• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Urlop tylko w zimie? Co mówi prawo

13 marca 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Czy muszę odrabiać dodatkowy dzień wolny?
Pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi urlop w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi urlop w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.

Pracodawca nie ma obowiązku udzielić pracownikowi urlopu np. w okresie wakacyjnym, jeśli miałoby to wpływ na sprawne działanie firmy. Nie jest jednak dopuszczalne stałe nieuwzględnianie wniosków urlopowych pracownika, szczególnie jeżeli wynika to z innych względów niż uzasadnione potrzeby pracodawcy.



Mam pewien problem dotyczący urlopu wypoczynkowego. Jestem zatrudniony w firmie od 1997 roku na czas nieokreślony. Problem polega na tym, że pracodawca nie udziela urlopu wypoczynkowego latem, wtedy gdy ja chcę gdzieś wyjechać z żoną, tylko zawsze zimą, ewentualnie wypłaca ekwiwalent pieniężny. Czy ma do tego prawo? Przez te wszystkie lata nie byłem na urlopie 14-dniowym tak jak przewiduje Kodeks pracy.

Na pytanie odpowiada Andrzej Fortuna - radca prawny z kancelarii Radcy Prawnego Fortuna.
Andrzej Fortuna, radca prawny Andrzej Fortuna, radca prawny

Zgodnie z podstawowymi zasadami prawa pracy pracownik ma prawo do wypoczynku, który zapewniają przepisy o czasie pracy, dniach wolnych od pracy oraz o urlopach wypoczynkowych (art. 14 Kodeksu pracy). Szczegółowe przepisy regulujące zasady udzielania urlopów wypoczynkowych uregulowane są w Dziale Siódmym Rozdziale Pierwszym Kodeksu Pracy.

Czy twój pracodawca odmówił ci kiedyś udzielenia urlopu?


Celem tego urlopu jest wypoczynek pracownika (regeneracja sił psychicznych i fizycznych), dlatego ustawodawca gwarantuje pracownikowi prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu, którego nie można się zrzec czy przenieść go na inną osobę. Niedopuszczalne jest również wypłacenie ekwiwalentu w zamian za nie udzielenie urlopu wypoczynkowego. Świadczenie to przysługuje pracownikowi tylko w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy i stanowi swego rodzaju rekompensatę za "brak" wypoczynku w naturze w trakcie trwania zatrudnienia.

Jak wynika wprost z art. 161 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi urlop w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Jednakże w sytuacjach szczególnych (choroba, urlop macierzyński, powołanie na ćwiczenia wojskowe, odosobnienie w związku z chorobą zakaźną), urlop niewykorzystany w terminie ustalonym należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego (nie dotyczy to jednak tzw. urlopu na żądanie). Jeżeli pracownik nie wykorzysta urlopu i w tym terminie, urlop nie przepada. Roszczenie pracownika o udzielenie urlopu przedawnia się z upływem 3 lat od dnia, w którym to roszczenie stało się wymagalne (art. 291 § 1 k.p.).

Zwracam jednak uwagę, że pracownik nie może sam sobie udzielić urlopu, a samo złożenie wniosku o udzielenie urlopu wypoczynkowego nie może być również traktowane jako uzgodnienie terminu i wymiaru urlopu. Prawo do urlopu i konieczność jego wykorzystania nie może być realizowane w sposób dowolny bez uzgodnienia z pracodawcą (tak wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13 maja 1998 r., I PKN 99/98, OSNP 1999, nr 10, poz. 331).

Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów, a więc ich terminy muszą być uzgadniane między pracodawcą a pracownikiem biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność normalnego toku pracy. Dzięki temu pracownicy mają możliwość dostosowania swoich planów osobistych do określonych przez pracodawcę czasowych ram wykonywania pracy. W przypadku gdy w zakładzie pracy funkcjonuje zakładowa organizacja związkowa to może ona wyrazić zgodę na nieustalanie planu urlopów. W takich przypadkach pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem. Uzgodnieniem takim jest więc w pierwszej kolejności ustalony plan urlopów, a w przypadku jego braku każdorazowa akceptacja osoby upoważnionej przez pracodawcę do udzielania urlopu wypoczynkowego.

Z powyższego wynika, że pracodawca co do zasady nie ma obowiązku udzielić pracownikowi urlopu np. w okresie wakacyjnym, jeśli miałoby to wpływ na sprawne działanie firmy. Wnioski pracownika dotyczące proponowanego terminu urlopu nie są dla pracodawcy wiążące, o ile ich uwzględnienie kolidowałoby z prawidłową organizacją procesu pracy (Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 20 sierpnia 2001 r., I PKN 590/00, OSNP 2003, nr 14, poz. 336).

Nie jest jednak dopuszczalne stałe nieuwzględnianie wniosków urlopowych pracownika, szczególnie jeżeli wynika to z innych względów niż uzasadnione potrzeby pracodawcy. W takich szczególnych przypadkach działanie pracodawcy może być uznane nawet za nadużycie prawa (art. 8) i dyskryminację pracownika.

Odnosząc się do pytania pracownika w zakresie czasu trwania urlopu to zgodnie z przepisami prawa pracy w przypadku podziału urlopu na części, co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych- a więc łącznie z  łącznie z niedzielami, świętami i innymi dniami wolnymi od pracy (art. 162 k.p.).

W piśmiennictwie wskazuje się jednak, że jakkolwiek zbytnie rozdrobnienie urlopu jest naruszeniem przywołanego wyżej przepisu to w świetle obowiązujących przepisów nie można tego zakwalifikować jako wykroczenie przeciwko prawom pracownika, skutkujące odpowiedzialnością karną pracodawcy. Art. 282§1 pkt 2 Kodeksu pracy sankcjonuje bowiem jedynie sytuacje nieudzielenia przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawnego obniżenia wymiaru tego urlopu (kara grzywny od 1000 do 30 000 zł).
Porady prawnika Porady prawnika

Masz wątpliwości dotyczące działań firmy, która cię zatrudnia? Nie wiesz jak postąpić w sporze z pracodawcą, jakie możliwości pozostawia ci prawo pracy? A może po prostu jest temat, który cię nurtuje i chcesz poznać zastosowanie bieżących przepisów? Prześlij swoje pytania mailem: serwispraca@trojmiasto.pl. Na pytania czytelników odpowiadać będą radcy z trójmiejskich kancelarii. Odpowiedzi na wybrane pytania publikowane będą w Serwisie Praca portalu Trojmiasto.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Fortuna

Miejsca

Opinie (45) 1 zablokowana

  • A co ja mam zrobić?

    Moja praca odbywa się zależnie od warunków pogodowych. Na przełomie grudzień- styczeń praktycznie zawieszamy działania. W tym czasie pracodawca każe mi wypisywać urlop...:(

    • 2 3

  • Zwóćcie uwgę że wszelkie problemy z pracodawcą, podatkami urlopami, emeryturami są związane z ETATEM (2)

    Jedyną formą pracy powinna być umowa o dzieło. JEDYNĄ.
    Etat buduje złudne poczucie bezpieczeństwa, niesprawiedliwie dzielenie kosztów pracy, usypia inwencję pracownika. ROZLENIWIA.
    Umowa o dzieło to jedyna naturalna umowa która istniała od prehistorii ludzkości.
    Etat to przysłowiowe "czy się stoi czy się leży dwa tysiące się należy". I to jest patologia.

    • 1 5

    • no tak ...

      przekształćmy wszystkie umowy o pracę w dzieła i nastanie powszechna szczęśliwość.

      Nie będzie konfliktów między pracownikami a pracodawcami. Zniknie ZUS. Znikną emerytury. Nie będzie podatków.

      • 2 0

    • A tak wogóle to wszyscy powinni założyć firmę i zostać swoimi pracodawcami.
      Jakby zapłacili solidnie za zus i pozostałe daniny to stawka za godzine w końcu by wróciła do normalności.
      Aaa no tak, tylko ciebie przestało by stać na ich usługi.

      • 1 0

  • Urlop zimą lub po za

    U mnie W firmie szef daje urlop W tędy Kiedy jest krucho zamówieniami lub zimą przed świętami. Zawsze mamy zaległe urlopy za które Nie płaci A dają Kiedy chcą A jak pracownik potrzebuje to jest haja na całego.

    • 0 0

  • wakacje w zimie

    Od dwóch lat jeżdżę na urlop w zimie i jestem zadowolony, bo z całą rodziną kochamy jeździć na nartach. Odwiedzamy to miejsce http://opiniafirm.pl/budz-stanislaw-pokoje-goscinne-wyciag-narciarski-mala-zebra-wyciag-narciarski-zebra-s-c,bialka-tatrzanska,f

    • 0 2

  • Absurd

    Nie wszystkich stac na wakacje zimą za granicą. Pracodawca powinien zapewnic pracownikowi dowolnosc w kwestii ustalania urlopu. Mialam ten sam problem i odpusciłam- chciałam eleastycznosci a byłam zmuszona do zimowego urlopu. Teraz wyjezdzam na prace sezonowe do Niemiec z tml professional i do tej pory chwale sobie takie rozwiazanie. Wyjezdzam tylko na jakis czas a pieniedzy wystarcza mi na dlugo po przyjezdzie..

    • 0 0

  • :)

    Tak się składa, że ja nie mam nic przeciwko – nie oszukujmy się – wakacje zimą są tańsze od wakacji latem... Chcąc mile spędzić czas zimą warto udać się do Aquarius SPA w Kołobrzegu. Jeżdżę do niego od kilku lat i za każdym razem wracam z maksymalnie naładowanymi bateryjkami i w pełni zrelaksowany... Ośrodek dysponuje basenem i cudownym ogrodem! Jedzenie jest smaczne, a pokoje dobrze wyposażone.

    • 0 1

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane