• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Wyjazd do pracy za granicą. Jak się do niego przygotować?

20 września 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 

Jest szansą na podreperowanie budżetu, zdobycie doświadczenia zawodowego czy podszkolenie języka obcego. Warto się do niego dobrze przygotować, żeby w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje. Na Pomorzu pomogą w tym doradcy sieci Eures z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.Na pytania odpowiada Ewa Staniewicz, doradca sieci Eures z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.

Chcę wyjechać do pracy za granicą, ale mam wątpliwości, czy dana firma oraz oferta pracy jest prawdziwa. Czy można to sprawdzić z pomocą doradców Eures?

W takich sytuacjach pomagamy naszym klientom skontaktować się z doradcami Eures z kraju, do którego chcą wyjechać, żeby pomogli sprawdzić potrzebne informacje. Zawsze rozmawiamy z osobami planującymi wyjazd o warunkach życia i zatrudnienia w kraju, w którym zamierzają pracować. Podpowiadamy, jakie mają prawa, pomagamy określić, czego będzie wymagał tamtejszy pracodawca i uświadamiamy, jakie mogą być konsekwencje, jeśli zdecydują się na nielegalne zatrudnienie.

Jeśli zdecyduję się na wyjazd za pośrednictwem agencji zatrudnienia, na co należy zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na to, czy agencja ma umowę z pracodawcą zagranicznym i doświadczenie w kierowaniu do pracy za granicą. Trzeba także pamiętać o tym, aby przed wyjazdem spisać z agencją umowę, w której zostaną wyszczególnione warunki pracy, wynagradzania i należne świadczenia.

Czy wyjeżdżając do pracy sezonowej mamy takie same prawa jak lokalni
pracownicy?


Oczywiście, prawo nie działa sezonowo, ale obowiązuje każdego i przez cały rok. O prawach pracowników sezonowych mówi m.in. kampania "Praca sezonowa z Eures", która jest częścią działań prowadzonych przez Europejski Urząd ds. Pracy. Chodzi o wyposażenie pracowników sezonowych w praktyczne informacje i wskazówki, by wiedzieli, jakie są sprawiedliwe warunki pracy i gdzie zwrócić się o pomoc. Jeszcze raz, jako doradca Eures zachęcam, aby przed wyjazdem sprawdzić podstawowe informacje na temat zatrudnienia i warunków życia w danym kraju oraz podstawowe przepisy prawne.


Doradcy sieci Eures z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku udzielają informacji od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:30-15:30.

Gdańsk:
tel.: 58 32 64 867
e-mail: wup@wup.gdansk.pl

Słupsk:

tel.: 59 84 68 300, kom.: 609 694 191
e-mail: wup.slupsk@wup.gdansk.pl

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

 

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane