• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wynagrodzenie za praktyki zawodowe

Marcin Muza
18 listopada 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Czy muszę odrabiać dodatkowy dzień wolny?
Praktyka może być odbywana odpłatnie lub nieodpłatnie. To, który z wariantów zostanie przyjęty uzależnione jest od woli stron umowy. Praktyka może być odbywana odpłatnie lub nieodpłatnie. To, który z wariantów zostanie przyjęty uzależnione jest od woli stron umowy.

Praktyki zawodowe to ważna część przyuczenia do zawodu. Czy powinny być płatne? Z takim pytaniem zwróciła się do nas czytelniczka.



Moja córka musi wykonać praktyki zawodowe. W ramach praktyk została przyjęta najpierw na dwutygodniowy okres próbny. Chciałabym dowiedzieć się czy za ten czas należy jej się wynagrodzenie? Jeśli tak, to jak je wyegzekwować? Pracodawca każe też mojej córce pracować przez dwie soboty w miesiącu. Czy to zgodne z prawem?
Na pytania odpowiada Marcin Muza, radca prawny z MGS LAW Kancelaria Radców prawnych Mądry, Sznycer, Sambożuk Spółka Partnerska.

Marcin Muza, radca prawny Marcin Muza, radca prawny
Odbywanie praktyk odbywa się w oparciu o przepisy ustawy z dnia 17 lipca 2009 roku o praktykach absolwenckich (tekst jednolity Dz. U. z 2018 roku, poz. 1244). Zgodnie ze wskazanym aktem prawnym, praktyka ma na celu ułatwienie absolwentom uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy. Na praktykę mogą być przyjmowane osoby, które ukończyły co najmniej gimnazjum lub ośmioletnią szkołę podstawową i w dniu rozpoczęcia praktyki nie ukończyły 30. roku życia.

Podstawą odbywania praktyki absolwenckiej jest umowa, którą zawierają: podmiot przyjmujący na praktykę oraz praktykant. Istotnym jest, że do praktyk absolwenckich nie mają zastosowania przepisy prawa pracy, co oznacza, że zawierana przez strony umowa nie jest umową o pracę w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeksu pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 917, 1000 i 1076). Istotnym wyjątkiem są tu przepisy art. 183a-183e (regulujące zasady dotyczące równego traktowania i zakazu dyskryminacji), art. 129 § 1 (regulujący wymiar czasu pracy), art. 131 § 1 (regulujący przeciętny tygodniowy czas pracy), art. 132 § 1 (regulujący minimalny dobowy wypoczynek), art. 133 § 1 (regulujący minimalny tygodniowy odpoczynek), art. 134 (regulujący prawo do przerwy w pracy) i art. 1517 (regulujący czas pracy w porze nocnej) Kodeksu pracy, które znajdą zastosowanie.

Brak wynagrodzenia za praktyki zawodowe Brak wynagrodzenia za praktyki zawodowe

Umowa o praktykę absolwencką nie może być zawarta na okres dłuższy niż trzy miesiące. Oznacza to, że po wskazanym przez czytelnika dwutygodniowym okresie próbnym, kolejne umowy (niezależnie od ich ilości) mogą być zawarte łącznie na nie więcej niż dwa i pół miesiąca.

Odnosząc się do kwestii wynagrodzenia wskazać należy, że zgodnie z art. 3 ust. 1 i 2 przytoczonej jw. ustawy, praktyka może być odbywana odpłatnie lub nieodpłatnie. To, który z wariantów zostanie przyjęty, uzależnione jest od woli stron umowy (tj. podmiotu przyjmującego na praktykę i praktykanta). Istotnym przy tym jest, że jeżeli strony zdecydują się na opcję pierwszą, to świadczenie wypłacane praktykantowi nie będzie wynagrodzeniem za pracę, o którym mowa w przepisach Kodeksu pracy a jego miesięczna wysokość nie może przekraczać dwukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (tekst jednolity Dz. U. z 2018 roku, poz. 2177). Oczywiście jeżeli strony określiły wynagrodzenie, a następnie podmiot przyjmujący na praktykę odmawia jego zapłaty, to praktykantowi przysługuje roszczenie o zapłatę, które może być realizowane przed sądem. W takiej sytuacji należy wystąpić z pozwem o zapłatę.

Porady prawne w serwisie Praca


Odpowiadając na pytania czytelnika, odnoszące się do czasu wykonywania praktyki zawodowej wskazać należy, że te kwestie również winny zostać uregulowane w umowie zawartej pomiędzy podmiotem przyjmującym na praktykę a praktykantem. Zgodnie z art. 5 ust. 2 pkt 1)-3) cytowanej jw. ustawy, umowa ta powinna określać w szczególności:
  1. rodzaj pracy, w ramach której praktykant ma uzyskiwać doświadczenie i nabywać umiejętności praktyczne;
  2. okres odbywania praktyki;
  3. tygodniowy wymiar czasu pracy w ramach praktyki.

Oznacza to, że strony umowy mogą indywidualnie określić harmonogram odbywania praktyk z zastrzeżeniem, że czas pracy praktykanta nie powinien przekraczać ośmiu godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Ponadto praktyka nie może być odbywana w niedziele, święta i w porze nocnej. Praca w sobotę jest dopuszczalna, lecz należy pamiętać, że praktykantowi trzeba zapewnić 11-godzinny dobowy odpoczynek i 35-godzinny nieprzerwany odpoczynek tygodniowy.

Porady prawnika Porady prawnika

Masz wątpliwości dotyczące działań firmy, która cię zatrudnia? Nie wiesz jak postąpić w sporze z pracodawcą, jakie możliwości pozostawia ci prawo pracy? A może po prostu jest temat, który cię nurtuje i chcesz poznać zastosowanie bieżących przepisów? Prześlij swoje pytania mailem: serwispraca@trojmiasto.pl. Na pytania czytelników odpowiadać będą radcy z trójmiejskich kancelarii. Odpowiedzi na wybrane pytania publikowane będą w Serwisie Praca portalu Trojmiasto.pl

O autorze

autor

Marcin Muza

radca prawny, MGS LAW Kancelaria Radców prawnych Mądry, Sznycer, Sambożuk Spółka Partnerska Sp. p.

MGS Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Mądry, Sznycer, Cwalina-Kowalewska, Sambożuk Sp. p.

Miejsca

Opinie (38) 1 zablokowana

  • Opinia wyróżniona

    Myślę, że dużo zależy od praktyki

    Trzeba się zapytać, ile praktykant generuje zysków (bo pracuje), a ile kosztów (bo inny pracownik musi go przyuczać zamiast pracować tyle, ile mógłby w innych warunkach). W dobrym tonie jednak byłoby zapłacić chociaż trochę.

    • 6 1

  • Praktyka Gastronomik

    Parenaście lat temu miałem praktyki w hotelu Faltom na kuchni. To oczywiście były darmowe, ale w dodatku z własnymi kanapkami trzeba było przychodzić, Właściciel zabraniał dawania jedzenia praktykantom. To było mega poniżające ...

    • 9 0

  • A ile taki praktykancik przyniesie zysku? Jak nic jeszcze nie umie?

    Doświadczenie pokazuje, że takie osoby zanim załapią co i jak to generują tylko koszt. Gdybym był pracodawcą i miał do wyboru dopłacić do kogoś, kto potem pracy nie podejmie bo musi wrócić do szkoły, a nie brać praktykanta wcale, to raczej skłoniłbym się do drugiej opcji.
    Tak na dobrą sprawę, to jak się temu przyjrzeć, to praktykanci powinni się cieszyć, że nie oczekuje się że dopłacą do generowanych strat.
    A tak na marginesie - nic nie umieć, dopiero się uczyć i kasę żądać. Czyli się należy, ale od siebie nic.
    Długo oponowałem starym kołtunom, że gorycz i frustracja z nich wychodzi. Ale po tym artykule, to będę musiał ich przeprosić i przyznać rację, gdy znowu usłyszę, że młodzież ma teraz za dobrze i od tego w d... się przewraca

    • 3 2

  • Praktykant

    To zależy od szkoły czy masz płatne czy nie // dziwiło mnie to że moja koleżanka dostawała więcej pieniędzy ode mnie :(

    • 0 0

  • Znieść obowiązek odbycia praktyk w szkole i na studiach, wprowadzić obowiązkowe wymagrodzenie równe co najmniej minimalnemu i raz dwa będzie odsiew "praktyk" typu parzenie kawy, obsługa ksera czy gapienie się w sufit.

    • 2 2

  • Uwaga, ciekawostka.

    Niektóre szpitale każą sobie płacić studentom za praktyki. Konkretnie mam na myśli studentki pielęgniarstwa, nie wiem jak to wygląda w przypadku innych kierunków medycznych. Nie wiem czy śmiać się czy płakać?

    • 5 0

  • Pomyłka Panie Marcinie Muza (1)

    Pisze pan - "Na praktykę mogą być przyjmowane osoby, które ukończyły co najmniej gimnazjum lub ośmioletnią szkołę podstawową i w dniu rozpoczęcia praktyki nie ukończyły 30. roku życia." Niestety pisze Pan nieprawdę. Wszyscy studenci mają obowiązek odbycia praktyk studenckich, nawet 40-latkowie. Jedynym wyjątkiem jest, - jeżeli ktoś w trakcie studiów wykonuje pracę pokrewną z programem praktyk. Wiek 30 lat, o którym Pan pisze nie ma żadnego znaczenia.

    • 1 1

    • To nie jest żadną pomyłką, lecz dotyczy umowy o tzw. praktykę absolwencką. Wtedy rzeczywiście obowiązuje limit wieku do 30 lat. Natomiast nie istnieje żaden przepis, który reguluje charakter umowy zawieranej na czas odbycia praktyki.

      • 0 0

  • praktykant

    Ja jestem absolwentem studiów I stopnia, teraz jestem w trakcie studiów II stopnia i w dalszym ciągu mam darmowe praktyki mimo, że podczas studiów I stopnia byłam w 6 firmach na stażach zawodowych (bezpłatnych) przez łączny okres 2,5 lat.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane