Bonus czy dyskryminacja? Pracodawcy czekają na ustawę o weryfikacji szczepień

Według pracodawców wiedza o tym, którzy pracownicy są zaszczepieni, pozwoliłaby lepiej organizować pracę i chronić pracowników, klientów czy kontrahentów.
Według pracodawców wiedza o tym, którzy pracownicy są zaszczepieni, pozwoliłaby lepiej organizować pracę i chronić pracowników, klientów czy kontrahentów. fot. 123rf /halfpoint

Jedni nagradzają zaszczepionych, inni "przymuszają" do szczepień, ale przed wszystkim wszyscy czekają na jakiś ruch ze strony ustawodawcy, bo wszelkie własne inicjatywy są... dyskusyjne pod względem prawnym. Mimo deklaracji posłów Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu nadal nie trafił projekt, który ma umożliwić pracodawcom weryfikację szczepień pracowników przeciw COVID-19. I wiele wskazuje na to, że nikomu się nie spieszy, bo ustawa ta mogłaby rozsadzić układ rządowy.Czy doczekamy się ustawy umożliwiającej pracodawcom pytanie pracowników o szczepienie przeciw COVID-19?

Zobacz wyniki (763)
Kilka dni temu zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz ogłosił, że home office, czyli praca zdalna, będzie zarezerwowana jedynie dla osób zaszczepionych. Propozycja dość zaskakująca, bo do tej pory praca zdalna była rozwiązaniem, które miało zatrzymać transmisję wirusa, a teraz miałoby się stać... nagrodą i swego rodzaju zachętą do szczepień. Pojawiły się też głosy, że dzięki temu posunięciu marszałek chciał pozyskać informacje, kto w urzędzie jest zaszczepiony, a przypomnijmy, że obecnie pracodawcy nie mogą wymagać od pracowników takiej informacji.

Z kolei w sierpniu media donosiły, że Komunikacja Miejska w Płocku chce zachęcać swoich pracowników do szczepień przeciwko COVID-19, wprowadzając dodatkowe bonusy dla osób zaszczepionych. Jednym z nich jest dodatkowy dzień urlopu dla tych, którzy przyjmą pełną dawkę szczepionki.

W Raporcie z Trójmiasta otrzymaliśmy sygnał, że Ergo Hestia wprowadziła obostrzenia covidowe w pracy.

- Osoby niezaszczepione muszą chodzić w maseczkach, reszta może mieć sprawdzany paszport covidowy na wejściu do pracy albo w trakcie - informuje czytelnik.
- Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy każdy pracodawca odpowiada za zapewnienie wszystkim pracownikom bezpieczeństwa pracy i zobowiązany jest chronić zdrowie i życie pracowników. Ergo Hestia w ramach tego obowiązku zaktualizowała politykę postępowania w związku z zagrożeniem koronawirusem i wprowadziła obowiązek noszenia maseczek dla pracowników przebywających w firmowych budynkach. Mogą być z niego zwolnione osoby posiadające paszport covidowy lub aktualny negatywny test na obecność koronawirusa. Pracodawca zapewnia pracownikom maseczki ochronne i środki dezynfekcji w nieograniczonej ilości. Od samego początku pandemii obowiązuje też praca rotacyjna - poinformował Marcin Żebrowski, z-ca dyrektora biura komunikacji Ergo Hestia.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Trójmieście. Znajdź punkt szczepieńW sprawie decyzji marszałka Geblewicza już zabrali głos prawnicy i wyszło, że uzależnianie pracy online od okazania przez pracownika certyfikatu covidowego budzi wątpliwości. Do tej pory Państwowa Inspekcja Pracy różnego rodzaju bonusy dla osób zaszczepionych uznawała za legalne. Jednak według prawników dobrowolność udostępniania danych o szczepieniu jest mocno dyskusyjna. Zgoda na pracę zdalną jest bowiem uzależniona od przekazania danych osobowych. Niestety, pracodawca musi się też liczyć z zarzutami dyskryminacji osób niezaszczepionych. A takie sprawy będzie musiał rozstrzygać sąd.

Ustawa bardzo mocno dzieli koalicjantówMimo deklaracji posłów Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu nadal nie trafił projekt, który ma umożliwić pracodawcom weryfikację szczepień pracowników przeciw COVID-19. Mówi się, że klub PiS zbierze się w sprawie projektu najprawdopodobniej 1 grudnia, przed posiedzeniem Sejmu. Ustawa ta jednak bardzo mocno dzieli koalicjantów. Przeciwnicy są nawet w samym PiS.

Wczoraj przedstawiciele klubów i kół parlamentarnych spotkali się z marszałek Sejmu Elżbietą Witek w sprawie projektu dotyczącego walki z COVID-19. Po spotkaniu marszałek Witek powiedziała... dość zaskakujące słowa.

- Rozmawialiśmy o tym, ten temat też padł. Muszę powiedzieć, że różnie posłowie się wypowiadali. Pytanie było: ale co to zmieni? Zwłaszcza że okazuje się, że są już fałszywe certyfikaty covidowe, czyli ludzie oszukują, a poza tym osoby zaszczepione także mogą zachorować i mogą, chociaż w zdecydowanie mniejszym stopniu, też zarażać. Padła ta informacja. Nad tym na tym spotkaniu roboczym będzie się można zastanowić, ale jakiegoś entuzjazmu przy tej propozycji nie było - powiedziała marszałek Sejmu.
A co jest w tej ustawie? Według poselskiego (PiS) projektu ustawy pracodawca będzie mógł sprawdzać, czy pracownik jest zaszczepiony na COVID-19, i przenosić niezaszczepionych na inne stanowisko. Z kolei w podmiotach leczniczych będzie można wprowadzać obowiązek szczepień na COVID-19, a przedsiębiorstw, w których wszyscy będą zaszczepieni, nie będą dotyczyły żadne restrykcje wprowadzane w związku z koronawirusem SARS-CoV-2.

Czy pracodawca może przymuszać do szczepień?Czym dziś dysponują pracodawcy? Przypomnijmy, że według obecnie obowiązujących przepisów nie ma postawy prawnej, która umożliwiłaby pracodawcom pytanie pracowników o szczepienie przeciw COVID-19. A według pracodawców ta wiedza pozwoliłaby lepiej organizować pracę i chronić pracowników, klientów czy kontrahentów. Jak twierdzą pracodawcy, dotyczy to przede wszystkim pracy w firmach, gdzie nie ma możliwości zorganizowania pracy zdalnej.

Bonusy dla zaszczepionych to jedno, ale jak wynika z danych PIP, zdarzają się już przypadki zmuszania pracowników do szczepień. Takich jest jednak niewiele i zwykle - na razie - nie wiąże się to z karami dla pracodawców. Czy pracodawca może przymuszać do szczepień?

Czytaj też:

Darmowe szczepionki przeciw grypie dla pełnoletnich- W aktualnym stanie prawnym brak jest przepisu zabraniającego pracodawcy, pod groźbą kary, żądania, aby pracownik poddał się szczepieniu przeciwko COVID-19. Zatem inspektorzy pracy, w przypadku stwierdzenia takich sytuacji, poprzestają na działaniach informacyjnych zgodnych z aktualnym stanowiskiem Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie szczepień - podaje PIP.
Zgodnie z art. 1 Kodeksu wykroczeń odpowiedzialność za wykroczenie ponosi ten tylko, kto popełnia czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia pod groźbą kary aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 5000 zł lub nagany.

Problem jest nawet z... reorganizacją pracyBonusy, nakazy, a co z reorganizacją pracy? Okazuje się, że z tym też jest zamieszanie prawne.

Ostatnio informowaliśmy o tym, że w gdańskim szpitalu uniwersyteckim niezaszczepiony personel medyczny, który jednocześnie nie ma również negatywnego testu na COVID-19, nie może zajmować się chorymi. Pracę placówki przeorganizowano. Szpital zbierał informacje na temat szczepień na zasadzie oświadczeń. Spraw wzbudziła kontrowersje. Uczelnia w tym wypadku powołała się na statut Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego oraz Ustawę z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

A co na to PIP?

- W świetle obowiązujących przepisów prawa pracy opisany stan faktyczny może być postrzegany jako naruszenie zasad zakazu dyskryminacji pracowników. Co za tym idzie, reorganizacja obowiązków pracowników na podstawie informacji o braku szczepień przeciw COVID-19 jest niezgodna z przepisami prawa w obecnym kształcie - Agnieszka Dobrodziej, rzecznik Okręgowej Inspekcji Pracy w Gdańsku.

Opinie (449) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • (20)

  Jedna chora osoba paraliżuje cała firmę. Dziwicie się?

  • 36 156

  • (4)

   I bardzo często jest to osoba z aktualnymi szczepieniami. Dziwicie się ?

   • 78 11

   • Wszystko zależy od prawdopodobieństwa (3)

    Przyrodą rządzi prawdopodobieństwo. Wyniki swoich działań możemy przewidzieć tylko z pewnym prawdopodobieństwem. Dotyczy to wszystkiego. Jeżeli mamy w firmie osoby zaszczepione i niezaszczepione to bardziej prawdopodobne jest to, że te drugie zachorują. Pracodawca powinien mieć prawo minimalizacji zagrożenia dla swojej działalności. W stanie wyższej konieczności, a epidemia jest takim stanem, rezygnujemy z pewnych praw i wartości.

    • 0 5

    • Ja nie rezygnuję.

     Jak chcesz to ty rezygnuj. Ale nie zmuszaj innych.

     • 1 0

    • To nie epidemia, tylko pandemia, bo na swiecie zmarlo na nia w dwa lata az 0,06% populacji!!!

     • 0 0

    • Muszę Ciebie zasmucić...

     W mojej firmie większość osób .mających objawy to były osoby zaszczepione. Sęk w tym,że nikt ich nie weryfikuje tylko sobie dalej chodzą bo przeciez są zaszczepione więc to na 100% nie covid. Po paru dniach doszły kolejne osoby - czy to zaszczepione czy też nie. Ja też nie zaglądam ludziom do karty zdrowotnej ponieważ ludzie mogą mieć obawy z powodu swoich chorób lub są też w trakcie diagnozy i chcą mieć większą pewność, że raczej nic im się nie stanie po szczepieniu. Jeśli ktoś ma objawy testowany i siedzenie w domu bez względu na szczepienie. Znam tylko jedną osobę, która będąc szczepioną dobrowolnie wzięła l4 i zrobiła test. Znam tylko pare osób szczepionych, które twierdzą, że mimo szczepienia powinny obowiązywać testy/izolacje/kwarantanny również dla szczepionych ponieważ zdają sobie sprawę, że mogą zarazac. Niestety znam sporo osób, które mimo zaszczepienia mają objawy i sobie nic z tego nie robią uwazajac, ze nie moga zachorowac i na 100% nie zarażają innych. Skoro już oficjalnie wiadomo, że szczepienie nie chroni przed zarażaniem to po co te szopki. Wina jest wlasnie w paszportach. Ludzie je dostali i smigaja po calym swiecie bez minimalnej dbalosci o zdrowie.

     • 1 1

  • (1)

   Zaszczepiony również może zachorować, a także zarażać wirusem inne osoby.

   • 62 2

   • ale jemu/jej chodziło o Niedzielskiego

    Faktycznie jeden człowiek może sparaliżować nawet całą gospodarkę

    • 16 0

  • dodam tylko, że zaszczepieni też mogą firmę sparaliżować chorobą (3)

   • 46 2

   • Nie mogą bo nie robi się im testów i kwarantanny. (2)

    • 10 16

    • Co jest chore, bo tak samo roznoszą chorobę.

     • 44 0

    • To że nie

     badane to nie znaczy, że nie zarażają.

     • 10 0

  • I to oczywiście wina tej chorej osoby a nie chorych przepisów

   czy szczucia ludzi jednych na drugich.
   Nie dawajmy się poszczuć, to nie sąsiad jest naszym wrogiem tylko media, rząd czy korporacje.

   • 36 2

  • (4)

   Przecież zaszczepieni też przenoszą wirusa i zarażają, to gdzie tu logika???

   • 36 2

   • Zaszczepieni nie są wysyłani na kwarantanne i nie robi się im testów. (3)

    W tym jest logika, firma może funkcjonować dalej.

    • 5 27

    • Mogą roznosić śmiertelnego wirusa zgodnie z prawem.

     Logika dzbana. Wszak wirus od zaszczepionego jest łagodny jak owieczka.

     • 40 2

    • Dokładnie. U mnie w firmie kolega chodził do pracy ewidentnie z objawami covidu bo mówił że smaku i węchu nie ma. Jak zadzwonił o test to powiedzieli że jest zaszczepiony więc nie zrobią mu testu xD

     • 7 0

    • Chociaż wirus się przenosi?

     • 2 0

  • Ale jak to

   wyszczepiona? Dlaczego? Przecież miało działać!!! Jednak nie działa? Trzeba szybko iść po następną dawkę i się spieszyć, bo skracają czas pomiędzy dawkami do 5 miesięcy. W takim tempie niebawem będzie co miesiąc.

   • 9 1

  • To co powiesz na kilka szczepionych osób które są już po 2 covidach vs 1 osoba bez szczepienia i bez covida?

   • 7 1

  • 2 lata nie chorowałam

   A ja z innej strony.jestem niezaszczepiona i nie choruję.przez 2 lata wszyscy mieli covida. kwarantannę .opiekę nad dzieckiem. a ja zapiep**ałam w pracy.to może powinnam dostać nagrodę za to?

   • 1 0

 • (33)

  Usankcjonowana segregacja sanitarna oznacza koniec tego rzadu a co gorsza destabilizacje kraju. Ci, ktorzy ja podpisza powinni byc przez nowa wladze postawieni przed sadem.

  • 204 28

  • Najlepsze ze poslowie antyszczepionkowcy (23)

   Sie szczepili
   Dziambor i kowalski janusz. A takich hipokrytow w koalicji jest 30. rzad do wymiany. Zamiast silnego panstwa rzad kapituluje przed foliarstwem. Cofnelismy sie do czasow sprzed oswiecenia

   • 10 29

   • To fakt, strach przed bezobjawowym wirusem to prawdziwy ciemnogród rodem ze średniowiecza. (19)

    • 18 7

    • Dla ciebie bezobiawowym (18)

     Ja leczę się onkologicznie i moja odporność jest w fatalnym stanie. NIe chcę umierać pod respiratorem dlatego, że ktoś nie wierzy w wirusa albo w szczepienia

     • 13 31

     • A ja nie mam zamiaru rozregulowywać swojej naturalnej odporności bo twoja odporność jest w fatalnym stanie. (13)

      Dosyć poświęcania się dla innych, niedługo normalny, zdrowy człowiek będzie wrogiem publicznym numer jeden. Jak się boisz to siedź w piwnicy do końca życia, co mnie obchodzą twoje fobie?

      • 32 12

      • Bądź konsekwentny i nie szczep się na absolutnie nic (12)

       A my będziemy obstawiać, co Cię zdejmie z tego padołu. Popatrz na średnią długość życia przed wprowadzeniem szczepionek.

       • 6 25

       • ale ty mi nie bedziesz mówic co ja mam robic, chłopku roztropku...rozumiesz?

        • 13 4

       • A co obecny preparat ma wspólnego z normalnymi szczepionkami? (7)

        Dlaczego ani producent ani rząd nie chce wziąć za niego finansowej i prawnej odpowiedzialności? Szczepisz się tym czymś na własne ryzyko.

        • 18 4

       • (4)

        Nidy, za zaden lek ani szczepionke, zaden producent ani rzad nie bierze "finansowej i prawnej odpowiedzialnosci". Piszesz o rzeczach, o ktorych nie masz zielonego pojecia.

        • 1 11

       • a to ciekawe

        czyli wszystkie te pozwy i miliardy odszkodowań były bezpodstawne

        • 9 0

       • Za każdy legalny lek i szczepionkę bierze odpowiedzialność producent - co tu niezwykłego?

        • 7 0

       • (1)

        To wytłumacz mi dlaczego rząd szwedzki płacił odszkodowania za skutki uboczne szczepienia na świńską grypę?

        • 6 0

       • Bo kupił i zachęcał.

        • 0 0

       • (1)

        A farmaceuci biorą odpowiedzialność za leki które sprzedają w aptece? A słyszałeś by firma farmaceutyczna odpowiadała za to że lek zaszkodził pacjentowi?

        • 0 2

       • Wpisz w google to zobaczysz że płacą odszkodowania :) jak potrafisz napisać komentarz to bez problemu również takie informacje znajdziesz

        • 3 1

       • Na co jeszcze regularnie co pół roku się szczepisz? Bo ja poza szczepieniami obowiązkowymi innych nie przyjmuje i jakoś od ostatniego szczepienia bez żadnych problemów zdrowotnych już ponad 30lat żyje

        • 2 0

       • A dlaczego "nie ma się szczepić na absolutnie nic"?

        • 2 0

       • Przed wprowadzeniem szczepionek...

        ... to był syf nie było nawet kanalizacji i mydla

        • 1 0

     • A ja jestem po przeszczepie nerki, mam sztucznie obniżaną odporność, i nie mam zamiaru wstrzykiwać sobie tego świństwa. Nie noszę nigdy maseczki, i żyję. Król jest nagi.

      • 12 2

     • To się zaszczep jak wierzysz w siłę tego szczepienia i przestań żyć w strachu

      • 1 0

     • To kiedy i gdzie stypa?

      • 1 0

     • Wiadomo, że jest wirus i to bardzo grożny, bo jego funkcja została wzmocniona.

      • 0 0

   • Oni nie są tzw. antyszczepionkowcami

    Kiedy ludzie zrozumiecie, że oni wcale nie są wrogami szczepień. Niekoniecznie muszą być przeciwko nawet temu konkretnemu szczepieniu.
    Oni są za tym, żeby każdy z nas miał prawo zadecydować, czy ten preparat przyjmie. Bo preparat nie jest do końca przebadany. A do tego nie jest tak wspaniały, jak się go nam zachwala w mediach.

    • 47 2

   • po pierwsze oni nie sa antyszepionkowi tylko antyprzymusowi. jak chcesz to sie szczep ale nie narzucaj swojej woli i swojego strachu innym. oni sie zaszczepili ale maja na tyle godnosci aby nie wymuszac szczepien na ludziach ktorzy tego nie chca.

    brawko konfederacja

    • 38 2

   • Śni Ci się silne państwo? To z czasów słusznie minionych?

    • 1 0

  • Taka segregacja odbywała sie w Auschwitz

   Tego ludzie chcecie??

   • 32 4

  • Zidiociali proepidemicy sa w mniejszosc, wiec sie uda.

   • 9 4

  • Pracodawca ma prawo chronić (2)

   pracowników, przed zarażeniem Covidem od niezaszczepionych cymbałów.

   • 4 26

   • Przecież zaszczepione cymbały tak samo roznoszą wirusa.

    • 19 1

   • Pracodawca ma przestrzegać prawa pracy.

    • 0 0

  • A ty jako proepidemik powinienes siedziec.

   • 1 2

  • (1)

   Niech wprowadza z chęcią wyjdę na ulice trochę się wylądować. Małe doświadczenie w Rzymie już zdobyłem bo będąc na małym urlopie z miłą chęcią dołączyłem się do protestu przeciwko paszporta covidowym

   • 3 0

   • Chyba nie chcesz, aby u nas zapanował taki chaos?

    • 0 0

  • Przez nową władzę, która domaga się tej segregacji i destabilizacji?

   • 1 0

 • prymitywizm zalał ten kraj (28)

  nie chcesz się szczepić, to nie rób tego i zdychaj gdzieś pod płotem, ale nie zatykaj systemu ochrony zdrowia, bo jestes mordercą, który zabija nie tylko przez podtrzymywanie covid, ale także przez to, że umiwraja chorzy, których nie przyjmuje sie, nie operuje czy nie diagnozuje, a którzy maja problemy z innymi chorobami

  poza tym to kwintesencja patriotyzmu prawackiego, czyli doprowadzanie do lockdownów, do bankructw firm

  tak działa ten foliarski bunt

  • 31 233

  • (5)

   Austria lider w segregacji sanitarnej (bez aktualnego certyfikatu nie wejdziesz do komunikacji publ., i nawet nie wyjdziesz z domu), ojczyzna Adolfa H. który doprowadził do tego że Żydów również wyrzucano z tramwajów bo naród uwierzył ówczesnym mediom że rzekomo roznoszą tyfusa, w dniu 17 listopada 2021 mają 14 416 pozytywnych wyników testów PCR a równo rok temu tego dnia mieli 5984 pozytywek (po masowej inżynierii genowej mają więc ~3 razy wiecej zakażeń a gdyby preparat chociaż odrobine redukował transmisję to powinni mieć MNIEJ) ! A teraz kolejne kraje wg stanu na 17 listopada rok do roku porównanie: Wielka Brytania: rok temu 20 051 a obecnie po zaszprycowaniu całej populacji mają 37 868 zakażeń (2-krotny wzrost zakażeń). Niemcy: rok temu 26 231 a obecnie 68 366 (historyczny rekord); Holandia rok temu 4 302 a obecnie 20 760 (prawie 5-krotny wzrost r-d-r); Singapur swiatowy lider w zastrzykach: rok temu 6 zakażeń, a obecnie uwaga 3 474 (czyli 580krotny wzrost). Giblartar 100% populacji zaeliksirowana czyli pełna odpornośc stadna i uwaga 10 krotny wzrost zakażeń r-d-r. Już zrozumieliście jak bardzo okłamywano Was obiecując 95% skuteczność w redukowaniu transmisji ? A od jesieni 2020 codziennie w TV przywoływali badania Pfizera i 40.000 probantów z których miało wynikać że jak przyjmiesz preparat to nie zarazisz dziadka ani babci (tzn podawali 95% skutecznosci w redukowaniu ryzyka zakażenia). Mamy dosłownie satanistyczne media.

   • 85 7

   • (2)

    o dziwo obie konkurencyjne telewizje ,mówią to samo......

    • 34 0

    • nie tylko konkurencyjne, większość mediów tak mówi, większość nie przekazuje też żadnych informacji protestach, w Niemczech widziałem tylko urywki w ZDF, w Belgii tylko 1 TV o tym mówi, we Francji żadna itd, zmowa milczenia, czego się boją?

     • 37 1

    • Bardzo dziwne.

     • 0 0

   • Kopiuj wklej wszedzie. Nie siej kłamstwa (1)

    • 1 11

    • to oficjalne dane

     • 5 0

  • jesteś gruby, palisz, jedziesz samochodem i bedziesz miec wypadek to zdychaj pod płotem a nie zatykasz system - twoja logika (5)

   • 34 5

   • A masz szczepionkę na wypadki samochodowe? (4)

    • 6 22

    • (2)

     mozesz nie wsiadac do samochodu. sa autobusy, tramwaje, samoloty, rowery, statki. samochod nie jest koniecznoscia

     • 10 9

     • A to autobusy, tramwaje, samoloty, rowery i statki nie mają wypadków. (1)

      Wyborne milordzie

      • 8 10

      • Znacznie większe szanse na śmierć masz w samochodzie.

       Jest to najniebezpieczniejszy środek transportu ze wszystkich wymienionych. Wystarczy zapoznać się ze statystykami.

       • 7 1

    • Oczywiście. Wg. ludzi z przeoraną banią szczepionką na wypadki będzie brak samochodów. Lewactwo narzuca wszystkim swoją wolę, chce ingerować w każdy aspekt życia. Przyjdą czasy, że samochodów też zakażą bo są szkodliwe, nie ekologiczne i inne tego typu bzdety.

     • 24 2

  • Nie zatykam żadnego systemu ochrony zdrowia. (4)

   Przeszedłem tego śmiesznego wirusa lżej od zwykłego przeziębienia, podobnie jak i cała moja rodzina. Skończcie tą prymitywną narracje strachu, bo to już na nikogo nie działa. Ty natomiast jak najbardziej jesteś mordercą bo jeździsz samochodem i zatruwasz wszystkich wokół rakotwórczymi spalinami. Jak dopadnie kogoś z twoich bliskich nowotwór, to właśnie dzięki takim jak ty egoistom.

   • 29 4

   • drogi konfederacki szurze-mnie nie interesujesz TY jako jednostka, (3)

    mnie interesuje statystyka, duże liczby

    dlaczego wy musicie epatować swoją głupotą w kazdym wpisie?

    • 2 34

    • Kompletny brak argumentów, obrażanie rozmówcy.

     Jakie to typowe dla covidowych paranoików. Zaszczep się lepiej na wściekliznę, bo masz z tym wyraźny problem.

     • 27 2

    • Dobre

     Epatujesz inteligencją, merytorycznością wypowiedzi oraz łagodnością w jej formie. Tak poza tym masz jakieś argumenty czy tylko agresją słowną umiesz odpowiadać?

     • 10 2

    • Duze liczby? Prosze bardzo. Na swiecie w dwa lata kowid zabil 0,06% populacji. Ze strachu sie zaraz posram i dostane zawalu.

     • 2 0

  • Biedny pełny wiary czlowieku

   Obyś ty po tej swojej szczepionce za rok czy dwa ciężko nie zachorował bo chociaż życzysz ludziom żeby zdychali to ludzie jednak życzą tobie dobrze.. otrząsnij się czlowieku

   • 22 0

  • Jak zatem

   wytłumaczysz to, że ro temu było 2x mniej zarażonych dziennie niż dziś mimo iż ludzie nie byli szczepieni? Zanim podważysz porównaj dane z tego samego dnia rok do roku. Innych rzeczy nie będę ci pisał, bo i tak wątpię, że sprawdzisz te dane i się odniesiesz do nich.

   • 12 2

  • Spoko, bylem chory na covid dwa razy i przechorowalem w domu. Dalej nie mam zamiaru sie zaszczepic xD

   • 9 0

  • to rząd podzielił społeczeństwo (1)

   dałeś się podpuścić(i podzielić) rządowej propagandzie. to system każe robić testy nieszczepionym , (niewiarygodne zresztą) ludziom idącym do szpitala z innych powodów niż covid i kieruje na oddziały.

   • 3 0

   • Rada medyczna chciałaby być niezależna od rządu i współpracować z p. T, który już to wykorzystuje.

    • 0 0

  • propaganda jak wirus (1)

   dałeś się podjudzić rządowej propagandzie przeciwko myślącym ludziom, którzy nie chcą być po prostu królikami doswiadczalnymi... albo jesteś lobbystą szczepionek.
   Tu chodzi o wolność ludzi, w tym również Twoją. Czego na tę chwilę nie dostrzegasz.
   Obyś nie padł ofiara swoich własnych ograniczonych poglądów....

   • 4 2

   • Może nie rządowej, ale unijnej, narzucanej krajom ue, i także globalnej.

    • 0 1

  • Niektórych mocno poniosło.

   • 1 0

  • Czytając to """

   Tak fakt prymitywizm, fakt...

   • 2 0

  • Nikt niczego nie zatyka. Ludzi po prostu trzeba zacząć leczyć. Są tanie działające dwa leki. Ale zabroniono ich stosowania np. w Polsce. Zgadnij dlaczego. W innych rejonach świata np. Japonia czy Indie stosowano je i po pandemii.

   • 0 0

  • Szczepionka chyba za mocno weszła?

   • 1 0

 • (3)

  Pracodawca naciska na szczepienie.
  Złożyłem mu propozycję - podwyżka pensji od stycznia 2022 o 25% w zamian za szczepienie. Na moją propozycję nie przystał. Podziękowałem za współpracę i oficjalnie złożyłem wypowiedzenie.

  • 140 10

  • Trzeba było wręczyć mu dyscyplinarkę oraz zażądać odszkodowania i odprawy

   Bo to on naruszył podstawowe obowiązki pracodawcy, wtrącając się w tę kwestię. I rozwiązanie umowy następuje z winy pracodawcy.

   • 15 4

  • pracodawca pewnie płacze do dziś (1)

   po płaskoziemcu . grunt że to 5G i inne dziadostwo nie weszło ci pod skórę ,co?

   • 2 22

   • Daruj sobie takie drętwe teksty.
    Gdyby podwyższył pensję to nie byłoby problemu, a tak to się zaszczepię i w nowym nowego roku do lepiej płatnej pracy.

    Akurat z moim zawodem i moimi kwalifikacjami mogę sobie w ofertach przebierać. Ukraińcem czy byle Januszem mnie nie zastąpią.

    • 10 2

 • (4)

  Dyskryminacja i to wcale nie jest prawda, że pracodawcy na to czekają. Większość jest przeciwna.

  • 137 9

  • Po to właśnie jest propaganda (czy tam marketing), aby ludzi przekonać (2)

   tak media od insta po głos Pcimia kreują swoją własną rzeczywistość, która z naszą ma jednak niewiele wspólnego.
   Sam Gates wydał jakieś 300 mln dolarów na różnego rodzaju publikacje a cała branża mediów to ponad 2 biliony.
   A rządzi ten, kto ma pieniądze, korporacje mają pieniądze, więc mogą sobie emitować trumny z Lampedusy 24h - ale jak Ty wrzucisz zdjęcia pustego szpitala to od razu ban i jeszcze straszą prokuratorem.
   Co to za chory świat, gdzie korporacje czy politycy mogą wszystko a zwykły człowiek nic? Czas chyba na jakąś nową rewolucję.

   • 29 0

   • Marketing: sztuka, co człowieka kusi

    By kupił, czego posiadać nie musi.

    • 9 0

   • Szef fb już lata chwalił się, że gdyby tylko chciał, to zostałby prezydentem.

    • 1 0

  • Czekają na to bardzo określeni pracodawcy zależni od innych pracodawców.

   • 1 0

 • Czy pracodawca odpowiada za skutki uboczne szczepień? (6)

  Nie, no to niech spada na drzewo. Na dzień dzisiejszy nikt nie odpowiada. A zaszczepieni i tak chorują , więc dla pracodawcy ta informacja nie ma znaczenia.

  • 193 13

  • Idac ta logika nieszczepieni (5)

   Powinni w 100 procentach oplacac koszty leczenia covid

   • 3 41

   • Niema problemu, niech mi tylko oddadzą moje składki, i tak wszystko robię prywatnie.

    • 44 2

   • Nie ma problemu, mogę podpisać oświadczenie już dziś.

    W zamian żądam zwrotu części składek na dziadowski NFZ. Przeszedłem Covid bezobjawowo więc wyjdę na tym korzystnie finansowo. :)

    • 30 1

   • Idąc twoją logiką np. chorzy na raka też powinni opłacać koszty leczenia

    Bo np. palili papierosy. O taką "logikę" chodzi?

    • 34 3

   • Ja udowodnisz, że osoby po zażyciu preparatu nie wymagają opieki medycznej z publicznych środków, to owszem

    • 25 0

   • w takim razie szczepieni też niech płacą!

    przecież podobno nie mogą zachorować :P

    • 19 0

 • (6)

  Czym się różni zaszczepiony od niezaszczepionego??? No słucham. Każdy może zachorować i każdy może zarazić innych! Mam nadzieję że będą pracodawcy, którzy zatrudnią tylko niezaszczepionych.

  • 168 10

  • Niezaszczepiony prawdopodobnie podjął decyzję samodzielnie

   A u większości (choć nie wszystkich) zaszczepionych zadziałała propaganda.

   • 38 5

  • Niezaszczepieni

   Zachowali swój własny system obronny zaszczepieni no niestety ale teraz mogą mieć pod górkę muszą bardzo na siebie uważać

   • 17 4

  • W przypadku moich współpracowników różnimy się tym, że oni są często już po 2 covidach, a ja mam 0 covidowów na liczniku (1)

   • 1 0

   • Po 2 covidach pomimo 2 dawek.

    • 0 1

  • Zabrakłoby niezaszczepionych.

   • 0 1

  • Chciałem tak zrobić u mnie w firmie

   Ale byłaby to dyskryminacja osób, które się zaszczepiły. W żadną stronę nie może być dyskryminacji.

   • 0 0

 • (2)

  jak na razie kretino nieszczepione mimo zakazów ma się lepiej ,wystarczy wsiąść do autobusu czy tramwaju i zobaczymy ilu bez masek jeździ, a psów czy marchewkopietruszkowych ani widu ani słychu, chyba że do pozowania skrobipiórom,coraz gorzej u nas -trzeba będzie wysłać specjalne podziękowania do U.M. i dla pani prezydent

  • 8 88

  • Panny prezydentki

   jak już

   • 3 0

  • "gdańszczanin" i wszystko jasne.

   • 2 0

 • Jesli to wejdzie w zycie, zatrudnie wylacznie niezaszczepionych (16)

  idelana selekcja osob myslacych i przewidujacych.

  Jak dzialaja zczepionki widac dzisiaj w wysokowyszczepionej Europie Zachodniej.

  • 147 21

  • Widac widac (10)

   We francji 70 mln mieszkancow srednia dzienna zgonow 70 w Polsce 38 mln mieszk srednia dzienna okolo 300.

   • 8 23

   • Średnia rośnie i jest ponad 400

    • 12 2