Wiadomości

Rynek pracy. Oswajamy się, ale strach pozostał

Aż 57 proc. respondentów przyznaje, że pandemia spowodowała w ich życiu zawodowym trudności i negatywne doświadczenia związane z pracą.
Aż 57 proc. respondentów przyznaje, że pandemia spowodowała w ich życiu zawodowym trudności i negatywne doświadczenia związane z pracą. fot. 123rf / Yuliya Tsyhun

Choć liczba ofert zatrudnienia systematycznie rośnie, pracownicy i kandydaci wciąż z rezerwą oceniają sytuację na rynku pracy. Tylko 33 proc. respondentów uważa, że gospodarka największy kryzys ma już za sobą. Co więcej, COVID-19 wywołał trudności w życiu zawodowym u blisko 6 na 10 badanych. O utrzymanie zatrudnienia obawiają się oni jednak rzadziej niż na początku pandemii - wynika z najnowszego raportu Pracuj.pl.Jak pół roku pandemii wpłynęło na postrzeganie przez pracowników i kandydatów rynku pracy? By odpowiedzieć na to pytanie, zespół Pracuj.pl przygotował raport "Pół roku nowej normalności. Pracownicy i kandydaci o rynku pracy". Wykorzystano w nim badania przeprowadzone przez analityków Grupy Pracuj w kwietniu i wrześniu 2020 roku.

Pracodawcy w TrójmieścieJak wynika z badań Pracuj.pl, respondenci posiadający pracę boją się jej utraty rzadziej niż w kwietniu. Na początku pandemii podobne obawy wyrażało 44 proc. badanych, a we wrześniu - mniej niż co trzeci (32 proc.). Jeszcze większą różnicę widać w przypadku obaw przed obniżką wynagrodzenia lub zmianą zasad zatrudnienia. Podczas zamrożenia gospodarki bało się ich aż 6 na 10 zatrudnionych, obecnie jest to 45 proc.

- W marcu 2020 roku wszyscy weszliśmy na zupełnie nową ścieżkę życia zawodowego. Niewątpliwie zarówno pracodawcy, jak i pracownicy wykazali się w ostatnich miesiącach odwagą, mobilizacją i sprawnością w obliczu nowej normalności. Częściowa normalizacja sytuacji na rynku pracy po odmrożeniu gospodarki, stopniowy wzrost liczby ofert zatrudnienia czy sprawna adaptacja wielu firm do pracy zdalnej to w dużym stopniu ich zasługa. Optymizm należy jednak dawkować z umiarem. Jesień może okazać się kolejnym trudnym testem dla rynku pracy, na który musimy być gotowi, wspierając rekrutację i pracę zdalną - mówi Rafał Nachyna, dyrektor zarządzający Pracuj.pl.
Odpowiedzi respondentów Pracuj.pl pokazują, że mają oni świadomość słodko-gorzkiej sytuacji na rynku pracy. Choć rzadziej niż w kwietniu wyrażają oni obawy przed zwolnieniem czy obniżką pensji, są świadomi możliwości pogorszenia się sytuacji gospodarczej. Aż 55 proc. badanych uważa, że druga fala koronawirusa jesienią może pogłębić kryzys na rynku pracy i utrudnić szukanie nowego miejsca zatrudnienia. Co więcej, tylko co trzeci (33 proc.) badany jest przekonany, że rynek pracy ma już za sobą największy kryzys.

Z drugiej jednak strony - jak pokazują dane zgromadzone w raporcie - badani coraz rzadziej obawiają się bezpośredniego przełożenia sytuacji na rynku pracy na ich własne życie. Tezę o "oswojeniu" pandemii w odniesieniu do życia zawodowego przez pracowników zdają się potwierdzać ich odpowiedzi. Tylko co czwarty (25 proc.) respondent Pracuj.pl przyznaje, że jego obawy o pracę zwiększyły się w stosunku do początku pandemii. Pozostali martwią się mniej lub tak samo co w marcu czy kwietniu.

Odpowiedzi badanych wyraźnie sygnalizują niejednoznaczność, z jaką można postrzegać obecną kondycję rynku pracy. Niepewność dotycząca przyszłości pandemii przekłada się w tym wypadku na sposoby patrzenia na życie zawodowe.

- Sytuacja, jaką wprowadził na rynku pracy COVID-19, przypomina nieco sprawdzanie prognoz pogody. Choć mamy coraz więcej źródeł informacji na jej temat, czasem przewidywania po prostu zawodzą. Ta niejasność przejawia się w opiniach respondentów Pracuj.pl. Z jednej strony wykazują się oni pewnym optymizmem w odniesieniu do rynku pracy i osobistej sytuacji, z drugiej tylko mniejszość uważa, że najgorszy kryzys mamy za sobą. Trudno się temu dziwić, bo nawet wśród ekspertów HR opinie na temat najbliższej przyszłości rynku pracy są podzielone - mówi Małgorzata Skonieczna, ekspert ds. badań kandydatów w Grupie Pracuj.
Pół roku pandemii uzbroiło wielu pracowników i kandydatów w większą odporność na obawy związane ze zmianami na rynku pracy. Jednocześnie jednak aż 57 proc. respondentów przyznaje, że pandemia spowodowała w ich życiu zawodowym trudności i negatywne doświadczenia związane z pracą - zarówno związane z emocjami, jak i sposobem funkcjonowania firm.

Opinie (34) 2 zablokowane

 • jak ktos jest dobry to nie ma problemu ze znalezieniem

  problem maja ancymony po wyzszej szkole melanżu, ktorzy na ogol maja duze oczekiwania i problemy z mysleniem przyczynowo-skutkowym

  • 31 15

 • Czemu tylko zdjęcia biur?

  Tylko za biurkiem się pracuje?

  • 37 0

 • Problem w tym, ze o tym kto jest dobry

  decyduje ziomek np. od imprez, ze szkoly tudziez ze studiow. Dla nie majacych znajomosci, nawet lepszych od tych dobrych, pozostaja wakaty w okolicy 2k do 4k netto. Sprawdzone empirycznie. Za duzo jest specjalistow do skutecznego podjecia danego wakatu, za malo dobrze platnych wakatow. I tak robiac to samo u Janusza prawaka zarobisz 3k netto, w innej np. W lewackiej korpo zachodniej 10k netto.

  • 22 4

 • Rynek pracy na chwilę pod pretekstem wzrastajacego bezrobocia znowu poszedł w stronę pewnej filozofii zatrudnienia typu: "jak się nie podoba to mam 10ciu na twoje miejsce", albo: "wymagamy 4 jeżyków, doświadczenia 10 lat w branży, zatrudnimy studenta 2500brutto;)".

  • 30 2

 • Przecież z tych badań

  Wynika co innego niż jest opisane w tytule. Zgodnie z wykresem więc osób jest bardziej otwartych na zmianę pracy, chętniej przegląda oferty pracy i co istotne - mniej osób obawia się obniżki wynagrodzenia lub utraty pracy niż na początku pandemii. Czyli w skrócie sytuacja wraca do normy, nie ma żadnego "pozostałego strachu" i niestety Janusze biznesu dalej będą miały ciężki orzech do zgryzienia.

  • 15 1

 • Szczególna Januszerka zaczyna się robić w branżach firm sprzątających. Szukałem pracy dodatkowej dla znajomej. Wchodzę w przykładową ofertę i czytam, że firma z zagranicznym kapitałem, 30 lat tradycji bla bla bla oferuje 14 brutto/h xD;) w 3 zmianowym systemie pracy!!!!!!!!! Hahaha. No ale wiele osób zostało bez pracy i na takich desperatach Januszexy mają prosperity. Analogicznie jak w latach 90tych do 2004/5...

  • 10 0

 • szukam pracy

  słucham? co za bzdury??? ogłoszeń jest ok 70% mniej niż w zeszłym roku. Firma w której pracowałam splajtowała. Szef mimo, że robił co mógł - nie dał rady. Nie mam do niego pretensji, ale do tego Sku%wiaL#go rządu tak!!!!! wykończycie nas wszystkich bydlaki! A wy im przyklaskujecie i udajecie, że deszcz pada jak wam plują w gębę.

  • 51 11

 • To nie jest zdjęcie biura...

  To nie jest zdjęcie biura, przypatrz się dobrze.
  To jest zdjęcie ukazujące zmianę pracy, widok do którego przyzwyczaiło nas Holywood. Zwalniają Cie, pakujesz się do kartonu i wychodzisz z roślinką. Ciężko o zdjęcie dobitniej ilustrujące ten moment.

  • 12 0

 • nie masz racji

  rozdzwiek miedzy januszem a korpo nie wynosi 300%. moze 40, moze 30%. 2-4k netto mowisz? to chyba pracujesz w rossmanie na stanowisku specjalisty ds. ukladania kremu na polce

  • 0 14

 • dlaczego ten jeden brodacz na zdjeciu moze byc bez maseczki, czy tak sie propaguje

  poprawnosc i ostrzega przed pandemia

  • 13 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.