Lot paralotnią, lista zakupów, kieszonkowe. Niestandardowe bonusy dla pracowników

Bonusy, które wybierają pracodawcy mogą pomagać w realizacji potrzeb, bawić lub umacniać wartości ważne dla organizacji.
Bonusy, które wybierają pracodawcy mogą pomagać w realizacji potrzeb, bawić lub umacniać wartości ważne dla organizacji. fot. Melpomene/fotolia.com

Opiekę medyczną, kartę multisport czy owoce w biurze pracownicy traktują jako miły dodatek do swojej pracy. Nie ma jednak w tym już nic zaskakującego. Dlatego niektórzy pracodawcy starają się wymyślić coś oryginalnego. Sprawdziliśmy, na jakie niecodzienne bonusy mogą liczyć pracownicy w trójmiejskich firmach.


Czy w twojej firmie dba się o motywację pracowników?

Zobacz wyniki (592)

Jeszcze kilka lat temu standardowe teraz bonusy były powodem do chwalenia się. "Mamy kartę multisport" brzmiało tak dumnie, że pracodawcy robili z tego sztandarowe hasła, które miały zachęcić tłumy do udziału w rekrutacji. Dziś, żeby zrobić wrażenie na ludziach, trzeba wykazać się większą kreatywnością.

Zaspokoić potrzeby - od jedzenia do szkolenia

Przychodzisz do pracy i od rana zastanawiasz się, co zjeść, nie zdążyłeś przygotować śniadania w domu, ciężko ci się skupić? Według firmy Spartez to marnotrawstwo energii i czasu, który można lepiej spożytkować.

- U nas co tydzień każdy pracownik może dodać swoje produkty spożywcze do ogólnej listy zakupów, są to nie tylko przekąski, ale też rzeczy, które pomogą w przygotowaniu np. śniadania - opowiada Anna Walicka, Talent Recruitment Specialist ze Spartez.
Męczą cię szkolenia, na które zapisuje cię firma? A może wręcz przeciwnie - od pięciu lat nikt nie zaproponował ci podnoszenia kompetencji, choć wiesz, że inni pracownicy korzystają z takiej opcji? Firma Travactory zdecydowała się wprowadzić rozwiązanie, które pozostawia wybór pracownikom. Szkolenia, certyfikaty, literatura fachowa, kursy on-line - decyzja, na co pracownik przeznaczy swoje kieszonkowe, zależy tylko od niego.

- Zdecydowaliśmy, że zamiast proponowania określonych, odgórnie narzuconych rozwiązań, wolimy, aby każdy z nas miał możliwość wyboru formy i kierunku inwestowania w swój rozwój. Środki gromadzimy na indywidualnych kontach rozwojowych. Aspekt dowolności dotyczy także tematyki, dlatego budżet rozwojowy można przeznaczyć na obszar niezwiązany bezpośrednio z zakresem obowiązków w naszej firmie - wyjaśnia Wouter Rosenkamp, Manager IT & E-commerce Travactory.
Z okazji urodzin

Bonus związany z urodzinami powtarzał się w kilku firmach, z którymi rozmawialiśmy. Od koncepcji wolnego dnia, wychodzącej z założenia, że własne urodziny można spędzić w ciekawszy sposób niż przy zawodowych obowiązkach przez symboliczne prezenty po imprezę urodzinową, jaką pracownicy organizują w XTrack-u.

- W ramach akcji urodzinowej nasi pracownicy mogą zorganizować firmową imprezę. Otrzymują do dyspozycji określony budżet, udostępniamy także odpowiednio przygotowane pomieszczenia i akcesoria. Jubilaci samodzielnie decydują o charakterze imprezy i wydatkach. Zdarzały się już turnieje gier, imprezy przebierane, grille - mówi Joanna Lewandowska z XTrack.
Jeden szczęśliwiec

Jednymi z nietypowych bonusów są te, które mają mniej lub bardziej loteryjny charakter, a nagroda jednorazowo przypada tylko jednej osobie, która albo sobie na niego zasłużyła... albo miała szczęście. Na tej zasadzie działa bonus, z którego przez okres wakacji korzystamy w portalu Trojmiasto.pl. Codziennie o godz. 10 losujemy osobę, która od godz. 12 spędzi dzień na plaży, nad jeziorem lub w inny dowolnie wybrany sposób, odpoczywając od pracy. Nasze losowania szczęśliwca wywołują sporo emocji, podobnie jak krążąca koperta w firmie Revenue. Koperta trafia do ostatniej osoby, która kontakt z klientem zakończyła sprzedażą.

- Stworzyliśmy pomysł z tajemniczą kopertą, żeby wprowadzić trochę zabawy wśród doradców w naszej firmie. W kopercie może być bilet do kina, 20 złotych, dzień wolny i wiele innych atrakcji. Sama wartość schodzi na drugi plan - liczy się zagadka i dobra zabawa, pracownik do końca nie wie, o co walczy. Zauważyliśmy, że to faktycznie wpłynęło na motywację do pracy - opowiada Paulina Barańska z Revenue.
Wsparcie wartości

Bonusy mogą poza wsparciem wewnętrznej motywacji pracownika i stworzeniem pola do dobrej zabawy przyjąć także inną, ideologiczną rolę. Mowa tu o wspieraniu wartości firmy, motywowaniu do współpracy i pomocy. Takie rozwiązanie zastosowano w Quantum Lab.
 
- Używamy systemu, w którym pracownicy mogą nawzajem przyznawać sobie wirtualne dolary w ramach nagrody za postępowanie w zgodzie ze wspólnie ustalonymi wartościami. Dolary wypłacane są na koniec roku w ramach premii - opowiada Justyna Leszcz z Quantum Lab.
Opisaną zasadę wykorzystuje również trójmiejski start-up. System Gamereer z założenia służy do lepszego motywowania pracowników w oparciu zarówno o ich kompetencje, jak i mechanizmy znane z gier. Z narzędzia korzysta kilkadziesiąt firm zatrudniających ponad 5000 pracowników. Są wśród nich firmy produkcyjne, zajmujące się wytwarzaniem oprogramowania, działające w branży budowlanej, farmaceutycznej, inwestycyjnej oraz administracja publiczna.
 
- W Gamereer funkcję motywowania do pracy przejmują współpracownicy. Mechanizm jest prosty: za wyjątkowe osiągnięcia w pracy, pomaganie w rozwiązywaniu problemów czy też realizację ważnych zadań pracownicy mogą otrzymywać mikrobonusy. Działa to jak domino: kiedy pomagamy innym i zostajemy docenieni, sami zaczynamy doceniać pracę innych. Z kolei osoby, które nie mają specjalnych osiągnięć często motywują się do tego, żeby się wykazać i także otrzymać nagrodę. Firma ustala miesięczną pulę punktów, które przepadają, jeśli ich nie wykorzystamy - opowiada Wojciech Drewczyński, twórca Gamereera. 
Bonusy, jakie mogą otrzymać pracownicy, zależą tylko od kreatywności pracodawcy. Do tej pory w ramach Gamereera realizowano m.in. lot paralotnią, podniesienie miesięcznej pensji, bilety na mecz reprezentacji, szkolenia na strzelnicy, miejsce parkingowe.

Biznes wspiera biznes

Zatrudniając dobrych pracowników musimy się "liczyć" z ich kreatywnością, z tym, że w czasie współpracy mogą wpaść na świetny pomysł i otworzyć własną firmę. Naprzeciw takim sytuacjom wychodzi Volanto, które dodatkowo wspiera własne inicjatywy pracowników. Do tych celów został stworzony wewnętrzny inkubator pomysłów.

- Nasz pracownik może zrealizować swój pomysł na projekt w obrębie firmy. Jeśli projekt okaże się sukcesem, wydzielamy go do zewnętrznej firmy z udziałami podzielonymi na spółkę i tego pracownika. Jednym z przykładów, który zrealizowaliśmy jest Rabbit Games - gry na wydarzenia masowe - tłumaczy Łukasz Olechnowicz.
Ten pomysł, podobnie jak pozostałe, ma nie tylko motywować pracowników, ale też zapewnić jak najdłuższy okres udanej współpracy. Choć najważniejszym elementem w każdej firmie i tak będzie sprawdzenie, na ile kreatywność pracodawcy wpływa motywująco na pracownika.

Opinie (53) 3 zablokowane

 • A u mnie rzeczywistość 8-16 (2)

  Zero bonusów i krzywo patrzą jak chcesz wybrać swój urlop. No i co najważniejsze wszyscy na najniższej krajowej. Reszta jak humor dopisze..

  • 117 3

  • Są takie czasy, że nie ma lepszego momentu na zmianę pracy. Polecam!!!
   Może cebulackie podejście pseudoszefów do pracownika w końcu i w Polsce będzie miało swój kres.

   • 61 1

  • zaparaszam do urzędu

   może wpaść jakiś bonus od szefa lub kolegów szefa za "załatwienie sprawy", a jak na urlop nie pójdziesz to będą Cię siłą zmuszać i to na 3 tygodniowy!

   • 25 3

 • ja to bym chciała umowę o pracę, podwyżkę(obecnie 7 zł/h) 8 godzinnego dnia pracy(obecnie 12-14) (5)

  i szefa który nie patrzy z byka, który za te grosze nie wymaga cudów.

  • 71 4

  • Słoik? (3)

   Naprawdę godzicie się za tyle pracować? To na jarmarku albo na promocjach płacą już ponad 15zł/h na rękę. Dramat. Zawsze mówiłem, że przybysze z Warmii i Mazur oraz Ukraińcy obniżają warunki płacowe w Trójmieście.

   • 49 28

   • (1)

    tak jest w całej Polsce idioto! na wschodzie pod Lublinem płacą jeszcze mniej

    • 23 10

    • Jeszcze dalej na wschód pracują za miskę strawy.

     • 21 8

   • zakaz przyjazdu do gdańska!!!!one zamknąć bramy przed obcymy11!!!1

    • 1 5

  • Anna Walicka, Talent Recruitment Specialist - padłem.

   • 1 0

 • Niestety

  dla niektórych pracowników bonusem jest pensja o czasie i w całej kwocie ...

  • 114 4

 • Ruszam niebawem i przewiduję moc bonusów za dobrą pracę. Dobrą. (3)

  Nagród DUŻO i Gagety firmowe jak telefony, samochody i apartamenty w Gdańsku dla każdego a płace? Lepsze o 100 % jak w UK.

  Możliwe ?

  Przy okazji, jeśli chcecie lepiej zarabiać, bonusy itp. w swoich firmach to kupujcie nasze towary i wypoczywajcie w Polsce, o ile to możliwe.

  • 11 22

  • nasze towary- to na pewno część spożywczych (2)

   ale trzeba czytać skład i przyglądać się producentowi ( np. zszokowało mnie, gdy dowiedziałam się od ekspedientki, ze w ich piekarni - znana i "renomowana'- 99 % pieczywa jasnego wypieka się z tzw.proszku piekarniczego. Niby jeden rodzaj bułki - nie, ale nie mówiła tego z przekonaniem.
   Mamy dobry nabiał, owoce z polskich sadów, wspaniałe słodycze.
   Wędliny- smakowite, ale nafaszerowane syfem.
   Dobre AGD polskie- nie wiem czy to jeszcze 100 % polskie zakłady, czy tylko nazwa.
   Turystyka- tak, jednak nie wtedy,. gdy pragniemy słońca i ciepłej wody.

   • 2 2

   • Słońca? (1)

    Komary z Zika już tam są...
    :-(

    Jak będziemy kupować towary Polskie to ich wybór i jakosć z czasem wzrośnie...

    • 1 3

    • towary polskie produkowane w chinach...

     pytanie gdzie "producent" płaci większość podatków, a nie w jakim kraju przykleja na karton znaczek "PL"

     • 3 0

 • Firmy (5)

  Czy nie mozna dawać firma już polskich nazw? Każdy myśli że nazwa anglojezyczna bedzie najlepsza? PARODIA

  • 32 11

  • Janusz, wytłumaczę Ci to (4)

   Jeśli jesteś chcesz sprzedawać swoje usługi lub produkty na rynek zagraniczny to stworzenie łatwej do wymówienia (zapamiętania) nazwy będzie jakimś tam atutem w kontakcie z przyszłymi kontrahentami. No i nie będzie ryzyka, że będziesz kolejnym z wielu komputopolem komputronexem czy innym podobnym.

   • 32 11

   • albo mietek-trans :P (1)

    • 26 0

    • Mietex

     • 11 0

   • (1)

    ..za pieniadze sprzedalismy juz niemal wszystko polskie, tez resztki dumy i honoru, czas na jezyk..

    • 6 10

    • A ten swoje...

     • 1 0

 • U nas na statku funkcjonuje system

  tzw. observation card. To raczej zwykle podpierd...ka, jesli ktos wykonuje niebezpieczne swoja prace.
  Zbieramy sie na koniec miesiaca i czekamy na 'szczesliwego wygranego'...

  • 21 1

 • (1)

  bilet lotniczy od 20 do 1000 Złotych,
  pierwsza pensja od 930 do 1400 Funtów,
  o co chodzi?

  • 18 8

  • i na multisporta też starczy :)

   • 4 1

 • Kiedyś po pracy szło się na wódkę. (1)

  A teraz niewiasty w czinosach walczą o bilet do kina.

  • 58 1

  • bez kitu

   smutek straszny, małolaty w pracy zagryzą się za 100zl podwyżki i kawke z szefem. zal pupe sciska.

   • 38 0

 • Przebijcie to: (2)

  u mnie w firmie rocznym bonusem był obiad z Bonusem.
  RPK.

  Tym "raperem".

  • 24 11

  • ale kto placil?

   • 2 2

  • strach zapytać, ale

   ciekawe co było na obiad. McD? =)

   • 8 0

 • jestem pracodwa

  • 3 11

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum