Podpisanie umowy z nowym pracodawcą w trakcie wypowiedzenia

Kodeks pracy nie zawiera ograniczeń w zakresie liczby umów o pracę, które mogą być zawarte przez danego pracownika.
Kodeks pracy nie zawiera ograniczeń w zakresie liczby umów o pracę, które mogą być zawarte przez danego pracownika. fot. 123rf / Jozef Polc

Często zdarza się, że pracownik, który odchodzi z pracy, od razu zabiera się za poszukiwanie nowego zatrudnienia. Czy może podpisać nową umowę, jeśli obowiązuje go jeszcze poprzednia? W takiej sytuacji znalazł się nasz czytelnik.Porady prawne w serwisie PracaZ końcem miesiąca kończy mi się umowa. Mam do wykorzystania jeszcze 14 dni urlopu wypoczynkowego. Czy mogę, będąc na urlopie, podpisać umowę z innym pracodawcą i zacząć u niego pracę?
Na pytanie odpowiada Tomasz Siemoński, radca prawny z Kancelarii Radcy Prawnego - Tomasz Siemoński.

W świetle obowiązujących przepisów prawa pracy nie ma przeszkód, które uniemożliwiałyby czytelniczce podjęcie nowego zatrudnienia podczas urlopu udzielonego w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Należy jednak pamiętać, iż zgodnie z art. 97 Kodeksu pracy pracodawca jest zobowiązany do wydania pracownikowi świadectwa pracy nie wcześniej niż w dniu ustania stosunku pracy, co oznacza, iż czytelniczka nie będzie mogła przedstawić tego dokumentu nowemu pracodawcy w dniu zawarcia umowy. Kodeks pracy nie zawiera również ograniczeń w zakresie liczby umów o pracę, które mogą być zawarte przez danego pracownika, w tej materii panuje całkowita dowolność, która ograniczona jest wyłącznie realną możliwością wykonywania pracy na więcej niż jednym etacie.

W tym miejscu warto wspomnieć, iż zgodnie z art. 37 Kodeksu pracy pracownikowi w okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, które wynosi dwa dni robocze (dwutygodniowy i miesięczny okres wypowiedzenia) albo trzy dni robocze (trzymiesięczny okres wypowiedzenia, również w przypadku jego skrócenia na podstawie art. 36 1 § 1 kp).

Opinie (21)

 • A co za problem pracować w 2 firmach jednocześnie, jeśli ktoś ma taką możliwość? Ja sam wracałem z jednej standardowo 8 godzinnej pracy i 2/3 razy w tygodniu jeździłem dorabiać sobie w innej pracy. Co w tym niemoralnego i złego? Zlecenie/dzieło nie wyklucza takich form, do tego jeśli pokorne cielę 2 krowy ssie to i lepiej wyjdziecie finansowo.

  • 22 3

 • "janusze" wypowiedzenie moge teraz e-mailem wyslac

  ,a pracownik moze ustnie wypowiedziec umowe ,ale bezpieczniej na pismie z art 36.wiem ,wiem (zaraz bedzie nagonka :zaluz firme zatrudni ludzi itd...)ale z mojego doswiadczenia z 5 bylych tylko 2 bylo uczciwych i "normalnych".(nie chodzi tylko o zanizony zus i wyplate pod stolem)

  • 15 1

 • nie wszyscy maja taka mozliwosc.

  -u mnie w firmie X trzeba bylo przy podpisywaniu umowy o prace ,podpisac "lojalke" zakaz pracy u konkurencji.Po drugie po co pracowac na 2 etatach i byc gosciem w domu ,nie lepiej znalesc/zalozyc cos co zaspokoi nasze potrzeby w 8 godz.

  • 20 0

 • Januszexy to rak raynku. Mam nadzieję, że kryzys je przerzedzi;) Jak firma chce dobrze zapłacić pracownikowi za jego trud to zawsze znajdzie drogę. Natomiast jak nie chce to szuka pospolitych wymówek, że pracownik kosztuje, że "przeszkodą" jest ZUS, ewentualnie kosmici;) Myślisz, że pracownik zarabiający 4200 brutto, czyli powiedzmy 3000zł na rękę obrazi się, że dostanie dodatkową premie w kopercie? Z takiej podstawki już są odprowadzone jego składki i ubezpieczenie, nawet na lepszym poziomie niż z minimalnej. Więc dodatkowy tysiak w kopercie nic nie pogorszy a i zmotywuje;)

  Natomiast jeśli chodzi o pospolite Januszexy gdzie pracownicy śmigają na pół etatu a reszta pod stołem to jest już perfidne i narzucanie takiego zatrudnienia w dalszej perspektywie szkodzi pracownikowi- jego składki i emerture de facto przywłaszcza pracodawca na raty za SUVA;)

  • 17 0

 • Wiadocha!
  Natomiast młodzi mają w tej kwestii przechlapane, zauważ jakie nadmuchane są ceny mieszkań. Kawalerka 30m2- 300.000zł. Proporcjonalny wkład 20% to 60.000. Czasami nie ma się wyboru i trzeba zakasać rękawy i zasuwać bo nie da się wystarczająco oszczędzić z jednego etatu;(

  • 16 0

 • Czyli krótko mówiąc kodeks nie wiele przewiduje a jak pracodawca wręczy wypowiedzenie dyscyplinarne

  to też może. Bo tak sobie zachce ? Czy się mylę ?

  • 6 1

 • Opinia bardzo powierzchowna

  Nie wiadomo jakie są zapisy w wypowiedzianej umowie o pracę. Mogą się tam znaleźć paragrafy o zakazie konkurencji w czasie trwania umowy, a okres wypowiedzenia zaliczany jest do czasu trwania umowy. Niniejsze może narazić czytelnika na nieprzyjemności.

  • 8 5

 • Ja kiedyś odszedłem z jednej firmy do drugiej, ale nowy pracodawca nie chciał podspiać ze mną umowy w trakcie wypowiedzenie u teg poprzedniego.
  Po przyjściu do nowej pracy, okaząło się że nie ma lekarza medycyny pracy, więc proponują mi 15 dni umowę o dzieło i pensję o 1000 PLN netto na rękę mniej niż u popredniego pracodawacy.
  Nadmienie ze umawiałem się na tyle samo czyli 3300 netto. Po 6 miesiącach, i tym samym po okresie wkacyjnym-urlopowym i po sezonie budowlanym, dostałem wypowiedzenie z dnia na dzień. Rzecz miała miejsce w firmie budowlanej z branzy klimatyzacji i chlodnictwa, która dzisij juz nie isteniej. Ale Menedżerka, z którą to wtedy ustalałem założyła swoją firmę i dalej działa w tej branży dalej. Siedzibę ma teraz przy Narwickiej w Gdańsku. I co Wy na to? Jak pracownik ma się zachowywać w Nowej pracy jak już na początku został oszukany? Jak oszukany pracownik ma w przyszłości traktować takich ludzi w sytuacji, gdy spotkają się w jakimś temacie przy realizacji dla jakiegoś Inwestora? Wiadomo nic na gębę, ale ocena negatywna zostaje.

  • 24 1

 • Możę, ale za to jest odszkodowanie. Za niesłuszną dyscuplinarkę po postępowaniu sądowym, kierownik takiego pracownika winien wyl

  dla utrzymania pozytywnej opinii o firmie. W końcu to ten Kierownik kieruje pracą swojego Pracownika, nie odwrotnie
  Jak wiadomo Firmę tworzą ludzie, nie właściciel czy udziałowcy.

  • 2 0

 • Ustnie ? To albo musisz nagrywać

  Albo mieć kilku świadków ?

  • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum