Czas jednak płynie, a problemy się piętrzą, bo jeszcze nie uregulowano sprawy zasiłków, jakie obiecano wypłacać za okres od 25 maja do 14 czerwca. Jak już informowaliśmy, według Tarczy antykryzysowej 3.0 zasiłek opiekuńczy od 25 maja należy się tylko rodzicom dzieci z niepełnosprawnością. Stało się tak, ponieważ w ustawie popełniono błąd.

Wypadło z ustawy



Gdzie powstał problem? Otóż zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów na podstawie przepisów dodatkowych zasiłek opiekuńczy nadal ma przysługiwać rodzicom dzieci w wieku do ósmego roku życia oraz opiekunom dzieci do 16 lat, jeśli mają orzeczenie o niepełnosprawności, i do 18 lat w przypadku orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz rodzicom dzieci, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego został wówczas wydłużony do 14 czerwca 2020 r.

Niestety co innego mówi podpisana później Tarcza antykryzysowa 3.0, a dokładnie artykuł 46 tej ustawy.

- ...w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do których uczęszcza dziecko, albo niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19 ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy oraz funkcjonariuszowi, o którym mowa w ust. 4, zwolnionemu od pełnienia służby z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat albo dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy przez okres nie dłuższy niż 14 dni - czytamy w ustawie.
Takie brzmienie przepisu oznacza, że z treści zniknęło m.in. odniesienie do opieki nad dzieckiem do lat ośmiu. Nieoficjalnie mówi się, że pierwotnie zakładano taką zmianę, potem się z niej wycofano, ale... zapomniano skorygować cytowany wyżej artykuł.

Resort jednak twierdzi, że zasiłek należy się też opiekunom dzieci do ósmego roku życia. Niestety rozporządzenie nie może być nadrzędne nad ustawą.

Z pomocą przyjdzie tarcza 4.0?



Co teraz? Według komunikatu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zasiłek obowiązuje według wersji z rozporządzenia, czyli należy się wszystkim rodzicom i opiekunom dzieci do lat ośmiu oraz opiekunom osób niepełnosprawnych, na dotychczasowych zasadach.

- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwać zarówno w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, jak również w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez wymienione placówki z powodu czasowego ograniczenia ich funkcjonowania w związku z COVID-19, oraz również w przypadku, gdy ubezpieczony podejmie decyzję o osobistym sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który o niego wystąpi. O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca - swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio do ZUS - informuje MRPiPS.
Sprawę trzeba jednak uregulować. Ma to zrobić wspomniana tarcza 4.0, w której zapisano, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy może być wypłacany na dotychczasowych zasadach aż do 28 czerwca 2020 roku. Pytanie, czy uda się to zrobić wstecznie.

Trzy warianty na dziś



A czasu nie ma, bo napływają sygnały od rodziców, że ZUS nie wie, jak do tej sprawy podejść. Jak podpowiadają urzędnicy ZUS, ostatecznie zawsze można skorzystać z limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach, czyli przepisach, które stosowane są od dawna i nie mają nic wspólnego z tarczami antykryzysowymi.

Pracodawcy mają teraz trzy możliwości rozwiązania problemów z zasiłkiem opiekuńczym:

  • mogą wypłacić pracownikom normalne wynagrodzenie i dopiero po wejściu w życie tarczy 4.0 dokonać potrącenia różnicy między wynagrodzeniem a zasiłkiem,
  • mogą też wypłacić zasiłek dopiero po wejściu w życie poprawionych przepisów,
  • mogą też przyjąć wniosek z-15a i udzielić zwolnienia z ustawowej puli 60 dni opieki, jaka przysługuje rodzicowi w roku w związku z zamknięciem placówki, takiej jak żłobek czy przedszkole.

Niestety cały ten bałagan legislacyjny sprawił, że wielu rodziców korzysta obecnie z opieki na zdrowe dziecko na podstawie przepisów ogólnych, urlopu wypoczynkowego albo urlopu bezpłatnego. I trudno się dziwić, bo co, gdyby jednak ustawodawca znów przeoczył coś w kolejnej tarczy?

Opinie (76) 5 zablokowanych

  • Opinia wyróżniona

    Zasilek (11)

    Ja nie rozumiem tego typu zasiłków, a co rodzice robią w okresie letnim z dziećmi, w czasie wakacji? Też siedzą w domach na zasiłku? Dlaczego my pracujący musimy łozyc na takich cwaniaków? Jestem przeciwna rozdawnictwu pieniędzy ludzi pracujących!! Każdy kto chciał mieć dzieci, musi sam sobie radzić, tak robią dorośli, odpowiedzialni ludzie.

    • 14 30

    • (1)

      Rozdawnictwo pieniędzy ludzi pracujących? Chyba jeszcze do pracy nie dorosłaś bo byś wiedziała że te zasiłki są wypłacane osobom aktywnym zawodowo, więc są to pieniądze wypracowane. Wracaj jak najszybciej do szkoły cwaniaku bo z myśleniem u ciebie ciężko. Jak maDka nie nauczyła życia to teraz takie ledwo z pieluchy wyrośnięte szczeka jak ratlerek

      • 5 5

      • Tak rozdawalnictwo dla nierobów!

        Jakim aktywnym zawodowo??? Dam się doucz nieuku. Ja muszę pracować za trzy sposoby od 16 marca i te nieroby siedzą w domu z dziećmi za 80% pensji. A teraz poszły na zwolnienia lekarskie wiec sam się doucz

        • 2 1

    • Dzieci są pod opieką przedszkoli macierzystych i dyżurnych przez 12 miesięcy.

      • 4 1

    • powiem Ci co robią

      Przedszkole pracuje 12 miesięcy, ma przerwę techniczna 2 tygodnie, w czasie której bierzemy normalny urlop wakacyjny, mamy też dziecko szkolne i ono część wakacji jeździło do babci, część było na półkoloniach, trochę siedziało samo w domu bo ma 11 lat, trochę chodziło z nami do pracy bo mamy taką możliwość....

      • 3 0

    • Żłobki i przedszkola

      Pracują cały rok. I o rodziców tych dzieci głównie chodzi. A teraz w grupie z 29 może być 12, więc większość nie może posłać swoich dzieci.

      • 3 1

    • Dzieci swoich nie masz zapewne i zapomniałaś ile wolnego w roku szkolnym mają dzieci... co za ograniczenie umysłowe, zero wyobraźni...

      • 2 0

    • Nie nazywalbym rodzicow .....

      Cwaniakami.

      Bardziej tych co biora kaske z tkzw tarcz i zwalniaja ludzi .

      • 4 0

    • Bierzcie odpowiedzialność za swoje decyzje rozrodcze a nie całe spoleczeńwo!

      • 0 2

    • typowa wypowiedz starej panny modrawim ojciec 5 dzieci

      • 0 0

    • To niech Pani zrozumie !!! Zasiłki sa dla osob pracujacych . Wakacje sie jeszcze nie zaczely a poza tym dzieci w żlobkach i przedszkolach nie maja wakacji!!

      • 0 0

    • twój fan

      Sądząc po treści Pani posta nie ma Pani dzieci? Jeśli nie to szkoda bo to fajne małe osóbki, czasami wredne, ale fajne zarazem. Jeśli ma Pani dzieci - to gratuluje - nie każdy ma takie szczęście. Ja mam syna - i dla mnie najważniejsze jest jego dobro. Zawsze pracowałem sam na to co mam - nie chciałem gratisów. Covid troszkę namieszał - proszę mi powiedzieć - co mam zrobić w sytuacji, kiedy placówka do której uczęszcza na ograniczona ilość osób ( limit już jest osiągnięty) co zrobić z dzieckiem kiedy człowiek chce pracować a dziecka nie ma z kim zostawić w sensie rodzina? Czy dobro drugiego bezbronnego człowieka nie jest ważne? Żeby Pani nie musiała sie sama sobą zająć kiedy przyjdą dni później starości a wszyscy, którzy sa z Panią blisko nie będa mieli dla Pani czasu - pozdrawiam i troszke wyrozumiałości

      • 0 0

  • Zwykłe wakacje

    Może w końcu nieroby wrócą do pracy. Wszystkich już wysłali, robią wesela i otwierają siłownie a tylko do szkoły nie można chodzić i w przedszkolach limity.

    • 1 3

  • Ustawa

    Może by tak senat zajął się ustawa witrynie pilnym ,bo nadal brak przepisów !!!!Tylko gadanie ,zapewnienia,robicie z ludzi i**otów!

    • 1 0

  • gdynskie firmy wyzyskuja i zwalniaja

    uważajcie z tymi powrotami do pracy , zacznie się plaga zwolnień
    a do tego firmy biora kase i zwalniaja

    • 1 0

  • Opieka na dziecko! (2)

    Przepraszam wszystkich nie jestem nie robem śmierdzącym pracuje a że wszedł wirus to nie znaczy że pobieram zasiłek bo mi się tak, zachciało pobieram bo mam prawo...!
    A tym wszystkim zawistnym ludziom że my lenie pobieramy to mam nadzieję że kiedyś też dostaną za swoje bo mają z kim zostawić z Mamą babcia dziadkami itp nie każdy ma kogoś.
    Od początku sama sobie radzę z mężem i nikt nam nie pomaga...
    Zastanówcie się nie raz bo zyfac się chcę od Waszej zawisci... Ble fuj!
    A w wakacje się bierze urlopy Tak i jeden miesiąc jest otwarte Przedszkole!!

    • 3 1

    • Brawo w końcu Pani wyjaśniła mądrą opinie, bo reszta krytykujacych pobieranie zasiłków nie ma pojęcia na jakiej zasadzie działa korzystanie z tego przywileju !

      • 0 0

    • Masz rację

      Ja też zero chorobowe żadnej opieki itp. Aż Coronavirus to co mieliśmy zwolnić się z pracy bo wreszcie ktoś pomyślał o rodzicach którzy pracują obydwoje!!!!!Skorzystałem dwa razy po tygodniu i raz żona bo mogła zdalnie pracować i teraz też skorzystam bo się wreszcie coś Nam należy prawnie...... A mam już 24 lata stażu pracy oszołomy obrażające innych...

      • 1 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane