• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

ZUS szuka dowodów na Facebooku

Agnieszka Śladkowska
2 lutego 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
Warto zastanowić się, jakie zdjęcia zamieszczamy na portalach społecznościowych podczas zwolnienia lekarskiego. Jeśli pokazujemy, jak odpoczywamy w łóżku, problemu nie ma. Jeśli pochwalimy się wczasami wśród palm, ZUS może odebrać nam zasiłek chorobowy. Warto zastanowić się, jakie zdjęcia zamieszczamy na portalach społecznościowych podczas zwolnienia lekarskiego. Jeśli pokazujemy, jak odpoczywamy w łóżku, problemu nie ma. Jeśli pochwalimy się wczasami wśród palm, ZUS może odebrać nam zasiłek chorobowy.

Od ponad roku pojawiają się informacje, że ZUS weryfikuje prawdziwość zwolnień lekarskich przeglądając udostępniane przez pracowników treści na portalach społecznościowych. Temat wrócił, kiedy ZUS posunął się o krok dalej. Na podstawie polubień pod zdjęciami stwierdził, że zatrudnienie w czasie ciąży było fikcyjne, bo ciężarna kobieta i pracodawca znali się wcześniej i byli znajomymi na Facebooku.


Czy zdarzyło ci się wziąć zwolnienie lekarskie, choć nie miałe(a)ś problemów ze zdrowiem?


Wystarczył profil na portalu społecznościowym, wspólnie komentowane zdjęcia i zatrudnienie w piątym miesiącu ciąży u pracodawcy, którego pani Magda miała wśród znajomych, żeby stracić prawo do macierzyńskiego. Przypadek opisany przez portal money.pl sprawił, że kwestia sprawdzania pracowników w mediach społecznościowych przez ZUS znów jest żywo dyskutowana.

Pierwsza sprawa to to, co jest dopuszczalne, a czego nie można robić na zwolnieniu, a idąc dalej - pokazywać w mediach społecznościowych. Druga - na jakie działania może pozwolić sobie inspektor ZUS-u, żeby udowodnić nasze niewłaściwe zachowanie.

Jak sama nazwa wskazuje, chory pracownik dostaje zwolnienie z powodu niezdolności do pracy, a jego celem jest jak najszybsze wyzdrowienie i powrót do pełni sił. Co wchodzi w zakres zakazanych czynności na zwolnieniu? Przede wszystkim wykonywanie analogicznej pracy, którą pracownik świadczy na co dzień, a od której właśnie dostał zwolnienie. Nawet jeśli jest ona świadczona nieodpłatnie, czy też z powodów koleżeńskich. Pisząc ogólnie: zakazane są wszystkie czynności, które nadwyrężają zdrowie pracownika. Robi się trudniej, jeśli chcemy rozpatrzyć konkretne przypadki. Czy wyjazd nad jezioro w trakcie przebywania na zwolnieniu w ciąży będzie nadużyciem? Czy pójście na siłownię w trakcie zwolnienia z powodu depresji może skończyć się problemami ze strony ZUS-u?

- Każda sprawa jest indywidualna, a decydujące są zalecenia i wskazówki lekarskie. To właśnie nimi powinien kierować się pracownik korzystający ze zwolnienia lekarskiego. Priorytetem jest bowiem jak najszybsze odzyskanie sprawności organizmu i powrót do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem 2, czyli chory "może chodzić", nie oznacza zezwolenia na podejmowanie każdego wysiłku i aktywności życiowej. Tym samym fakt, że pracownik może chodzić, nie oznacza możliwości dysponowania czasem zwolnienia od pracy w sposób dowolny. Na zwolnieniu chory może podejmować takie czynności, które nie przeszkodzą w procesie dochodzenia do zdrowia - odpowiada Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w woj. pomorskim.
To oznacza, że jeśli ZUS uzna, że to nasze zachowanie przedłużyło powrót do zdrowia, ma prawo wstrzymać wypłatę zasiłku chorobowego lub nawet zażądać zwrotu pobranych świadczeń. Co pewnie zdziwi niejednego pracownika, konsekwencje może wyciągnąć także pracodawca i zwolnić pracownika dyscyplinarnie.

- Sąd Najwyższy w wyroku z 16.XI.2000 r. sygn. I PKN 44/00 oddalił pozew o przywrócenie do pracy pracownika zwolnionego dyscyplinarnie. Powodem "dyscyplinarki" było wykonywanie na zwolnieniu lekarskim prac niezgodnych z zaleceniami lekarskimi pomimo, że pracodawca odniósł z tych prac korzyść materialną - przywołuje Wojciech Kawczyński, radca prawny z Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni.
Druga kwestia to uprawnienia ZUS-u. Czy inspektor może dowolnie prześledzić nasze działania w internecie i na ich podstawie wszcząć postępowanie, które zakończy się zabraniem zasiłku chorobowego?

- Nie ma żadnych przepisów, które zakazywałyby inspektorom ZUS korzystanie z wszelkich dostępnych źródeł informacji, w tym także tych na portalach społecznościowych, o ile oczywiście sami je udostępniliśmy w sposób publiczny. Problemem w opisanym przypadku, gdzie ZUS nie zgodził się na wypłatę macierzyńskiego, nie jest sposób uzyskania informacji, ale daleko idące wnioski, które wysnuł inspektor - zauważa Wojciech Kawczyński.
Sam ZUS nie ukrywa, że zagląda na Facebooka, żeby potwierdzić swoje przypuszczenia, a także, że tego typu dowody wysyłają też "życzliwe" osoby.

- Tego rodzaju informacje wykorzystujemy posiłkowo w sprawach, które już prowadzimy. Nie jest to dla pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podstawowe narzędzie, ponieważ aktywność w mediach społecznościowych nie może być kluczowym elementem materiału dowodowego. Kontrola prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego może być przeprowadzona z naszej inicjatywy lub na wniosek pracodawcy, który zatrudnia 20 osób lub mniej. Przy zatrudnieniu większym niż 20 osób - kontrola może zostać przeprowadzona przez samego pracodawcę lub inną osobę, która została przez niego upoważniona. Informacje otrzymane od osób trzecich stanowią podstawę do tego, by Zakład zainteresował się sprawą i wszczął postępowanie wyjaśniające - wyjaśnia Krzysztof Cieszyński.
Najczęściej sprawdzeniu podlegają dłuższe zwolnienia przedłużane przez różnych lekarzy, zachowujące ciągłość, choć wydane na różne schorzenia, a także te po ustaniu zatrudnienia. Bez względu na powód zwolnienia lekarskiego lepiej dwa razy przemyśleć zamieszczane w tym okresie treści w mediach społecznościowych.

Miejsca

Opinie (150) 10 zablokowanych

  • Sonda totalnie głupia!!!
    ZUS to niech swoich sprawdzi pracowników tam to lewe zwolnienia pewnie są ale każdy chroni swojego

    Tylko idioci umieszczają fotki na zwolnieniu

    • 10 2

  • A ja bym tępił ogniem i mieczem przychodzenie do pracy w chorobie. (1)

    Chory?? Na zwolnienie i do łóżka albo przynajmniej do swojego mieszkania.
    Wyjdź, jak się wyleczysz.
    Mało, że chory jest w pracy niewydajny, to jeszcze zaraża innych.

    • 7 1

    • Dokładnie, tyle że nie każda choroba jest zaraźliwa. Bywają też inne problemy ze zdrowiem.

      • 1 0

  • (1)

    Jak widzę te komentarze na Trójmiasto.pl to po prostu stwierdzam, że 90 z komentujących to kretyni i jakąkolwiek dyskusja nie ma żadnego sensu...

    • 2 1

    • Daj także nam od siebie odpocząć

      • 2 0

  • Inwigilacja ne fejsie sie zaczela. Dobrze ze nie mam, a wam gimby i hipsterzy biada.

    • 2 0

  • Tomczi

    Jak dla mnie to czasem kontrola sie przyda .. U mnie w pracy jest typiara, która potrafi w miesiącu byc 4 dni w pracy bo ma zwolnienia od znajomego lekarza ale każdy ma to gdzieś - praca w państwówce to samo dobro ;)

    • 1 1

  • Szajsbuka ani żadnego tego typu goowna nie mam

    I nie zamierzam mieć. Niech se sprawdzają do us.anej śmierci :P

    • 2 0

  • Szuka piniędzy Zusss bo brak na pińcet plusss

    • 3 1

  • ZUS To jak te Ku... z PiS ,jesteś zwykły robol to HIENY atakują, a jesteś wyżej postawiony np.Wilkiem to nie ruszają

    • 0 0

  • Jak się chwalą

    Jak się chwalą tak swoim cwaniactwem to tak mają. Jeżeli nawet kombinuję L-4 bo coś tam, to nikt o tym nie wie bo nie musi wiedzieć.

    • 0 0

  • ZUS

    To już jest przesada. To jest chore. Nie znoszę tego wszystkiego co łączy się z ZUSem, a niestety mam z nimi nieraz przebieżki. Gdyby nie pomoc pana Daniela Kaparuka - specjalisty od spraw zus pewni nigdy bym z tego bagna nie wyszla. pomogl juz mojej firmie i pomogl tgez moim rodzicom. Specjalista o wielkiej wiedzy i sercu.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane