Wiadomości

Podpisanie umowy z nowym pracodawcą w trakcie wypowiedzenia

Najnowszy artukuł na ten temat

Przedłużająca się nieobecność, a zastępstwo w pracy

Kodeks pracy nie zawiera ograniczeń w zakresie liczby umów o pracę, które mogą być zawarte przez danego pracownika.
Kodeks pracy nie zawiera ograniczeń w zakresie liczby umów o pracę, które mogą być zawarte przez danego pracownika. fot. 123rf / Jozef Polc

Często zdarza się, że pracownik, który odchodzi z pracy, od razu zabiera się za poszukiwanie nowego zatrudnienia. Czy może podpisać nową umowę, jeśli obowiązuje go jeszcze poprzednia? W takiej sytuacji znalazł się nasz czytelnik.



Porady prawne w serwisie Praca



Z końcem miesiąca kończy mi się umowa. Mam do wykorzystania jeszcze 14 dni urlopu wypoczynkowego. Czy mogę, będąc na urlopie, podpisać umowę z innym pracodawcą i zacząć u niego pracę?
Na pytanie odpowiada Tomasz Siemoński, radca prawny z Kancelarii Radcy Prawnego - Tomasz Siemoński.

W świetle obowiązujących przepisów prawa pracy nie ma przeszkód, które uniemożliwiałyby czytelniczce podjęcie nowego zatrudnienia podczas urlopu udzielonego w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Należy jednak pamiętać, iż zgodnie z art. 97 Kodeksu pracy pracodawca jest zobowiązany do wydania pracownikowi świadectwa pracy nie wcześniej niż w dniu ustania stosunku pracy, co oznacza, iż czytelniczka nie będzie mogła przedstawić tego dokumentu nowemu pracodawcy w dniu zawarcia umowy. Kodeks pracy nie zawiera również ograniczeń w zakresie liczby umów o pracę, które mogą być zawarte przez danego pracownika, w tej materii panuje całkowita dowolność, która ograniczona jest wyłącznie realną możliwością wykonywania pracy na więcej niż jednym etacie.

W tym miejscu warto wspomnieć, iż zgodnie z art. 37 Kodeksu pracy pracownikowi w okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, które wynosi dwa dni robocze (dwutygodniowy i miesięczny okres wypowiedzenia) albo trzy dni robocze (trzymiesięczny okres wypowiedzenia, również w przypadku jego skrócenia na podstawie art. 36 1 § 1 kp).

Opinie (20)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.