Wiadomości

Ukraińcy znikają z polskiego rynku pracy

Nawet co siódmy pracownik z Ukrainy zniknie z polskiego rynku pracy. Zostanie ich mniej niż milion - szacują eksperci Personnel Service.
Nawet co siódmy pracownik z Ukrainy zniknie z polskiego rynku pracy. Zostanie ich mniej niż milion - szacują eksperci Personnel Service. fot. seventyfour74/ 123rf

Przed koronawirusem w Polsce przebywało ok. 1,3 mln pracowników z Ukrainy - wynika z danych NBP. Po wybuchu epidemii ich liczba zmniejszyła się o ok. 200 tys. Ruch w drugą stronę jest ograniczony, ponieważ wielu zrezygnowało z przyjazdu.Jak szacują eksperci Personnel Service, ujemne saldo migracji wynosi ok. 15 proc. miesięcznie i utrzyma się do końca roku, przez co na początku 2021 r. w naszym kraju zostanie mniej niż milion Ukraińców. Jednakże polski rynek pracy nie powinien zbyt mocno tego odczuć ze względu na mniejsze zapotrzebowanie na siłę roboczą. Z danych GUS wynika, że w drugim kwartale 2020 roku liczba pracujących spadła o 151 tys. w porównaniu do pierwszych miesięcy roku. Ukraina za to na pewno zanotuje znaczny spadek przypływów od migrantów zarobkowych.

Szacunki NBU, czyli Ukraińskiego Banku Centralnego, wskazują, że za granicą przebywa ok. 3 mln pracowników z Ukrainy. W związku z koronawirusem 10 proc. z nich wróciło do domu, z czego większość z Polski. Do tego ok. 10 proc. Ukraińców nie wyjechało do pracy za granicę. Tym samym nawet 600 tys. osób wróciło z emigracji bądź nie podjęło decyzji o wyjeździe w związku z trwającą epidemią. Przełoży się to na znacznie mniejsze wpływy od migrantów, które dotychczas stanowiły istotny odsetek ukraińskiego PKB.

Opinie (22) 10 zablokowanych

 • I to jest bardzo dobra innformacja.

  Na główną stronę a ja ten artykuł znajduję przez przypadek...

  • 4 1

 • I dobrze . czym ich mniej tym lepsza praca i placa.

  U nas dla nas.

  • 7 1

 • ukrainki w Gdańsku na 2 grzeczne spotkałam 4 rozwydrzone, zmanierowane

  moze tak akurat trafiłam nie wiem

  • 3 1

 • W nieskończoność nie będą się dawali nabrać

  • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.