• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Praca zdalna czy w biurze - który model jest lepszy w dłuższej perspektywie?

Joanna Puchala
21 sierpnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Praca w biurze czy zdalnie? Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoich zwolenników i przeciwników. Praca w biurze czy zdalnie? Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoich zwolenników i przeciwników.

Praca w biurze czy zdalnie? Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoich zwolenników i przeciwników. Chociaż dobór formy wykonywania obowiązków służbowych powinien uwzględniać specyfikę branży, charakter i indywidualne preferencje pracowników, to w dłuższej perspektywie coraz więcej osób skłania się ku modelowi łączonemu.



Praca zdalna czy w biurze - które rozwiązanie jest według ciebie lepsze?

- Rozwój pracy zdalnej wiąże się z rozwojem informatycznym i dostępem do nowych technologii. Wydawałoby się, że rozwiązanie to ma mnóstwo zalet, ale w dłuższej perspektywie może mieć więcej wad niż korzyści - mówi Maria Bemben z Enso.

Za i przeciw



Praca zdalna to nienormowany i elastyczny czas pracy, oszczędność czasu i pieniędzy na dojazdy czy brak nadzoru i kontroli przez przełożonych. Dla pracodawcy z kolei to zmniejszenie kosztów związanych z organizacją miejsca pracy, dostęp do lepszych specjalistów i mniejsza absencja z powodu zwolnień lekarskich. A wady?

- Głównym problemem psychologicznym staje się brak więzi ze współpracownikami, a przez to również z firmą. Słabsze więzi skutkują często mniejszym poczuciem odpowiedzialności za rozwój firmy. Do tego dochodzi narastające zmęczenie monotonią domową. Tak naprawdę przenikanie się obu obszarów - życia prywatnego i pracy - często powoduje, że gorzej pracujemy i mniej czasu mamy dla rodziny. Pamiętajmy również, że ciągłe poczucie rozdwojenia powoduje narastające napięcie emocjonalne, co nie poprawia relacji z partnerem czy dzieckiem. Często też nasze oczekiwania w stosunku do partnera pracującego w domu są nieadekwatnie większe, ponieważ wydaje się, że skoro przebywa w domu, to może przejąć również tzw. domowe obowiązki. Praca zdalna wymaga więc dużej determinacji i zdolności organizacyjnych, a także prawdziwego partnerstwa w związku. Można więc powiedzieć, że nie jest to rozwiązanie na długo i nie dla każdego - dodaje Maria Bemben.
Gdy pracujemy z domu, czas pracy często staje się nielimitowany - nie ma już ośmiogodzinnego dnia pracy, bo wielu pracowników wykonuje swoje obowiązki od rana do wieczora.

- Podczas pracy z domu mamy mniejszy kontakt ze współpracownikami, tak więc zaburzony zostaje aspekt społeczny. Mniej wychodzimy, mniej się ruszamy. Gdy chodzimy do pracy, tak układamy sobie czas, żeby wszystko "załatwić" przed lub po pracy, gdy pracujemy zdalnie, często obowiązki domowe załatwiamy w trakcie pracy, odkładając pracę zawodową na później. Także mniej spotykamy się towarzysko, mniej ćwiczymy. Wpadamy w pułapkę, która może mieć na nas negatywny wpływ - mówi Dagmara Pietruszewska, psycholog, wykładowca Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.
Wiele zależy jednak od charakteru i indywidualnych predyspozycji pracowników.

- W przypadku zmiany trybu pracy na zdalny część pracowników może się odnaleźć świetnie, a część w ogóle sobie nie poradzi w nowej rzeczywistości. Ta sytuacja będzie wymuszała nowe podejście ze strony menadżerów. Są i będą odpowiedzialni za wsłuchanie się w potrzeby pracowników, tak by w odpowiednim momencie udzielić im wsparcia oraz pozytywnego feedbacku. Docelowo wybór formy pracy przez pracodawcę (praca w biurze kontra praca zdalna czy model mieszany), powinien uwzględniać preferencje wynikające z indywidualnych predyspozycji pracownika - ocenia Anna Oleksy, ekspert zarządzania, psycholog biznesu z Uniwersytetu SWPS.
Indywidualną ocenę trybu pracy potwierdzają także wyniki ankiety przeprowadzonej przez Gorilla Job, w której wzięło udział ponad 800 osób. Jedynie 7 proc. z nich było za pracą wyłącznie w biurze. Za to połowa ankietowanych (dokładnie 51 proc.), uznała, że najlepszym rozwiązaniem jest system hybrydowy.

- Każdy z wyborów ma swoje plusy i minusy. Naszym zdaniem najlepszy jest system hybrydowy. Opcje skrajne zawsze mają jakieś wady. System pracy powinien być dopasowany do trzech elementów: rodzaju zadań, wymagań organizacji lub biznesu oraz osobowości i potrzeb pracownika. Praca zdalna nie jest dla każdego pracownika ani dla każdego biznesu. Przykładowo, trudno o kreatywną pracę w sztampowym rytmie ośmiu godzin w biurze, tak jak nie da się obsługiwać bezpośrednio klientów z własnego domu - mówi Agnieszka Śladkowska z Gorilla Job.

Praca zdalna nie tylko z domu



Co ważne, praca zdalna nie musi oznaczać wykonywania swoich obowiązków z domu.

- Pracą zdalną może być np. tworzenie koncepcji marketingowej nad morzem czy pisanie artykułu w domku w lesie. Myślę, że na ten moment wiele osób zachłysnęło się takim poczuciem swobody decydowania o swoim czasie. W to wszystko wplatane jest życie prywatne, więc łatwo o zachwianie równowagi między tymi obszarami. Na moje oko im dłużej będzie dostępna praca zdalna, tym ludzie bardziej będą skłaniali się do częściowego powrotu do biur, dążąc właśnie do modelu hybrydowego. Jednak praca w biurze jako jedyna opcja wykonywania obowiązków może na długo odejść w zapomnienie - dodaje Agnieszka Śladkowska.
W pracy zdalnej duże znaczenie ma indywidualna motywacja i odpowiedni plan działania.

- Najlepiej zatem, pracując zdalnie, trzymać się grafiku, jaki obowiązuje w pracy, pilnować czasu na rozmowy z rodziną, przyjaciółmi i robić to w takich warunkach, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Pamiętajmy, że praca to tylko część naszego życia, bardzo ważna część, ale nie jedyna. Żeby nie wpływała negatywnie na nasze zdrowie psychiczne, musimy planować ją dokładnie tak samo, jak miałoby to miejsce w zwyczajnych warunkach, mając także przestrzeń na inne sfery życia - mówi Dagmara Pietruszewska.

Niedopasowanie do pracy zdalnej czy wypalenie zawodowe?



Osoby, które źle odnajdują się w pracy zdalnej, mogą odczuwać spadek efektywności i motywacji do działania. Kiedy jednak to nie forma wykonywania obowiązków jest problemem, a wypalenie zawodowe?

- O wypaleniu zawodowym mówimy wtedy, kiedy czynności, które dotąd sprawiały nam radość, przestają cieszyć. O ile w warunkach biurowych znacznie łatwiej to dostrzec, o tyle w przypadku pracy zdalnej problem może pozostać niezauważony znacznie dłużej - dodaje Anna Oleksy.

Miejsca

Opinie (101) 5 zablokowanych

  • Może robole także będą pracować zdalnie np przy usuwaniu awarii. (1)

    • 4 15

    • Więcej szacunku kmiocie bez szkoły

      • 9 1

  • Opinia wyróżniona

    Nie dla każdego

    Wszystko zależy od danej osoby - do pracy zdalnej wiele osób się nie nadaje. Niektórzy po prostu potrzebują systemu 7-15, który daje im wolne popołudnie i wieczór. W domu mimo szczerych chęci nie potrafią tego wykonać, tzn. liczba rzeczy która ich odciąga od roboty jest tak duża, że praca przeciąga im się do wieczora. Do tego poczucie zmieszania czasu odpoczynku i pracy. Wielu też nie ma warunków, tzn. odpowiedniego biurka i krzesła oraz miejsca na te elementy. Sprawia to że wydajność spada, a zmęczenie i nerwowość wzrasta.

    • 15 0

  • Żeby się zaraz nie okazało, ze skoro praca się sprawdza, to może bardziej opłaca się zatrudnić kogoś z Sosnowca, a nie 3miasta.. Jego koszty życia są niższe wiec nie będzie wymagał aż tyle pieniędzy...

    • 13 1

  • 2 godziny dziennie na dojazdy to 1/4 etatu (1)

    I to jest główna zaleta pracy z domu. Oszczędzasz 500 godzin rocznie!

    • 11 3

    • ~1200 zł na bilet miesięczny skm rocznie

      • 5 0

  • A AAA (1)

    praca zdalna pod warunkiem, że pracodawca zapłaci za internet i prąd !!!!!

    • 4 9

    • bo neta masz na korbkę i musisz krecić zeby był? Dekiel

      • 1 1

  • Praca zdalna ma jedną zasadniczą wadę.

    Szef uważa że jesteś w pracy 24 godziny na dobę.

    • 8 7

  • Minusem jest to, że nie mogę oglądać ładnych koleżanek w pracy (1)

    • 9 1

    • Mega rozbawił mnie Twój nick

      • 4 0

  • A u mnie szefostwo zwołało pracowników do biura

    Pomimo faktu, że praca byla zrobiona, wydajność wręcz wzrosła to chęć kontroli zwyciężyła. Nie będę o tym wspominał, że telefon od szefa słyszałem kilka razy dziennie. Obecnie szukam nowej pracy w opcji 100%zdalnie. O spokojnej i zdrowej głowie oraz zaoszczędzonym czasie nie będę wspominał...

    • 6 0

  • och

    długo zastanawiałem się co wybrać: pracę zdalną czy w biurze. Dzięki temu artykułowi podjąłem optymalną decyzję.
    A teraz na poważnie. Redakcjo weźcie się tam zajmijcie bardziej poważną tematyką.

    • 2 2

  • obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie miejsca pracy !!!

    mój dom to jest mój dom,

    a nie miejsce pracy , to nie jest jest biuro, magazyn, hurtownia, itp itd.

    • 3 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane