• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rekrutacyjne wpadki - zabawne, ale przykre w skutkach

Agnieszka Śladkowska
17 października 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Rozmowa rekrutacyjna to często stres nawet dla doświadczonego "poszukiwacza pracy", co tłumaczy część popełnianych błędów. Rozmowa rekrutacyjna to często stres nawet dla doświadczonego "poszukiwacza pracy", co tłumaczy część popełnianych błędów.

Dziwne adresy e-mail, mylenie nazwy firmy, do której aplikujemy, przychodzenie na spotkanie z rodziną i... kłamstwa, które rażą już na pierwszy rzut oka - to kilka powodów, przez które łatwo można stracić szansę na wymarzoną pracę. Wpadki kandydatów bywają naprawdę niewiarygodne i... zabawne, choć kandydatom nie jest do śmiechu.

Skąd czerpiesz wiedzę na temat zachowania się podczas rekrutacji?


Życie rekrutera to często setki CV w tygodniu, rozmowy, analizy, spotkania... a wśród nich "perełki", które sprawiają, że uśmiech sam pojawia się na twarzy. I choć rekruterzy po cichu przyznają, że to ciekawy przerywnik w ich pracy, kandydaci nie mają się z czego cieszyć. Dlaczego? Ponieważ chodzi o wpadki, które często kosztują ich szansę na wymarzoną pracę. Te najbardziej spektakularne zawsze pozostają w pamięci, dlatego zapytane przez nas osoby, które na co dzień prowadzą rekrutacje, nie musiały się długo zastanawiać.

Wszystko zaczyna się od wysłania aplikacji. Choć samo wysłanie nie oznacza jeszcze, że mail z ofertą trafi do skrzynki odbiorczej rekrutera, brak numeru referencyjnego może to skutecznie utrudnić. Załóżmy jednak, że CV bezpiecznie dotarło do odbiorcy, co zwraca uwagę na samym początku?
- Nadawca. Jest bardzo dużo śmiesznych adresów typu: atrakcyjna1@, szatan@, macho@ i XXX@buziaczek.pl i zdarzają się także na wyższych stanowiskach. Nie wszyscy widać wiedzą, że podczas szukania pracy takie maile mogą być kłopotliwe - mówi Agnieszka Morawska, Unit Manager Start People Sp. z o.o.

Kolejne problemy dotyczą już samej aplikacji. Błędy ortograficzne, źle sformatowany tekst i nieczytelne CV nie należą do rzadkości. Jednak najwięcej emocji wzbudzają ... zdjęcia. Może też dlatego, że kreatywność kandydatów nie zna granic.

- Do GPEC trafiały już CV np. ze zdjęciem kandydata w czapce świętego Mikołaja na tle choinki, czy też w królewskiej koronie, siedzącego na tronie - przypomina sobie z uśmiechem Marek Mikucki, kierownik działu zarządzania zasobami ludzkimi GPEC.

- Często dostajemy zdjęcia z wakacji, na których w tle są inne osoby opalające się, zdjęcia grupowe - osoba właściwa zaznaczona strzałką, do tego zdjęcia z rodziną, zwierzętami, w restauracji. Moje ulubione to zdjęcie w pokoju, w tle kaloryfer, a na nim susząca się bielizna - opowiada Katarzyna Kocur, dyrektor PERSPECTA.

Rekruterzy szacują, że na dziesięć CV tylko trzy opatrzone są porządnym, profesjonalnym zdjęciem.

Do rzadkości nie należy też mylenie nazwy firmy, w której chcemy pracować i nie chodzi tu bynajmniej o literówki w angielskich słowach.
- Najczęściej są to listy motywacyjne do jednej firmy opatrzone adresem drugiej... konkurencyjnej lub błąd w stopce CV. Gdy wyrażamy zgodę na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby rekrutacji w jednej firmie, bardzo często zapominamy to uaktualnić, wysyłając CV do kolejnej - zauważa Marek Mikucki.

Jeśli kandydat przejdzie pierwszą selekcję, może zakończyć swoją drogę jeszcze przed spotkaniem rekrutacyjnym. Choć rozmowa telefoniczna wydaje się tylko formalnością, czasem kończy się pechowo dla aplikującego. Dlaczego?
- "Granie na czekanie" - dzwonimy do potencjalnego kierownika, a słyszymy wulgarny utwór, przedstawiamy się, a osoba i tak nie wie, o co chodzi - "wysłałem ze 100 aplikacji, nie pamiętam", "zastanowię się", "nie mam nic do pisania", "wyślijcie mi wszystko na maila", "proszę dzwonić po 20-stej" - przytacza kilka przykładów Katarzyna Kocur.

Zdarzają się też kandydaci, którym brakuje cierpliwości, a wtedy... interweniują rodzice - dlaczego ich syn, który na pewno bardzo dobrze sprawdziłby się w tej pracy, nie został zaproszony na rozmowę? - opowiada z kolei Aleksandra Głowacka, HR Konsultant Personia.
Rodzina może przysporzyć problemów także na kolejnych etapach. Kiedy np. pełni rolę osobistego menadżera kariery.

- Gdy zadzwoniłem do kandydata, powiedział, że nie przypomina sobie, aby wysyłał swoją aplikację i że to najprawdopodobniej jego żona odpowiedziała na ogłoszenie, wysyłając jego CV - opowiada Wiktor Wołoszko, dyrektor HR Board.

Problemy z rodziną, która pojawia się na rozmowie razem z kandydatem miał pewnie niejeden rekruter.
- Zdarzyło mi się, że kandydat przyszedł z dziewczyną i chciał, aby ona za niego odpowiadała, bo, jak twierdził, zna go lepiej niż on sam siebie - opowiada konsultant HR, który chce zachować anonimowość. - Mieliśmy też kandydatkę ze starszą siostrą, która została za drzwiami, a po 45 minutach wpadła do biura z awanturą, co robimy jej siostrze - dodaje.

Jednak bardziej niż rodzina dziwi rekruterów przyjście na rozmowę z ... psem. - Słyszałam to już od dwóch firm w Trójmieście - mówi dyrektor PERSPECTA. - I bynajmniej nie był to pies przewodnik - dodaje.

Zdarza się też, że kandydaci w ogóle nie docierają na rozmowy rekrutacyjne i, niestety, zapominają uprzedzić o zmianie swoich planów. - I tak z umówionych 10 kandydatów potrafi przyjść tylko co drugi, telefonów nie odbierają, chyba że zadzwonimy z innego numeru - mówi Katarzyna Kocur.
To najlepszy sposób, by na trwałe zamknąć sobie drzwi do danej firmy i znaleźć się na czarnej liście z dopiskiem - "nie dzwonić".

Nie mniej absurdów może się pojawić, kiedy kandydaci dotarli już na rozmowę rekrutacyjną. Zapewne czasem mają poczucie, że coś idzie nie tak. Szczególnie jeśli ktoś sprawdza umiejętności trochę podkoloryzowane w CV. Co wtedy mogą zrobić? Uciec.
- Miałyśmy panią, która uciekła podczas wypełniania testu z Excela, nic nie mówiąc, przerażona po prostu wyszła z biura - opowiada Agnieszka Morawska.

Kłamstwa w CV mają "krótkie nogi". Poza testami weryfikującymi wiedzę, możemy trafić także na osobę z podobnymi zainteresowaniami do naszych, trochę naciągniętych na potrzeby rekrutacji. Wynik rozmowy jest jasny do przewidzenia. Podobnie jak w przypadku zalet, których znaczenia kandydat nie zna.
- Jestem osobą asertywną, czyli dobrze zorganizowaną z porządkiem na biurku - usłyszała podczas jednej z rozmów Katarzyna Kocur.

Lista rekrutacyjnych wpadek jest naprawdę długa. Oczywiście nie oznacza to, że każda pozbawia nas szansy na pracę.
- Mówimy o skrajnych przypadkach, ponieważ wiele to błędy wybaczalne, spowodowane głównie niewiedzą czy sytuacją stresową - wyjaśnia Morawska.
Warto jednak chwilę zastanowić się przed udziałem w rekrutacji, zanim staniemy się atrakcją lub bohaterem zabawnej anegdoty.

Miejsca

Opinie (121) 6 zablokowanych

  • To jest efekt owych warsztatów HR, o których pisano parę dni temu ? (4)

    • 42 2

    • warsztatów, na których podawano stare przykłady, które pojawiają się w artykułach tego typu

      • 1 0

    • Kochani HR-owcy, traktujecie ludzi jak śmieci, nie szanujecie ich czasu (1)

      zapraszacie na rozmowę 100 osób które wałkujecie bóg wie jak długo, chociaż od razu wiecie że 90 można by odrzucić. Poświęcacie cenny czas tych ludzi obiecując złote góry, na koniec oferując 1200 na umowę o dzieło. Nie dziwcie się więc, że ludzie tak samo was szanują (wcale). Nikt do was nie zadzwoni jak znajdzie inną pracę albo po prostu uzna że nie chce brać udziału w waszych gierkach, tak samo jak wy nie oddzwaniacie żeby poinformować o wyniku rekrutacji.

      Może ci ludzie przychodzą z psami bo się z was nabijają? Może ten co przyszedł z dziewczyną tak samo? Jesteście tak śmieszni że sam bym chętnie coś takiego zrobił i zobaczył waszą reakcję :) Zwłaszcza tych wielkich "dyrektorów" których pamiętam jeszcze sprzed kilka lat jak pracowali za biureczkiem posłusznie w całkiem innej firmie, cechując się tam sztywniactwem, głębokim przekonaniem o własnej wartości i braku wartości innych.

      • 21 1

      • Jestem profesjonalnym coachem. Prowadzę szkolenia z cyklu "skuteczne poszukiwanie pracy". Chętnych nie brakuje.

        • 0 3

    • Szkoda, że nie wypisano gaf i wpadek tych co przeprowadzają rekrutację.

      Zwykle każda oferta rekrutujących do pracy to cyrk począwszy od głodowej pensji, niebotycznych wymagań po niedorzeczne i bezsensowne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Dotyczy to 99% ofert pracy.

      Pracownicy nie mają się czego wstydzić. Kapitaliści mają znacznie więcej nagrabione. A być może pracownicy starają się po prostu dostosować do nienormalnych warunków tworzonych przez przedsiębiorców i stąd ich "wpadki".

      • 2 0

  • To może teraz coś o wpadkach pracodawców? (5)

    Bo tu też nieprofesjonalizm przy rekrutacji sięga zenitu. A tak naprawdę to chodzi o znalezienie jelenia który będzie tyrał 7 dni w tygodniu ,24 h i żądał za to najniższej pensji. Każdy kandydat który ma oczekiwania powyzej jest wg pracodawców nieprofesjonalny np oczekuję pensji na jakims tam poziomie to pracodawca powie że jestem bezczelny itd

    • 187 4

    • (2)

      Bywa, że dostaję do zaopiniowania kandydatury, które wstępnie zaakceptował dział HR - niby profesjonalna grupa ludzi, którzy dostają kasę za czytanie CV. Czepiają się tego, że CV napisane jest domyślną czcionką TMR (co niby przekreśla kandydata za brak inwencji) a sami przepuszczają takie "kwiatki" jak kandydat od 10 lat usiłujący skończyć studia magisterskie.
      Generalnie w wielu przypadkach rekrutacja leży i kwiczy - zarówno po stronie kandydatów jak i firm rekrutujących, a główną tego przyczyną jest brak odpowiedniego zaangażowania.

      • 43 4

      • Bo fachowca sprawdzi fachowiec od danej branży, a nie laska po studium :(

        • 32 1

      • To faktycznie masz słaby dział HR

        skoro podsyła Ci kandydatury, które (ich zdaniem) są przekreślone...

        • 2 2

    • Prawda

      Ostatni na rozmowie zapytana o wynagrodzenie powiedziałam 1600 zł netto, Pan mnie zapytał czy sobie żartuje i nie są w stanie tyle mi zaoferować, nie było telefonu zwrotnego...

      • 17 0

    • super pracodawca

      oferta ,zero doświadczenia wymagane, idziesz a tam pytają czy dasz radę leasing załatwić z kredytem, czy masz prawo jazdy i jesteś aktywnym kierowcą ,czy umiesz rozmawiać po angielsku z zagranicznym kontrahentem i czy potrafisz zrobić wszystko co trzeba w tym samym czasie co załatwiasz petenta bo nadgodzin nie ma?heheheh a jak pytasz za ile to wszystko no to oczywiście zlecenie, 1500 PLN brutto I W DODATKU JEŚLI JESZCZE OBSŁUGUJESZ SYMFONIĘ ,zapomniałam dodać że pisali iż oferują szkolenia z HR u jako plusy pracy w firmie, a gościówa otworzyła mi drzwi na rekrutacji stojąc w T-shirt'cie i mokasynach i dżinsach, ale numer poczułam się jak debil bo odpicowałam się z szacunku dla HR owców.Ale o tym nie poczytasz, a jedynie o tym jakie to my wpadki robimy.:)

      • 4 0

  • Denny jednostronny artykuł (8)

    W ogóle co to za stanowisko: Unit Manager? - nie można nazwać go po polsku kierownik działu?
    Z drugiej strony bądźmy konsekwentni: HR Konsultant (w artykule) czy poprawnie HR Consultant? A może po polsku: kadrowy?

    Co do "wpadek" typu: "nie mam nic do pisania", "wyślijcie mi wszystko na maila" - pracowałem w terenie i parę razy rekruter zadzwonił do mnie z propozycją spotkania. Zazwyczaj mówiłem, że jestem teraz na jakiejś robocie w terenie(no chyba, że każdy pracuje w biurze), mówiłem, że oddzwonię za kilkanaście minut lub prosiłem o wysłanie danych o spotkaniu na maila. I jakoś nie było z tym żadnego problemu.

    Same rozmowy to temat rzeka, ale rozmawiam z kimś normalnie jak on ze mną prowadzi normalną rozmowę. Na każde głupie pytanie zazwyczaj daję głupią odpowiedź. Czasem dziękowałem za rozmowę w jej trakcie i wychodziłem, bo nie lubię jak ktoś mnie pyta jakim jestem kolorem i co mówi widelec do łyżki. Na stanowisku inźyniera to chyba niepotrzebne. Nieważne.

    No ale HaeR-owcy muszą o czymś pitolić na tych swoich spotkaniach. Czekam na kolejną perełkę z serii "biedni HR-owcy zasypani tysiącem aplikacji"....

    • 234 6

    • Panie inżynierku nie tylko pana raczą takimi głupimi pytaniami i nie ma co się burzyć bo czym niżej tym gorzej. (7)

      I nie pisz zaraz że mogłem się uczyć, bo weź sobie to do głowy że nie wszyscy mogą być inżynierami, lekarzami, czy innymi darmozjadami na których pensje często zasuwają tylko robotnicy. A CO DO REKRUTERÓW I TYCH ŚMIESZNYCH FIREMEK HR TO PODZIELAM PANA ZDANIE.
      I dziwie się zdecydowanej większości pracodawców że wykładają kasę na usługi które są ZBĘDNE.

      • 14 12

      • (3)

        Nie chciałem nikogo urazić - więc przepraszam. Ale jeżeli zdarza(-ło) mi się brać udział w rozmowie 1 na 1 (ja i rekruter), gdzie rekruter nie miał większego pojęcia o stanowisku na które aplikuję, a spotkanie z moim przełożonym nie było możliwe to mnie krew zalewała. Zwłaszcza, że zadawałemo dość konkretne pytania dotyczące mojego stanowiska pracy. Kilka razy przejechałem się do innego miasta na takową rozmowę, co mnie jeszcze bardziej wnerwiło(nie zwracali za dojazd, musiałem brać wolne z pracy). A na rozmowie się okazywało, że osoba, która ze mną rozmawia wie na temat stanowiska pracy mniej niż ja.

        • 30 1

        • (2)

          Co do stwierdzenia "że jest to denny artykuł" to się nie mogę z Tobą zgodzić. Ale co do reszty to masz dużo racji. Mi aż ciarki chodzą po plecach, na myśl o pytaniu jakim jestes kolorem? Aplikując na stanowisko inżynierskie. Gdybym aplikował na pensjonariusza zakładu psychiatrycznego to może i to by miało jakiś sens, wtedy by wiedzieli do jakiego pokoju mnie przydzielić. Albo odpalanie aplikacji za użycie domyślnej czcionki jako brak inwencji damned!

          • 27 0

          • też nie zgodzę się, że artykuł jest denny.

            ale nie wyobrażam sobie, żeby na jakiekolwiek stanowisko potrzebne było zasadne pytanie o kolor jakim się jest i co łyżka powiedziała do noża czy czegoś tam.

            • 7 0

          • A o myślicie o pytaniu kandydata na kelnera w kawiarni

            o plany zawodowe za 5 lat? Dodam, że kandydat był studentem i chciał pracować w sezonie na cały etat oraz na część etatu w roku akademickim. Spotkanie przeprowadzała kierowniczka/ managerka i psycholog :O

            • 14 1

      • co do jednego się zgodzę (2)

        piszesz: "(...)I nie pisz zaraz że mogłem się uczyć, bo weź sobie to do głowy że nie wszyscy mogą być inżynierami, lekarzami, czy innymi darmozjadami na których pensje często zasuwają tylko robotnicy(...)"
        Ty nie możesz, bo pewnie jesteś pracującym spawaczem, bo nie chciałeś być bezrobotnym politologiem - tak mówł niedawno p. Premier. Atak na marginesie to uważam Cię za gamonia.

        • 2 7

        • tak z ciekawości (1)

          co to jest "atak na marginesie"?

          • 10 3

          • to brak spacji

            • 8 2

  • Taaaa, a może garść wpadek HR-owców, czy head hunterów.... (5)

    którzy szukają wyimaginowanej postaci z 30-letnim doświadczeniem i w wieku poniżej 40, na stanowisko kierownika wózka widłowego ze znajomością min. 3 języków, doświadcznie na samolotach SU-22 i łodziach klasy Echo mile widziane. Oferujemy atrakcyjne warunki zatrudnienia na umowę o dzieło... Wizja awansu i pakiet darmowej opieki NFZ, jako bonus - kawa zbożowa, każdego dnia (cukier ekstra płatny +2.50PLN)

    • 197 3

    • żalisz się? zmień pracę (2)

      zrób na złość pracodawcy idź do konkurencji. Zapłacą więcej.

      • 4 39

      • Wywnioskowałeś, że ktoś się żali?! (1)

        • 25 1

        • to tylko HRowiec,

          więc nie czepiaj się.

          • 17 3

    • bomba

      popłakałam się. Dzięki. Poprawiłeś mi humor!!!!!

      • 18 0

    • Bo prace gdzie nie ma takich wymagań są

      ale po znajomości.

      • 7 1

  • Niestety to święta prawda!!!
    Ludzie ogarnijcie się zanim wyślecie CV!

    • 17 35

  • ble, ble jak zawsze (3)

    "wymarzona praca"...autorka chyba zapomniała, że jest wieczny kryzys w Polsce i bierze się taką jaka jest. Po poszukiwaniach kilka miesięcy ambicje trzeba schować do kieszeni jak się nie ma bogatych starych....A czemu w artykule nie ma nic o bezczelności pracodawców, pytaniach kobiet o ciążę, męża, plany rodzinne? A może o kiwaniu na umowach śmieciowych? Na 3 spotkaniu rekrutacyjnym dowiaduję się, że umowa o dzieło to jedyna forma możliwa, a na poprzednich 2 mydlono mi oczy umowa o pracę...

    • 99 3

    • (1)

      może dlatego, że artykuł jest o czym innym, zobacz tu był dokładnie odwrotny tekst o pracodawcach i ich wpadkach

      • 4 0

      • tu, czyli gdzie?

        • 0 0

    • niestety masz rację

      gdy jeszcze pracowałem dla "kogoś" teraz sam na siebie - to róźnie to bywało. Przez biura pośrednictwa przestałem wysyłać CV bo nie było odzewu. Na spotkaniach utajnione było dla kogo miałbym pracować, wobec tego zrezygnowałem. Wysyłałem bezpośrednio do tego który zainteresowany był pracownikiem. Inna rozmowa i można przedewszystkim dowiedzieć się coś o firmie i czy chce się dla nich pracować i przygotować do spotkania. Bo to jest najważniejsze. Co do wynagrodzenia to od zawsze było kombinowanie, umowy zlecenia - prowizje któryc nigdy nie wypłacano itd. Prawda jest taka że gdyby istniała konsumpcja, produkcja i zaczęło brakować rąk do pracy byłoby inaczej. Ciężko byłoby znaleźć pracownika i zaczęłoby się szanować go. Ale... zacznijmy od tego że idziemy do sklepu i kryterium wyboru jest cena a nie to czy polskie.... to jak mamy mieć pracę? skoro sami dajemy ją Chińczykom? ..... do zastanowienia.....

      • 21 0

  • Może poprosi P.T. Redakcja Portalu, swoich czytelników o nadsyłanie "Rekrutacyjnych wpadek - zabawnych, ale przykrych w (2)

    od drugiej strony.... Ciekawe jak to wygląda. Wtedy jakiś specjalista od prawa pracy popatrzy i skomentuje, baaa może nawet zgłosi nieprawidłowości PiP-ie ;) Eeeeee, nieeee, i kto za to zapłaci....

    • 28 1

    • (1)

      Wpisz w wyszukiwarkę Akcja Rekrutacja - a znajdziesz temat o wpadkach pracodawców. Wystarczy poszukać... ale lepiej najpierw napisać.

      • 2 4

      • Artykuł był jednostronny, potrzebna była równowaga, że wpadki działają w 2 strony...

        ale dla Ciebie to zbyt dużo aby ogarnąć - jedynie "wbić" w wyszukiwarkę widać potrafisz ....

        • 5 3

  • BZDURA! (5)

    ja się dostałem do... (zatrudnia parę tyś ludzi w gda, żeby nie było reklamy) właśnie z maila buziaczek!!! i to na stnowisko menadżerskie. przyszły szef był rozbawiony. bo tutaj firma ma własny HR, a nie że korzysta z "fachowców" na zewnątrz. i jak widać (bo moje CV szło przez 10 biurek) nikomu tutaj po drodze nie przeszkadzało, gdy ma się odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie.

    • 16 34

    • Doświadczenie powinno być w takiej sytuacji najważniejsze, ale już po wszystkim był ten buziaczek? :p

      • 21 0

    • może szef lubi z buziaczkiem ?

      dlatego wzięli Cie do tej roboty. Dużo zarabiasz?

      • 17 0

    • W życiu bym nie zatrudnił gamonia, który nie wie jak poprawnie napisać skrót od tysiąca, czyli "tys.". Widać zatrudniali cię tacy sami gamonie.

      • 16 2

    • jednemu na 50 nie będzie to przeszkadzało, ale 49 wyrzuci twoje cv do kosza.

      i do tego jeszcze ta "BZDURA!" - jakby jeden przypadek świadczył o tym, że zasada jest bzdurna. oj głowy kapuściane..

      • 12 0

    • no właśnie

      • 0 0

  • zanim wyślecie

    Zdarzyło mi się kilka razy, że osoba przychodziła kompletnie nieprzygotowana na rozmowę, a na pytanie czy zapoznała się chociaż ze stroną internetową firmy otrzymywałem odpowiedź, że nie miała czasu bo były święta/weekend/była na urlopie itp. Kiedyś pojawił się także list motywacyjny (niewymagany) na stanowisko biurowe zatytułowane: na stanowisko kierowcy. Nagminnie zdarzają się załączniki przysłane e-mailem bez żadnej treści w e-mailu, sam załącznik. I jak tutaj podejść poważnie do takiego kandydata?

    • 34 11

  • Sama prawda w tekście!

    Świetny tekst Pani Agnieszko! ;) Niestety to sama prawda. Polacy chyba czekają, aż praca sama do nich przyjdzie, a najlepiej dostać kasę za nic! Zero starań...

    • 15 57

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane