Pierwsza umowa o pracę dla gdynianki z zespołem Downa

Emila Kochańska pracuje w Teatrze Muzycznym w Gdyni - sprawdza bilety i kieruje gości do odpowiednich sektorów.
Emila Kochańska pracuje w Teatrze Muzycznym w Gdyni - sprawdza bilety i kieruje gości do odpowiednich sektorów. fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

Sprawdza bilety, wskazuje miejsce i odpowiada na pytania. Emilia Kochańska z Gdyni ma zespół Downa, ale właśnie podpisała z Teatrem Muzycznym swoją pierwszą umowę o pracę.


Co sądzisz o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych?

to świetny pomysł, osoby niepełnosprawne powinny być zatrudniane wszędzie, gdzie tylko to jest możliwe 58%
to niezły pomysł, ale trzeba dopasować poziom niepełnosprawności do stanowiska 38%
to zły pomysł, może prowadzić do nieprzyjemnych sytuacji i problemów 4%
zakończona Łącznie głosów: 1740
Osoby z zespołem Downa często mogą i przede wszystkim bardzo chcą pracować. Właśnie dlatego powstała fundacja "Ja też", która prowadzi działania na rzecz m.in. akceptacji i włączania społecznego osób niepełnosprawnych w życie codzienne, szkolne i zawodowe. Dzięki współpracy fundacji z Teatrem Muzycznym właśnie doszło do pierwszego w naszym regionie podpisania umowy o pracę z osobą, która posiada zespół Downa.

Emilia Kochańska ma 25 lat i pochodzi z Gdyni. To właśnie tutaj znalazła swoją wymarzoną pracę. Dzięki fundacji "Ja też" Emilia najpierw wykonywała pracę biurową, a następnie odbywała praktyki w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim i Teatrze Muzycznym w Gdyni.

- Przygoda naszej bohaterki rozpoczęła się w fundacji. Emilia wykonywała u nas prace biurowe i bardzo dobrze odnajdywała się w tej roli. W ramach praktyk zawodowych Emilka pracowała także w Teatrze Szekspirowskim i Muzycznym. Ze względów logistycznych i natłoku pracy Emilia bardziej poświęciła się obowiązkom w Teatrze Muzycznym w Gdyni, co zresztą było jej marzeniem - opowiada Iwona Sajmon z fundacji "Ja też".

Praca to moje marzenie. Projekt Przystanek SzekspirPrawdziwa praca dla osoby z zespołem DownaOsoby z zespołem Downa cenią sobie możliwość podjęcia prawdziwej pracy wśród zdrowych ludzi. O tym samym opowiada Emilia, dla której posada w teatrze jest czymś więcej niż tylko pracą.

- Do moich zadań należy sprawdzanie biletów i kierowanie gości do poszczególnych sektorów. Cieszę się, że mogę rozmawiać z ludźmi, którzy odwiedzają teatr i że przede wszystkim mogę im pomóc, to bardzo budujące. Dla mnie to coś więcej niż tylko praca - mówi Emilia Kochańska.
Danuta - mama Emilii - jest dumna z córki i dziękuje fundacji oraz Teatrowi Muzycznemu.
Danuta - mama Emilii - jest dumna z córki i dziękuje fundacji oraz Teatrowi Muzycznemu. fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl
Emilia jak na razie pracuje na pół etatu. W teatrze pojawia się cztery razy w tygodniu na cztery godziny podczas spektakli. Mama Emilii jest dumna, że córka tak dobrze sobie radzi i dziękuje fundacji oraz przedstawicielom teatru za okazaną pomoc.

- Dla nas jest to niezwykłe. Kiedy Emilka kończyła szkołę, zastanawialiśmy się co dalej, jaka będzie jej przyszłość. Nigdy nie spodziewałam się, że moja córka będzie wykonywać taką prawdziwą "dorosłą" pracę. Teatr Muzyczny odwiedzaliśmy często podczas różnych spektakli, a Emilka nieraz wspominała, że chciałaby tam kiedyś pracować. Marzenia się spełniają - dziękuję przedstawicielom fundacji "Ja też" i Teatrowi Muzycznemu za zaufanie wobec Emilki - mówiła Danuta Kochańska.

Opinie (143) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Brawo! :)
  Gratulacje

  • 140 6

 • Super

  Aż dziwi, że to dopiero pierwsza umowa o pracę. Życzę powodzenia!

  • 120 5

 • BRAWO!

  • 63 4

 • urząd miasta to największy pracodowca w gdyni, zatrudnia ponad 1000 osób i żadna nie jest niepełnosprawna??

  normalnie gratuluję

  • 118 4

 • świetnie

  Teatr widać jest prawdziwym pracodawcą dając równe szanse wszystkim ludziom zarówno zdrowym jak i chorym. Ciekawe cz będą następni tacy pracodawcy ?
  Popieram z dumą - pracownik teatru.

  • 89 7

 • Brawo, dziewczyno!

  Oby tak dalej! :)

  • 94 2

 • Bardzo elegancka dziewczyna.

  • 78 4

 • eugenika 21 wieku

  wszyscy bija brawo i że super i och i ach a nikt nie pomyśli że jeśli będziemy podążać np. z liberalizacją prawa aborcyjnego w kierunku państw zachodnich to za pół wieku takich ludzi nie będzie bo po prostu nie będą się rodzic jak teraz na Islandii (100% aborcji dzieci z zespołem downa!) czy w np. w Danii/UK gdzie 90% dzieci z zespołem downa jest zabijanych w łonie matki
  zatem brawo dla Emilii i jeszcze większe dla jej dzielnej mamy i radzę zastanowić się głębiej nad tematem

  • 88 144

 • Kiedys byłem świadkiem jak zdrowa nastoletnia młodzież zwyzywała chorego od downów itp.

  Po tym akcie "zdrowi" postanowili pójść coś zmalować ot tak dla "fun'u".
  A do chorego... zadzwonił telefon z pracy. Okazało się że koleś jest webdeveloperem.
  i kto tu był normalny....

  • 66 10

 • wiesz w ogóle czym była Eugenika?

  czy spało się na lekcjach historii i coś szumi, ale nie wiadomo skąd?

  • 39 17

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum