.
Baner

Wiadomości

stat

Pobyt na L4 w trakcie okresu próbnego

W trakcie okresu próbnego chcemy pokazać swoje najmocniejsze strony i przedstawić się w dobrym świetle. A co jeśli właśnie w tym czasie przytrafi nam się kontuzja i będziemy zmuszeni pójść na zwolenienie lekarskie? Bartek jest zatrudniony w oparciu o umowę na okres próbny na 3 miesiący. Pracę rozpoczął w lipcu tego roku. Podczas gry w piłkę nożną, skręcił nogę. Przebywa na zwolnieniu lekarskim i niepokoi się, że pracodawca wypowie mu umowę. Czy jeśli Adam będzie przebywał na L4 przez 2 miesiące podczas okresu próbnego, pracodawca może mu wypowiedzieć umowę?W okresie nieobecności pracownika w pracy spowodowanej chorobą, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę.
W okresie nieobecności pracownika w pracy spowodowanej chorobą, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę. fot. ©iStockphoto.com/emyerson
Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jaką jest niewątpliwie niezdolność do pracy spowodowana chorobą, czyli przebywanie na zwolnieniu lekarskim. Zakaz wypowiadania umów w czasie nieobecności pracownika dotyczy tylko tych umów, które mogą być rozwiązane za wypowiedzeniem. Do takich umów należy również umowa zawarta na okres próbny.

W okresie nieobecności pracownika w pracy spowodowanej chorobą, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę. Ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę rozpoczyna się w dniu, w którym pracownik jest nieobecny z powodu choroby. Obecność w pracy to stawienie się pracownika do pracy i jej świadczenie, bądź ewentualnie gotowość jej wykonywania. Jako obecności w pracy nie można zaliczyć obecności pracownika w zakładzie pracy bez wykonywania pracy. Przyjście pracownika w celu złożenia zaświadczenia lekarskiego czy też w celu pójścia do lekarza zakładowego ze względu na zły stan zdrowia, nie zaliczymy do obecności w pracy.

Jednak nie oznacza to, że umowa taka nie może w tym okresie być rozwiązana. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż 3 miesiące (w sytuacji gdy pracownik był zatrudniony u tego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy). Przy czym należy podkreślić, iż pracodawca nie ma obowiązku przedłużania umowy zawartej na okres próbny nawet jeśli pracownik nadal pozostaje na zwolnieniu lekarskim.

Masz wątpliwości czy Twój pracodawca postępuje zgodnie z Kodeksem Pracy?
Potrzebujesz porady profesjonalistów zajmujących się budowaniem kariery zawodowej?

Na Twoje pytania związane z doradztwem personalnym lub prawem pracy z przyjemnością odpowiedzą nasi eksperci z firmy ArchitekciKariery.pl oraz Radcy Prawni.

Skorzystaj z naszego formularza!
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij