• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Niania z umową o pracę. Podpisz ją już teraz, a rząd opłaci składki

Ewa Palińska
6 grudnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
W Polsce opiekunki do dziecka często pracują "na czarno". Dofinansowując składki rząd chce zachęcić rodziców do podpisywania umów, dzięki czemu czas spędzony z małym podopiecznym będzie się niani liczył do renty czy emerytury. W Polsce opiekunki do dziecka często pracują "na czarno". Dofinansowując składki rząd chce zachęcić rodziców do podpisywania umów, dzięki czemu czas spędzony z małym podopiecznym będzie się niani liczył do renty czy emerytury.

Umowa uaktywniająca to forma umowy zlecenia z osobą fizyczną. Jeśli na jej podstawie zatrudnimy nianię do końca roku, pełne składki opłaci państwo. Od stycznia 2018 finansowanie zostanie zmniejszone o połowę, dlatego z zawieraniem umów warto się pospieszyć.



Czy zatrudniłbyś nianię legalnie, na podstawie umowy cywilnoprawnej?

W Polsce opiekunki do dziecka najczęściej pracują "na czarno". Czas, jaki spędzają ze swoimi podopiecznymi nie liczy im się do emerytury czy renty, nie posiadają także ubezpieczenia zdrowotnego. Aby zmienić ten stan rzeczy i zachęcić rodziców do legalnego zatrudniania opiekunek, rząd oferuje dofinansowanie składek, jeśli rodzice zdecydują się zatrudnić nianię na tzw. umowę uaktywniającą.

- To forma umowy zlecenia z osobą fizyczną sprawującą opiekę nad dziećmi - wyjaśnia Krzysztof Cieszyński, rzecznik pomorskiego ZUS. - Umowę uaktywniającą można zawrzeć na opiekę na dzieckiem, które ukończyło 20 tygodni i nie ma więcej niż 3, ewentualnie 4 lata, gdy nie można zapewnić mu opieki przedszkolnej. Nianią możne być każda pełnoletnia osoba, nawet babcia, dziadek, czy inny krewny. Nie może nią być jednak żadne z rodziców - dodaje.

Podpisz umowę do końca roku, a rząd opłaci składki



Dzięki temu rozwiązaniu rodzic nie wyda na składki ani grosza, a obowiązek ten przejmie na siebie budżet. Pod warunkiem jednak, że zostanie to zrobione do końca 2017 roku, ponieważ od stycznia zmieniają się przepisy.

- Podpisanie umowy trzeba w ciągu siedmiu dni zgłosić do ZUS - informuje Cieszyński. - Budżet sfinansuje składki emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne, gdy niania została zgłoszona do ubezpieczeń, a rodzice dziecka są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, świadczą usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej, albo prowadzą działalność pozarolniczą lub rolniczą. Dziecko nie może chodzić do żłobka, klubu dziecięcego ani być objęte opieką dziennego opiekuna - podkreśla.

W Pomorskiem już blisko 600 takich umów



Budżet będzie finansował składki ustalane od podstawy nieprzekraczającej 50 proc. minimalnego wynagrodzenia. Aby zachować dotychczasowe dopłaty, rodzice i niania powinni podpisać umowę uaktywniającą najpóźniej do 31 grudnia 2017 r. Umowy zawarte przed wejściem w życie zmian, będą bowiem finansowane na starych zasadach.

- Ubezpieczenie chorobowe niania może opłacać dobrowolnie, za pośrednictwem pracodawcy - dodaje Krzysztof Cieszyński. - Trzeba pamiętać, że budżet finansuje jedynie składki obliczone od pensji niani, która nie przekracza kwoty minimalnego wynagrodzenia. Jeśli opiekunka zarabia więcej, nadwyżkę opłaca rodzic.
W województwie pomorskim takich umów zawarto blisko 600, w tym 269 w Trójmieście:

  • Oddział w Gdańsku 85
  • Inspektorat Gdańsk Wrzeszcz 74
  • Inspektorat w Gdyni 110
.

Miejsca

Opinie (59) 3 zablokowane

  • praca opiekunki

    Kiedyś na studiach robiłam jako niania, bardziej żeby sobie dorobić do stypendium. Później długo nie mogłam znaleźć pracy i starszą Panią się opiekowałam w weekendy. Jeszcze mniejsze pieniądze ;/ z zatrudnieniem też cieżko. I szczerze mówiąc aktualnie wolę wyjechać na chociażby 3 miesiące do UK z promedicą, gdzie mam normalne zatrudnienie i dużo większe pieniądze, a później żyć nie koniecznie z dnia na dzień w Polsce. Jeszcze sporo czasu minie zanim u nas poważnie się poprawią warunki w tej sprawie.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane