• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Windykator. Konkretny pan w krawacie czy bezwzględny osiłek?

Aleksandra Wrona
25 września 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 

Praca windykatora lub negocjatora windykacyjnego nie należy do łatwych. Sukces w tej branży mogą odnieść jedynie osoby, które charakteryzują się określonym zestawem cech. 
Praca windykatora lub negocjatora windykacyjnego nie należy do łatwych. Sukces w tej branży mogą odnieść jedynie osoby, które charakteryzują się określonym zestawem cech.
Długi - to słowo spędza sen z powiek niejednemu. Kłopoty finansowe często zwiastują konieczność kontaktu z windykatorami. Niektórzy w tej sytuacji podejmują próby negocjacji, inni stanowczo odmawiają wszelkich rozmów o zadłużeniu. Na czym dokładnie polega praca windykatora i czy zawsze jest on umięśnionym, groźnie wyglądającym mężczyzną?

- Windykator, negocjator, konsultant windykacyjny, etc. - stanowiska trzy, ale zakres obowiązków i najprawdopodobniej poziom wiedzy oraz cel działania tych osób jest jeden. Nazwa stanowiska nie ma znaczenia. Dłużnik ma zacząć spłacać swoje zobowiązanie. Skoro pożyczył, to powinien też oddać. Dura lex sed lex. Długi powinniśmy oddawać, to nie ulega wątpliwości. Prawda jednak jest taka, że życie płata nam różne figle i nie zawsze jest to możliwe. Co wtedy? Czy windykatorzy pomogą dłużnikowi w jego trudnej sytuacji? Czy też bazując na szkoleniach i polityce firm windykacyjnych - pójdą w kierunku gnębienia i zastraszania dłużnika, aby wyrwać od niego to, co ma odłożone na jedzenie? - zastanawia się Piotr SobońAntyWindyk.pl.
Przekonania na temat windykatorów

Trzeba przyznać, że przekonania dotyczące pracy windykatorów w dużej mierze nie należą do pozytywnych. Windykator kojarzy się z rosłym osiłkiem, który do odzyskania długu posługuje się przemocą psychiczną i/lub fizyczną. Sprawia to, że dłużnicy bardzo często nie odbierają telefonów, rzucają słuchawką lub ubliżają osobom, które się z nimi kontaktują.

Czy miałeś kiedyś kontakt z windykatorem?

- Windykator nie jest, wbrew powszechnie panującej i jednocześnie krzywdzącej opinii, wysportowanym, młodym mężczyzną, którego jedynym atutem jest siła fizyczna. To przede wszystkim mediator, który koncentruje się na odzyskiwaniu należności dla swojego klienta. Mając na względzie interes owego klienta robi wszystko, by ten nie stracił swoich kontrahentów, nawet tych płacących po terminie - mówi Kazimierz Niciński z firmy Regno.
Inne zdanie na ten temat ma Piotr Soboń, który profesjonalnie zajmuje się pomaganiem dłużnikom.

- Ludzie bywają różni, ale można by rzec, że windykatorów to nie dotyczy. W zdecydowanej większości przypadków będą wywierać presję na dłużniku, nie znając jego historii lub mając ją głęboko w poważaniu. Często doprowadza to ludzi do rozpaczy, depresji i to wszystko pod przykrywką ciepłych reklam w telewizji, zachęcających do zawarcia ugody z firmą windykacyjną - mówi Piotr Soboń.
Obowiązki windykatora

Praca windykatora, negocjatora i konsultanta windykacyjnego to zajęcie złożone, na które składają się obowiązki z różnych dziedzin. Czym tak naprawdę zajmuje się windykator?

- W społeczeństwie, nie tylko wśród dłużników, panuje przeświadczenie, że konsultant windykacyjny wyłącznie wymaga spłaty długu od osoby zadłużonej. To mit, bo rozmowa dłużnika z negocjatorem to tak naprawdę negocjacje na temat możliwych terminów spłaty, harmonogramu, kwot i innych okoliczności związanych z regulowaniem zobowiązania. Konsultanci takich firm to osoby, które wysłuchują setek dłużników, często zwierzających się z życiowych problemów. Odzyskując zobowiązania, pomagają równocześnie wyjść na prostą ludziom z problemami finansowymi - mówi Aneta Kamińska-Kocot z BEST SA.
- Czasem czuję, jakbym była na ringu, gdy rozmówca jest świadomy swojej sytuacji finansowej i stara się obejść obowiązek zapłaty. W takim przypadku przeważają jedynie rzeczowe argumenty i wiedza prawnicza, z którymi nie da się dyskutować - mówi Katarzyna Rutkowska z firmy BEST S.A., zwyciężczyni nagrody Telemarketer Roku 2017.
Jak twierdzą pracownicy windykacji, doświadczony negocjator potrafi nawiązać pozytywny kontakt z dłużnikiem, rozważyć jego możliwości płatnicze, zaproponować realne rozwiązanie i doprowadzić sprawę do finału. Jednak w przypadku dłużnika świadomie uchylającego się od regulowania swych zobowiązań, w imieniu wierzycieli tego typu sprawy kierujemy do sądu i egzekucji komorniczej.

Jednak nie zawsze negocjacje z dłużnikiem mają pokojowy przebieg. Zdarza się, że nie jest on zainteresowany współpracą lub unika kontaktu. Piotr Soboń mówi też o ciemnej stronie pracy windykatora oraz sposobach, których imają się niektórzy pracownicy firm windykacyjnych.

- Formy "negocjacji", lecz powinniśmy nazwać to po imieniu, czyli formy nacisku są dwie: zastraszanie telefoniczne, czyli wydzwanianie od 6 rano do 22 oraz wizyty terenowe w miejscu zamieszkania dłużnika, w pracy, ale także przykładowo po wszystkich sąsiadach z obwieszczeniem o długach - rzekomo niezastanego - dłużnika. W pismach zawsze to ładnie wygląda, przy windykacji bezpośredniej ciepła maska windykatora już nie jest potrzebna, trzeba być twardym, ostrym i bezwzględnym. Tego uczą na szkoleniach i powtarzają jak mantrę - mówi Piotr Soboń.
Kto może zostać windykatorem?

Praca windykatora lub negocjatora windykacyjnego nie należy do łatwych. Sukces w tej branży mogą odnieść jedynie osoby, które charakteryzują się określonym zestawem cech. Dobry windykator powinien być po trochu mediatorem i psychologiem, dobrze jeśli posiada też wiedzę z zakresu prawa. Kwestią sporną okazuje się być empatia, według niektórych jest to cecha niezbędna do wykonywania tego zawodu, są jednak głosy, że to właśnie brak empatii pomaga w byciu dobrym windykatorem.

- Jeżeli jesteś ambitny, przebojowy, pewny siebie, szybko nawiązujesz kontakty, ale jednocześnie jesteś osobą bezwzględną, mało empatyczną, nastawioną wyłącznie na cel, bez względu na okoliczności, to jest to praca dla ciebie - mówi dość krytycznie Piotr Soboń.
Innego zdania są przedstawiciele firm windykacyjnych.

- Rozmowa z dłużnikiem nie jest prosta, wymaga rzetelnego przygotowania, merytorycznej argumentacji, siły perswazji, ale też ogromnych pokładów cierpliwości i kultury osobistej. W procesie monitorowania pomaga też wiedza z zakresu prawa. I w wielu przypadkach to wystarczy, by nasze działania były skuteczne. Podkreślić należy jeszcze raz fakt, że windykator nie grozi, nie ubliża, a chce się po prostu porozumieć z dłużnikiem w taki sposób, by zabezpieczyć interes swojego klienta - mówi Kazimierz Niciński.
Na koniec I kwartału 2017 roku 6 proc. mieszkańców województwa pomorskiego posiadało zadłużenie. Oznacza to, że na 1000 mieszkańców aż 60 osób zmagało się z niezapłaconymi na czas zobowiązaniami finansowymi. Na koniec I kwartału 2017 roku 6 proc. mieszkańców województwa pomorskiego posiadało zadłużenie. Oznacza to, że na 1000 mieszkańców aż 60 osób zmagało się z niezapłaconymi na czas zobowiązaniami finansowymi.

- Osoba zdecydowana na pracę windykatora telefonicznego musi wziąć pod uwagę, że jest to praca trudna, wymagająca od konsultanta dużego wysiłku umysłowego i wiedzy. Trzeba starać się rozumieć problemy osoby po drugiej stronie, ale nie można ulegać emocjom. Trzeba pomóc, ale nie oceniać dłużnika, który często jest w trudnej sytuacji - twierdzi Aneta Kamińska-Kocot.
- Niewiele osób mówi o tym, jak bardzo wymagająca jest ta praca, ile wysiłku należy w nią włożyć, aby nie tylko mieć na uwadze dobro firmy, ale i zrozumieć sytuację, w której znalazła się osoba po drugiej stronie telefonu, i dostosować do niej możliwości spłaty długu - mówi Katarzyna Rutkowska.
Kariera zawodowa

Praca windykatora, choć niewątpliwie trudna, może przynosić też wiele satysfakcji oraz oferować możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Pracownikom, którzy nie radzą sobie w różnych zakresach lub potrzebują wsparcia oferowane są specjalne szkolenia.

- Liczba szkoleń, która jest oferowana pracownikowi, jest naprawdę duża i wystarczy chcieć, a można się rozwinąć - przyznaje Katarzyna Rutkowska.
Czy jest to praca tylko na chwilę? Niekoniecznie, okazuje się, że konsultantem windykacyjnym można być też z powołania.

- Jedna z naszych klientek wpadła w wielkie kłopoty finansowe i nawet radca prawny nie potrafił jej pomóc. Jednak udało jej się wybrnąć z tej sytuacji dzięki temu, że krok po kroku realizowała moje wskazówki - mówi Katarzyna Rutkowska.
Praca windykatora, negocjatora czy konsultanta windykacyjnego zawsze będzie budziła mnóstwo skrajnych emocji. Ile osób, tyle historii zarówno o "dobrych", jak i "złych" windykatorach. Wydaje się jednak, że unikanie kontaktu i rzucanie słuchawką jest drogą donikąd, w końcu i tak dług musi zostać spłacony.

Miejsca

Opinie (129) 6 zablokowanych

  • Moja sytuacja (8)

    Kontrahent nie wypłacił za towar i wszystko się posypało. Próba negocjacji z getin bankiem, restrukturyzacji, dogadania się - zero efektu. Windykatorzy tępi, nie zależy im na rozwiązaniu problemu, tylko aby dłużnik jak najszybciej i jak najwięcej zapłacił, bo od efektu mają prowizję.
    W efekcie sprawa wylądowała w sądzie - na szczęście trafiłem na p. Sobonia z Antywindyk. W efekcie bank przegrał już na drugim posiedzeniu sądu, nie umiejąc wykazać na jakiej podstawie wyssał sobie z palca kwotę do zapłaty. Zostali zmiażdżeni trafnymi zarzutami - przegrali, a po mimo tego nadal wysyłają wezwania do zapłaty sporo makulatury mi zostało na pamiątkę.

    • 9 10

    • nie rozumie -windykator pomógł ci w niespłaceniu długu? (2)

      rozumiem, że kwestionowałeś rzekome koszty obsługi długu a nie sam dług, ale skoro sprawa dotarła do sądu to jak miał tu pomóc windykator?
      windykator ma jeden cel odzyskać dług i (przypuszczalnie celowo) poza kwotą jaką ma odzyskać nie dostaje żadnych innych informacji, tak więc w ogóle nie ma z nim o czym gadać

      post śmierdzi reklamą

      • 4 3

      • Windykator pomóc? - żartujesz sobie...

        • 2 2

      • AntyWindyk to nie Windyk(ator) :)

        Dobrze, jest umieć czytać ze zrozumieniem. Zresztą ta firma jest dość znana, dla każdego kto choć raz otrzymał pismo z windykacji :).

        • 1 0

    • (3)

      Wystąpić o nękanie i siada na d*pie

      • 1 3

      • i wszyscy się śmieją bo ściąganie wierzytelności to nie nękanie (1)

        • 2 0

        • Forma to nękanie- dzisiaj to łatwo udowodnić---nagrywać

          • 0 0

      • nękanie to jak bez powodu

        chodzi do ciebie. Wisisz mu kasę i domaga się zwrotu jego prawo jak sobie nie życzysz to zapłać . D... ę z uszami z siebie zrobisz na psiarni jak coś takiego zglosisz

        • 0 1

    • sam napisałeś że jesteś dłużnikiem

      nie wygrałeś sprawy o wierzytelność tylko o jakieś błędy proceduralne. Skoro napisałeś że wisisz kasę to niby na jakiej podstawie sąd oddalił roszczenie?

      • 2 0

  • (2)

    mój dłużnik śmieje mi się prosto w twarz. ma do zwrotu wyrokiem sądowym pieniądze, których oficjalnie nie ma i mieć nie będzie, komornik każe wskazać majątek ( chyba za jego żonę się przebiorę i sprawdzę! ), windykacja kuleje- na klapsy się uodpornił....i co tu zrobić z tą kanalią! Mam go teraz kredytować przez całe życie, bo prawo kuleje

    • 12 4

    • ma też takiego z wyrokiem (1)

      do zwrotu 220 tys plus odsetki , i co ...? chłop łazi i się śmieje na siebie nic niema i co zrobisz

      • 4 2

      • niech się z siebie posmieje za

        parę lat. Nic na siebie nie ma wszystko na żony, kochanki, krewnych jak jest dobrze to ok ale potem spina i do schroniska. Co to za życie *

        • 2 0

  • Mi pokonać złych windykatorów pomogła ta książka

    A mi pomogła książka Zawodowy Windykator. Miałem wielu windykatorów za chwilówki. Wszyscy darli japę. Ale na facebooku wyskoczyła mi reklama tej książki, kupiłem przeczytałem i znam teraz szkoleniowe triki windykatorów i jak je na mnie stosują to szybko ich rozkładam na łopatki. prawda jest taka, że odąd wiem jak myśli i działa windykator to łatwiej mi się z nimi rozmawia i mam korzystne raty w firmach windykacyjnych. Wam też polecam chociaż przeczytać książkę, dużo w nich bełkotu, ale są konkretne rady dla windykatorów. Jak je znasz to oni nie mają szans :)

    • 4 11

  • Obojetnie czy w krawacie czy z bejsballem (2)

    To przyjdzie do kazdego kredyciarza ktoremu wydawalo sie ze przycwani i nie odda.
    Kredyciarze...oddacie co do grosza wszystko....to pewne.....
    Tylko kasyna i banki nie traca....
    Tak wiec kase w zeby i placic zebysmy ram jezdzic nie musieli

    • 6 16

    • Spadaj

      Przyjdź do mnie kurko

      • 2 1

    • To nieprawda, najwięksi dłużnicy są nieściągalni, tych, co nie oddają dziesiątek/setek milionów nikt nie ruszy.

      • 0 0

  • Od 100 zł w górę to każden dług sam z siebie robi się fikcyjny

    Taki mam podgląd na tę sprawę.

    • 3 4

  • (1)

    Praca wyłącznie dla ludzi z jajami. W tym fachu trzeba mieć charakter gestapowca. Być twardym, bezdusznym i bezwzględnym człowiekiem.

    • 6 6

    • to nie jest opis "człowieka z jajami", może gestapowca, ale to zupełnie inne pojęcie.

      gestapowcy często w życiu prywatnym byli nieudacznikami, wielu kończyło samobójstwem pod koniec wojny.

      • 0 1

  • (1)

    Najpierw niech się przyznają ile długow wyłudzili bo dług był przedawnione. To są oszuści żenujący na ludziach i Ich niewiedzy

    • 15 4

    • Spłata przedawnionego długu to po prostu spłata długu.

      Zgodnie z prawem przedawnienie nie unicestwia długu. Poza tym przedawnienie nie jest uwzględniane z urzędu, tylko na wniosek (a ściśle: na zarzut).

      • 3 1

  • to bardzo zróżnicowany rynek - duże firmy raczej dbają o jakość procesu windykacyjnego ale mniejsze...
    pracowałem kiedyś w jednej firmie z gdańska w której pracownicy wyzywali ludzi przez telefon
    no ale jak ktoś nie ma ani wiedzy ani zasobu słów to co mu pozostaje...
    inna sprawa że te duże firmy wynajmują podwykonawców więc można pewnie różnie trafić
    swoją drogą sam rynek wierzytelności jawi mi się jako średnio uczciwy

    • 5 3

  • A jakie

    Są firmy windykacyjne w Trójmieście? Zabrakło takiej informacji.

    • 3 1

  • Przedstawiciele dziwnych pseudo banków oraz innych podmiotów finansowych, które udzielają kredytów

    g*wniarzom pracującym na umowy zlecenie, bądź tylko na oświadczenia ustne lub babciom i dziadkom w wieku 75+
    powinni wraz z windykatorami, którzy działają na zlecenie ww podmiotów być bezwzględnie wywożeni do lasu i przywiązywani do drzew!

    • 7 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane