• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Święto Pracy. W samo południe w portach zawyją syreny

Wioletta Kakowska-Mehring
1 maja 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Z inicjatywy Międzynarodowej Izby Żeglugi w piątek 1 maja o godz. 12 na wszelkich jednostkach pływających na świecie, ale także w instytucjach związanych z gospodarką morską i w spółkach portowych zawyją syreny. Z inicjatywy Międzynarodowej Izby Żeglugi w piątek 1 maja o godz. 12 na wszelkich jednostkach pływających na świecie, ale także w instytucjach związanych z gospodarką morską i w spółkach portowych zawyją syreny.

W tym roku nawet gdybyśmy chcieli, nie wybierzemy się na pochód pierwszomajowy, oczywiście gdyby taki ktoś chciał zorganizować. Pandemia stanęła nam na drodze. Tego dnia jednak - szczególnie w tym roku - warto choć przez chwilę pomyśleć, jak ważne jest to święto, zwłaszcza gdy wszelkie statystyki dla rynku pracy na najbliższe miesiące nie zapowiadają się optymistycznie. Pomoże w tym akcja środowisk związanych z gospodarką morską. Możesz się przyłączyć. Wyjdź na balkon i zrób hałas.Zwykle narzekamy na pracę, że nie taka, że nam się nie chce. Dziś wielu z nas już nie może się doczekać, gdy do niej wróci. Niestety są też tacy, którzy z powodu koronawirusa już ją utracili. Ostatnio zapytaliśmy czytelników, czy obawiają się utraty pracy w związku z pandemią? Aż 37 proc. przyznało, że się obawia, 23 proc. oceniło, że trudno dziś powiedzieć, a tylko 23 proc. uznało, że ich to nie dotyczy. Niestety, aż 17 proc. wybrało odpowiedź "już straciłe(a)m pracę".

Rynek pracy 1 maja 2020 roku, to na pewno nie ten sam co rok temu. Wówczas statystyki były bardzo optymistyczne. Dziś w każdym powiecie województwa przybyło bezrobotnych (poza pow. tczewskim, w którym realizowane są prace społecznie użyteczne). Do 17 kwietnia w pomorskich urzędach pracy zarejestrowanych było 47 157 osób bezrobotnych, co oznacza, że ta liczba wzrosła o 3102 (tj. 3,8 proc.). Najwięcej nowych bezrobotnych zarejestrowały urzędy w Gdyni, Gdańsku, Bytowie, Pucku i Malborku. Specjaliści przewidują jednak, że z czasem osób bez pracy będzie coraz więcej, m.in. dlatego, że część potencjalnie zwolnionych z pracy może znajdować się w okresie wypowiedzenia.

Rynek pracy. Wzrost bezrobocia w kwietniuŚwiatowy Dzień Pracy warto jednak uczcićDlatego w tym roku szczególnie powinniśmy docenić pracę, zwłaszcza tę ciężką. Z inicjatywy Międzynarodowej Izby Żeglugi (ICS) w piątek 1 maja o godz. 12 na wszelkich jednostkach pływających na świecie, ale także w instytucjach związanych z gospodarką morską i w spółkach portowych zawyją syreny. W ten sposób środowisko związane z gospodarką morską odda hołd ponad 1,6 milionom marynarzy oraz pracownikom portów, którzy dbają o to, by transport morski zachował niezbędną ciągłość w okresie pandemii COVID-19. W Trójmieście w ten sposób zostaną też uczczeni pracownicy służb medycznych, Straży Granicznej oraz Straży Pożarnej za ich ciężką pracę w czasie pandemii.

Szczególnie uroczyście będzie w Gdyni, gdzie jednostka SAR Poinc zaprezentuje - jak to tajemniczo nazwali organizatorzy - swoje "skrzydła motyla", które będzie można zaobserwować przy Molo Południowym. Jest też szansa na wspólne świętowanie.

- Dołączmy się do tej akcji! Wyjdź na balkon, zrób hałas, nagraj to, oznacz #dziękujemy i wyślij do nas! - nawołują organizatorzy specjalnych obchodów, czyli Port Gdynia.
Partnerzy wydarzenia to: Urząd Morski w Gdyni, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa (SAR), Uniwersytet Morski, Akademia Marynarki Wojennej, im. Bohaterów Westerplatte, Kapitanat Portu, Statek-muzeum "Dar Pomorza" Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Dragon, Portowa Straż Pożarna, Katamaran "Agat".

Geneza Święta PracyW 1886 roku właściciel firmy McCormick Harvester zdecydował się zmodernizować swój zakład, zwalniając wszystkich pracowników, a na ich miejsce zatrudniając nowych. 1 maja rozpoczęły się protesty byłych pracowników. Podczas przemówienia jednego z działaczy policja zaatakowała uczestników pokojowej demonstracji. Doszło wtedy do masakry, która przeszła do historii jako Haymarket Riot, a całość demonstracji została nazwana "Kampanią na rzecz ośmiogodzinnego dnia pracy". Trzy lata po tych wydarzeniach ustalono, że 1 maja będzie międzynarodowym dniem upamiętniającym krwawe wydarzenia z Chicago. W Polsce, tak jak w innych krajach europejskich, pierwsze obchody przypadły na rok 1890, ale dopiero w 1950 r. dzień 1 maja stał się świętem państwowym. W czasach PRL organizowano tego dnia pochody pierwszomajowe, na których nieobecność mogła mieć poważne konsekwencje.

W Kościele katolickim 1 maja obchodzony jest jako wspomnienie św. Józefa rzemieślnika. Jego atrybutami jest piła, dłuto, warsztat stolarski. Wspomnienia liturgiczne św. Józefa w liturgii tego dnia nie są przypadkowe. Zostało ustanowione przez papieża Piusa XII w 1955 r. właśnie jako odpowiedź na świeckie Święto Pracy.

A jak jest dziś? Dzisiaj 1 maja kojarzy się raczej z początkiem majówki, czyli długiego weekendu, który większość Polaków przeznacza na odpoczynek.
12:01 1 MAJA 20 (aktualizacjaakt. 12:27)

Znowu parada tirów? Czy to statki tak trąbią w Gdańsku (6 opinii)

Witam. Co to za syreny zawyły o 12:00 01.05.2020 ? Z okolic Terenu Portu? Mieszkam w Nowym Porcie? Wiecie coś? Byłem na dworze na spacerze i głowa mnie boli od tego!
Do kogo to zgłosić?
Witam. Co to za syreny zawyły o 12:00 01.05.2020 ? Z okolic Terenu Portu? Mieszkam w Nowym Porcie? Wiecie coś? Byłem na dworze na spacerze i głowa mnie boli od tego!
Do kogo to zgłosić?

Miejsca

Opinie (41) 4 zablokowane

 • Od dziesięcioleci zwalczają ONI "mroczność wieków ciemnych" (8)

  "W tym roku nawet gdybyśmy chcieli, nie wybierzemy się na pochód pierwszomajowy, oczywiście gdyby taki ktoś chciał zorganizować."
  A kto by mógł chcieć taki zorganizować?
  No właśnie, co właściwie świętujemy 1 maja? "Grill, wyjazd za miasto, spacery, jazda na rowerze, spotkania ze znajomymi..." to naprawdę z tym głównie kojarzy nam się to święto? Może dla młodych faktycznie tak, ale nie dla mnie.

  Ludzie ludziom zgotowali ten los... jakie owoce przyniosły działania ludzi, których zwolennicy lewicy popierają święto 1 maja? Ich działalność dała milionom ludzi owoce goryczy, osamotnienia, rozpaczy... zanim zostali oni w bestialski sposób zamordowani. Miliony innych sowieci "tylko" zesłali na Sybir do różnych obozów pracy po to, by tam "zdechli". Niektórzy jednak przeżyli i mamy ich relację o "kraju rad".

  Co łączy tych ludzi, dla których 1 maja to święto? Nienawiść do wszystkiego, co Boże. Sami siebie określają jako postępowi i światli, a ich dzieło, tzw ogólnoświatowy modernizm (w wielu punktach inspirowany przez sekty masońskie), uderza wprost w Eucharystię.

  • 9 31

  • (1)

   Człowieku już czas zakończyć kwarantannę. Wyjdź na spacer, bo "mroczność wieków ciemnych" cię wykończy. A jakbyś doczytał do końca, to byś się dowiedział, że dziś jest też święto św. Józefa rzemieślnika, czyli katolickiego patrona ludzi pracy.

   • 11 3

   • Bolki dogadali się z komunistami i mamy PRL-bis

    Wszyscy katolicy to doskonale wiedzą, że dziś jest święto św. Józefa rzemieślnika, czyli katolickiego patrona ludzi pracy i bardzo dobrze, że - wprawdzie na samym końcu, jako jakąś ciekawostkę, ale zawsze coś - autorka artykułu o tym fakcie wspomniała. Ale sam dodajesz do tego stwierdzenia "też". Bo Polakom 1 maja kojarzy się z PRL-em i przymusem uczestniczenia w pochodach na cześć ówczesnej władzy.

    • 3 5

  • (1)

   Chemtrails, sieć 5G, kontrola umysłów, Nowy Porządek Świata, Reptilianie - ludzie jaszczury uderzają wprost w Eucharystię.

   • 5 4

   • Kocham foliarzy ! ;)))))))

    • 0 3

  • Mamy PRL-bis, tutaj medium lewicowe, czyli... ktoś wierzy w uczciwość tego typu sond na tym portalu? (1)

   Uwaga, uwaga, zaczęło się! Będzie jak zawsze, kiedy dla lewactwa temat nie jest obojętny - To Ja dostanie minusów kilkadziesiąt, z tego od dawnych esbeków i resortowych dzieci może kilka... reszta, to wiadomo. Ja też tak hurtowo minusów dostawałem, a feministka hurtowo plusów hehe metody tutejsze od lat na potrzeby "młodych, wykształconych, z dużych miast" hehe

   • 2 6

   • hehe

    • 1 1

  • Jak byłem mały to lubiłem oglądać defilade w Moskwie w tym roku nawey Putin odwołuje tak wielkie święto jak zakończenie ll W Ś i referendum o przedłużeniu swojego panowania tylko u nas władza po trupach STOP głupocie

   • 2 3

  • Mamy PRL-bis, tutaj medium lewicowe, czyli... ktoś wierzy w uczciwość tego typu sond na tym portalu?

   19, bywało mroczniej hehe

   • 0 2

 • Jak ktoś ma pracę, to może dzisiaj świętować.

  Takie czasy...

  • 20 4

 • Więcej niepotrzebnego wycia syren! W razie zagrożenia na pewno ludzie się wyciem przejmą. (1)

  • 20 6

  • Marynarze sa uwiezieni na statkach

   Nie ma podmian. Nie mozemy wrocic do domu. To jedyna nasza szansa na zwrocenie swiatu uwagi na to, ze my tez mamy rodziny. Jedyna szansa aby pokazac, ze nasz ststus pracownika specjalnego, powinien umozliwic nam swobodne przekraczanie granic.

   • 0 0

 • (3)

  Dajcie spokój z tą szopką. W Polsce dziennie umiera tyle samo osób ile umierało rok czy dwa lata temu także gdzie ta epidemia niosąca śmierć i zniszczenie???
  Medialna epidemia strachu. Wirus jak wirus. Jeden z tysiaca, ktore po prostu zawsze były, są i będą.

  • 21 22

  • Tak jest

   • 3 4

  • Dokładnie

   • 2 3

  • pewnie że umierają,tylko zauważ,że na inne choroby są procedury, lekarstwa , opisame metody. Tutaj nie ma nic poza działaniem

   metodą prób i błędów.. takie to trudne do zrozumienia?? jakoś lekarze noszą maski i chcą tego od nas. tak dla zabawy to robią?? Nie wracając do domów tylko na kwarantanny ta dla żartu? Możecie nie nosić ale potem nie nalegajcie na pomoc od tych co noszą i się chronią, bo z jakiej racji maja was ratować??

   • 2 1

 • 1 maja jest ważnym świętem

  trzeba mieć różne święta, wartości, symbole, i te ważniejsze i te mniej ważne (jak np. Dzień Kota czy Święto Lasu). Bez tej nadbudowy przestajemy być ludźmi, a stajemy się zwierzętami które tylko tępo jedzą, wydalają, pracują i rozmnażają się.
  Aha, i Sto lat tym co mają w Święto Pracy urodziny, ja mam w Święto Lasu (a zarazem w Dzień Wagarowicza).

  • 9 2

 • Idziemy w pochodzie kto znami ten nasz

  • 3 4

 • A gdzie jest głos NSZZ.Solidarność? (2)

  To było i jest świętem pracowniczym,choć dziś bardziej ,,grillowym"i lepiej bo po mszy mogę iść gdzie chcęNiestety dziś ten związek to przybudowka pis,szkoda bo kiedyś,tworząc ten związek,mimo komunistycznych szykanów byłem dumny z jego działań i roli w państwie.A tak na marginesie PRLowskie gorące kiełbaski na placu zebr.ludowych kupowały tłumy,teraz ci sami kupujący to dziś sami antykomuniści pis zabawne

  • 13 5

  • jaka przybudówka PIS?? Wałęsa na szczęscie już nie jest aniw PIS ani w Solidarności..na szczęscie już jest nikim (1)

   • 5 0

   • Władze tego związku to wstyd i hańba!

    W mojej 1ej Solidarności nikt nikogo nie dyskryminował i nie szykanował:za poglądy-PZPR ,płeć-LGBT,rasę-emigranci,oraz masę innych rzeczy!Dziś to neo-średniowieczna-ultrakatolicka grupa udająca tamten związek.Żadnego protestu nie poparli nauczycieli,pielęgniarek,niepełnosprawnych,lekarzy,itd,itpMało tego przy strajku nauczycieli władze NSZZ dążąc na polecenie pis do rozbicia strajku jako 1e podpisały porozumienie nawet nie konsultując tego z własnymi strajkującymi nauczycielami,którzy zastrajkowali bez poparcia swoich władz przez co stracili wielu członkow!A już wyrzucanie z ,,świętej"sali BHPstoczni dziennikarzyTVN to czysty PRL,zbiera mnie na wymioty jak takie i masę innych świństw robią...

    • 2 0

 • (2)

  Nik tak nie troszczył się o polskiego pracownika, jak Pan Premier Donald Tusk. Brakuje mi tego męża stanu w krajowej polityce.

  • 10 12

  • BND wyraża dezaprobatę dla takich głosów .

   • 3 1

  • teraz masz lepszego męża

   • 1 0

 • Nie zawyły. W Gdyni nie słyszano. (3)

  • 13 2

  • Najważniejsze ,że niebo zasiane i pada , ale chemia .

   • 2 0

  • Problem ze słuchem?

   W Porcie było jak trzeba. Chyba że słoń na ucho nadepnął.

   • 2 0

  • Laryngolog potrzebny

   Na Skwerze i przy Muzeum Emigracji był hałas, ciut uwagi lub mniej krytykanctwa

   • 0 0

 • Co artykuł o portach, to fotka BCT. (1)

  To może w końcu artykuł o nepotyźmie, dyskryminacji i mobbingu w BCT.

  • 11 0

  • I umowach zlecenie dla pracowników wykonujących pracę świadczoną pod kierownictwem pracodawcy i w miejscu oraz czasie przez niego wyznaczonym. D**a a nie pracodawca. ;)

   • 5 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane