• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wypadek przy pracy za granicą

11 stycznia 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Długotrwały uszczerbek na zdrowiu to naruszenie sprawności organizmu, które może ulec poprawie, ale spowodowało upośledzenie czynności organizmu na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Długotrwały uszczerbek na zdrowiu to naruszenie sprawności organizmu, które może ulec poprawie, ale spowodowało upośledzenie czynności organizmu na okres dłuższy niż 6 miesięcy.

Pracownik delegowany przez pracodawcę z jednego kraju należącego do UE do wykonywania pracy w innym kraju członkowskim, podlega ustawodawstwu tego pierwszego kraju. Dzieje się tak jednak tylko wtedy, gdy przewidywany czas takiej pracy nie przekracza 24 miesięcy i osoba ta nie jest wysłana, by zastąpić inną delegowaną osobę.



Podpisałam umowę zlecenie oraz polecenie podróży służbowej do pracy w Niemczech z agencją pracy tymczasowej. Pojechałam do pracy w charakterze opiekunki osób starszych. W umowie zlecenie wynagrodzenie było określone jako 400 zł brutto i diety wynoszące 30 euro za każdy dzień pobytu za granicą. Umowa zlecenie została zawarta na rok z miesięcznym okresem wypowiedzenia, natomiast polecenie podróży służbowej na 1 miesiąc. Druk A1 i karta EKUZ są wystawione na dzień wyjazdu do Niemiec, co jest równoznaczne z dniem podpisania umowy zlecenia. W pierwszym dniu pracy uległam wypadkowi przy pracy w mieszkaniu podopiecznej. Pobyt mój w niemieckiej klinice trwał 16 dni. Kto w takim przypadku płaci chorobowe i w jakiej wysokości? Czy mogę ubiegać się o odszkodowanie? Czy podlegam pod niemieckie ustawodawstwo czy polskie? - zastanawia się nasza czytelniczka.
Wojciech Kawczyński, radca prawny Wojciech Kawczyński, radca prawny

Na pytania odpowiada Wojciech Kawczyński, radca prawny z Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni.

Zacznijmy może od ostatniego pytania. Zgodnie z art. 12 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Wspólnot Europejskich z 29 kwietnia 2004 r. pracownik delegowany przez pracodawcę z jednego kraju należącego do Unii Europejskiej do wykonywania pracy w innym kraju członkowskim, podlega ustawodawstwu tego pierwszego kraju pod warunkiem, że przewidywany czas takiej pracy nie przekracza 24 miesięcy i że osoba ta nie jest wysłana, by zastąpić inną delegowaną osobę. Jak się przyjmuje, dotyczy to również osób wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenia. Z przedstawionego opisu wydaje się, że żaden z ww. warunków nie ma w tym przypadku zastosowania, stąd zastosowanie znajdzie tu prawo polskie.

Czy uległe(a)ś kiedyś wypadkowi w miejscu pracy?


Odnośnie kwestii składek na ubezpieczenie chorobowe, to w przypadku umów zlecenia nie jest ono obowiązkowe - stąd, o ile czytelniczka nie złożyła wniosku do pracodawcy o objęcie jej takim ubezpieczeniem, to najprawdopodobniej nie jest nim objęta. Fakt objęcia lub nieobjęcia ubezpieczeniem chorobowym można jednak ustalić w placówce ZUS.

Świadczenia z tytułu ubezpieczenia chorobowego wypłacane są jednak w przypadku niemożności wykonywania pracy spowodowanej chorobą, ciążą lub chorobą dziecka, a nie wypadkiem przy pracy. Na wypadek tego ostatniego przewidziane jest tzw. ubezpieczenie wypadkowe i to zapewne tego rodzaju ubezpieczenia miało dotyczyć pytanie. Ubezpieczeniem wypadkowym objęci są wszyscy pracownicy, osoby wykonujące prace na podstawie umowy zlecenia i inni ubezpieczeni z tytułu ubezpieczenia emerytalnego i zdrowotnego. Jest nim zatem zapewne objęta również czytelniczka.

W przypadku wypadku przy pracy uprawnionemu, którym jest nie tylko pracownik, ale również osoba wykonująca pracę w oparciu o umowę zlecenia, przysługuje szereg alternatywnych świadczeń, takich jak: jednorazowe odszkodowanie, zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy, renta, dodatek pielęgnacyjny i inne. W przypadku czytelniczki zakładając, że czas, w którym nie wykonywała ona pracy to 16 dni spędzone w klinice i nie doszło do stałego bądź długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje jej wyłącznie zasiłek chorobowy w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru. Odszkodowanie, o które pyta czytelniczka przysługuje w przypadku stwierdzenia stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Przy czym stały uszczerbek na zdrowiu ma miejsce wtedy, gdy doszło do takiego naruszenia sprawności organizmu, które spowodowało upośledzenie czynności organizmu nierokujące poprawy, a przez długotrwały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie naruszenie sprawności organizmu, które spowodowało upośledzenie czynności organizmu na okres przekraczający 6 miesięcy, ale mogące ulec poprawie.

Na zakończenie warto przypomnieć o należytym udokumentowaniu zaistnienia wypadku, gdyż ZUS ma prawo odmówić przyznania świadczenia w przypadku nieprzedstawienia protokołu powypadkowego lub karty wypadku.
Porady prawnika Porady prawnika

Masz wątpliwości dotyczące działań firmy, która cię zatrudnia? Nie wiesz jak postąpić w sporze z pracodawcą, jakie możliwości pozostawia ci prawo pracy? A może po prostu jest temat, który cię nurtuje i chcesz poznać zastosowanie bieżących przepisów? Prześlij swoje pytania mailem: serwispraca@trojmiasto.pl. Na pytania czytelników odpowiadać będą radcy z trójmiejskich kancelarii. Odpowiedzi na wybrane pytania publikowane będą w Serwisie Praca portalu Trojmiasto.pl

kawczynski i kieszkowski adwokaci i radcowie prawni sp.p.

Miejsca

Opinie (7) 2 zablokowane

  • Dlaczego (1)

    ankieta zakłada, że nieuwaga jest przyczyna wypadku przy pracy????

    • 7 3

    • przynajmniej za granicą jest praca :)

      a bez pracy nie ma kołaczy
      jak mawia przysłowie

      • 5 1

  • wypadek zleceniobiorcy za granica... (1)

    Znajomy ma działalność gospodarczą i sam dla innej firmy wykonuje zlecenie za granicą - montaż konstrukcji. Pech chciał, że doszło do wypadku, stracił cm palca u ręki. Miał ważne badanie lekarskie, miał szkolenie wstępne bhp, nie miał szkolenia okresowego (chyba jako podwykonawca nie potrzebuje?). Co ma zrobić po powrocie do kraju?

    • 2 2

    • Nic albo zacząć robić coś innego.

      • 3 0

  • 400

    400zl no to te 200na mc dostanie.polacy to. Debile

    • 0 0

  • Wypadek w pracy za granicą

    Posiadam dokumentację z Kliniki Niemieckiej gdzie jest cały opis wypadku i jego następstwa.
    ZUS po dostarczeniu potrzebnej dokumentacji w celu uzyskania zasiłku wypadkowego zażądał ode mnie tłumaczenia dokumentów z niemieckiego na język Polski. Koszty tłumaczenia są nie małe, a pewność w uzyskania zasiłku nie jest 100% Czy ZUS ma prawo rządac przetłumaczonych dokumentów?-lekarz ortopeda w Polsce potwierdził złamanie i czas niezdolności do pracy.

    • 0 0

  • Praca jako nieqolnik niemcy

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane