• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ty też możesz obronić gospodarkę przed Covid-19

Michał Sielski
23 października 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Na to, jaki wpływ na gospodarkę będzie miał koronawirus, wpływ ma każdy z nas. I to znacznie większy, niż może się nam wydawać. Na to, jaki wpływ na gospodarkę będzie miał koronawirus, wpływ ma każdy z nas. I to znacznie większy, niż może się nam wydawać.

W czasie pandemii gospodarka zwalnia, więc zaciskamy pasa i ograniczamy zbędne wydatki? Nie, zaciskamy pasa i dlatego gospodarka zwalnia. Sami sobie gotujemy ten los, co dobitnie pokazują liczby z ostatnich kwartałów. Lęk, który pojawił się w głowach, może szybko przełożyć się na zawartość naszych portfeli.



Czy ograniczyłe(a)ś wydatki w związku z pandemią koronawirusa?

Co zrobić, by tak się nie stało? Da się żyć jak przed pandemią, bez udawania, że nic się nie stało? Nie trzeba udawać, ale można pomyśleć, jak zmienić strukturę domowych wydatków, by "nie wydać na głupoty", ale też wziąć odpowiedzialność za budżet domowy i przy okazji krajowy.

Na początek trochę liczb, w imię zasady "liczby nie kłamią". Na stronie Głównego Urzędu Statystycznego można znaleźć szczegółowe dane na temat Produktu Krajowego Brutto za mijające kwartały. PKB nie jest wskaźnikiem doskonałym, bo rośnie np. po huraganie lub wojnie, gdy kraj inwestuje w odbudowę zniszczeń i sporo inwestuje, także na kredyt, ale przyjmijmy, że jest z nim, jak z demokracją - też nie jest doskonała, ale na razie nikt nic lepszego nie wymyślił.

Dzięki danym zebranym w całym kraju wiemy, że PKB w drugim kwartale 2020 roku zmniejszył się o 8,2 proc. rok do roku. Rok temu w tym samym okresie mieliśmy 4,6 proc. wzrostu i mogliśmy się nim chwalić w Europie. Przyczyna jest oczywista - to w drugim kwartale zaczęły się największe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Ludzie zamknęli się w domach, a nawet ci, którzy nie mieli takiego zamiaru, nie mieli wiele możliwości: nie działały baseny, kluby, restauracje, siłownie, kina, teatry i wiele innych miejsc. Zamknięto też szkoły. Ale większość z nas nadal pracowało - jedni zdalnie, inni normalnie jeździli do fabryk, stawali za ladą sklepu czy siadali za kierownicą autobusu. Co więc sprawiło, że spadek PKB był tak duży?

Strach - to on sprawił, że PKB spada



  • PKB w poszczególnych kwartałach od 2018 roku.
Spowolnienie zaczęło się już na początku roku, a szczyt mieliśmy w drugim kwartale. Skoro jednak większość firm pracowało, ograniczenia objęły głównie usługi oraz podróże do innych krajów, to dlaczego spadki były tak duże? Okazało się, że zacisnęliśmy pasa i to bardzo.

Zacisnęliśmy pasa, ale teraz już wiemy, że koronawirus to nie koniec świata. Nie ma kolejek pod bankami, nie wyrywamy sobie w sklepach ostatnich paczek makaronu i papieru toaletowego
GUS podaje, że w pierwszym kwartale 2020 roku popyt krajowy wzrósł o 1,7 proc., ale już w drugim kwartale 2020 roku mieliśmy silne obniżenie popytu krajowego aż o 9,5 proc. w skali roku. Inwestycje wstrzymało wiele firm, ale kluczem było ograniczenie wydatków przez nas, zwykłych ludzi. I znowu mówią to liczby: spożycie w sektorze gospodarstw domowych zmniejszyło się o 10,9 proc. (wobec wzrostu w pierwszym kw. 2020 roku o 1,2 proc.), co przełożyło się na negatywny wpływ na PKB w wysokości -6,3 punktów procentowych. Co ciekawe, wpływ popytu inwestycyjnego na PKB wyniósł -1,8 punktu procentowego. Niewiele zmieniły też problemy w handlu zagranicznym. Zanotowano wprawdzie spadek dynamiki, zarówno eksportu, jak i importu, ale spadek eksportu był mniejszy od spadku importu, co przełożyło się na pozytywny wpływ na tempo wzrostu gospodarczego, który wyniósł +0,8 punktu procentowego.

Zacisnęliśmy więc pasa, ale teraz już wiemy, że koronawirus to nie koniec świata. Nie ma już kolejek pod bankami, z których nawet poważni biznesmeni wypłacali gotówkę. Nie wyrywamy sobie w sklepach ostatnich paczek makaronu i papieru toaletowego. Covid-19 jest groźny przede wszystkim dla osób starszych i osłabionych innymi chorobami, coraz częściej się go więc nie boimy.

Lekarz: Covid-19 traktuję poważnie, ale się go nie boję



Dla wielu groźniejsze od choroby mogą być bowiem skutki społeczno-ekonomiczne. Sami jednak jesteśmy kowalami swojego losu. Wiadomo już bowiem, że to właśnie gospodarstwa domowe mają największy wpływ na stan gospodarki. A to od niego zależy poziom zatrudnienia i zarobków w większości firm. Doskonale pokazuje to poniższy wykres.
Wydatki gospodarstw domowych, czyli każdego z nas, mają obecnie kluczowe znaczenie dla stanu całej polskiej gospodarki. Wydatki gospodarstw domowych, czyli każdego z nas, mają obecnie kluczowe znaczenie dla stanu całej polskiej gospodarki.

Wydawać czy oszczędzać? Najlepiej mądrze inwestować



Deweloperzy zaczęli budować we wrześniu 17 tys. mieszkań - to rekord. Jest też już 13,6 tys. gotowych mieszkań pod klucz - to o 25 proc. więcej niż rok temu. Trwa boom
No tak, ale jak przekonać samego siebie, żeby nie ograniczać wydatków. Ochrona siebie, najbliższych, to naturalne zachowanie. W całym świecie choćby pożar, ale nasza rodzina musi sobie poradzić - każdy normalny człowiek tak myśli i nie ma się co dziwić, ani obruszać. Z tym, że rozsądne gospodarowanie zasobami wcale nie oznacza zamknięcie się na cztery spusty i odkładanie wszystkiego do skarpety na ciężkie czasy.

Widać to już w danych dotyczących budowy mieszkań. Na rynku trwa boom, jakiego nie widziano nigdy. Deweloperzy zaczęli budować we wrześniu 17 tys. mieszkań - to rekord. Co więcej, jest też już 13,6 tys. gotowych mieszkań pod klucz - to o 25 proc. więcej niż rok temu. Polacy kupują mieszkania na potęgę już od kilku miesięcy, bo po obniżce stóp procentowych jest to lepsza lokata kapitału niż bankowe lokaty, które nie przynoszą żadnego zysku. Także dlatego analitycy prognozują, że trzeci kwartał może być bardzo dobry. Mowa o prognozie wzrostu 5-8 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacje



Ale wcale nie trzeba wydawać kilkuset tysięcy, by zadbać o siebie, a jednocześnie pomóc gospodarce. Możliwości jest znacznie więcej.

- Większość osób na początku epidemii zareagowała podobnie jak ja: na ile mi wystarczy, jeśli mnie zwolnią? Ale nie zwolnili i choć strach trochę pozostał, to zacząłem myśleć inaczej - opowiada nasz czytelnik, pan Piotr, pracujący w transporcie. - Co dalej jeśli mnie zwolnią? Nawet jak będzie większe bezrobocie, to większość firm będzie jednak działać. Jakich? Odpowiedź była prosta: zacząłem kurs programowania. Jestem po trzydziestce, wielkim koderem nie zostanę, ale podstawy już znam. Za osiem miesięcy mam egzamin, podstawy programowania w jednym języku będę znał. W IT pracy nie zabraknie, a każdy wie, że pensje w tej branży są dużo wyższe niż średnia. Już teraz mogę pracować za porównywalne pieniądze jak w mojej firmie - przekonuje.
Inwestycja w siebie to bez wątpienia dobry pomysł, który sprawdza się nie tylko w czasach pandemii. Inni inwestują natomiast w dzieci: dodatkowe lekcje angielskiego, gdy zamknięty jest aquapark, zajęcia karate lub inny sport hartujący ciało i uczący konsekwencji, czy zdrowej rywalizacji i współpracy, zamiast kolejnej gierki na PlayStation? Wybór jest ogromny i tylko od nas zależy na co postawimy. Myślenie o sobie można połączyć z pomocą krajowej gospodarce, ale też znajomych czy sąsiadach - jeśli wszyscy nagle przestaniemy jeść naleśniki w ulubionej knajpce, to za kilka miesięcy jej nie będzie. Jeżeli nie będziemy odwiedzać osiedlowego sklepu, to też może się okazać, że już niebawem będzie trzeba szukać kolejnego dalej od domu, a córka sąsiadki straci pracę.

W nierównej walce z koronawirusem wcale nie musi być tyle samo wygranych, co przegranych. Zwycięzców może być znacznie więcej.

Opinie (278) ponad 10 zablokowanych

  • W IT pracy nie zabraknie ? Pozornie. (1)

    Potrzebni będą wybitni a te proste klepactwo ogarnie sztuczna inteligencja. I to już wkrótce.

    • 35 8

    • dokladnie tak własnie jest juz oibecnie to jedna wielka sciema i tylko wyciaganie kasy na kursy od naiwnych

      • 9 3

  • Cudowny, kapitalistyczny wyrzyg (9)

    Sponsorowany przez reżim? Widzę, że trójmiasto trzyma się wielowiekowej kapitalistyczno-feudalnej zasady, że jak lud nie ma chleba, to niech je ciastka. Ważne, żeby "gospodarka" przetrwała, czytaj - żeby przetrwały biznesy wielkich panów.

    • 44 10

    • Gospodarka to my wszyscy. (1)

      Jak interes przestanie się kręcić to wszyscy na tym ucierpimy. A najmniej zamożni kapitaliści bo oni mają rezerwy. Także opanuj choć trochę męcząca cię czerwonkę i popatrz na sprawę rozsądnie.

      • 5 12

      • Tylko, że teraz interes obywatela rozjeżdża się z interesem wielkich posiadaczy firm.

        Zdecyduj, robisz dobrze sobie, czy wolisz uszczęśliwić udziałowców korporacji?

        • 5 0

    • Biznes wielkich panow (6)

      To też Twój biznes , to ci " większy panowie " dają pracę ludziom i oni płacą podatki . 10% tych twoich wielkich panow płaci 65% podatków tego świata . Dzięki tym 10% wielkich panow mamy 65% szkół , drog

      • 5 10

      • 10% wielkich Panów kożysta z rajów podatkowych, reszta płaci podatki (3)

        Poprawiłem za ciebie tą kompromitującą nieścisłość

        • 8 3

        • (1)

          Ty liberał starej daty Naucz Się Ortografii ! Kożysta = Korzysta !

          • 3 2

          • Oj przepraszam, mój błąd.

            • 5 0

        • ty nie płacisz podatków

          pracodawca twój pan płaci za ciebie

          • 0 0

      • Nie oni dają pracę,lecz biorą pracę od tych na nich pracujących.

        • 1 0

      • No to sprawdź sobie ile wpłynęło do budżetu od płatników pit w pierwszym progu, a ile od tych na 32% stawce.

        • 0 1

  • panie redaktorze (1)

    nie tak dawno pisal pan artykuly o tym jaka to straszliwa pandemia, a dzis serwuje pan analizy na poziomie gimnazjum. ludzie nie wydaja pieniedzy, bo:
    - sa niepewni przyszlosci
    - maja obnizone przychody

    panskie "zachęty" to strata miejsca na serwerze.

    • 64 5

    • pełna zgoda

      • 5 1

  • Ten teks to jakaś propaganda .

    • 29 6

  • Pytanie (8)

    Pracuje w branży klubowej, od marca nie zarobiłem nawet złotówki dzięki temu, że rząd ma całą branże głęboko. Co mam wydawać?

    • 38 7

    • Zmień branżę (1)

      I tyle.. Po co komu kluby

      • 12 15

      • Skoro wcześniej były pełne, to chyba jednak niektórym są potrzebne. Można by spytać: po co komu kościoły?

        • 8 3

    • Na Narodowym porzebują pracowników. (3)

      • 6 3

      • Za 16 pln na godzinę zostanę filarem polskiej ekonomii. (2)

        Wydam wszystko i uratuję świat.

        • 5 1

        • Ale czego się spodziewałeś? (1)

          Pensji prezesa banku?
          Za tyle ludzie w Polsce pracują i muszą za tyle żyć i opłaty zrobić aby janusz biznesu miała na kolejna ratę na SUVa.

          • 1 0

          • W tym przypadku, żeby mistrz biznesu i polityki miał na premię, PR, maseczki od kolegi i nieistniejące respiratory od handlarza

            Nasz narodowy patriotyczny polski rząd chce zatrudnić Ukrainki ....

            ... w trosce o Polaków.

            • 0 0

    • witam

      Pozdrawiam z branży gastro-jedziemy na tym samym wózku :-/ nic tylko jeść zupę z szyszek

      • 2 2

    • Weź kredytt i wydawaj!

      • 1 0

  • zamykanie nic nie da a jedynie zrujnuje nas wszystkich!!! Prezydent USA najlepiej chroniony człowiek świata złapał Covid. (5)

    Nie uciekniemy od tego Wirusa każdy go prędzej czy później złapie i każdy indywidualnie go przejdzie. Zamykanie nas w domu to wyjałowienie organizmu a więc rząd funduje nam cięższe przejście tego Covida,. Nie chodzi o krzywą i brak miejsc w szpitalach bo przecież 90% przechodzi to bez objawowo a 8% w domu a tylko 2 % w szpitalu.
    Wniosek ! tu chodzi o zastraszenie społeczeństwa przy pomocy mediów które są dziś 1 władzą a które siedzą w kieszeni polityków.
    Obudźmy się Póki czas!!!!!!!

    • 42 5

    • Prezydent USA jest i**otą i sam siebie nie chronił. (2)

      Wielokrotnie to pokazywał.

      • 4 3

      • Ot madry pisior sie odezwal (1)

        • 1 2

        • Szybciej ktoś z PO albo lewicy bo przez Trump dla pisiorow to jest ziomal

          • 0 0

    • Taaa złapał i postawili go na nogi w 3 dni. Wyborcza kpina dla naiwnych. (1)

      • 0 0

      • Widac taki to grozny wirus

        • 0 0

  • Wirus nie wybiera

    Po prostu zainfekuje (prawie) każdego. Przygotujcie się!

    • 10 9

  • (1)

    Ten artykuł to zaklinanie rzeczywistości. Ludzie potracili pracę to co mają wydawać.

    • 27 3

    • No właśnie

      • 0 0

  • Stek bzdur. Ten artykuł to opłacona propaganda Rządu ?

    Co ludzie mają wydawać skoro nie zarabiają bo nie ma pracy? Wiele branż leży. Co za głupie wywody autora. Oj zabraknie rąk do blokowania komentarzy

    • 38 3

  • (1)

    Niestety sklepy beda padac, szanse ma ten online i ten takze polozony w malych miejsowosciach , niezalezny

    • 9 4

    • Ten online nalezy pewnie do zagranicznej korporacji

      a ten w małej miejscowości do partyjnego bonza. O to PiS chodzi.

      • 4 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane