• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Po zakupy w niedzielę na stację paliw

Robert Kiewlicz
9 stycznia 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Zakaz handlu w niedzielę nie będzie obowiązywał m.in. na stacjach paliw, dworcach kolejowych, w portach, aptekach, w części kwiaciarni i sklepów internetowych. Lotos i Orlen już przygotowują się do zmian na rynku. 
Zakaz handlu w niedzielę nie będzie obowiązywał m.in. na stacjach paliw, dworcach kolejowych, w portach, aptekach, w części kwiaciarni i sklepów internetowych. Lotos i Orlen już przygotowują się do zmian na rynku.

Koncerny paliwowe szykują się do wprowadzenia zakazu handlu w niedziele. Sklepy Orlenu i Lotosu znajdujące się przy stacjach benzynowych wyłączone zostały z zakazu i już liczą na korzyści z tym związane. Orlen planuje poszerzenie zakresu działalności o sprzedaż hurtową mięsa i wędlin, sprzętu RTV i AGD, kosmetyków, farmaceutyków, czy perfum oraz obuwia i biżuterii. Lotos analizuje jak na razie sytuację. Nie wyklucza jednak, że nowe prawo zwiększy liczbę klientów odwiedzających jego stacje.


Czy handel w niedzielę powinien być ograniczony?


Jeśli procedowany obecnie w Sejmie zakaz handlu w niedziele wejdzie w życie, to w 2018 roku sklepy mogą być otwarte tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Do 2020 roku handlowych niedziel nie będzie w ogóle. Zakaz nie będzie obowiązywał jednak m.in. na stacjach paliw, dworcach kolejowych, w portach, aptekach, w części kwiaciarni i sklepów internetowych. Będą też otwarte te małe sklepy, w których za ladą stanie właściciel - prowadzący indywidualną działalność gospodarczą. Zamknięte pozostaną jednak sklepy prowadzone przez franczyzobiorców i ajentów.

Nic dziwnego, że rodzime koncerny paliwowe czekają z niecierpliwością na zmiany w przepisach. PKN Orlen nie czekając nawet na ostateczne głosowanie w Sejmie postanowił zwiększyć znacznie zakres prowadzonej działalności. Na 2 lutego 2018 roku zwołano Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie spółki.

Jednym z punktów obrad mają być zmiany w statucie i poszerzenie profilu działalności o sprzedaż hurtową owoców i warzyw, hurtową mięsa i wyrobów z mięsa, mleka, wyrobów mleczarskich, jaj, olejów i tłuszczów jadalnych, napojów alkoholowych, wyrobów tytoniowych, cukru, czekolady, wyrobów cukierniczych i piekarskich, herbaty, kawy, kakao i przypraw oraz pozostałej żywności, włączając ryby, skorupiaki i mięczaki. Orlen ma też zamiar handlować odzieżą i obuwiem, RTV i AGD, wyrobami porcelanowymi i szklanymi oraz środkami czyszczącymi, perfumami i kosmetykami, lekami, zegarkami i biżuterią.

Lotos nie ma ma jeszcze konkretnych planów dotyczących zmian na rynku. Przedstawiciele koncernu twierdzą jednak, że analizują i testują różne możliwości od kilku tygodni.

- Mamy przygotowane nowe listy asortymentowe, ale rozwiązania, które będą wprowadzane na poszczególnych stacjach będą dostosowywane do lokalnego rynku - mówi Krzysztof Kopeć z Biura Komunikacji Grupy Lotos.
Według danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego w 2017 roku działało w Polsce 6624 stacji benzynowych. Ponad 33,1 proc. rynku stacji kontrolują krajowe koncerny, 29,6 proc. należy do niezależnych operatorów, 21,6 proc. do zagranicznych koncernów, 13,1 proc. do sieci operatorów niezależnych, a 2,7 proc. kontrolują hipermarkety.

Najwięcej stacji, bo 1758, kontroluje Polski Koncern Naftowy Orlen. Lotos na koniec roku 2017 miał 490 stacji. Wśród 490 stacji Lotosu 185 to stacje franczyzowe. Pozostałe to stacje własne, w tym 20 Miejsc Obsługi Podróżnych przy autostradach i drogach ekspresowych. Strategia grupy Lotos na lata 2017-2022 zakłada powiększenie sieci Lotos do 550 stacji paliw. W najbliższych dniach spółka Lotos Paliwa przejmie kilkanaście stacji należących do lokalnej firmy Stacja Benzynowa Stenka Franciszek.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Kantar TNS aż trzy czwarte Polaków chce wolnych niedziel dla pracowników, bez wprowadzania zakazu handlu. Tyko 36 proc. chciałoby wprowadzenia zakazu handlu we wszystkie niedziele.

Miejsca

  • ORLEN S.A. Gdańsk, Elbląska 135; Płock Chemików 7; Warszawa Bielańska 12

Opinie (194) 7 zablokowanych

  • Zakupocholicy. Jest taka choroba. Czy jakoś tak.. Zakupy 6 dni w tygodniu to za mało ? (1)

    Nie wystarczy ? Ludzie, czy wy jesteście nie normalni ? Człowiek się przyzwyczaił i tak dalej.., albo po prostu nie lubi nakazów, zmian. Nikt nie każe kupować telewizorów czy wędlin na Orlenie. W sobotę można zrobić solidne zakupy. A nikt nie wynalazł złotego środku, komuś zawsze nie dogodzisz, ale jaka tu jest fala negatywnych komentarzy to po prostu pokazuje nas Polaków.. z 98 %, No znajdźcie lepszy pomysł ? Byście wrócili do tego co było, co też nie jest dobre bo ludziom karze się pracować w NIEDZIELĘ. Rozumiecie ? Niedziela powinna być pracująca dla tych którzy chcą sobie dorobić, a nie być przymusem. ZRÓB SOBIE ZAKUPY W SOBOTĘ I PRZESTAŃ NARZEKAĆ POLAKU. BO WSZYSTKIM NIE DOGODZISZ, A W SZCZEGÓLNOŚCI NAM.. Ja nie mówię żeby się dostosować bo nastał nowy porządek..:) Ale nie PRZESADZAJCIE. Szybciej się nauczycie robić zakupy w sobotę, kiedy zapłacicie podwójnie w niedzielę. Miłego roku :)

    • 3 2

    • Dla pracujących pozostają 2 dni w tygodniu. Sobota i niedziela. Dotychczas była to niedziela, bo sobota była na pranie, sprzątanie. Teraz będzie odwrotnie. Sobota zakupy i spacery z dziećmi, a niedziela pranie i sprzątanie. Dobra zmiana. Ha Ha Ha

      • 0 0

  • Handel w niedzielę (1)

    Omijanie przepisów powinno być karane. W krajach, gdzie handel w niedziele jest zakazany lub ograniczony na stacjach paliw nie kupisz mięsa, telewizora czy garnków. Jakoś tam przepisy wszyscy respektują. Tylko w Polsce jest taka dzicz patologicznego omijania prawa. Jak trzeba być zdesperowanym aby kupować sprzęt rtv i agd lub kilogram łopatki wieprzowej w niedzielę na stacji benzynowej???????!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • 3 1

    • Polacy to taki specyficzny naród że nie lubią nakazów i zakazów. Na pewną zrobią odwrotnie.
      Szkoda, że ten genialny rząd nie zna swoich rodaków, a może to nie rodacy?

      • 0 0

  • za ateistów walczących z kościołem - PRL - w niedzielę czynne były kina i wata cukrowa na Długiej

    jedynie delikatesy na Rajskiej były czynne. / i rynek we Wrzeszczu, gdzie gołębiarze czasami ukręcali łeb ptakowi i puszczali wolno... Nawet leciał jakiś czas...

    teraz obwodnicę blokuje korek do tamtejszej Galerii Forum

    • 2 0

  • Bardzo dobrze!Nie dziwię się wku...nym kasjerkom które muszą cały dzień siedzieć i pikajac te zakupy i przyjmować różnego rodzaju komentarze od strony kupujacych,którzy przyszli do supermarketu wyrzucić swoje stresy(idź do lasu jeden z drugim).Ludzie potrafią być bezczelni.Jak omotani,zero kultury!

    • 3 2

  • ech

    Polska to chyba jedyny kraj pod znakiem jak dopiero. ... drugiemu rodakowi.Trochę myślicie pojęcia bo na tzw pseudozachodzie jak to nazywacie handlu w niedziele nie ma ale rodzimi handlowcy osiedlowi mają za to rekompensaty od land.O tym geniusze juz nie piszą .I tak zabijanie jest rodzimych waszych firm.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane