Wiadomości

Wniosek ZUS o odroczenie wywołał burzę

Przedsiębiorcy twierdzą, że pytania zawarte we wniosku o odroczenie są zbyt szczegółowe.
Przedsiębiorcy twierdzą, że pytania zawarte we wniosku o odroczenie są zbyt szczegółowe. fot. Mateusz Ochocki/KFP

ZUS umożliwił odroczenie składek. Niestety dokument, który z tej okazji trzeba dostarczyć, bardzo rozczarował przedsiębiorców. Wypełnianie czterech stron bardzo szczegółowymi danymi z trzech lat od pytania o przychód, przez nakłady na środki trwałe, po zobowiązania prywatne to według przedsiębiorców przesada. ZUS tłumaczy, że uprości procedurę, ale wszystko zależy od... Komisji Europejskiej.


Czy zwrócisz się do ZUS o odroczenie?

tak, nie mam wyjścia 37%
nie, poradzę sobie 30%
na razie rozważam 15%
dziś trudno powiedzieć 18%
zakończona Łącznie głosów: 557

W oczekiwaniu na rządową "tarczę antykryzysową" z inicjatywą wyszedł ZUS. Zaproponował możliwość odroczenia o trzy miesiące terminu płatności składek za czas od lutego do kwietnia i zawieszenie na trzy miesiące umów z ZUS, w których termin płatności rat bądź odroczonych składek przypada na okres pomiędzy marcem a majem. To przygotowane przez ZUS udogodnienia dla przedsiębiorców w związku z występowaniem w Polsce koronawirusa. Powinno być szybko i prosto, ale nie jest.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacjePrzedsiębiorcy apelują- Wniosek dla osób nieprowadzących pełnej księgowości zawiera m.in. pytania dotyczące trzech kolejnych lat, od 2017 do 2019: forma opodatkowania, przychód, koszty, zaliczka na podatek dochodowy, nakłady na środki trwałe, dochód, majątek firmowy, majątek prywatny, zobowiązania firmowe, zobowiązania firmowe krótkoterminowe, zobowiązania prywatne, uzależnienie od odbiorców/dostawców - w tym punkcie potrzebne jest wyjaśnienie, czy firma ma wielu odbiorców, ale dostawy realizowane są przez kilku dostawców, czy ma kilku klientów oraz kilku kluczowych dostawców. Na koniec trzeba doprecyzować, czy firma jest w strukturze kapitałowej oraz czy grupa kapitałowa jest jednym z kluczowych dostawców i czy otrzymuje granty i dotacje. To wszystko w rozbiciu na trzy lata - pisze w specjalnym apelu do premiera Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, który prosi szefa rządu o uproszczenie procedur.

Odroczenie składek na ZUSAbramowicz proponuje zastąpić biurokratyczny i nieefektywny instrument, który obowiązuje obecnie,  prostym i szybkim zgłoszeniem e-mailem bądź pocztą chęci zrezygnowania na okres trzech miesięcy z opłacania składki na ubezpieczenie społeczne, z zachowaniem obowiązkowej składki zdrowotnej. Takie rozwiązanie nie podlega tzw. pomocy de minimis i jest pozbawione obowiązku składania wyżej opisanego wniosku.

- Jesteśmy zdyscyplinowani i gotowi do wykonywania zaleceń, tworzą się grupy pomocy dobrosąsiedzkiej, nie zapominamy o słabszych i chorych. Na mój apel do pomocy przedsiębiorcom przyłączają  się kolejne samorządy, umarzając czynsze w lokalach komunalnych firmom, które musiały zamknąć działalność. To jest - jak Pan podkreśla - trzęsienie ziemi dla gospodarki, dlatego ważne, by Rząd wziął na poważnie uwagi kierowane przez przedsiębiorców do ustaw z "tarczy antykryzysowej" oraz by zapowiadana pomoc nadeszła szybko i była udzielana bez biurokratycznej mitręgi - zwrócił się do premiera Adam Abramowicz.

Jedna strona jak pozwoli KE?


 
Na głosy płynące od przedsiębiorców odpowiedział ZUS. Stwierdzono, że Zakład prowadzi prace nad uproszczeniem formularzy umożliwiających wsparcie przedsiębiorców np. przez odroczenie płatności składek. Jednak dopiero z chwilą uznania przez Komisję Europejską, że ulgi udzielane na podstawie specjalnej ustawy nie będą stanowiły pomocy publicznej, wniosek zostanie ograniczony do jednej strony.

- W przyjętych obecnie rozwiązaniach dla przedsiębiorców, którzy odczuwają problemy finansowe w związku z epidemią koronawirusa, zakres informacji wymaganych we wniosku został ograniczony do minimum. Dane tam zawarte są niezbędne do udzielenia i obliczenia wartości pomocy publicznej - de minimis. Dlatego część wniosku wymaga uzupełnienia o niezbędne dane finansowe. Obowiązek ten wynika z Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz przepisów krajowych, w tym ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej. W pozostałej części wniosku są podawane tylko dane wnioskodawcy. Trzeba również zaznaczyć pola wyboru niezbędne do udzielenia ulgi, takie jak wskazanie okresu, za który ma zostać odroczony termin płatności składek - czytamy w komunikacie.
Niestety nie podano jak długo potrwa procedura upraszczania, czy wymaga decyzji KE i czy już rozpoczęto taką procedurę.

Opinie (117) 2 zablokowane

Wszystkie opinie

 • to komisja europejska dyktuje zusowi formularze?

  a moze jeszcze tusk przybija pieczatki?
  co za arogancja bandytow w bialych kolnierzykach !

  • 129 10

 • Klasyka gatunku.

  Wrócimy do szarej strefy sprzed 10-15 lat. Umowy na ułamek etatu, kasa pod stołem i wpływy ze składek będą mniejsze o miliardy złotych. Prowadzenie własnego mikroprzedsiębiorstwa w tym kraju to masochizm. Mam już swoje lata, ale nadal nie jestem w stanie zrozumieć jaka idea przyświeca rządzącym, którzy sukcesywnie zwiększają obciążenia finansowe i formalne wobec właścicieli małych firm. Już nieraz chodziła mi myśl po głowie, żeby rzucić to wszystko i idąc na etat, albo kontrakt przenieść te wszystkie problemy na kogoś innego.
  Nie chcę danin, nie potrzebuję wsparcia. Chciałbym móc poświęcić mniej czasu na odpisywanie urzędom, rozmowy ze skarbówką i upewnianie się, że działam zgodnie z prawem.

  • 153 3

 • Przecież w tej chwili najważniejsze są wybory! A nie jakieś firemki i ludzie. Zapamiętajcuie sobie:

  wybory! Po trupach do celu!

  • 119 10

 • Najpierw może odroczą ZUS na 3 miesiące

  A potem rząd udzieli kredytu 5000 zł, żeby to wszystko na raz zapłacić.

  • 56 5

 • Co to jest odroczenie? I tak zapłacisz!

  A jak przypadkiem umrzesz to zajadą Twoich bliskich bo ty byłeś winny im kasę!

  • 17 1

 • Odroczenie spłaty Zus od braku dochodów

  Nie mam dochodów bankrutuję ale jeszcze dołożą mi zus za kilka miesięcy aby mnie dobić? Oni myślą że za kilka miesięcy dochody nam wzosną o 300% bo nie będzie wirusa?

  • 96 6

 • Robią spiralę nadziei i zadłużenia.

  Ty zbankrutujesz, a oni ZUS i tak ściągną za pomocą komornika, bo przecież mieszkanie lub samochód masz.

  • 19 2

 • Za kilka lat będziesz się starał o kredyt i będą pytania o to czy zawieszales działalnosc lub czy odroczyles płatnośc. Wolę sięgnąc do skarpety i o nic nie prosić,mam nadzieję ze sie uda przetrwac.

  • 36 1

 • Jak nie masz dochodów do zawieś działalność i zarejestruj się jako bezrobotny. Wszyscy by chcieli dostawać za darmo a skąd na to pieniądze? Konkrety proszę.

  • 7 19

 • Odroczenie na 3 miesiące

  czyli na czas wypełniania wniosku :D

  • 54 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.