Wzrost bezrobocia. Początek fali czy tylko początek roku?

Część pracodawców starała się utrzymać miejsca pracy pomimo zamrożenia działalności. Pytanie, jak długo jeszcze są w stanie powstrzymać się od zwolnień.
Część pracodawców starała się utrzymać miejsca pracy pomimo zamrożenia działalności. Pytanie, jak długo jeszcze są w stanie powstrzymać się od zwolnień. fot. Piotr Hukało/trojmiasto.pl

6,2 proc., czyli o 0,3 proc. więcej niż w grudniu ub.r. Tyle w styczniu wyniosła stopa bezrobocia rejestrowanego w województwie pomorskim. Do tego różnica pomiędzy liczbą rejestracji a wyrejestrowań w styczniu 2021 r. wyniosła prawie 3 tys. Czy to początek trwałego trendu? Co do zasady każdy rok rozpoczyna się wzrostem liczby osób bezrobotnych rejestrowanych - uspokajają eksperci rynku pracy.Zgodnie z szacunkiem w styczniu 2021 r. stopa bezrobocia rejestrowanego w województwie pomorskim osiągnęła poziom 6,2 proc. W grudniu ub.r. wartość ta wyniosła 5,9 proc.

- Wzrost wartości tego wskaźnika nie powinien jednak wzbudzać nadmiernych obaw, podobnie jak zwiększenie liczby bezrobotnych, która w styczniu 2021 r. przekroczyła 59 tys. osób. Co do zasady każdy rok rozpoczyna się wzrostem liczby osób bezrobotnych rejestrowanych w powiatowych urzędach pracy. Tym samym również stopa bezrobocia idzie w górę. Ale za to po grudniowym spadku do urzędów pracy zaczyna napływać coraz więcej ofert pracy - uspokaja Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.
Dane z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.
Dane z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.

W styczniu 2021 r. powiatowe urzędy pracy dysponowały prawie 7,1 tys. ofertami. Jest to o 1,5 tys. więcej niż w grudniu 2020 r., jednak niemal 1,3 tys. mniej niż przed rokiem (w styczniu 2020 r.) - sytuacja ta w perspektywie dziesięciu miesięcy trwania pandemii i ograniczeń działalności nie jest zaskakująca.
Dane z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.
Dane z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.

- Pozytywnym aspektem w obecnej sytuacji jest to, że przedsiębiorcy poszukują rozwiązań, zamiast składać broń i zamykać działalność. Umiejętność radzenia sobie w trudnych warunkach i bieżącego reagowania na sytuację jest kluczowa w czasach pandemii, ale będzie przydatna również w przyszłości. Pandemia jest nieprzewidywalna, a do tego czujemy, że znajdujemy się w obliczu nadchodzących przemian społeczno-gospodarczych, które mogą mocno wpłynąć na dotychczasowe systemy i modele, w tym dotyczące rynku pracy i zatrudnienia. Dlatego też wszelkie umiejętności związane ze sprawnym adaptowaniem się do zachodzących zmian bez wątpienia będą cenne w najbliższych miesiącach i latach - dodaje Katarzyna Żmudzińska.


W pierwszym miesiącu tego roku w powiatowych urzędach pracy zarejestrowało się 6,8 tys. bezrobotnych (o 1 tys. więcej niż w grudniu ub.r.). Jednocześnie w styczniu ponownie zmniejszyła się liczba wyrejestrowań, których w tym czasie dokonano 3,9 tys. (o 0,9 tys., tj. 24,1 proc. mniej niż w poprzednim miesiącu). To bardzo istotna informacja dotycząca obserwowanego wzrostu poziomu bezrobocia. Dane z urzędów pracy wskazują, że wynika on nie tylko z przyrostu nowych rejestracji, lecz także ze zmniejszonej skali tzw. wyrejestrowań. Jest to zjawisko utrzymujące się od początku pandemii. Różnica pomiędzy liczbą rejestracji a wyrejestrowań w styczniu 2021 r. wyniosła prawie 3 tys. i też o tyle wzrosła liczba bezrobotnych w naszym regionie w porównaniu do grudnia zeszłego roku.

Opinie (186) 7 zablokowanych

 • Na pewno nie wrócą już czasy złotej ery Januszy byznesu(np. w 1 kwartale 2003 bezrobocie wynosiło u nas 21,5% w skali województwa). Szkoda tylko, że państwa będą potwornie zadłużone na te wszystkie tarcze,

  • 41 24

 • Wzrost bezrobocia to początek...!

  Mutation

  • 61 5

 • Ochrona

  Teraz tylko praca w ochronie. Polecam. Zero stresu na recepcji na biurze, bo puste. Stawka to 17 PLN netto. Nic nie robię. Kompletnie nic!!!! Wczoraj miałem dobę i 22 h spałem na służbie!!! Hahaha

  • 96 18

 • Spokojnie, nasza czerwona partia pis ma rozwiązanie na bezrobocie

  Reaktywacja PGRów.

  • 82 27

 • Jest

  Ciężej niż np. 2 lata temu , ale jeśli ktoś chce pracować to pracę znajdzie

  • 32 23

 • Tak trzeba żyć.

  • 36 1

 • wygrałeś życie :)

  brawo.

  • 28 1

 • Ja cały czas szukam pracowników

  Ale jeszcze nie zbyt wieku chętnych na stawkę 8 netto za godzinę.

  Muszę jeszcze trochę poczekać i dobre czasy nadejdą.

  • 49 23

 • ja w trójmieście od 4 lat niemogę znaleźć pracy, wszystko wina rzondu

  przez to brakuje mi na chleb dla moich pociech

  • 9 31

 • Rynek pracy w Trójmieście

  Mamy bardzo słaby rynek pracy: dużo dobrych ofert dla ludzi "technicznych", typu spawacz, programista. Ale tak jest w całej Polsce. Natomiast cała reszta leży.
  W porównaniu z Warszawą jest bardzo biednie.
  A tymczasem koszty życia i ceny nieruchomości (wynajmu i kupna), są warszawskie.

  • 109 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ogłoszenia

Forum