- 1 Dlaczego Żabka promuje się w gdyńskim urzędzie pracy? (140 opinii)
- 2 Przepracował 43 lata w jednej firmie (121 opinii)
- 3 Zwolnienie pracowników będzie trudniejsze (75 opinii)
- 4 Minimalna stawka a wzrost wynagrodzenia (134 opinie)
- 5 Czy mogę mieć więcej zmian nocnych niż dziennych? (22 opinie)
SkillsPoland. Rywalizacja dla prawdziwych zawodowców
Blisko 100 zawodników, 50 sędziów, 9 konkurencji i 2 dni konkursowe. W Amberexpo w Gdańsku odbywa się SkillsPoland, czyli krajowe eliminacje do międzynarodowego konkursu umiejętności zawodowych WorldSkills Shanghai 2022. W szranki stanęli m.in. fryzjerzy, floryści, mechanicy, a nawet stolarze.
- Z wykształcenia jestem "monterem kadłubów jednostek okrętowych", a na zawodach startowałem w konkurencji spawanie. Musiałem uczyć się wszystkiego na nowo. Moim zadaniem było pospawanie paru próbek z różnych materiałów. Musiałem wykonać to z jak największą precyzją. Sprawdzane były aspekty wizualne, jak i techniczne wykonanych spoin. Spawanie jest dla mnie pasją. Mogę w nim się wykazać zdolnościami oraz kreatywnością. Dzięki spawaniu ludzie mogą bezpiecznie przemieszczać się z punktu "a" do punktu "b", bo tworzymy mosty, barierki, rowery, a nawet statki. Od małego uwielbiałem podglądać tatę, gdy spawał. Zainteresowało mnie to na tyle, że pragnąłem się tego nauczyć. Kolejnym krokiem po przyswojeniu podstaw było doskonalenie się w tym zawodzie. Teraz przyszedł czas, aby pokazać zdobyte umiejętności światu - powiedział Michał Formela, brązowy medalista EuroSkills, które odbyły się w Austrii.
Reprezentacja z naszego województwa okazała się wyjątkowo mocna w branżowych rywalizacjach, bo kolejny z brązowych medali trafił do Piotra Glazika z Włosienicy na Pomorzu. Pan Piotr wygrał w konkursie florystów. Trzeci z brązowych medali w konkurencji gotowanie zdobył Bartosz Wicherek z Gorzowa Wielkopolskiego (woj. lubuskie).
EuroSkills to międzynarodowy konkurs, który odbywa się cyklicznie, co dwa lata od 2008 r. To są zawody na szczeblu europejskim. Z kolei WorldSkills to światowa odsłona konkursu, który jest organizowany od 1950 r., też co dwa lata. Kolejna edycja odbędzie się w październiku przyszłego roku w Szanghaju, który stanie się światową stolicą umiejętności, gdy miasto będzie gospodarzem 46. edycji konkursu.
Właśnie o udział w tych zawodach dziś i jutro (25 i 26 listopada) walczą zawodowcy w SkillsPoland. Zawodnicy zmierzą się z przygotowanymi zadaniami, aby wyłonić najlepszych z najlepszych w 9 konkurencjach: florystyka, frezowanie CNC, fryzjerstwo, instalacje sanitarne i grzewcze, instalacje elektryczne, meblarstwo, mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych, obsługa gości hotelowych, stolarstwo.
Wygranie SkillsPoland Gdańsk 2021 będzie początkiem nowego rozdziału w życiu zawodowym uczestnika. Zwycięzca zostanie członkiem kadry narodowej, która poleci na światowy konkurs WorldSkills Shanghai 2022. Podczas rocznego cyklu przygotowań będzie ona pracować z ekspertami w swojej branży.
- Każdemu członkowi kadry zostanie przydzielony trener i ekspert, którzy przygotują indywidualny kurs szkoleniowy. Jest to doskonała okazja dla młodych ludzi na poznanie najnowszych technologii oraz na rozwinięcie sieci kontaktów z potencjalnymi pracodawcami. Każdy zawodnik będzie mógł skorzystać z kursu języka angielskiego oraz szkoleń tzw. umiejętności miękkich, np. z kreatywności, odporności na stres czy samodyscypliny - mówi Katarzyna Jurkevic, dyrektor WorldSkills Poland.
A taka pomoc jest niezbędna, aby z zawodów na szczeblu międzynarodowym przywozić medale, jak Michał Formela. Za jego sukcesem stał sztab ludzi i kilka firm, bo szkolenie to też spore koszty.
- Kilka firm i osób zaangażowało się w przygotowanie Michała do zawodów, bo postawiliśmy na różnorodność szkoleń, więc i w stali konstrukcyjnej, stali wysokostopowej, a nawet w aluminium. Trzeba znać aż pięć metod spawania w każdej pozycji, żeby zająć jakieś konkretne miejsce. Aby dobrze wyszkolić zawodnika, potrzebnych jest kilku trenerów. To wymaga sporej pracy. Michał, aby mieć szanse w zawodach na szczeblu międzynarodowym, musi w ciągu miesiąca trzy tygodnie spawać na produkcji, a potem tydzień ćwiczyć. Koszt takiego szkolenia na najwyższym poziomie to nawet 100 tys. zł, dlatego sponsorzy są mile widziani - mówi Sławosz Lewandowski, główny spawalnik Dellner i jeden z trenerów Michała Formeli.
Rywalizacja w kategorii Michała na EuroSkills to w sumie 18,5 godziny spawania.
- Konkurencja Michała składała się z czterech modułów. W pierwszym trzeba było pospawać próbki, w kolejnym zbiornik z aluminium, zbiornik ze stali wysokostopowej, popularnie zwanej nierdzewką, i na końcu zbiornik ciśnieniowy, który nas zaskoczył. W poprzednich edycjach ten zbiornik ważył mniej niż 30 kg, a podczas tegorocznej edycji 46 kg. Brakowało więc czasu, ale udało się - dodaje Lewandowski.
Udało się, a dziś Michał Formela oprócz medalu i satysfakcji może liczyć na atrakcyjne oferty pracy.
Wydarzenia
Zobacz także
Opinie wybrane
-
2021-11-26 15:31
Porażka, dlaczego wszyscy na tych zdjęciach są smutni. To takie polskie! (1)
- 2 5
-
2021-11-28 12:42
rozradowany nieustannie wyraz twarzy
Swiadczy o problemach zdrowotnych.
Poza tym, to fachowcy wykonujacy precyzyjna robote. To wymaga skupienia...- 1 0
-
2021-11-26 12:24
Świetna inicjatywa. Oby więcej takich wydarzeń.
Trzeba promować rzemiosło i fach.
- 5 1
-
2021-11-26 00:28
ankieta wykazuje brak znajomosci problemu (1)
Fachowców należy doceniać w codziennej pracy a nie robić z nich celebrytów.
Znowu jakieś impotentne stado usiłuje zrobić "surf" na cudzym grzebiecie...- 5 6
-
2021-11-26 00:43
festool, lorch...
Fajnie, że na tym pracujecie...
Ale mistrzami będziecie, gdy będziecie konstruować, produkować i sprzedawać tak dobre produkty.- 2 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.