• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Parkingi, szatnie i upominki. Firmy dopingują pracowników do jazdy rowerem

Aleksandra Wrona
27 kwietnia 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Dojazd do pracy rowerem pozwala zaoszczędzić czas spędzony na staniu w korkach. Dojazd do pracy rowerem pozwala zaoszczędzić czas spędzony na staniu w korkach.

Dojeżdżanie do pracy rowerem jest tańsze, ekologiczne, a przede wszystkim dobrze wypływa na zdrowie. Zdarza się też, że rower okazuje się być szybszym środkiem lokomocji niż stojący w korkach samochód. Nic dziwnego, że pracodawcom zależy na tym, żeby zachęcić swoich pracowników do jazdy rowerem. W wielu firmach rowerzystów czekają dodatkowe udogodnienia i bonusy.



Czy dojeżdżasz do pracy rowerem?

- Wspieranie przez firmy dojazdów do pracy rowerami wpisuje się w szeroki kontekst zdrowego trybu życia, aktywności fizycznej i ekologii, czyli trendów, które doskonale się u nas rozwijają, także na płaszczyźnie relacji pracodawca-pracownik. Niesie to za sobą szereg korzyści dla obu stron - spalanie stresu czy też jego ograniczanie, bo nie trzeba stać w korkach, lepsze samopoczucie, dla wielu nie bez znaczenia jest także wpływ na środowisko. Firmy mają tym samym dodatkowe pole do kreowania zdrowych inicjatyw w swoim środowisku - mówi Ewa Przybylska, dyr. ds. rekrutacji stałych i progres consulting w Grupie Progres.

Do pracy jadę rowerem



Miasto Gdynia już siódmy raz zachęca pracowników do dojeżdżania do pracy rowerem. Rowerzyści, którzy odbędą w tygodniu min. sześć podróży do lub z pracy rowerem otrzymają w kolejnym tygodniu roboczym "śniadanie rowerowe" (kanapkę oraz deser). Najbardziej aktywni, którzy odbędą min. 35 podróży i/lub przejadą min. 280 km do/z pracy rowerem oraz wezmą udział w oficjalnym zakończeniu konkursu, będą mieli możliwość wylosowania nagród pieniężnych.

W ubiegłorocznej edycji konkursu najwięcej kilometrów wykręcili pracownicy firmy Crist. Wśród topowej dwudziestki firm znalazły się też m.in. Trefl, Vectra, Radmor, Best i Geoban. Co sprawia, że ich pracownicy tak chętnie wsiadają na rower?

- Nasi pracownicy uczestniczą w konkursie "Do pracy jadę rowerem" od początku jego istnienia. Do udziału w konkursie co roku zachęcamy m.in. poprzez firmową gazetkę. Niewykluczone, że wprowadzimy dodatkowe udogodnienia lub bonusy dla rowerzystów, zwłaszcza że ich liczba co roku wzrasta - mówi Krzysztof Stefaniak, Vectra.
Pracownicy firmy Radmor biorą udział w konkursie już od pierwszej edycji.

- Początki nie były takie proste, gdyż do konkursu dostawało się tylko kilkanaście firm i o udziale decydowało pierwszeństwo zgłoszeń. W edycji z 2012 roku Radmor został wyróżniony jako pracodawca i otrzymał od organizatora dwa rowery i stojaki rowerowe. Po dziś dzień rowery te pozostają do dyspozycji naszych pracowników. Nasza firma prężnie wspierała i wspiera dojeżdżających rowerami do pracy. Do dyspozycji rowerzystów pozostają parkingi rowerowe na terenie firmy, zadaszona wiata rowerowa, szatnie z prysznicami i szafkami. Poza tym w ciągu tych kilku lat pracownicy wybierający rower jako środek transportu otrzymali drobne upominki, np. koszulki rowerowe - mówi Justyna Stankiewicz, Radmor.

Konkursy i sportowa rywalizacja



Wspomniany konkurs "Do pracy jadę rowerem" organizowany jest przez miasto, są jednak firmy, które decydują się też na zorganizowanie własnej, sportowej rywalizacji.

- Nasi pracownicy już po raz drugi uczestniczą w rywalizacji firmowej "Trefl - wspólna energia!". Po sukcesie ubiegłorocznej edycji postanowiliśmy wydłużyć czas jej trwania oraz wyodrębnić kategorie sportowe. Przez dziewięć miesięcy, od marca do listopada, nasi pracownicy rywalizują w czterech kategoriach - jazda na rowerze, bieganie, inne dyscypliny z GPS oraz dyscypliny bez GPS o atrakcyjne nagrody kwartalne, a następnie o nagrody główne - sportowca sezonu w danej kategorii. Wszyscy uczestnicy rejestrują swoje treningi w aplikacji, co umożliwia bieżącą obserwację wyników - mówi Monika Klimza, kierownik ds. personalnych / HR manager, Trefl SA.
- Od kilku lat promujemy rowery jako środek dojazdów do pracy i widzimy, że pracownicy coraz chętniej przesiadają się na nie. W 2017 roku nasi pracownicy w drodze do pracy pokonali w sumie kilkanaście tysięcy kilometrów. W tym roku, chociaż jest dopiero kwiecień, mamy na liczniku już 3100 km. Każdy, kto przyjedzie do pracy na dwóch kółkach, dostaje w firmowej rywalizacji punkty, które może wymienić na nagrody - vouchery do sklepów czy dni wolne. W tym roku wystartował też nasz program "Złotówka za kilometr", w ramach którego płacimy pracownikom za każdy kilometr pokonany rowerem do i z pracy - mówi Małgorzata Włoch, z-ca dyrektora HR, Best SA.
- W ubiegłym roku zakupiliśmy naszym pracownikom rowery służbowe, aby mogli swobodnie przemieszczać się do wszystkich lokalizacji naszej firmy i dojeżdżać na nich na spotkania służbowe. Aby zachęcić pracowników do korzystania z rowerów, w bieżącym sezonie planujemy zorganizować specjalne konkursy. Jednym z nich będzie tzw. Challenge Tygodniowy. Co tydzień będziemy losować jedną osobę spośród tych, które korzystały z rowerów służbowych. Ale przewidujemy także inny konkurs, który nazwaliśmy Challenge Sezonowy. Tu nagrodzimy tych, którzy zbiorą na swoim koncie największą liczbę przejazdów rowerami służbowymi podczas całego sezonu. Jednak to nie koniec konkursów. Wkrótce planujemy również kolejny, w którym pragniemy nagrodzić najaktywniejszych pracowników wykorzystujących rowery nie tylko na dojazdy do pracy, ale także rekreacyjnie - mówi Monika Wszeborowska, PR Manager, LPP.
Służbowe rowery mamy też w portalu Trojmiasto.pl, ale nie tylko. Mamy też specjalną kilometrową rywalizację. Za pomocą Endomondo monitorujemy liczbę przejechanych przez pracowników kilometrów, niezależnie od tego, czy są one wykręcane w drodze do pracy, czy podczas prywatnych wypadów. Dwie pierwsze osoby, które przejechały największą liczbę kilometrów w danym miesiącu, zdobywają nagrodę - bon do Decathlonu.

- Do jazdy na rowerach zachęcamy naszych pracowników również w ramach firmowej grywalizacji. Przejechane kilometry nagradzane są punktami, które można wymieniać na atrakcyjne nagrody, takie jak bilety do kina/teatru czy planszówki. Dla tych, którzy szczególnie pasjonują się jazdą na rowerze, mamy sportową sekcję rowerową, która liczy już kilkanaście osób i stale się powiększa. Cieszy nas zainteresowanie naszych pracowników zdrowym trybem życia, dlatego wspieramy wszystkie tego typu aktywności w firmie - mówi Marek Mikucki, kierownik działu personalnego w Grupie GPEC

Specjalna infrastruktura



Same zachęty bonusowe to nie wszystko, musi być też przygotowana specjalna infrastruktura. Zarówno poszczególne firmy, jak i duże biurowce coraz częściej starają się udostępniać stojaki dla rowerów czy prysznice dla zmachanych rowerzystów.

- Budynek, w którym pracujemy mieści się bezpośrednio przy ścieżce rowerowej, co umożliwia wygodny dojazd jednośladem ze wszystkich kierunków miasta. Przy wyborze lokalizacji nowej siedziby firmy nie bez znaczenia był fakt, że zarządca budynku był w stanie zaoferować nam na prywatny użytek, tylko naszych pracowników "rowerownię" - oddzielne pomieszczenie z wieszakami rowerowymi, dostępne w hali garażowej, w którym pracownicy mają do dyspozycji kilkadziesiąt miejsc na rowery. Mamy również do dyspozycji prywatną szatnię rowerową z prysznicami i ponad 50 szafkami, do których dostęp ma tylko nasza firma - mówi Anna Tabaro, Sr HR services analyst, IHS Markit.
- Wszystkim, którzy zdecydowali się dojeżdżać do biura na rowerze zapewniamy bezpieczne przechowanie roweru w garażu. Do dyspozycji rowerzystów w Nordea są też szatnie, w których mogą się przebrać i zostawić rowerowy strój oraz prysznice, umożliwiające odświeżenie się przed rozpoczęciem pracy - Joanna Krawczyk-Golba, Employer Branding Manager, Nordea Bank AB SA Oddział w Polsce.
  • Parking dla rowerów w Alchemii
  • Parking dla rowerów w Alchemii
  • Poczęstunek dla rowerzystów w Olivia Business Centre
  • Parking dla rowerów w Olivia Business Centre
O parkingi i szatnie dla pracowników dba też Ergo Hestia, która udostępnia im bezpieczne miejsca parkingowe na strzeżonym parkingu podziemnym, rowerzyści mają do dyspozycji także szatnię (osobną dla mężczyzn i kobiet) z przebieralniami, zamykanymi szafkami, prysznicami i suszarkami do włosów.

- W tym sezonie w Olivii oddamy do użytku naszych najemców m.in. dodatkowe stojaki rowerowe. Oczywiście, miejsca postojowe dla rowerów zawsze planujemy także w nowo powstających budynkach i ich otoczeniu. W tej chwili można zaparkować u nas ponad pół tysiąca jednośladów. Do użytku najemców-cyklistów są także szatnie rowerowe, każda z kabinami prysznicowymi i szafki - mówi Katarzyna Halicka, PR manager, Olivia Business Centre.
Część firm i biurowców umożliwia swoim pracownikom nie tylko bezpieczne zaparkowanie roweru, ale oferuje też jego przegląd i konserwację. Ergo Hestia organizuje akcję "Zdrowy rower", podczas której pracownicy mogą skorzystać ze wszystkich podstawowych regulacji oraz ogólnej konserwacji roweru. Stacje rowerowe i stojaki znajdziemy także w siedzibie LPP SA. Firma zapewnia też przeglądy techniczne prywatnych rowerów swoich pracowników.

W Olivia Business Centre znajdziemy stałe rowerowe stacje naprawcze. W planach jest też umożliwienie pracownikom przeglądu roweru w mobilnych stacjach naprawczych (w ubiegłym roku OBC współpracowało w tym zakresie m.in. z miastem Gdańsk). Alchemia oferuje rowerzystom ponad 1000 miejsc parkingowych dla rowerów, docelowo ma być ich łącznie 1388. Każdy z budynków powstałych w ramach inwestycji dysponuje pełną infrastrukturą dedykowaną rowerzystom (szatnie i prysznice). Na wysokości wieży Aurum funkcjonuje też całoroczna samoobsługowa stacja serwisowa.

- W tym roku wspólnie z firmą Lufthansa Systems Poland, zorganizowaliśmy na terenie Alchemii kolejną edycję akcji Rowerowe Love. Jej celem jest popularyzacja wykorzystywania roweru jako środka transportu w dojazdach do pracy, jak również promocja infrastruktury rowerowej dostępnej w ramach kompleksu. Tego dnia funkcjonowały dwa stoiska techniczne, w których można było dokonać pełnego przeglądu swojego roweru po okresie zimowego przestoju. Rozdawaliśmy też mapki informujące o parkingach i rowerowych rozwiązaniach w Alchemii oraz "motywujące" bidony - mówi Monika Brzozowska z firmy Torus będącej deweloperem Alchemii.
- W Grupie GPEC promujemy jazdę na rowerze, rok temu zakupiliśmy też rowery firmowe. To był pomysł naszych pracowników, którzy stwierdzili, że na rowerze łatwiej im będzie dostać się na spotkanie w centrum miasta w godzinach szczytu. Łatwiej i zdrowiej jednocześnie. To był naprawdę świetny pomysł. Wszyscy pracownicy mogą korzystać z rowerów wedle własnego uznania, zarówno w godzinach pracy, jak i poza nimi. Co ciekawe, korzystają z nich wszyscy, łącznie z dyrektorami czy członkami zarządu - mówi Marek Mikucki, GPEC. - W pracy pracownicy mają do dyspozycji 10 rowerów, które dostępne są w 6 lokalizacjach w trzech miastach Gdańsku, Tczewie i Starogardzie Gdańskim. Zaczynaliśmy od kilku stojaków przed firmą, by dziś mieć już zadaszone wiaty. Dodatkowo w najbliższym czasie chcemy doposażyć rowery o sakwy dla podniesienia komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Warto wspomnieć, że Grupa GPEC opiekuje się też stacjami naprawczymi dla rowerów w regionie - łącznie mamy ich 11.

Upominki i przekąski



Rowerzyści często mogą liczyć też na specjalne upominki i przekąski.

- W ubiegłym roku wspieraliśmy aktywnie rowerowy projekt European Cycling Challenge i Kręć kilometry dla Gdańska. Sami także jako drużyna Olivii kręciliśmy kilometry. Przez cały maj, co czwartek, osoby dojeżdżające do Olivii rowerem mogły skorzystać z czegoś specjalnego, np. częstować się zdrowymi przekąskami na stoisku BioBazar Młode Miasto. Wspieraliśmy również Wielki Przejazd Rowerowy, można było się u nas zaopatrzyć w tak niezbędną podczas wysiłku wodę. Planujemy kontynuację tego rodzaju akcji również w tym sezonie - mówi Katarzyna Halicka, Olivia Business Centre.
Pracownicy Ergo Hestii mogli liczyć na specjalny "lunch dla rowerzysty", wydawany w firmowym bistro na podstawie karty rowerzysty ERGO Hestii wraz z pieczątką z aktualną datą. W ubiegłym roku, w miesiącach letnich, korzystało z niego ponad 200 osób dziennie. Pracownicy firmy mogą korzystać też ze zniżek przy zakupie roweru jednej z firm.

W Trojmiasto.pl co tydzień każda osoba, która jechała rowerem do i z pracy minimum trzy dni w tygodniu, otrzymuje kupon na świeżo wyciskany sok lub koktajl.

Wiosenna pogoda sprzyja dojazdom do pracy rowerem. Wiosenna pogoda sprzyja dojazdom do pracy rowerem.

Wycieczki z kolegami z pracy



Firmowe wycieczki rowerowe również nie należą do rzadkości. Geoban stara się minimum dwa razy w okresie letnio-wakacyjnym zorganizować wspólną wycieczkę rowerową dla chętnych pracowników. Ergo Hestia dla swoich rowerzystów wydała specjalny "Hestyjny Przewodnik Rowerowy", gdzie znajdą oni najciekawsze trasy rowerowe w Polsce. Ciekawą ofertę dla cyklistów ma również Hestyjne Centrum Wolontariatu, które regularnie organizuje weekendowe wycieczki rowerowe. W firmie Radmor grupa pracowników zawiązała "Koło rowerowe", pozwalające na aktywne spędzanie wolnego czasu. W weekendy pracownicy rowerami zwiedzają najdalsze zakątki Pomorza, a raz w roku organizują wakacyjne wyjazdy rowerowe w dalsze rejony Polski.

Z kolei pracownicy firmy Trefl założyli na portalu społecznościowym specjalną grupę, w której uczestnicy dzielą się ciekawostkami, publikują zdjęcia oraz swoje osiągnięcia z wycieczek rowerowych. Akcji towarzyszą również dodatkowe wydarzenia, np. motywacyjne wykłady, spotkania z trenerem personalnym. W LPP działa drużyna sportowa LPP Team, w której znajdują się triathloniści, biegacze, ale również właśnie kolarze. Firma wspiera ich aktywność sportową opłacając starty w zawodach sportowych i profesjonalne stroje. Na triatlon postawiła tez firma Nordea.

- Wspieramy też drużynę triathlonistów, która niedawno spontanicznie utworzyła się wśród naszych pracowników. W ramach benefitów pozapłacowych wszyscy pracownicy Nordea mogą korzystać z kart sportowych, dzięki którym mają możliwość treningu przed rozpoczęciem sezonu rowerowego - mówi Joanna Krawczyk-Golba.

Akcje charytatywne



Zdarza się, że akcjom rowerowym towarzyszy też inny, szczytny cel.

- Dwa lata temu podczas Tygodnia Santandera, zbieraliśmy wspólnie kilometry z każdej aktywności sportowej na Hospicjum Gdyńskie. Każdy 1 km była to 1 zł przekazana przez pracodawcę - wtedy były dozwolone wszystkie formy aktywności fizycznej. W tym roku chcemy akcję powtórzyć i też zbierać na jakiś cel charytatywny - mówi Dominika Kułygin, human resources Geoban.
- Szerokim echem w roku ubiegłym odbiła się m.in. akcja LPP Team for Kids, w której za każdy przejechany przez naszych pracowników kilometr zbieraliśmy pieniądze. Zebrane fundusze przekazaliśmy instytucjom na zakup rowerów dla ich podopiecznych, były to Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej i Krakowskie Domy dla Dzieci prowadzone przez Towarzystwo Nasz Dom. Już niebawem, w czerwcu planujemy kolejne temu podobne eventy, dzięki którym chcielibyśmy pomóc dzieciom potrzebującym - mówi Monika Wszeborowska, LPP.
Centrum Wolontariatu Ergo Hestii organizuje wolontariacki cykl wycieczek "Skołuj pomoc", w których udział mogą wziąć pracownicy, ich rodziny, przyjaciele wolontariatu oraz nasi partnerzy biznesowi. Uczestnicy tych akcji przejeżdżając na rowerach trasę z Helu do Gdańska (trasa główna) lub inny odcinek w Polsce, swoim wysiłkiem i przejechanymi kilometrami zapewniają środki na wsparcie różnych inicjatyw.

Nie od dziś wiadomo, że regularna aktywność fizyczna, w tym jazda rowerem, powoduje zmniejszenie stresu i polepszenie się stanu zdrowia. Inwestycja w dobre nawyki pracowników może być więc traktowana jako inwestycja w firmie.

Miejsca

Opinie (145) 1 zablokowana

  • Lotos

    A co na to Lotos?

    • 8 3

  • (2)

    A prawda jest taka, że firma oszczędza na wynajmie parkingów. Ot co. Dlatego niektórzy od razu skreślają takie "rowerowe" firmy.

    • 9 1

    • (1)

      pracuję w jednej z tych firm, miałem miejsce postojowe w hali i oddałem bo od Marca do Listopada jeżdżę rowerem, a pozostałą część roku PKM.

      • 8 2

      • No widzisz, a ja jeżdżę cały rok do pracy samochodem i nie oddaję swojego miejsca w hali. Szukając nowej pracy również zwróciłbym uwagę na podejście firmy do parkingów dla pracowników. A rowerem jeżdżę sobie rekreacyjnie, po pracy. Albo na stacjonarnym w domu oglądając film albo śmigając bulwarem nadmorskim.

        • 1 4

  • LPP już od dłuższego czasu promuje tą formę transportu. Bardzo interesująca inicjatywa.

    • 5 8

  • Dobre dla zdrowia, oby więcej było firm myślących w ten sposób.

    • 6 3

  • Oni są mądrzy, ja ma do pracy na rower za daleko . ludzie miastowi to mogą.

    • 5 6

  • Czym więcej takich inicjatyw od prywatnych firm tym lepiej dla całego społeczeństwa.

    • 7 1

  • takie akcje jak lpp team for kids powinny być bardziej nagłaśniane,

    • 4 7

  • W mojej pracy na 160 osób (1)

    regularnie jeździ rowerem 5 osób. Może dlatego, że firma mieści się w Osowej, brak ścieżki rowerowej od leśniczówki.

    • 20 0

    • Przecież masz leśny dukt do Owczarni. Krócej niż Spacerową

      • 5 0

  • jak ktoś nie ma 30km w jedną stronę do pracy to czemu nie

    • 12 3

  • Pic na wodę - zamiast faktycznie rowerem do pracy to z rowerem pod pachą do pracy. (1)

    odpicowani od stop do głów w ciuchy rowerowe i kask, rowery nie najgorsze bo w większości nowe i markowe - ale kto na nich jeździ !? Opłaca się wam oszukiwać ciemniacze - ? tachać rower na peron a potem śmigać pociągiem 2 - 3 przystanki ? jak te sama trasę można rowerem bo ścieżki idą równolegle ?

    • 15 7

    • Ja mam znajomych którzy SKMką wożą rowery codziennie. Zastanów się może to ich widujesz.

      Po wyjściu z pociągu ty idziesz 50 może 100m do pracy a oni ruszają w trasę 25km.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane