Praca sezonowa. Kurier i Mikołaj pilnie poszukiwani

Najnowszy artukuł na ten temat Święta Bożego Narodzenia w dawnym Gdańsku
fot. 123rf / alphaspirit

Ostatnio Poczta Polska ogłosiła, że chce zatrudnić 1,5 tys. pracowników sortowni oraz kierowców, którzy pomogą zapewnić terminowe doręczanie przesyłek przed świętami. Kiedyś w grudniu poszukiwani byli głównie sezonowi sprzedawcy bombek i choinek, dziś z powodu rozwoju sprzedaży internetowej zaroiło się od ofert dla kurierów. Ile można zarobić?Czy dorabiałe(a)ś kiedyś sezonowo przed świętami?

Zobacz wyniki (229)
- Ze względu na sytuację pandemiczną Poczta Polska spodziewa się istotnego wzrostu popytu na usługi kurierskie i paczkowe podczas najbliższego okresu świątecznego o co najmniej 60 proc. w stosunku do miesięcy wcześniejszych - podał narodowy operator pocztowy.
Jak wyjaśniono, oferta dotyczy przede wszystkim osób, które chciałyby podreperować swój budżet przed świętami, "dlatego istnieje opcja podjęcia pracy bez konieczności zmiany stałego miejsca zatrudniania, a więc interesująca dla osób, które poszukują dodatkowego źródła dochodów i chciałyby pracować w różnych porach dnia". A ile można zarobić? Stawki dla pracowników są zależne od lokalizacji i wynoszą dla kierowców do 3,5 t od 19 do 24 zł za godzinę, kierowców powyżej 3,5 t od 20 do 26 zł za godzinę, pracowników sortowni od 18,50 do 24 zł za godzinę.

Jak zauważają eksperci Personnel Service, pracodawcy zatrudniają, choć ofert pracy nie pojawiło się dużo więcej niż rok wcześniej, a głównym powodem pozostaje niepewność. Nie wiadomo, czy w centrach handlowych pojawią się Mikołaje i Śnieżynki, a firmy wrócą do organizacji wigilii firmowych. Mimo to branże szykują się do wzmożonej aktywności. Pracę znajdą m.in. pracownicy logistyki, sprzedawcy ryb i choinek, hostessy czy pakowacze prezentów.

Branża logistyczna rozgrzana do czerwoności- W tym roku świąteczna gorączka znowu stoi pod znakiem zapytania ze względu na panującą na rynku niepewność. Polacy pewnie wybiorą się na zakupy, ale spora część kupi prezenty w sklepach internetowych. Wigilie firmowe są bardzo potrzebne, bo pracownikom brakuje kontaktu z innymi, ale nie wiadomo, czy pracodawcy się na nie zdecydują. Te wszystkie niewiadome wpływają na branże świąteczne, które jednak zakładają, że sporo będzie się działo. Dlatego ofert pracy nie brakuje, choć nie pojawiło się ich dużo więcej niż rok wcześniej. Widmo ewentualnego lockdownu powściąga entuzjazm firm, ale nadal przed świętami będzie można dorobić. To świetna okazja zwłaszcza dla młodych - mówi Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service.


Od lat Mikołaj jest niekwestionowanym liderem na liście zarobków w zawodach świątecznych. Osoba, która podejmuje się tej pracy, może liczyć na zarobki od 25 do nawet 150 zł netto za godzinę pracy. Zazwyczaj niższe stawki otrzymuje Mikołaj pracujący w galerii handlowej, natomiast wyższe można otrzymać za "występ" na firmowej wigilii czy domowej imprezie. Niezłe stawki otrzymuje też pomocnica Mikołaja, czyli Śnieżynka, która może zarobić od 17 do 50 zł netto za godzinę. Nie wiadomo jednak, czy w tym roku zobaczymy Mikołajów i Śnieżynki.

- Nie zabraknie za to kurierów. Branża logistyczna, która była rozgrzana do czerwoności, teraz jest dodatkowo ogrzewana przez zbliżające się święta. Rekrutacje w tym sektorze związane z Bożym Narodzeniem rozpoczęły się już nawet we wrześniu - wszystko po to, by obsłużyć wzmożony ruch. Polacy, którzy nadal obawiają się wizyt w centrach handlowych, wybiorą zakupy online, a to oznacza ogrom pracy dla kurierów, którzy zarobią od 17 do nawet 65 zł netto za godzinę - twierdzą eksperci Personnel Service.

Sprzedawca choinek w tym roku może zarobić od 17 do 25 zł netto za godzinę. Często też dostają oni specjalną premię od sprzedaży. Zatem im więcej sprzedanych drzewek, tym większy zarobek. Listę zawodów świątecznych zamyka hostessa, która najczęściej w centrum handlowym odpowiada za promocję produktów lub usług. W tym roku pracy w tej profesji będzie zapewne mniej, bo nie wiadomo, ilu klientów odwiedzi centra handlowe, ale dla tych osób, które się załapią, zarobki będą wynosiły od 16 do 18 zł netto za godzinę.

Wigilie firmowe pod znakiem zapytania- Okres przedświąteczny to więcej ofert pracy w gastronomii i firmach cateringowych ze względu na wigilie firmowe. Wiele wskazuje jednak na to, że część imprez firmowych się odbędzie ze względu na to, że pracownicy ich potrzebują. Praca zdalna, izolacja i brak możliwości spotkań w większym gronie źle wpływają na pracę zespołów. Wigilia firmowa może być remedium na te problemy, ale oczywiście pod warunkiem, że pracownicy będą zaszczepieni. Pracownik firmy cateringowej zatrudniony do obsługi takich wydarzeń w okresie przedświątecznym może zarobić od 15 do 21 zł netto za godzinę. Natomiast kelner w restauracji, gdzie tego typu imprez odbywa się dużo, może liczyć na 15 do 19 zł netto za godzinę, choć oczywiście do tego dochodzą napiwki, które w okresie świątecznym potrafią być bardzo atrakcyjne - szacują eksperci Personnel Service.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (41)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Ogłoszenia polecane

Pracodawcy w Trójmieście

Forum