• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Urlop tylko w zimie? Co mówi prawo

13 marca 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Czy muszę odrabiać dodatkowy dzień wolny?
Pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi urlop w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi urlop w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.

Pracodawca nie ma obowiązku udzielić pracownikowi urlopu np. w okresie wakacyjnym, jeśli miałoby to wpływ na sprawne działanie firmy. Nie jest jednak dopuszczalne stałe nieuwzględnianie wniosków urlopowych pracownika, szczególnie jeżeli wynika to z innych względów niż uzasadnione potrzeby pracodawcy.



Mam pewien problem dotyczący urlopu wypoczynkowego. Jestem zatrudniony w firmie od 1997 roku na czas nieokreślony. Problem polega na tym, że pracodawca nie udziela urlopu wypoczynkowego latem, wtedy gdy ja chcę gdzieś wyjechać z żoną, tylko zawsze zimą, ewentualnie wypłaca ekwiwalent pieniężny. Czy ma do tego prawo? Przez te wszystkie lata nie byłem na urlopie 14-dniowym tak jak przewiduje Kodeks pracy.

Na pytanie odpowiada Andrzej Fortuna - radca prawny z kancelarii Radcy Prawnego Fortuna.
Andrzej Fortuna, radca prawny Andrzej Fortuna, radca prawny

Zgodnie z podstawowymi zasadami prawa pracy pracownik ma prawo do wypoczynku, który zapewniają przepisy o czasie pracy, dniach wolnych od pracy oraz o urlopach wypoczynkowych (art. 14 Kodeksu pracy). Szczegółowe przepisy regulujące zasady udzielania urlopów wypoczynkowych uregulowane są w Dziale Siódmym Rozdziale Pierwszym Kodeksu Pracy.

Czy twój pracodawca odmówił ci kiedyś udzielenia urlopu?


Celem tego urlopu jest wypoczynek pracownika (regeneracja sił psychicznych i fizycznych), dlatego ustawodawca gwarantuje pracownikowi prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu, którego nie można się zrzec czy przenieść go na inną osobę. Niedopuszczalne jest również wypłacenie ekwiwalentu w zamian za nie udzielenie urlopu wypoczynkowego. Świadczenie to przysługuje pracownikowi tylko w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy i stanowi swego rodzaju rekompensatę za "brak" wypoczynku w naturze w trakcie trwania zatrudnienia.

Jak wynika wprost z art. 161 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi urlop w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Jednakże w sytuacjach szczególnych (choroba, urlop macierzyński, powołanie na ćwiczenia wojskowe, odosobnienie w związku z chorobą zakaźną), urlop niewykorzystany w terminie ustalonym należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego (nie dotyczy to jednak tzw. urlopu na żądanie). Jeżeli pracownik nie wykorzysta urlopu i w tym terminie, urlop nie przepada. Roszczenie pracownika o udzielenie urlopu przedawnia się z upływem 3 lat od dnia, w którym to roszczenie stało się wymagalne (art. 291 § 1 k.p.).

Zwracam jednak uwagę, że pracownik nie może sam sobie udzielić urlopu, a samo złożenie wniosku o udzielenie urlopu wypoczynkowego nie może być również traktowane jako uzgodnienie terminu i wymiaru urlopu. Prawo do urlopu i konieczność jego wykorzystania nie może być realizowane w sposób dowolny bez uzgodnienia z pracodawcą (tak wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13 maja 1998 r., I PKN 99/98, OSNP 1999, nr 10, poz. 331).

Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów, a więc ich terminy muszą być uzgadniane między pracodawcą a pracownikiem biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność normalnego toku pracy. Dzięki temu pracownicy mają możliwość dostosowania swoich planów osobistych do określonych przez pracodawcę czasowych ram wykonywania pracy. W przypadku gdy w zakładzie pracy funkcjonuje zakładowa organizacja związkowa to może ona wyrazić zgodę na nieustalanie planu urlopów. W takich przypadkach pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem. Uzgodnieniem takim jest więc w pierwszej kolejności ustalony plan urlopów, a w przypadku jego braku każdorazowa akceptacja osoby upoważnionej przez pracodawcę do udzielania urlopu wypoczynkowego.

Z powyższego wynika, że pracodawca co do zasady nie ma obowiązku udzielić pracownikowi urlopu np. w okresie wakacyjnym, jeśli miałoby to wpływ na sprawne działanie firmy. Wnioski pracownika dotyczące proponowanego terminu urlopu nie są dla pracodawcy wiążące, o ile ich uwzględnienie kolidowałoby z prawidłową organizacją procesu pracy (Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 20 sierpnia 2001 r., I PKN 590/00, OSNP 2003, nr 14, poz. 336).

Nie jest jednak dopuszczalne stałe nieuwzględnianie wniosków urlopowych pracownika, szczególnie jeżeli wynika to z innych względów niż uzasadnione potrzeby pracodawcy. W takich szczególnych przypadkach działanie pracodawcy może być uznane nawet za nadużycie prawa (art. 8) i dyskryminację pracownika.

Odnosząc się do pytania pracownika w zakresie czasu trwania urlopu to zgodnie z przepisami prawa pracy w przypadku podziału urlopu na części, co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych- a więc łącznie z  łącznie z niedzielami, świętami i innymi dniami wolnymi od pracy (art. 162 k.p.).

W piśmiennictwie wskazuje się jednak, że jakkolwiek zbytnie rozdrobnienie urlopu jest naruszeniem przywołanego wyżej przepisu to w świetle obowiązujących przepisów nie można tego zakwalifikować jako wykroczenie przeciwko prawom pracownika, skutkujące odpowiedzialnością karną pracodawcy. Art. 282§1 pkt 2 Kodeksu pracy sankcjonuje bowiem jedynie sytuacje nieudzielenia przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawnego obniżenia wymiaru tego urlopu (kara grzywny od 1000 do 30 000 zł).
Porady prawnika Porady prawnika

Masz wątpliwości dotyczące działań firmy, która cię zatrudnia? Nie wiesz jak postąpić w sporze z pracodawcą, jakie możliwości pozostawia ci prawo pracy? A może po prostu jest temat, który cię nurtuje i chcesz poznać zastosowanie bieżących przepisów? Prześlij swoje pytania mailem: serwispraca@trojmiasto.pl. Na pytania czytelników odpowiadać będą radcy z trójmiejskich kancelarii. Odpowiedzi na wybrane pytania publikowane będą w Serwisie Praca portalu Trojmiasto.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Fortuna

Miejsca

Opinie (45) 1 zablokowana

  • (3)

    Zawsze można do ciepłych krajów polecieć za 1500 zł pensji.

    • 41 5

    • (2)

      Akurat u nas na szczęście za 1500 nikt nie pracuje, więc czil

      • 3 9

      • Nawet 1,5 tysia nikt nie wyciągnie ? (1)

        Pewnie dyrekcja krocie, wam ochłap.
        Typowe w tym kraju. Nie dziwota, że emigranci tu nie chcą się osiedlać, skoro wszędzie socjal wyższy niż pensja za miesiąc harówki.
        Normalnie murzyny 21 wieku(bez urazy dla afroamerykaninów)

        • 16 3

        • Słyszałem o tej firmie od znajomych

          Ponoć praca ok,ale zarobki tragedia.

          • 4 3

  • w pewnych hotelach w 3city (4)

    Zabierano pracownikom niewykorzystane dni na żądanie tzn.... Nie brales w roku to w następnym nie masz..... Zniknęły. Jak również rozbijano urlopy , nie dawano 14dni na wniosek wirtualny pracownika. A na pytanie co na to pip? Info byli jedno- skoro do bledow w grafikach sie nie czepiali - brak wymaganego 11wypoczynku , grafiki i stosunek pracy dla zleceniowcow itp- to i tutaj max 1000zl dostaniemy kary za wszystkich....

    • 20 9

    • Nie da się nic zrozumieć z tego co napisałeś/aś (2)

      • 25 5

      • co to za bełkot

        Chyba po pijaku ktoś pisał

        • 11 4

      • drogie sloiki

        Zaznacie takiego traktowania w Call Center to wtedy porozmawiamy. Chwilowo wracac do słuchawki i lecieć na zlecenie bo uszy poobrywam

        • 2 0

    • jakis belkot

      • 5 3

  • Polska zaradność (12)

    Odmowa urlopu czy brak możliwość wykorzystania urlopu w okresie letnim to domena korporacji. Osobiście uważam że, jeśli pracodawca dyktuje twarde warunki i jest nie ugięty to, zawsze można iść to lekarza/psychologa i bez "owijania w bawełnę" wytłumaczyć sytuację. L4 na odpoczynek psychiczny i pozbycie się stresu nie jest oszukiwaniem ZUS czy pracodawcy. Wszyscy żyjemy w chorym, pędzący świecie gdzie brakuje czasu na wszystko. Zwolnienie chorobowe wysłać pocztą, zadzwonić do szefa i wytłumaczyć że, jesteśmy osłabieni i źle się czujemy. Zwykle psycholog daje L4 na 2 tygodnie więc, to wystarczająco długo by odpocząć gdzieś na południu Europy.

    • 43 13

    • tez pracuję w korpo (2)

      Wszystko pięknie tylko za takie L4 płacimy MY WSZYSCY a nie ten co powinien, ot co! A potem się dziwicie że ZUS nie ma kasy i nawet w uzasadnionych wypadkach nie daje rent, kwestionuje L4 czy robi problemy na komisji lekarskiej. U mnie pracodawca powiedział, że jeśli ktoś będzie potrzebował dodatkowo dni wolnych na regenerację sił to nie będzie robić problemów, jak już wyczerpiemy urlop płatny!

      • 7 10

      • Pierwsze 2 tygodnie płaci pracodawca. Ot co! (1)

        Strach i ułomność w szczególności pracowników korporacyjnych to temat na grubą książkę. Bądźcie potulni i dyspozycyjni a z czasem dojdzie do tego że do domów będziecie wracać tylko na weekend.

        • 18 3

        • Tyle to placi jesli pracownik przekroczyl 50ty rok zycia.

          Jesli nie to 33 dni.

          • 8 1

    • Od kiedy psycholog daje L4? (6)

      • 9 7

      • Od zawsze.... (5)

        Rzadko zdarza mi się chorować ale, gdy już bywam w mojej przychodni to, jest tam dużo ludzi i większość z nich czeka w kolejce właśnie do psychologa. W trakcie czekania zauważyłam że, każdy kto wychodzi od psychologa, podchodzi do rejestracji i pielęgniarka wypisuje druczek L4.

        • 3 10

        • mylisz psychologa z psychiatra (3)

          psychiatra jako lekarz moze wystawic zwolnienie, psycholog nie ma takich uprawnien, bo lekarzem nie jest

          • 17 1

          • Oczywiście że może i robi to (2)

            • 2 11

            • No to faktycznie potrzebujesz jego pomocy (1)

              • 8 0

              • bo on chodzi

                do psychologa, który jest jednocześnie psychiatrą. ot co!

                • 8 0

        • Zwolnienie lekarskie jak sama nazwa mówi

          może wystawiać tylko lekarz a psycholog nim nie jest. Zdarza sie, że lekarz jest jednocześnie psychologiem ale nawet wtedy zwolnienie to nie jest wystawiane przez psychologa ze względów "psychologicznych" a przez lekarza ze względów medycznych, najczęściej z kodem choroby z literką F.

          • 0 0

    • Może jest to domena korporacji w Polsce. Kolejny dowód że Polska to dziki kraj i nie zmienią tego nowe szklane budynki.

      • 0 0

    • Od kiedy psycholog daje zwolnienia ??

      • 0 0

  • Jestem zatrudniony na 1/20 etatu (4)

    w ciągu roku przysługuje mi 16 godzin urlopu, jak żyć jak do Egiptu samolot leci 4 godziny

    • 21 8

    • zmien prace, wez kredyt ...

      • 8 3

    • Jak w jednym roku nie wykorzystasz, to w nastepnym, mozesz miec juz 32 godziny (po warunkiem ze wezmiesz urlop do konca wrzesnia). Jak odliczysz przeloty to zostaje 24 godzny w Egipcie. Akurat zeby sie upic, wytrzezwiec i na lekkim kacu wrocic do domu.
      Bezcenne ...

      • 12 0

    • nowoczesna? pan z kitkiem

      Zaplac najpierw alimenty !

      • 2 1

    • Pracujac kilka dni w miesiącu, lub codziennie po kilkanaście minut to

      Twój urlop jest tak samo rozpisany jakbyś pracował więc na te parę dni w miesiącu lub paręnaście minut codziennie.

      • 1 0

  • Umowa obowiązuje obie strony

    Umowa o pracę obowiązuje w obie strony.
    Jeśli pracodawca jest nieugięty, to może warto zmienić pracodawcę.
    Ja tak robię raz na parę lat i mam nową pracę i solidny, bezstresowy urlop :)
    Nie, nie jestem programistą ani wolnym strzelcem.

    • 18 5

  • Jako prezes nazwalem prace urlopem ) (1)

    Wszyscy pracownicy sa zadowoleni gdyz robiac na tokareczkach cala dobe sa na urlopie . przeciez ktos kiedys powiedzial iz nalezy pokochac to co sie robi a nigdy juz nie bedziemy pracowac . Spelniam wiec marzenia ludzi ktorzy chca miec tylko urlop i sa caly czas na urlopie tyle ze to urlop z tokarka )....az sie serce raduje !

    • 10 10

    • A ja nazwalem zaklad pracy ekskluzywnym klubem

      i pobieram wysokie skladki czlonkowskie (potracam z wynagrodzenia). U mnie np. sprzataczka zarabia 10 000 netto/mies, ale skladka to 9 000 /mies. bo to eksluzywny klub.
      O ZUSy, urlopy, L4 itp. sie nie martwie, bo u mnie kazdy jeden jest freelancerem.

      • 5 0

  • już pomijając to że ekwiwalent za urlop wypłacać można tylko w przypadku rozwiązania umowy. Czyli wychodzi na to że koleś dostaje kasę pod stołem za urlop

    • 15 0

  • (1)

    ja bym nauczył pracodawce....brałbym w lipcu albo sierpniu chorobowe najlepiej2 tygodnie ,przecież nie jesteśmy murzynami że mamy cały rok lato a i tak nie zwolni umowa na stałe o odszkodowanie 3mc a następnego jelenia trudno bedzie mu pozyskać.

    • 13 1

    • A ja bym wysłała kontrolę, zresztą takich pracowników najlepiej zwolnić bez zmrużenia oka, tylko źle wpływaja na resztę zmotywowanego zespołu.

      • 0 0

  • Osobiscie wyniósł bym sie z takie firmy natychmiast (2)

    jesli nie otrzymał bym urlopu w okresie wakacyjnym w terminie zblizonym do żądanego ,i żadne zarobki tu nie sa wazne

    • 13 4

    • sam bym cie zwolnil i dal w prezencie słownik ) (1)

      bo nie zatrudniamy analfabetów. I wtedy otrzymalbym premie )

      • 3 6

      • dlaczego

        Dyskryminujesz chorego ten człowiek ma wrodzona dysleksję dysortografię ii inne dys- dlaczego z góry osadzasz człowieka o analfabetyzm czy sam jesteś taki święty i postawiłeś kropki i przecinki w odpowiednich miejscach

        • 2 2

  • przecież jest jeszcze lipcopad, nie kumam oburzenia

    • 2 4

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane