• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wywieranie wpływu na ludzi. Skuteczny i etyczny menedżer

10 października 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Pani Ania kontra szef - ostateczne starcie
Jak wywrzeć wpływ na szefa i współpracowników by osiągnąć zamierzony cel? W opanowaniu tych technik pomoże zespół Studio HR. Jak wywrzeć wpływ na szefa i współpracowników by osiągnąć zamierzony cel? W opanowaniu tych technik pomoże zespół Studio HR.

Jesteś gotowy na awans, a szef tego nie dostrzega? Uważasz, że czas już na podwyżkę, ale nikt nie kwapi się ci jej dać? Przekonaj szefa, że warto. O tym jak skutecznie i uczciwie osiągnąć w pracy upragniony cel opowiada Tymoteusz Klocek, trener StudioHR



Tomasz Klocek z zespołu Studio HR. Tomasz Klocek z zespołu Studio HR.
Czy można manipulować swoim szefem?

Tymoteusz Klocek:
To zależy, co chcemy osiągnąć. Manipulacja ma to do siebie, że trzeba ją stale kontynuować i nieustannie być czujnym. W przeciwnym razie osoba manipulowana dostrzega, co się z nią robi i wtedy mamy kłopot, bo nikt nie lubi być manipulowany. Jeśli wiec ktoś chce mieć kłopoty z szefem - manipulacja to dobry krok w tym kierunku. Jest też alternatywa. Zamiast manipulować szefem, czy kolegami w pracy można uczciwie wywierać na nich wpływ.

Czym to się różni od manipulacji?

T.K.
Wiele osób uważa wywieranie wpływu i manipulację za to samo. Stąd niektórzy wyciągają nawet wniosek, że "każdy z nas nieustannie manipuluje innymi". Takie myślenie jest jednak błędne. Manipulacja to jeden ze sposobów wywierania wpływu. Istnieje jeszcze wiele innych sposobów, np. prośba, rozkaz, przekonywanie za pomocą argumentów itd. Można powiedzieć, że każda manipulacja jest wywieraniem wpływu, ale nie każde wywieranie wpływu jest manipulacją. Podam przykład - machasz do kogoś ręką, ten ktoś odpowiada ci uśmiechem. Czy to była manipulacja, czy nie? A teraz inny przykład - szef kładzie na twoim biurku stos papierów, które trzeba "przejrzeć na wczoraj". Kiedy stanowczo oponujesz, bo nie masz fizycznie możliwości wyrobić się z pracą - szef ze spojrzeniem "przyjaciela - konfidenta" cicho sugeruje: panie Mietku niech pan robi co mówię i cicho siedzi, bo zarząd szuka osób do zwolnienia. Prawda jest jednak taka, że zarząd nikogo do zwolnienia nie szuka.

No i na czym polega różnica?

T.K.
Różnica polega na użytej metodzie, żeby przekonać drugą stronę do działania. W tym drugim przypadku szef posługuje się kłamliwą sugestią. Manipulację można poznać po stosowaniu nieuczciwych metod: najczęściej jest to kłamstwo, ale też: szantaż, podawanie niepełnych informacji przy jednoczesnym twierdzeniu, że to "cała prawda", wywoływanie poczucia winy, niedomówienia, a nawet formułowanie niejasnych oczekiwań itd. Oprócz metody ważny jest także cel: osoba, która manipuluje przede wszystkim chce osiągnąć własną korzyść, często kosztem osoby manipulowanej.

Czym jest w takim razie uczciwe wywieranie wpływu?

T.K.
Uczciwe wywieranie wpływu polega na przekonaniu drugiej strony do naszych racji - bez konieczności manipulowania. Efekt jest taki, że osoby na które uczciwie wywieramy wpływ czują się szanowane, szanują nas i jednocześnie wspierają w naszych działaniach. Osoby, którymi manipulujemy są potencjalnie wrogami więc musimy nieustannie czuwać. Odkryta manipulacja zawsze psuje nasze kontakty. Niektórzy manipulatorzy robią to "dla dobra" innych. Tymczasem nawet jeśli osoba manipulowana odniosła ostatecznie korzyść a nie stratę, po odkryciu manipulacji przestaje nam ufać i staje się czujna. Nikt nie lubi być manipulowany.

No dobrze, a co powinien zrobić pan Mietek z drugiego przykładu? Jego szef nie zasługuje na uczciwe traktowanie.

T.K.
Pan Mietek ma do wyboru: cicho siedzieć, manipulować szefem lub uczciwie przekonać szefa do swoich racji.

A jeśli szef nie chce słuchać uczciwych argumentów?

T.K.
Na tym polega sztuka wywierania wpływu, że szef właśnie chce słuchać. Człowiek, który potrafi uczciwe wywierać wpływ na innych, nie ma problemu z tym żeby, zostać wysłuchanym i zrozumianym. Jego otoczenie szanuje go i podąża za nim. Żeby to osiągnąć konieczne jest jednak przebycie odpowiedniego szkolenia z ekspertem. Niech pan porówna w wyobraźni firmę, w której ludzie nieustannie sobą manipulują oraz taką, gdzie pracownicy uczciwie ze sobą rozmawiają i współpracują. Gdzie wolałby pan pracować? Zapewne w tej drugiej firmie. Dlatego ważne jest aby systematycznie szkolić pracowników w tematyce uczciwej komunikacji i wywierania wpływu.

Na rynku jest jednak wiele szkoleń i książek na temat manipulacji. Dlaczego tak się dzieje? Może jednak wolimy manipulować i być manipulowani?

T.K.
Manipulacja to dobrze sprzedający się temat, bo w biznesie liczy się efektywność, a manipulacja jest efektywna. Problem polega na tym, że na krótką metę. Wiele osób tego nie dostrzega. Zachwyceni tym, że osiągają zamierzone cele nie zauważają jak powoli inni odsuwają się od nich. Ten kto manipuluje na końcu pozostaje sam.

Więcej o szkoleniach na stronie studiohr.pl

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

  • Studio HR Gdańsk, Leona Droszyńskiego 8/11

Opinie (10) 3 zablokowane

  • to zdjęcie widzę już 3 raz

    co za obora co za szkoła

    • 3 7

  • Myśl i działaj (2)

    Po co wydawać pieniądze na szkolenie, jak cała literatrura dostępna jest w internecie i bibliotekach. Tak jak w "Buntowniku z wyboru", wyrabiasz kartę biblioteczną i masz całą wiedzę dostępną dla siebie. Robienie lub kupowanie czegoś dla papierka mija się z celem.

    • 6 8

    • pracodawcy wymagają papierka, a ten twój buntownik z wyboru zdaje się pracował jako cieć za minimalną.

      • 4 3

    • co innego przeczytać,

      a co innego nauczyć się stosować w praktyce.

      • 6 2

  • manipulacja to spowodowanie aby dana osoba zrobiła coś czego nie chce lub nie jest do tego przekonana - i jest to niedopuszczalne......Nauka zdrowej argumentacji i uczciwej komunikacji - popieram :).... jestem ciekawa z jakiej szkoły wywodzi się ta nauka?

    • 5 0

  • już wiem - szkoła AT - :) znam :)

    • 5 0

  • taaaaa, jakbym miał 20 lat to bym to kupił, ale mam 37 lat i szczebelki zaliczałem następnie z nich spadałem (rozwiązanie firmy), później znowu awansy, rzadko kiedy miało to coś wspólnego z tym tutaj, trzeba nie manipulować ale pracować 36 godzin na dobę. A kino, urlop i rodzina; zapomnij, kasa w zęby i idź spać, tylko nie dłużej jak 4-6 godzin, bo następny wskoczy na twoje miejsce.

    • 5 6

  • Brałem udział w tym szkoleniu

    Witajcie,

    pozwólcie, że podziele się swoją opinią na temat tego konkretnego szkolenia u tego konkretnego trenera w tej konretnej firmie.
    Pewnie pojawią się w Waszej głowie myśli, może komentarze nawet na tym forum dotyczące mojego wpisu, ja jednak - w przeciwieństwie do Was wiem o czym mówie - bo wziąłem udział w tym szkoleniu.

    Z ogromną przyjemnością mogę Wam je polecić.
    Są solidne podstawy w postaci teorii, popartej badaniami, są ćwiczenia i warsztaty.

    Temat okazał się głębszy niż myślałem - oczywiście jak na każdego tego typy szkoleniu okazało się, że część tej wiedzy potrafię i wykorzystuje - mniej lub bardziej prawidłowo - mniej lub bardziej skutecznie.

    Szkolenie pozwoliło ustematyzować wiedzę.
    Czasami nazwanie lub pokazanie rzeczywistego efektu tego co robimy, jak się zachowujemy, co mówimy powoduje ,że efekt - cel - staje się dla nas jasny.

    Dodatkową wartością dla mnie była szczerość - szczerość ze strony Trenera - ucziwośc ocen, nawet tych krytycznych wobec mojej osoby.

    Mam nadzieje, że w natłoku zajęć nie zapomnę i będe stosował to czego się nauczyłem.

    Pozdrawiam Tymoteusza i wszystkich uczestników z którymi miałem okazje współpracować przez te dwa dni.

    Grzegorz.

    • 4 1

  • wywierac wplyw , manipulacja a moze mobing

    powinni trafic do marketu na kase

    • 0 0

  • Błąd

    Ja nie wiem ale poprawna forma to Manager a nie meneger. Szkoła się przyda tylko komu?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane