Wiadomości

stat

Umowa na okres próbny, a zwolnienie chorobowe

Umowa na czas próbny jest specyficznym rodzajem umowy o pracę, która poprzedzać może każdy inny rodzaj umowy.
Umowa na czas próbny jest specyficznym rodzajem umowy o pracę, która poprzedzać może każdy inny rodzaj umowy. fot. IuriiSokolov/istockphoto.com

Rozwiązanie umowy na okres próbny z chwilą upływu czasu, na jaki została zawarta następuje z mocy prawa, bez potrzeby składania jakichkolwiek oświadczeń przez pracodawcę i nawet L-4 nas od tego nie uchroni.

Czy Twoim zdaniem czas trwania umowy na okres próbny powinien się przedłużyć z powodu choroby pracownika?

tak, w takiej sytuacji umowa powinna trwać chociaż do zakończenia zwolnienia

28%

nie, to mogłoby powodować nadużycia

72%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 69
Jestem zatrudniony na umowę o pracę na okres próbny w wymiarze 8 tygodni, który kończy się 30.04 br. Chcę udać się na zwolnienie z racji problemów z sercem (pojawiły się w trakcie pracy; przed podjęciem pracy badania nic nie wykazywały) i w związku z tym kieruję następujące pytania: Czy pracodawca ma obowiązek przedłużenia mi umowy, jeśli zdarzyłoby się tak, że zwolnienie lekarskie przekroczy termin 30.04? Jeśli tak, to na jaki okres? Czy może dojść do sytuacji, że jeśli termin mojego zwolnienia przekroczy 30.04 i wrócę po zwolnieniu, to od razu stosunek pracy ustanie?

Na pytania naszego czytelnika odpowiadają eksperci z Kancelarii Radcy Prawnego Fortuna.

Umowa na czas próbny jest specyficznym rodzajem umowy o pracę, która poprzedzać może każdy inny rodzaj umowy. Nie może ona trwać dłużej niż trzy miesiące. Zgodnie z przepisem art. 30 §2 Kodeksu Pracy, umowa o pracę na okres próbny rozwiązuje się z upływem tego okresu, a przed jego upływem może być rozwiązana za wypowiedzeniem. Rozwiązanie umowy na okres próbny z chwilą upływu czasu, na jaki została zawarta, następuje z mocy prawa, bez potrzeby składania jakichkolwiek oświadczeń przez pracodawcę, czy pracownika. Niezdolność do pracy i pozostawanie na zwolnieniu lekarskim nie mają wpływu na czas trwania umowy - rozwiąże się ona nawet, jeżeli pracownik nie świadczy pracy w tym okresie.

Na pracodawcy nie ciąży obowiązek przedłużenia umowy. Co więcej, nie ma możliwości przedłużenia umowy na czas próbny, gdyż, zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy, może ona być zawarta na maksymalnie trzy miesiące. Pracodawca może jedynie zaproponować zawarcie umowy o pracę innego rodzaju (na czas nieokreślony, określony, na czas wykonywania pracy). Jednakże nie ma takiego obowiązku.

Niezdolność do pracy spowodowana chorobą zapewnia pracownikowi jedynie ochronę przed wypowiedzeniem umowy o pracę, w tym umowy na czas próbny, nie zaś przed rozwiązaniem, do którego dochodzi z mocy prawa na skutek upływu czasu, na jaki umowa została zawarta.
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (23)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.