• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Wpływ wojny na polskie firmy

erka
7 lipca 2022, godz. 13:00 
Opinie (4)

Główny Urząd Statystyczny wraz z czerwcowym komunikatem o koniunkturze w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach opublikował wyniki ankiety na temat wpływu wojny na Ukrainie na działalność polskich firm.Inflacja wyniosła już 15,6 proc.W czerwcu 2022 r. w niektórych branżach (m.in. handel hurtowy i gastronomia) wzrósł odsetek firm, które oceniają konsekwencje sytuacji na Ukrainie jako "poważne". Największy wzrost takich postaw zanotowano w branży zakwaterowania i gastronomii (29,5 proc. w stosunku do 26,1 proc. w maju). Zagrożenie dla stabilności firm w wyniku sytuacji na Ukrainie widzi 10,8 proc. firm z branży transportowej i magazynowej (w maju 8,6 proc.), 10,7 proc. firm budowlanych (w maju 2022 r. 9 proc.), a w przypadku firm świadczących usługi zakwaterowania i gastronomii - 7,7 proc. (w maju odsetek wynosił 7,9 proc.). Brak negatywnych skutków wojny dla działalności najwięcej firm deklaruje w branży transportowej (14,7 proc. proc. ankietowanych z branży) oraz handlu hurtowego (14,6 proc.).  

"Niskie Podatki" zastąpią "Polski Ład". PIT 12 proc. i wyższa kwota wolnaWśród polskich firm wciąż odczuwany jest wpływ wojny na sferę zatrudnienia (odpływ i napływ pracowników z Ukrainy). W czerwcu w większości branż spadł nieznacznie odsetek firm, które zaobserwowały odpływ pracowników. Największa skala tego zjawiska wskazywana jest w branży zakwaterowania i gastronomi (45,7 proc. ankietowanych). W tej samej branży najczęściej również deklarowany jest ruch w drugą stronę, czyli napływ pracowników z Ukrainy (54,2 proc. ankietowanych).  
Koniunktura w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach - czerwiec 2022 r. Koniunktura w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach - czerwiec 2022 r.
erka

Opinie (4)

 • Większy wpływ ma: (1)

  1. Wzrost stóp procentowych i koszty odsetek
  2. Wzrost inflacji i spadek popytu
  3. Wzrost kosztów zatrudnienia i energii

  Po połączeniu kropek wychodzi recesja i fala bankructw.

  • 1 0

  • a wszystko to przez covidowe lockdowny

   • 1 0

 • Będzie gorzej

  Brak wymiany z Rosją rozwali naszą wymianę gospodarczą . Nawet ameryka nie pomoże.
  Biedni i tak tego nie zrozumią....

  • 1 0

 • kółko politycznych klaunów w EU / UK / USA zrobiło sobie z Rosji chochoła

  na którego zrzuciło pełną odpowiedzialność, zapominając że mniej sankcjonują Rosję, niż 900 milionów własnych obywateli. Gaz, ropa, pszenica, nawozy - to musiało walnąć i walnęło z ogromną siłą w Zachód, ale przede wszystkim w takie kraje jak Polska. Niemcy wykonują właśnie z gazem rozszerzone samobójstwo, do którego skret1yniałe Wolactwo ich jeszcze namawia. Przypominam, jak zacznie się kurczyć - już się zaczyna - niemiecki przemysł, Polska zwyczajnie leży. To dokładnie znaczy do widzenia, gasimy światło. Nie zapominajmy również, że dziś nasz gaz jest wciąż rosyjski, ale tranzytem via Germania, oczywiście ten tranzyt musi się skończyć przed zimą, a wtedy do widzenia zmieni się w wyłączenie całej Polski.

  Te imprerialistyczne zagrywki przyspawanych do stołka politykierów, z naszymi sejmowymi głuptakami z popissldpslkonf, skończy się tylko tragicznie

  ps. nie dodałem do wszystkiego, że jesteśmy na zachodzie totalnie ogłupieni, wręcz pieniacką cen3zur4ą mediów.

  • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ogłoszenia polecane

Pracodawcy w Trójmieście

Forum