• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zapotrzebowanie na pracowników. W których branżach rośnie, a w których spada?

Aleksandra Wrona
1 października 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Przybywa ofert pracy w budownictwie. Jest to związane z dynamicznym rozwojem branży budowlanej i dużą liczbą nowych inwestycji. Przybywa ofert pracy w budownictwie. Jest to związane z dynamicznym rozwojem branży budowlanej i dużą liczbą nowych inwestycji.

"Stygnie zapał rekrutacyjny polskich firm" - donosi ManpowerGroup na podstawie najnowszego raportu Perspektyw Zatrudnienia, przedstawiającego plany rekrutacyjne firm na ostatni kwartał 2019 roku. Ubywa ofert pracy w rolnictwie, finansach i usługach dla biznesu, w hotelarstwie i gastronomii, przybywa za to w produkcji przemysłowej, budownictwie i przemyśle wydobywczym.



Czy w najbliższym czasie planujesz zmianę pracy?

"W czwartym kwartale 2019 roku 13 proc. polskich firm będzie poszukiwać nowych pracowników, 5 proc. planuje redukować zespoły, 81 proc. nie przewiduje zmian, a 1 proc. nie zna planów rekrutacyjnych w swoich firmach" - czytamy w raporcie Manpower Group.
Badanie ManpowerGroup przeprowadzane jest co kwartał na reprezentatywnej grupie co najmniej 750 pracodawców. Sprawdza ono intencje pracodawców związane ze zwiększeniem lub zmniejszeniem całkowitego zatrudnienia w ich oddziale w najbliższym kwartale. Według specjalistów "nastroje rekrutacyjne firm, podobnie jak nasza gospodarka, weszły w fazę delikatnego spowolnienia, a tempo wzrostu zatrudnienia jest wolniejsze niż przed rokiem".

Oferty pracy w Trójmieście


Wzrost zatrudnienia



Badacze z ManpowerGroup przeanalizowali 10 sektorów zatrudnienia. Okazało się, że najwięcej nowych pracowników będą poszukiwać firmy zajmujące się produkcją przemysłową (+ 15 proc. netto zatrudnienia). Na drugim miejscu znalazła się branża budowlana (+ 13 proc.), a na trzecim przemysł wydobywczy (+ 12 proc.).

Jak te tendencje przekładają się na rynek pracy w Trójmieście?

- Trendy rynkowe związane z  zatrudnieniem idą nieodzownie w parze z tym, co aktualnie dzieje się na rynku. Patrząc na dynamicznie rozwijającą się branżę budowlaną (mieszkania, nowe inwestycje drogowe / mosty), to właśnie w tym sektorze odczuwana jest największa potrzeba zatrudniania wielu pracowników, takich jak monterzy rusztowań, murarze, tynkarze itp. (wykwalifikowani / niewykwalifikowani pracownicy fizyczni. Kolejny sektor to logistyka - zarówno transport morski, jak i drogowy. Ogólnopolski problem, który można zauważyć, to niewystarczająca liczba kierowców transportu miejskiego. Nie możemy zapomnieć również o wykwalifikowanych pracownikach, takich jak spawacze, elektrycy, popyt na te stanowiska nie ustaje i utrzymuje się na stałym poziomie, a pracowników o takich specjalizacjach uważa się za wysoko wykwalifikowanych - mówi Magdalena Paradecka, kierownik oddziału Jobhouse w Gdańsku.
Koniec sezonu wiąże się z niższym poziomem zatrudnienia w hotelarstwie i gastronomii. Koniec sezonu wiąże się z niższym poziomem zatrudnienia w hotelarstwie i gastronomii.

Spadek zatrudnienia



Według wspomnianego raportu w końcówce roku najmniej ofert pracy będzie w rolnictwie, leśnictwie i rybołówstwie (+ 2 proc.), w finansach i usługach dla biznesu (+ 3 proc.) oraz w restauracjach i hotelach (+ 3 proc.).

Mniejsze zapotrzebowanie na pracowników w gastronomii i hotelarstwie nie powinny dziwić ze względu na charakter tej pracy. Potwierdzają to osoby pracujące w tej branży.

- Branża hotelarsko-gastronomiczna jest niejako skazana na zmienność poziomu zatrudnienia, wynikającą choćby z sezonowości. Największe zapotrzebowanie na ręce do pracy branża ma już w tym roku za sobą. Właśnie kończy się letni sezon wakacyjny. W nadchodzącym czwartym kwartale można spodziewać się rzeczywiście słabszego zainteresowania pozyskiwaniem nowych pracowników. Wyjątkiem zapewne będzie okres Świąt Bożego Narodzenia, sylwestra i Nowego Roku - mówi Joanna Węgrzyn-Kowenicka, dyrektor Hotelu Nadmorskiego. - Wówczas my również planujemy podjąć działania rekrutacyjne, by pozyskać fajne osoby do współpracy. Najlepiej te same, z którymi współpracowaliśmy w sezonie letnim. Z roku na rok trend spędzania okresu Świąt nad morzem w naszym przypadku stale wzrasta, a tym samym zwiększa się w tym czasie zapotrzebowanie na dodatkowe osoby do pracy w hotelu.

Trendy na rynku pracy


Według specjalistów z ManpowerGroup przyczyną spadku w sektorze finansów i usług dla biznesu może być pogarszająca się koniunktura na rynkach zachodnich.

- Na spadek zatrudnienia w tym sektorze mają ogromny wpływ liczne konsolidacje i fuzje - dodaje Magdalena Paderecka, Jobhouse.

Miejsca

Opinie (52) 1 zablokowana

  • "Które branże najchętniej zatrudniają?"

    Te które muszą.
    Nie ma innego kryterium zatrudnienia. Organizacje gospodarcze nie mają strategii działania pozwalającej na przewidywanie potrzeb i sterowanie zasobami. Rządzi doraźność i zadanie premiowe.
    Jesli znajdziesz się w dużej organizacji gospodarczej, najlepsze co możesz zrobić, to cykliczne zmiany miejsca zaczepienia, niezależnie od zainteresowań i umiejętności. To pozwoli na utrzymanie opinii kreatywnego i zaangażowanego a to zawsze procentuje.
    Grunt aby śledzić kierunki wiatrów...

    • 15 1

  • W budownictwie jest najwięcej firm należących do osób niespokrewnionych z tą branżą

    • 2 1

  • A co u urzednikow umg?

    • 8 1

  • Lekarze

    Brakuje 20 tysia w Polsce.

    • 5 0

  • Ale rząd chętnie "plusy" rozdawać będzie - ciekawe do kiedy, pewnie , jak zobaczy dziurawe dno wspólnej skarbonki pt. budżetu Państwa....

    • 4 2

  • Trzeba być dziwakiem

    Żeby wogole pracować. Nie o to chodzi w życiu

    • 9 1

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane