Wiadomości

Praca zdalna na kwarantannie i podczas izolacji. Wciąż brak przepisów

Pojawiają się interpretacje prawne, mówiące o tym, że jeśli pracodawca kieruje pracownika do pracy zdalnej mimo świadomości, że może on być zakażony czy tym bardziej chory, to narusza przepisy wynikające z bezpieczeństwa pracy.
Pojawiają się interpretacje prawne, mówiące o tym, że jeśli pracodawca kieruje pracownika do pracy zdalnej mimo świadomości, że może on być zakażony czy tym bardziej chory, to narusza przepisy wynikające z bezpieczeństwa pracy. fot. 123rf / lightfieldstudios

Coraz więcej osób trafia na kwarantannę lub poddanych jest izolacji. Czy gdy stan zdrowia i charakter pracy pozwala, to możemy funkcjonować zawodowo? Gdy jesteśmy na kwarantannie sprawa jest jasna, a co gdy w izolacji? Tak czy inaczej, gdy pracujemy nie możemy pobierać świadczeń chorobowych albo zasiłku chorobowego.


Czy masz możliwość pracy zdalnej?

tak, często teraz z niej korzystam 54%
tak, ale pracodawca nie preferuje tej formy pracy 19%
nie, charakter mojej pracy nie pozwala na taką formę jej świadczenia 27%
zakończona Łącznie głosów: 618

Osoby skierowane przez sanepid na kwarantannę lub poddane izolacji, w tym tej w warunkach domowych mają prawo do świadczeń chorobowych - wynagrodzenia za czas choroby albo zasiłku chorobowego. Dotyczy to osób objętych ubezpieczeniem chorobowym, np. w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy prowadzeniem działalności gospodarczej.

- Podstawą wypłaty świadczeń chorobowych osobie poddanej kwarantannie lub izolacji domowej jest informacja w systemie informatycznym Centrum e-Zdrowia (EWP). ZUS pozyskuje dane z tego systemu i udostępnia je płatnikom składek i ubezpieczonym na ich profilach na portalu PUE ZUS w zakładce [Kwarantanna, izolacja domowa]. Dane dotyczą osób, których kwarantanna lub izolacja trwała 22 października albo zaczęła się po tym dniu. PUE ZUS jest zasilane danymi raz na dobę, w godzinach nocnych. Dane dotyczą stanu na dzień poprzedni - informuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy województwa pomorskiego ZUS.

Koronawirus - Gdańsk - Gdynia - Sopot - wszystko o COVID-19 w TrójmieściePonieważ podstawą do wypłaty świadczenia chorobowego jest informacja z systemu, osoby, które zostały skierowane na kwarantannę lub są objęte izolacją domową i ubiegają się o wypłatę świadczenia, nie muszą dostarczać decyzji sanepidu do ZUS lub pracodawcy. Nie muszą też mieć zwolnienia lekarskiego z powodu przebywania w izolacji domowej. Powinny jednak pamiętać o poinformowaniu swojego pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy.

Aby otrzymać świadczenie, trzeba złożyć wniosek o zasiłek chorobowy, bezpośrednio lub za pośrednictwem swojego pracodawcy. Wniosek można wypełnić i wysłać elektronicznie poprzez PUE ZUS. Do wypłaty świadczenia przez pracodawcę wystarczy informacja o kwarantannie lub izolacji, która będzie znajdować się w panelu płatnika na PUE ZUS.

- Jeśli zdarzy się, że ubezpieczony przebywa na kwarantannie lub w izolacji domowej, a na profilu pracodawcy na PUE ZUS nie będą widoczne odpowiednie dane to w ciągu trzech dni roboczych od zakończenia obowiązkowej kwarantanny albo izolacji powinien złożyć płatnikowi składek pisemne oświadczenie o ich odbyciu. Jest ono podstawą do wypłaty świadczeń przez płatnika składek po potwierdzeniu informacji zawartych w oświadczeniu w Państwowej Inspekcji Sanitarnej - informuje Krzysztof Cieszyński.

Praca na kwarantannieA co gdy charakter pracy i stan zdrowia pozwalają na pracę zdalną?

- Okres, w którym pracownik podlega obowiązkowi kwarantanny, nie jest tożsamy z niezdolnością do pracy z powodu choroby. Kwarantanna to  odosobnienie osoby zdrowej, u której nie stwierdzono zakażenia chorobą zakaźną, ale która była narażona na takie zakażenie. Wynika z tego, że w przypadku, gdy pracownik w związku z odbywaniem kwarantanny nie wystąpi o zasiłek chorobowy oraz w uzgodnieniu ze swoim pracodawcą będzie wykonywał pracę zdalną, prawo do zasiłku chorobowego nie będzie mu przysługiwało. Będzie natomiast przysługiwało wynagrodzenie za wykonaną pracę. Innymi słowy nie można pracować, gdy wystąpiło się o wypłatę świadczenia chorobowego za czas kwarantanny. Nie wolno bowiem łączyć pracy z jednoczesnym pobieraniem zasiłku. Nie ma jednak obowiązku występować o świadczenie chorobowe za czas kwarantanny - mówi Krzysztof Cieszyński.

Połączenie z sanepidem tylko przez infolinięDo pracy zdalnej potrzebna jest jednak zgoda obu stron. Wówczas pracownik może zrezygnować z zasiłku i wykonywać swoje obowiązki z domu, pobierając z tego tytułu pełne wynagrodzenie. Ustawie uchwalonej przez Sejm RP 22 października 2020 r., która jest w toku prac legislacyjnych zagadnienie to zostało jednoznacznie uregulowane. Ustawodawca wprost wprowadza tam rozwiązanie, które dopuszcza możliwość wykonywania pracy zdalnej w okresie kwarantanny.

Praca podczas izolacjiA co gdy jesteśmy w izolacji? Tu sprawa jest bardziej skomplikowana, bo z jednej strony zakażenie nie musi uniemożliwiać pracy zdalnej, ale... umożliwienie świadczenia pracy z domu osobom objętym izolacją odbywa się na ryzyko pracodawcy. Niestety w tej kwestii przepisy mogą być różnie interpretowane. ZUS oficjalnie potwierdza, że nie może decydować o tym, czy praca zdalna podczas izolacji jest możliwa. Z punktu widzenia ZUS nie ma znaczenia, czy dana osoba jest na kwarantannie, czy izolacji, dopóki nie występuje o wypłatę świadczeń. Niestety pojawiają się interpretacje prawne, mówiące o tym, że jeśli pracodawca kieruje pracownika do pracy zdalnej, mimo świadomości, że może on być zakażony czy tym bardziej chory, to narusza przepisy wynikające z bezpieczeństwa pracy, czyli BHP. Taki pracownik może mieć problem z przyznaniem zasiłku chorobowego w sytuacji, gdy później objawy choroby jednak się pojawią. Niestety, tej sprawy nie regulują najnowsze nowelizacje.

Za to już wiadomo, że od 3 listopada osoba współzamieszkująca lub prowadząca wspólne gospodarstwo z zakażonym SARS-CoV-2 ma obowiązek poddać się kwarantannie. Rozpoczyna się ona od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu przez zakażonego i kończy siedem dni po zakończeniu jego izolacji.

- W takim przypadku inspekcja sanitarna nie wydaje decyzji. Podstawą do wypłaty świadczeń chorobowych jest oświadczenie o konieczności odbycia kwarantanny. Powinno ono zawierać: imię i nazwisko, numer PESEL, jeśli go posiada, informację o dniu rozpoczęcia obowiązkowej kwarantanny i dniu jej zakończenia oraz dane dotyczące osoby zamieszkującej z ubezpieczonym lub prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Pracodawca lub ZUS może wystąpić do Państwowej Inspekcji Sanitarnej o potwierdzenie informacji zawartych w oświadczeniu - mówi Krzysztof Cieszyński.
Jeżeli świadczenia chorobowe wypłaca pracodawca, do ich wypłaty wystarczy oświadczenie o kwarantannie. Jeśli zasiłek chorobowy wypłaca ZUS, płatnik składek jak najszybciej (do siedmiu dni) powinien przekazać oświadczenie ubezpieczonego do ZUS. Może to zrobić przez portal PUE ZUS. W takim przypadku skan lub zdjęcie oświadczenia potwierdzonego za zgodność z oryginałem dołącza do zaświadczenia Z-3 / Z-3a.

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą i osoby z nimi współpracujące składają oświadczenie w ZUS. Oświadczenie można przekazać za pośrednictwem portalu PUE ZUS wraz z wnioskiem ZAS-53. Do wniosku trzeba dołączyć skan lub zdjęcie podpisanego oświadczenia.

Opinie (47) 1 zablokowana

 • Tytuł wprowadzający w błąd.

  Artykuł jest o świadczeniach chorobowych a nie pracy zdalnej. Jak pominiemy ten zbędny temat to nie widzę co tu regulować?

  • 11 1

 • Brak przepisów? Matołusz nie napisał nic na twitterze? Nie powiedział na "konferencji prasowej"?

  Bo od marca to jest w naszym kraju sposób stanowienia prawa.

  • 12 2

 • Kanarinios

  A na zdjęciu brodaty korpo ludek ze smartwatchem w tle mieszkanie za pół banki na 30 lat

  • 9 2

 • Zależy (1)

  Jeżeli kwarantanna = wirus to powinno się wypoczywać, aby nie obciążać organizmu, czyli racjonalne zadbanie o siebie. Jeżeli to tylko izolacja a wirusa nie stwierdzono, to nie powinno być przeszkód, aby pracować zdalnie

  • 4 4

  • Odwrotnie - kwarantanna to sprawdzenie, czy ktoś jest chory - izolacja to izolacja chorego z pozytywnym wynikiem. W izolatorium, szpitalu, lub domu.

   • 2 0

 • Wiele umów jest skonstruowanych

  tak ,że nie ma kwoty np 4000brutto za mc ,bo wtedy łatwo jest obliczyć ile to jest dajmy na to 80proc.ale że za wykonaną pracę należy się stawka godzinową taka i taka.W przypadku umowy o pracę raczej nie ma problemu bo łatwo obliczyć ile w miesiacu jest godzin ale dużo osób pracuje na zlecenia i co one wtedy dostaną skoro nie pracuje to nie zarabiam,przez te 2 tyg mogę zrobić zarówno 80h jak i 120h albo tylko 40h,przecież średniej mi nie wylicza,bo nie ma takich przepisów chyba że się mylę?o tym się nie mówi niestety ,że sanepid kieruje i ma w d...ie a ktoś zostaje bez środków do życia.

  • 2 0

 • Spokojnie bez pośpiechu

  Wtedy łatwiej pisząc można zrobić błędów niewielkich ale jednak także nie od 3listopada A od Drugiego pozdrawiam.

  • 0 0

 • A dlaczego i jakim prawem państwo ma cokolwiek, co tyczy mnie i mojej pracy i mojej umowy z pracodawcą regulować?

  • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.