Wiadomości

Ty też możesz obronić gospodarkę przed Covid-19

Najnowszy artukuł na ten temat

Czytelnik: COVID-owa opłata u mechanika

Na to, jaki wpływ na gospodarkę będzie miał koronawirus, wpływ ma każdy z nas. I to znacznie większy, niż może się nam wydawać.
Na to, jaki wpływ na gospodarkę będzie miał koronawirus, wpływ ma każdy z nas. I to znacznie większy, niż może się nam wydawać. fot. Mateusz Słodkowski/Trojmiasto.pl

W czasie pandemii gospodarka zwalnia, więc zaciskamy pasa i ograniczamy zbędne wydatki? Nie, zaciskamy pasa i dlatego gospodarka zwalnia. Sami sobie gotujemy ten los, co dobitnie pokazują liczby z ostatnich kwartałów. Lęk, który pojawił się w głowach, może szybko przełożyć się na zawartość naszych portfeli.Czy ograniczyłe(a)ś wydatki w związku z pandemią koronawirusa?

tak, na wszelki wypadek 18%
tak, bo zmniejszyły się moje dochody 21%
tak, bo jest mniej możliwości wydawania przez lockdown 20%
nie, staram się żyć jak wcześniej 35%
nie, wydaję nawet więcej, korzystam z życia 6%
zakończona Łącznie głosów: 1995
Co zrobić, by tak się nie stało? Da się żyć jak przed pandemią, bez udawania, że nic się nie stało? Nie trzeba udawać, ale można pomyśleć, jak zmienić strukturę domowych wydatków, by "nie wydać na głupoty", ale też wziąć odpowiedzialność za budżet domowy i przy okazji krajowy.

Na początek trochę liczb, w imię zasady "liczby nie kłamią". Na stronie Głównego Urzędu Statystycznego można znaleźć szczegółowe dane na temat Produktu Krajowego Brutto za mijające kwartały. PKB nie jest wskaźnikiem doskonałym, bo rośnie np. po huraganie lub wojnie, gdy kraj inwestuje w odbudowę zniszczeń i sporo inwestuje, także na kredyt, ale przyjmijmy, że jest z nim, jak z demokracją - też nie jest doskonała, ale na razie nikt nic lepszego nie wymyślił.

Dzięki danym zebranym w całym kraju wiemy, że PKB w drugim kwartale 2020 roku zmniejszył się o 8,2 proc. rok do roku. Rok temu w tym samym okresie mieliśmy 4,6 proc. wzrostu i mogliśmy się nim chwalić w Europie. Przyczyna jest oczywista - to w drugim kwartale zaczęły się największe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Ludzie zamknęli się w domach, a nawet ci, którzy nie mieli takiego zamiaru, nie mieli wiele możliwości: nie działały baseny, kluby, restauracje, siłownie, kina, teatry i wiele innych miejsc. Zamknięto też szkoły. Ale większość z nas nadal pracowało - jedni zdalnie, inni normalnie jeździli do fabryk, stawali za ladą sklepu czy siadali za kierownicą autobusu. Co więc sprawiło, że spadek PKB był tak duży?

Strach - to on sprawił, że PKB spadaSpowolnienie zaczęło się już na początku roku, a szczyt mieliśmy w drugim kwartale. Skoro jednak większość firm pracowało, ograniczenia objęły głównie usługi oraz podróże do innych krajów, to dlaczego spadki były tak duże? Okazało się, że zacisnęliśmy pasa i to bardzo.

Zacisnęliśmy pasa, ale teraz już wiemy, że koronawirus to nie koniec świata. Nie ma kolejek pod bankami, nie wyrywamy sobie w sklepach ostatnich paczek makaronu i papieru toaletowego
GUS podaje, że w pierwszym kwartale 2020 roku popyt krajowy wzrósł o 1,7 proc., ale już w drugim kwartale 2020 roku mieliśmy silne obniżenie popytu krajowego aż o 9,5 proc. w skali roku. Inwestycje wstrzymało wiele firm, ale kluczem było ograniczenie wydatków przez nas, zwykłych ludzi. I znowu mówią to liczby: spożycie w sektorze gospodarstw domowych zmniejszyło się o 10,9 proc. (wobec wzrostu w pierwszym kw. 2020 roku o 1,2 proc.), co przełożyło się na negatywny wpływ na PKB w wysokości -6,3 punktów procentowych. Co ciekawe, wpływ popytu inwestycyjnego na PKB wyniósł -1,8 punktu procentowego. Niewiele zmieniły też problemy w handlu zagranicznym. Zanotowano wprawdzie spadek dynamiki, zarówno eksportu, jak i importu, ale spadek eksportu był mniejszy od spadku importu, co przełożyło się na pozytywny wpływ na tempo wzrostu gospodarczego, który wyniósł +0,8 punktu procentowego.

Zacisnęliśmy więc pasa, ale teraz już wiemy, że koronawirus to nie koniec świata. Nie ma już kolejek pod bankami, z których nawet poważni biznesmeni wypłacali gotówkę. Nie wyrywamy sobie w sklepach ostatnich paczek makaronu i papieru toaletowego. Covid-19 jest groźny przede wszystkim dla osób starszych i osłabionych innymi chorobami, coraz częściej się go więc nie boimy.

Lekarz: Covid-19 traktuję poważnie, ale się go nie bojęDla wielu groźniejsze od choroby mogą być bowiem skutki społeczno-ekonomiczne. Sami jednak jesteśmy kowalami swojego losu. Wiadomo już bowiem, że to właśnie gospodarstwa domowe mają największy wpływ na stan gospodarki. A to od niego zależy poziom zatrudnienia i zarobków w większości firm. Doskonale pokazuje to poniższy wykres.
Wydatki gospodarstw domowych, czyli każdego z nas, mają obecnie kluczowe znaczenie dla stanu całej polskiej gospodarki.
Wydatki gospodarstw domowych, czyli każdego z nas, mają obecnie kluczowe znaczenie dla stanu całej polskiej gospodarki. źródło danych: GUS

Wydawać czy oszczędzać? Najlepiej mądrze inwestowaćDeweloperzy zaczęli budować we wrześniu 17 tys. mieszkań - to rekord. Jest też już 13,6 tys. gotowych mieszkań pod klucz - to o 25 proc. więcej niż rok temu. Trwa boom
No tak, ale jak przekonać samego siebie, żeby nie ograniczać wydatków. Ochrona siebie, najbliższych, to naturalne zachowanie. W całym świecie choćby pożar, ale nasza rodzina musi sobie poradzić - każdy normalny człowiek tak myśli i nie ma się co dziwić, ani obruszać. Z tym, że rozsądne gospodarowanie zasobami wcale nie oznacza zamknięcie się na cztery spusty i odkładanie wszystkiego do skarpety na ciężkie czasy.

Widać to już w danych dotyczących budowy mieszkań. Na rynku trwa boom, jakiego nie widziano nigdy. Deweloperzy zaczęli budować we wrześniu 17 tys. mieszkań - to rekord. Co więcej, jest też już 13,6 tys. gotowych mieszkań pod klucz - to o 25 proc. więcej niż rok temu. Polacy kupują mieszkania na potęgę już od kilku miesięcy, bo po obniżce stóp procentowych jest to lepsza lokata kapitału niż bankowe lokaty, które nie przynoszą żadnego zysku. Także dlatego analitycy prognozują, że trzeci kwartał może być bardzo dobry. Mowa o prognozie wzrostu 5-8 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacjeAle wcale nie trzeba wydawać kilkuset tysięcy, by zadbać o siebie, a jednocześnie pomóc gospodarce. Możliwości jest znacznie więcej.

- Większość osób na początku epidemii zareagowała podobnie jak ja: na ile mi wystarczy, jeśli mnie zwolnią? Ale nie zwolnili i choć strach trochę pozostał, to zacząłem myśleć inaczej - opowiada nasz czytelnik, pan Piotr, pracujący w transporcie. - Co dalej jeśli mnie zwolnią? Nawet jak będzie większe bezrobocie, to większość firm będzie jednak działać. Jakich? Odpowiedź była prosta: zacząłem kurs programowania. Jestem po trzydziestce, wielkim koderem nie zostanę, ale podstawy już znam. Za osiem miesięcy mam egzamin, podstawy programowania w jednym języku będę znał. W IT pracy nie zabraknie, a każdy wie, że pensje w tej branży są dużo wyższe niż średnia. Już teraz mogę pracować za porównywalne pieniądze jak w mojej firmie - przekonuje.
Inwestycja w siebie to bez wątpienia dobry pomysł, który sprawdza się nie tylko w czasach pandemii. Inni inwestują natomiast w dzieci: dodatkowe lekcje angielskiego, gdy zamknięty jest aquapark, zajęcia karate lub inny sport hartujący ciało i uczący konsekwencji, czy zdrowej rywalizacji i współpracy, zamiast kolejnej gierki na PlayStation? Wybór jest ogromny i tylko od nas zależy na co postawimy. Myślenie o sobie można połączyć z pomocą krajowej gospodarce, ale też znajomych czy sąsiadach - jeśli wszyscy nagle przestaniemy jeść naleśniki w ulubionej knajpce, to za kilka miesięcy jej nie będzie. Jeżeli nie będziemy odwiedzać osiedlowego sklepu, to też może się okazać, że już niebawem będzie trzeba szukać kolejnego dalej od domu, a córka sąsiadki straci pracę.

W nierównej walce z koronawirusem wcale nie musi być tyle samo wygranych, co przegranych. Zwycięzców może być znacznie więcej.

Opinie (278) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • (14)

  Przecież nielegalne decyzje rządu o zamykaniu firm i ludzi czy wprowadzaniu siłą godzin pracy jak w przypadku knajp do 21 a w przypadku niektorych biedronek 24 h :))) jawnie niszczą ład ekonomiczny i społeczny. Ludzie chcą pracować ale nie mogą bądź to co robią to często pozorowana praca zdalna w przypadku budżetówek. Parodia i absurdy.
  Obrona gospodarki niszczonej nielegalnie przez rząd VAT 0% na wszystko przez rok-tak to powinno brzmieć.

  • 148 18

  • (6)

   państwo poszło by z torbami a razem z nim twoj biznes

   • 7 10

   • Parafrazując słowa Jarosława Kaczyńskiego: (3)

    Jeśli jakieś państwo nie jest w stanie działać w takich warunkach, to znaczy, że się do tego po prostu nie nadaje.

    • 20 5

    • Państwo, gospodarka i rynek to naczynia połączone. (2)

     Bez któregoś z tych trzech pozostałe dwa również zanikają. Pozostaje jedynie prymitywna wymiana dóbr i usług jak za czasów prehistorycznych.

     • 0 3

     • (1)

      Najgorsze co może być połączenie gospodarki z systemem panstwowym. Gospodarka powinna być wolna bez znaczących ingerencji w jej funkcjonowanie. Nawet Chińczycy to zrozumieli i mimo iż są krajem komunistycznym to gospodarkę mają wolnorynkowa

      • 2 3

      • Gospodarka nie istnieje w próżni, a system gospodarczy w chinach to hybryda - państwowy kapitalizm. Gospodarka z właśnie znaczącą ingerencją państwa. Rzeczywiście, bardzo skuteczna, kolejnym przykładem takiego systemu może być USA od 1945 do lat 70-tych.

       • 1 0

   • (1)

    Coś czuję że masz lewicowe poglądy o nie wyobrażasz sobie państwa bez wysokich podatków. Państwo powinno mieć jak najmniejszy wpływ na gospodarkę a człowiek powinien się wzbogacać przez pracę a nie dodatki socjalne. A system biurokratyczny powinie być minimalny. A nie że mamy ponad ćwierć miliona urzędników czyli osób które opłacone są z naszych podatków które nic nie "wytwarzają"

    • 2 1

    • Jak najmniejszy wplyw na gospodarke powiadasz? Ale jak pomoc dla firm to od rzadu? Zgadzam sie - wplyw minimalny - ale pomoc w przypadku takich sytuacji jak ta - rowniez! Dziala to w oboe strony

     • 1 1

  • (2)

   gospodarka centralnie planowana. ale socjalizm ma to do siebie, że bohatersko zwalcza problemy nieznane w żadnym innym systemie

   • 16 5

   • w zerojedynkowym świecie socjalizmu i mitycznego wolnego rynku

    • 4 6

   • Dokładnie

    A "down-łapki" pod zdaniem zawierającym prawdę są bardzo wymowne. Jedyna proeuropejska cywilizacja białego człowieka upada na naszych oczach...

    • 1 3

  • Gospodarka

   To po co wyżalasz się na tym dennym forum , na którym połowa i tak siedzi w więzieniu a druga połowa nie pracuje ! Monituj na Strony Ministerstwa do którego masz pretensje , a możesz tez na fb zorganizować ogólne forum niezadowolonych .

   • 3 1

  • zgadzam sie, gospodarkę trzeba chronić przed władzą państwową a nie przed covidem (2)

   to nie covid zamknął tyle branż i nie covid doprowadził do bankructwa lub na jego skraj tyle biznesów.

   • 12 3

   • Ciekawe, czy to samo mówili o władzach, kiedy pozamykali biznesy dookoła Czarnobyla? (1)

    • 5 2

    • niektórzy ludzie po siłowym wysiedleniu wracali do strefy "bo władza kłamie"

     • 3 0

 • sklepik (10)

  Od czasu wybuchu pandemii jasne jest to ze bedzie powrot do sklepow niezaleznych a nie zrzeszajacych sie w galeriach czy marekatach, dla tego doradzam wszystkim tym szukanie lokali do wynajmu nie wlasnie w takich miejscach
  Biznes tylko taki ma racje bytu bo zmienia sie rynek i oczekiwania klientow
  Przegra ten kto postawil na centrum handlowe

  • 45 22

  • Dramat. Obywatele na to pozwalają (3)

   Coooo???
   Sami sobie gotujemy ten los !?

   Co za bzdury !!!

   Pinokio zamyka znów gospodarkę i ludzie mają co zrobić ? Pozbyć się pieniędzy ? Bez podstaw zamyka gospodarkę! W Szwecji nikt nic nie robi i żyją normalnie !!! To wszystko to jedna wielka mistyfikacja !

   A teraz możecie nazwać mnie kim chcecie . Ale świadczy to tylko o waszym braku samodzielnego myślenia i zdolności do prawidłowego postrzegania sytuacji .

   • 16 9

   • "Ale świadczy to tylko o waszym braku samodzielnego myślenia i zdolności do prawidłowego postrzegania sytuacji ." (2)

    Idealnie to ująłeś.

    W Szwecji rząd *zalecił* poprawne zachowania i ludzie się dostosowali.
    U nas rząd musiał nałożyć kary, nasłać policję, wprowadzić obostrzenia, a i tak w sklepach widzisz ludzi bez masek.

    • 10 4

    • (1)

     W Szwecji nikt nie nosi masek.
     Poza tym tam rząd nie robil dziwnych i bezsensownych rzeczy typu zamykanie plaz i lasow. Nie robili nielegalnych interesow na sprowadzaniu masek i respiratorow, nie manipulowal przy ilosci zakazen ze wzgledu na wybory. Tam epidemia od poczatku kieruja eksperci, u nas politycy, ktorzy codziennie mowia co innego, narzucaja nielegalne zakazy i nakazy, po czym sami sie do nich nie stosuja (zamkniete cmentarze). W rezultacie ludzie im nie wierza i maja do tego prawo. Politycy w wynikku swojej glupoty sa winni za to, ze ludzie w konca olali ich zalecenia. Moze gdyby od poczatku zalecenia byly logiczne, spojne, nie kierowane polityka i ich korzysciami finansowymi, przekrętami to ludzie by wtedy sie stosowali.

     • 15 2

     • Bo rządź szwedzki przestrzega swojej konstytucji więc w tym kraju nie jest możliwy lockdown czy zamknięcie lasów :)

      • 2 0

  • zostan w domu (3)

   Oby bylo wiecej ograniczen to ludzie moze pojda po rozum do glowy, zaostrzyc szczegolnie to chodzenie puste po centrach,
   Nie jest to pierwsza potrzeba korzystanie z restauracji czy innych miejsc gastronomii , spokojnie mozna w domu przygotowac posilek, a dla bardziej leniwych zamowic na wynos z dostawa pod drzwi

   • 4 22

   • (2)

    Jak chcesz to zamknij się do końca świata w swoim M i nie narzucaj nikomu co ma robić !

    • 25 3

    • Dokładnie! (1)

     Od teraz jeżdżę po lewej. Nie będą mi narzucać, co mam robić!

     • 7 0

     • Możesz jeździć tylko zapłacisz za to. Ale masz do tego prawo tylko byś miał jeszcze kasę :)

      • 1 0

  • rozwoj

   zostan w domu i zacznij inwestowac w siebie samego, potem otworz swoj biznes w malej miejscowosci, dzialaj! badz niezalezny finansowo i ekonomicznie a takze mentalnie
   nie daj sie marketom, centrom,co beda sciagac od ciebie kase i narzucac swoje zasady
   idz do ludzi i dla ludzi
   ani zloto ani waluta nie da ci takiej niezaleznosci jak wlasny rozwoj

   • 1 2

  • biznes

   zgadzam sie z panem Czesławem, wie co nas czeka i gdzie mądrze inwestować

   • 0 0

 • Euro

  Zarabiać tak to i wydawać można echo?

  • 2 9

 • Po co zamykać bary i restauracje? (6)

  Są odstępy, pleksy, maseczki. Siedzimy we własnym gronie. A jak idę do sklepu ,to ludzie " wiszą mi na plecach". To wszystko jest od d....strony. Nic się kupy nie trzyma.

  • 164 14

  • Po to by inni mogli zarobić na szczepionkach

   Bogatszy żywi sie kosztem biedniejszych takie życie...

   • 7 8

  • Po co zamykać? (3)

   Żeby rozwalić gospodarkę.
   Tak jak to było oryginalnie zaplanowane

   • 9 9

   • Nic nie było zaplanowane. (2)

    Widzisz panikę rządzących, którzy olewali sprawę przez ostatnie miesiące, aż wirus wymknął sie spod kontroli.

    A gospodarka i tak leży przez 500+

    • 11 9

    • Moim zdanie,, gospodarka leży przez wszelkiego rodzaju tarcze i pomoc januszom biznesu. (1)

     • 9 1

     • No tak zamknij komuś biznes i nie pozwól świadczyć uslug i mów że taka osoba to Janusz biznesu. Wyborca PiSu chyba jesteś w ostateczności lewicy bo poza światopoglądem niczym się nie różnicie

      • 5 1

  • Żeby suweren czuł się zaopiekowany.

   • 3 1

 • Brawo, brawo. Strach pojawił się ponieważ banda głupców bez maseczek rozbuchała epidemię!! (20)

  Sami Janusze i Grażyny doprowadzili do tego, że metaforycznie i faktycznie wirus jest w każdej rodzinie.

  A można było tak jak w Korei Południowej, Nowej Zelandii czy Australii, czy utrzymywać transmisję wirusa na poziomie umożliwiającym kontrolę epidemii. Wtedy gospodarka cierpiała by mniej, no ale przecież wolność bez szmat i kagańców jest w praktyce ważniejsza niż dobro gospodarki.

  • 77 106

  • Mówiłem to Ja, liberał starej daty. Przestańcie kompromitować ideę wolności!

   • 9 6

  • (1)

   O kurczę. Ciężki przypadek :)

   • 11 7

   • Noo, liberalizm w sercu, podbudowany wiedzą jest po prostu nieuleczalny

    Kopiecie się z koniem, czyli z rzeczywistością, której nie da się strolować.

    Jedynie utrzymanie wirusa w ryzach pozwala na funkcjonowanie gospodarki w najefektywniejszy sposób możliwy w danej sytuacji.

    • 14 5

  • (6)

   Dotknął Pan sedna sprawy. Ludzie, opanujmy tą zarazę i sprawmy sobie skuteczne, zorganizowane państwo/społeczeństwo.

   • 11 9

   • (4)

    Przecież wirus będzie krążył cały czas , wyjdziesz wynieść śmieci i zakazisz się od sąsiada mijającego na klatce schodowej . Paranoja goni Paranoję .

    • 9 8

    • Nosisz maseczki, myjesz ręce i trzymasz dystans. Wyrzucam śmieci, zakładam maseczkę.

     Ludzie! Gdybyście wielką energię trwonioną na wymyślanie wymówek przeznaczyli na dbanie o higienę, mielibyśmy 10 razy mniej kłopotów epidemiologicznych i ,w związku z tym, gospodarczych!

     • 19 10

    • No patrz, jakoś w Nowej Zelandii się go pozbyli. (2)

     • 6 0

     • A no właśnie. Mocno docisnęli i się pozbyli drania.

      • 3 1

     • No tak zamknięciem granic które ciągle trwa. Przypomnę nowa Zelandia nie ma kilku set tysięcy obywateli wyjeżdżających poza swój kraj do pracy i wracających na weekend albo co drugi tydzień.

      • 1 0

   • Do tej opinii sześć minusów i jeden plus . Ten kraj nie ma już przyszłości.

    • 4 1

  • Wymieniłeś kraje które praktycznie są wyspami. (4)

   Im jest łatwiej się odciąć.

   • 8 4

   • (3)

    Korea? Dodam Niemcy, które gdyby nie mniej rozważni sąsiedzi mieliby sytuację porównywalną z Koreą.

    • 7 4

    • Co ty wiesz o Korei. (2)

     Wirus jest tam i nic tego nie zmieni.

     • 1 3

     • (1)

      Jest, a ile przypadków? Czy to wpływa na życie gospodarcze kraju? Ile testów dziennie wykonuje się w Korei? Jaka jest skala obostrzeń?

      Co TY wiesz o Korei?

      • 2 1

      • Wystarczy, że mam tam rodzinę

       Wiem, co się dzieje, mistrzu statystyki

       • 2 0

  • Jak tylko zrzucisz maski to wirus powróci. (1)

   To błędne koło i żadne maski czy lockdown'y nic nie dadzą. Trzeba to po prostu przejść jak każdą chorobę i tyle. Walka z wiatrakami nie ma żadnego sensu.

   • 13 12

   • Człowieku, poczytaj o tym jak sars, mers radzą sobie z systemem immunologicznym człowieka zanim zaczniesz namawiać ludzi by się zarażali sars-cov2.

    • 13 8

  • Owszem

   Wolność jest ważniejsza niż gospodarka.

   • 1 2

  • Albo jak w Chinach

   - można było zaspawać ludziom drzwi do domów, aby nie wyszli nie roznosili wirusa. To byśmy dopiero ograniczyli transmisję wirusa, nie?
   W głowie mi się nie mieści że ludziom marzy się zamordyzm .. Niestety najczęściej tym, którzy nie muszą się martwić o przyszlość, o to co z pracą, mieszkaniem, czynszem itp.. Oni najgłośniej krzyczą, żeby wszystko i wszystkich zamknąć. Zamknijmy, pewnie. Tylko potem nie będzie już do czego wracać.

   • 6 2

  • ?

   Transmisje wirusa ble ble ble. Wyłącz tv. Włącz myślenie. Jakiego wirusa? Grypy, wymyślony Covid 19 , opryszczki czy może covid 21 który nadejdzie za miesiąc?

   • 1 4

 • Bronić gospodarki? Art. sponsorowany przy Radę Ministrów? (9)

  Ja będę bronić rodziny.....

  • 115 19

  • (2)

   Z rodziną to dobrze wychodzi się jedynie na zdjeciach

   • 12 4

   • Potwierdzam

    • 1 0

   • Powiedz to żonom Szczurka, Szumowskiego, Morawieckiego. Córce Dudy.

    • 0 0

  • Jak padnie gospodarka to z rodziną przeniesiesz się do średniowiecza. (5)

   • 12 8

   • (1)

    Chyba bardziej za granicę.

    • 14 1

    • A kto Cię wpuści?

     Skończymy jak Amerykanie z nic nie wartymi paszportami.

     • 5 1

   • TK (1)

    od wczoraj już jesteśmy

    • 8 4

    • Chyba Ty :)

     • 1 0

   • nic nie padnie, trochę się skurczy, dajcie już se siana z tą demagogią

    Jedni traktują covid jak coś gorszego od epidemii dżumy a drudzy chwilowy kryzys gospodarczy jak powrót do feudalizmu i niewolnictwa. Od pisania tych emocjonalnych głupot zaraz wam żyłka pęknie i będziecie mieli te swoje wykrakane końce świata.

    • 4 1

 • Przed Covid-19 to mogę chronić gospodarkę, niestety nie mam już siły na PiS-2020. (9)

  • 110 6

  • Były wybory. (8)

   Tak działa demokracja.Nie podoba się?Pakuj się i wyjazd do Berlina,tam zawsze słynęli z demokracji i teraz tez chcą nas pouczać.

   • 3 22

   • (2)

    Demokracja przestaje działać, kiedy jedna partia zagrabia 28 sasinów rocznie na swoją kampanię wyborczą.

    • 14 2

    • to tylko na jedno medium (1)

     dostają jeszcze pieniądze na działanie partii politycznej, też z budżetu, plus masa łapówek i wsparcia od "niezależnych przedsiębiorców". To nie jest demokracja, to jest mafia.

     • 5 0

     • ale wciaz pis da

      • 2 0

   • ok pakuję się i wyjadę (2)

    tylko przygotuj się że jutro zostaniesz bez pracy ;)

    • 2 4

    • co to za narcyzm (1)

     nie jesteś jedynym pracodawcą w tym regionie, tylko zwolnij miejsce to zaraz cię ktoś zastąpi, natura nie znosi próżni

     • 3 0

     • Tak to dlaczego od pół roku więcej firm się zamyka niż otwiera?

      • 0 1

   • I kto utrzyma bande politykow pisu i ich wyborcow czekajacych az ktos da kase?

    • 1 0

   • Demokracja - wyniki i mowa zwycięzcy zanim zakończono głosowanie.

    Dobre stare (zd)radzieckie metody.

    • 0 0

 • " jak przekonać samego siebie, żeby nie ograniczać wydatków"

  Dla człowieka zwolnionego z pracy ( przez epidemie btw) to zdanie jest co najmniej nie na miejscu. Niestety, system się rozwala.

  • 131 7

 • Nic nie trzeba zamykać !! (3)

  Trzeba tylko konsekwentnie przestrzegać reżimu sanitarnego. No może za wyjątkiem wesel, imprez na których takiego reżimu nie można utrzymać. Maseczki, środki dezynfekujące, woda z mydłem. Tylko ze muszą robić to wszyscy i już nie w imię solidarności ale w imię własnych interesów które mogą i będą zagrożone w wypadku odgórnie wprowadzonego locdawnu.

  • 60 16

  • I gdyby wszyscy to robili, nic by nie było zamknięte.

   A tak? Jak zobaczysz kogoś bez maski na ulicy, podejdź i podziękuj mu za to, że nie masz pracy.

   • 8 3

  • Maseczki? Nawet dzisiaj pod szpitalem zakaźnym widziałem ludzi bez maseczek. O czym tu mowa? (1)

   • 0 0

   • Chcesz to noś maskę

    Ale nie wmawiaj innym, że ona chroni .
    Jak bączka puścisz , to mimo że masz założone majtki i spodnie , to i tak wszyscy wokół go poczują

    • 1 0

 • (15)

  Wirus jest w:
  -siłowniach
  -basenach
  -kinach
  -urzędach
  -na stadionach
  -teatrach
  -szkolach średnich i wyższych
  -restauracjach po 21
  Itd

  Wirusa nie ma w:
  -komunikacji miejskiej
  -prywatnych gabinetach lekarskich
  -biedronkach 24h
  -sejmie
  -szkołach podstawowych
  -przedszkolach
  Itd

  Niech każdy sam wyciagnie wnioski o co chodzi i z czym mamy do czynienia :)))
  Jawne łamanie prawa przerz rząd. Zamiast prawa jakieś dziwne komunikaty Morawieckieho na tweeterze.
  Teoretyczne państwo bezprawia z kartonu i dykty rządzone przez zwykłych nieudaczników w dosłownie każdej dziedzinie.

  • 142 32

  • o kościołach zapomniałeś

   • 21 2

  • Tych rządów to pełno na całym świecie

   • 9 0

  • (5)

   A w kościołach?

   • 5 2

   • (4)

    w kościołach też jest, w każdym razie więcej niż np. w autobusie

    • 8 1

    • (3)

     Fakt. Pominalem koscioly bo nie mam z nimi nic wspolnego. Pardon. Koscioly oczywiscie tez

     • 11 2

     • (2)

      no to nie wiesz, że tam panuje większy reżim, jeśli nie największy, niż gdzie indziej.

      • 1 10

      • (1)

       zwłaszcza jak ludzie tłoczą się do komunii. Jeden na drugim, w dużej mierze bez masek. A i jakiś prychający dziadek też się często trafia.

       • 8 1

       • konsekrowane rence

        • 1 0

  • o kościołach zapomniałeś - tam nie ma przecież wizrusa no nie?

   • 1 1

  • sycylia

   • 1 0

  • zapomniałeś dodać że nie ma w kościołach

   • 3 0

  • był w lesie a teraz go nie ma...

   I jeszcze do tego dodałbym taki dopisek: w marcu/kwietniu wirus był w lesie, teraz (póki co w każdym razie) w lasach go nie ma. Dziwne, prawda? Ale kto to wie - może teraz jest jakaś nowa mutacja koronawirusa który tym razem w lesie nie grasuje ;)

   • 4 0

  • Będzie sąd kiedyś nad nimi

   • 0 0

  • Ludzie odbędą się bez kin teatrów siłowni (1)

   Ale bez sklepów i komunikacji miejskiej nie

   • 1 0

   • chyba ty

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.