• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pisma z ZUS zaniepokoiły przedsiębiorców. Prośba czy nakaz?

Wioletta Kakowska-Mehring
31 stycznia 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
ZUS przypomina, że pracodawca też może sprawdzać, czy faktycznie chorujemy. Czy czekają nas zmasowane kontrole? ZUS przypomina, że pracodawca też może sprawdzać, czy faktycznie chorujemy. Czy czekają nas zmasowane kontrole?

To tylko "prośba" - tłumaczy ZUS. To brzmi jak "nakaz" - mówią przedsiębiorcy. Chodzi o pismo, jakie rozsyła ZUS do firm, a w którym przypomina, że oni również powinni kontrolować zwolnienia lekarskie swoich pracowników. Podobno chodziło tylko o przypomnienie, że przecież to we wspólnym interesie, ale pismo brzmi dość kategorycznie i część pracodawców odebrała to jako nakaz prowadzenia kontroli oraz sprawozdawczości w tym zakresie.


Czy masz zamiar kontrolować swoich pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim?


Od kilku tygodni pracodawcy otrzymują z ZUS pisma, których treść wzbudza wiele kontrowersji. Pismo zaczyna się od przypomnienia, że prowadzenie kontroli ma przeciwdziałać nieuzasadnionej absencji, która "skutkuje wypłatą świadczeń ze środków pracodawców, jak i Funduszu Ubezpieczeń Społecznych", czyli że wszyscy na tym tracą. Aby tego uniknąć, ważne jest wspólne przeciwdziałanie takim zjawiskom - przypomina ZUS. Potem w piśmie przypomniano, że ZUS ma ustawowe prawo do kontroli oraz podkreślono, że ustawowy obowiązek kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich od pracy jest nałożony także na płatnika składek, czyli przedsiębiorcę.

Do tego załączono instrukcję, co i jak kontrolować, że można np. udać się do domu pracownika i jeżeli podczas kontroli nie było go w domu, to trzeba ją powtórzyć i wyjaśnić przyczynę nieobecności. Gdy pracodawca podczas kontroli stwierdzi nieprawidłowości, spisuje protokół  kontroli. Do pisma dołączono też formularz, w którym trzeba wpisać wyniki tych kontroli, a który pracodawca musi odesłać do 15 dnia następnego miesiąca.

Może czy musi?



I tu pojawia się sedno sprawy. Pracodawca "musi" czy "może"? W piśmie pojawia się słowo "prosimy", a nie "żądamy", ale większość przedsiębiorców, dostając pisma z ZUS czy skarbówki odbiera je nakazowo. I tak też jest w tym przypadku.

- Po takim wstępie myślałam, że przeoczyłam jakaś zmianę w prawie. Ponieważ według znanych mi przepisów pracodawcy mogą zgłaszać nieprawidłowości, ale nie mają obowiązku prowadzenia kontroli. W pierwszej chwili pomyślałam, że narzucono na nas nowy obowiązek, że będę musiała prowadzić jakąś sprawozdawczość w tym zakresie - mówi pani Beata, która jest jednym z 2862 płatników składek z Gdańska, Gdyni i Sopotu, do których ZUS skierował swoją "prośbę". Są to ci pracodawcy, który zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych.
Problem w tym, że nie ma nowych przepisów, a w myśl tych, które obowiązują ZUS może tylko przypominać i prosić, ale nie może żądać wypełniania co miesiąc załączonych w liście tabelek. Na co powołuje się ZUS? Miedzy innymi na art. 68 Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Stanowi on, iż ZUS oraz płatnicy składek (czyli właśnie pracodawcy) są "uprawnieni do kontrolowania ubezpieczonych co do prawidłowości wykorzystywania zwolnień od pracy zgodnie z ich celem oraz są upoważnieni do formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich". Kluczem jest tu słowo "uprawnieni", czyli mogą, ale nie muszą. W ustawie nie ma nic o zobowiązaniu pracodawców do przeprowadzania kontroli.

ZUS tylko prosi, ale... we wspólnym interesie



Pismo brzmi dość kategorycznie - choć pojawia się słowo "prośba", to część pracodawców odebrała to jako nakaz prowadzenia kontroli. Czy forma (treść, załączona tabelka) jednak nie wprowadza w błąd? Co na to ZUS?

- Celem pisma jest przypomnienie pracodawcom o kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby lub konieczności sprawowania opieki, a także ich aktywizacja w tym zakresie. Poprosiliśmy płatników składek o przesyłanie raportów. Raporty trzeba przesyłać jedynie za te miesiące, w których kontrole były przeprowadzone - twierdzi Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.
Jak twierdzi rzecznik, zgodnie z przepisami kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich powinna być dokonywana w miarę potrzeby, bez  ustalania z góry stałych jej terminów, a nasilana szczególnie w okresach, w których występuje zwiększona absencja.

- Obowiązkowa jest natomiast kontrola formalna zaświadczeń lekarskich, która polega na sprawdzeniu, czy zaświadczenie nie zostało sfałszowane oraz czy  zostało wydane zgodnie z przepisami w sprawie zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich - dodaje Krzysztof Cieszyński.
To jednak dziś - w dobie e-zwolnień - jest trudne dla pracodawcy.

Co z pracodawcami, którzy nie odpowiedzą na "apel" ZUS?

- Nie ma żadnych konsekwencji za nieprzeprowadzenie kontroli przez pracodawcę - powiedział Krzysztof Cieszyński i przypomniał treść pisma. - Trzeba pamiętać, że prowadzenie kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich jest jednym z działań, które mają na celu zapobieganie nieuzasadnionej absencji, która skutkuje wypłatą świadczeń zarówno ze środków pracodawców, jak i z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Taka nieuzasadniona absencja nie pozostaje  bez wpływu na organizację pracy i wyniki ekonomiczne pracodawców. Z tych względów ważne jest podejmowanie wspólnych działań zapobiegających nieprawidłowościom.

Miejsca

Opinie (68) 7 zablokowanych

  • Co roku coraz więcej spada na pracodawców.ciągle coś wprowadzajä jak nie zus to skarbówka.aby utrudnić życie

    • 8 1

  • ważne co kontrolują, a czego nie

    Kontrolują zwolnienia osób którym należą się zasiłki - ostatnio jest nasilenie takich kontroli i orzekanie o zdolności do pracy, czyli że zasiłek dalszy się nie należy. Natomiast trzeba pamiętać że do 33 dni w roku to pracodawca płaci za zwolnienie chorobowe - wtedy ZUS ma to gdzieś i nie kontroluje. Na wnioski pracodawcy o kontrolę urzędnicy odpowiadają według wzoru, ze nie mieli możliwości. Pracodawca wie, że pracownik jest zdrowy, ale nic nie może z tym zrobić.

    • 12 1

  • Zdelegalizować choroby, proste! (1)

    • 16 0

    • Juz teraz nie sa legalne...

      • 3 0

  • Zus. Próba zapełnienia worka bez dna.

    • 14 0

  • Nie L4 tylko zus zla...

    • 8 1

  • Niech sprawdzają nauczycieli którzy jak w roku szkolnym chca wolnego czy jada na wakacje w kwietniu

    to biorą zwolnienie

    • 10 4

  • Czyli przedsiębiorca ma kontrolować lekarza oraz czy to nie fałszywka ? Niby jak, może ktoś z ZUS odpowie ???

    .

    • 14 1

  • W tym kraju to nawet strach chorowac.

    • 22 0

  • W tym roku prośba w przyszlym będzie nakaz sprawdzenia pracownika co robinaL4. Raport z wizytacji wysłać do ZUS.cos tak czuje

    • 8 1

  • Eeee tam.

    Jak szef nie odrywa palucha od dzwonka przez pół godziny celem sprawdzenia, co też robimy podczas choroby, a my nie otwieramy, możemy złożyć stosowne oświadczenie, że byliśmy tak straszliwie chorzy, tak osłabieni, że absolutnie nie mogliśmy się z wyra zwlec i byliśmy święcie przekonani, że dzwonią nam już u świętego Piotra.

    • 19 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane