Wiadomości

Nadchodzą święta i lockdown. Kurierzy potrzebni do pracy

Wzrost zapotrzebowania na kurierów na rynku pracy jest zauważalny. W związku ze zbliżającymi się świętami i prawdopodobnie całkowitym lockdownem kurierzy będą mieli ręce pełne roboty.
Wzrost zapotrzebowania na kurierów na rynku pracy jest zauważalny. W związku ze zbliżającymi się świętami i prawdopodobnie całkowitym lockdownem kurierzy będą mieli ręce pełne roboty. fot. 123rf / Andriy Popov

O pandemii, rosnącym zapotrzebowaniu na kurierów, warunkach pracy i zarobkach, a także o tym, w jakich firmach z tej branży można znaleźć zatrudnienie w Trójmieście, rozmawiamy zarówno z pracownikami, jak i właścicielami firm, które świadczą usługi kurierskie.


Jak często robisz zakupy przez internet?

prawie nigdy 8%
raczej rzadko, chyba że czegoś bardzo potrzebuję 26%
raczej często - kilka do kilkunastu razy w miesiącu 49%
bardzo często - kilka do kilkunastu razy w tygodniu 17%
zakończona Łącznie głosów: 939
Branża e-commerce (sprzedaż przez internet) rozwija się w bardzo szybkim tempie. Świadczyć o tym może chociażby fakt, że firmy kurierskie ciągle potrzebują nowych pracowników, a rynek ten rośnie co roku w wymiarze dwucyfrowym.

- Sytuacja, jaką obecnie mamy w związku z koronawirusem - wzmocniła znacząco ten trend. Zarówno dla wygody, jak i dla bezpieczeństwa łatwiej nam zamówić przesyłkę do domu. Dzisiaj praktycznie wszystko można już zamówić przez internet. Nawet codzienne zakupy - mówi Michał Sypniewski, dyrektor ds. sprzedaży, kurierbps.pl i dodaje: - Okres przedświąteczny jak zawsze jest okresem wzmożonej pracy dla kurierów. Ilość przesyłek rośnie gwałtownie nawet już dwa miesiące przed świętami - a w tym czasie firmy kurierskie szukają dodatkowych rąk do pracy.
W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia branża kurierska już pracuje na wyższych obrotach. Gdyby tego było mało, w związku z dużymi przyrostami liczby zakażeń koronawirusem w naszym kraju, za kilka dni grozić może nam całkowity lockdown. Oznacza to, że znów - podobnie jak wiosną - wzrośnie liczba zamówień przez internet, co przełoży się na więcej miejsc pracy w branży kurierskiej.

- Sezon świąteczny jest dla naszej branży bardzo wymagający. Tak naprawdę cały rok przygotowujemy się do świąt Bożego Narodzenia pod względem logistycznym. W styczniu ledwo odetchnęliśmy po świętach, w lutym było już widać wzrost zamówień, a w pierwszym lockdownie osiągnęliśmy wartości z Bożego Narodzenia - mówi Bartłomiej Jabłoński, kierownik ds. transportu, FHU Bartosz Socha i dodaje: - Wydajność naszej branży najprościej odzwierciedla liczba zatrudnionych osób, która w listopadzie 2019 r. oscylowała na poziomie 30, a rok później w tym samym miesiącu zatrudniamy już blisko 70 pracowników. Ta liczba prawdopodobnie wzrośnie jeszcze do końca roku.
Na tę chwilę jedynym czynnikiem, jaki może zagrozić dalszemu dynamicznemu wzrostowi, jest silna recesja i załamanie konsumpcji. Aktualnie rynek zachowuje wysoką dynamikę, a sytuacja związana ze wzrostem e-commerce tylko napędza ten trend.

Kto może zostać kurierem? Jakie warunki trzeba spełnić?Na początku trzeba powiedzieć sobie wprost - praca kuriera jest trudna. Jednak mimo wszystko, jak w wielu innych branżach - wszystkiego można się nauczyć. Formalnie, aby zostać kurierem - trzeba mieć prawo jazdy kategorii "B" i dobrze czuć się za kierownicą. Niektóre firmy wymagają zaświadczenia o niekaralności (ze względu na konieczność rozliczania się z pobrań pieniędzy). Trzeba mieć na uwadze, że konieczne będzie noszenie przesyłek do klienta, więc na pewno przyda się wytrzymałość.

- Znam wielu kurierów, którzy swoją profesję wykonują już wiele lat, są zadowoleni i doceniani zarówno przez pracodawców, jak i klientów. Jednak, aby osiągnąć ten poziom, trzeba wykazać się sumiennością, dobrą znajomością topografii miasta, zaradnością, ale także uprzejmością - to pomaga w sytuacjach trudnych, szczególnie na linii kurier-klient. Trzeba mieć na uwadze, że konieczne będzie noszenie przesyłek do klienta, więc na pewno przyda się wytrzymałość. Niemniej znam wiele pań, które trudnią się tą profesją i radzą sobie wyśmienicie. Najważniejsza rzecz to chęć do pracy w terenie i pozytywne nastawienie - tłumaczy Michał Sypniewski.

Jak wygląda dzień pracy kuriera?Tutaj od razu trzeba wyjaśnić bardzo ważną kwestię - jeśli lubisz długo spać, to ta praca nie jest dla ciebie. Kurierzy wstają wcześnie, by około godz. 6 lub 7 (w zależności od firmy) stawić się w bazie.

- Typowy dzień kuriera można podzielić na trzy etapy. Każdy z nich ma swoją specyfikę. Etap 1. i 2. odbywa się w magazynie firmy kurierskiej. I trwa średnio do dwóch godzin. Najdłuższy etap - nr 2, podczas którego kurier ma za zadanie doręczyć i odebrać od kilkudziesięciu do nawet kilkuset (w przypadku paczkomatów) paczek w wyznaczonym terenie - mówi Michał Sypniewski.

 1. Proces poranny - czyli pakowanie przesyłek do samochodu, ustalenie trasy, przygotowanie do wyjazdu,
 2. Praca w terenie - to jest czas, kiedy kurierzy dostarczają i odbierają paczki od klientów,
 3. Proces popołudniowy - czyli powrót do firmy, przywiezienie odebranych przesyłek i przekazanie ich do magazynu oraz rozliczenie z dokumentów i pobranych pieniędzy.


Kurier 3/4 swojego dnia pracy spędza w samochodzie.
Kurier 3/4 swojego dnia pracy spędza w samochodzie. fot. puhhha / 123rf.com

Umowa o pracę, zlecenie czy działalność? Zarobki w przedziale od 2 do 5 tys. zł na rękęZarobki kuriera warunkuje wiele czynników. Są to m.in. region, liczba paczek, jakie pracownik jest w stanie doręczyć w ciągu dnia, miesiąc w roku, a także umowa, jaką kurier związany jest ze swoim pracodawcą.

- Z kurierem można umówić się na stałą miesięczną kwotę lub - co praktykujemy - uzgadniamy odpowiedni procent od wywiezionych przesyłek. Nasz pracownik ma bezpośredni wpływ na wysokość swojej wypłaty, na którą składają się paczki doręczone oraz odebrane od firm. Wysokość wynagrodzenia oscyluje w granicach 2,5 do 5 tys. zł miesięcznie. Tak duża rozbieżność wynika z zaangażowania kuriera. Doświadczony i zaangażowany pracownik rozwozi ilości przesyłek gwarantujące mu wynagrodzenie na poziomie 5 tys. zł miesięcznie - mówi Bartłomiej Jabłoński.
Dobry pracownik może liczyć na umowę o pracę, jednak popularne są także umowy zlecenie oraz zakładanie działalności gospodarczych przez pracowników.

- Wszystko zależy od firm. Są firmy lokalne, takie jak BPS, gdzie dla dobrego pracownika możliwe jest zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę. W podobnej formule zatrudniają pracowników (kurierów) tzw. przewoźnicy, czyli firmy, które mają kilka, kilkanaście aut i wykonują zlecenia dla firm kurierskich. W pozostałych przypadkach (a w szczególności w przypadku, kiedy kurier prowadzi swoją działalność) współpraca opiera się na umowie o współpracę/kontrakt B2B - dodaje Michał Sypniewski.


Gdzie można się zatrudnić w Trójmieście jako kurier?Pracy dla przyszłych lub obecnych kurierów w Trójmieście jest w dużo. W samym serwisie ogłoszeń o pracę Trojmiasto.pl jest aktywnych ponad 50 ogłoszeń na stanowisko kuriera. Znaleźć pracę można w firmie, która pośredniczy między dużymi przedsiębiorstwami a pracownikami, a także bezpośrednio w takich podmiotach jak DHL, DPD, GLS, UPS czy Fedex.

- Oczywiście zapraszam do składania aplikacji do firmy BPS - zawsze jesteśmy otwarci na rozmowę i poszukujemy wartościowych pracowników. Oprócz BPS jest także kilka znanych ogólnopolskich firm, takich jak DHL, DPD, GLS, UPS czy Fedex. Każda z tych firm ma swoją specyfikę - ale każda szuka kurierów na okres przedświąteczny, choć nie tylko, bo dobrych ludzi każda firma stara się zatrzymać na dłużej - kończy Michał Sypniewski.

Opinie (77) 5 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • (2)

  Po co ten lockdown... Przeciez to bedzue masakra dla tegi kraju. Jak tylko listopad to jakis moze...ale jesli dluzej to padaka.

  • 62 18

  • Będzie do kwietnia

   Przy okazji kaczka przeforsuje wszystkie ustawy jakie chce i nikt nie podskoczy.

   Na chwałę episkopatu i partii.

   • 17 5

  • To są ludzie nie znający się na rządzeniu

   Wystarczy ograniczyc poruszanie się chorym i staruszkom a młodzi niech robią na ten cały cyrk. Kretynizm dają sie nabrac na covida

   • 6 2

 • Zakupy (10)

  Prawda jest taka że Internet z czasem wypchnie sklepy stacjonarne chodzi o np drogerie, zamawiam chemię z Internetu, paczką czeka na mnie wpaczkomaci nie muszę chodzić po sklepie i szukać cenowo zapewne taniej, jakością nie odbiega A wręcz przeciwnie

  • 39 25

  • (3)

   I różnice w cenie dopłacasz do kosztów transportu hehe

   • 14 19

   • przesyłka bardzo często jest za darmo powyżej pewnej kwoty zamówienia. A sam oszczędzam na kosztach dojazdu, mój czas spędzony na zakupach.. Sam zacząłem coraz więcej zamawiać 'podstawowych' produktów. A tym bardziej, że ostatnio straciłem parę godzin szukając ulubionego sosu (w każdym sklepie akurat wysprzedali) aby ostatecznie zamówić przez internet - i wyszło i tak taniej niż zazwyczaj.

    • 23 5

   • Jeśli sporo zamawiasz przez neta (1)

    Np z portalu na A, to dostawę dowolnych ilości paczek możesz mieć za kilka zł miesięcznie.
    A bywają jeszcze promocje typu miesiąc gratis.

    • 21 0

    • Z portalu na A to dostawę masz za darmo

     Tylko na dosrawę z Chin musisz trochę poczekać

     • 0 0

  • (4)

   Generalnie się zgodzę ale sam przykład to mocno nietrafiony. Perfumy są tak nagminnie fałszowane że w życiu bym nie kupił wysyłkowo.

   • 9 6

   • Poza tym.. (2)

    ... zakup perfum.. jak można wybrać zapach przez internet?? No, chyba że kupujesz już znany produkt? Za próbki też każą płacić i do tego dochodzą koszty wysyłki.. ?? Umiarkowanie opłacalne. Tak samo podkład czy puder.. bez testera to zakup kota w worku.. Zresztą każda pani, korzystająca z w/w kosmetyków wie, że nawet zakup kosmetyków do makijażu w sklepie stacjonarnym, wiąże się z ryzykiem ponieważ dany produkt inaczej prezentuje się na skórze dłoni, inaczej na twarzy, a inaczej po kilku godzinach użytkowania. Póki co, jeszcze nigdy nie kupiłam żadnego kosmetyku w sieci. Nie mówię, że nigdy tego nie uczynię jednak obecnie preferuję zakupy stacjo

    • 11 4

    • A ja kupuję przez internet 90% kosmetyków

     Ale używam tych samych od lat tych samych, sprawdzonych kosmetyków od lat. Nie mam potrzeby zmiany marki za każdym razem, kiedy skończy mi się podkład, a w internecie wychodzi dużo taniej, nawet wliczając koszty wysyłki (która z resztą często jest darmowa).

     • 12 1

    • Dokładnie, dla mnie to jak kupowanie butów czy ciuchów albo okularów

     Możesz trafić, ale...

     • 1 1

   • Sprawdź w Empiku.

    • 0 0

  • Aktualizacja. Już wypchnął.

   • 0 1

 • (2)

  Nie cieszcie się tak bo skończy się tak, że Amazon zje wszystkich innych i tyle zostanie z e-commerce :)
  Będzie istniało kilka potężnych platform, które bedą kierować i wpływać na życie ludzi w każdym jego obszarze. Facebook, tweeter, insta, amazon i td. Wam się bedzie wydawać ze dokonujecie sami wyborów.

  • 76 14

  • Nie czytaj bzdur !

   • 7 18

  • to dlaczego więcej Polaków korzysta z allegro niż ebay?

   Dlaczego Allegro i inne sklepy a nie amazon? Dlaczego tyle osób korzysta z OLX?
   Szczerze, to 2 razy w zyciu kupiłem coś na amazon. Nie będzie aż tak źle ;)

   • 14 2

 • (1)

  Powodzenia dla wszystkich kurierów, współczuję Wam serio, ja jestem kurierem cateringowym i czasem się wkurzam jak nie mogę wejść gdzieś na osiedle strzeżone z małą paczuszką jedzenia, a co dopiero oni z tymi gabarytami. Szacun!

  • 92 2

  • Od dłuższego czasu listy przewozowe nie mogą być wystawione bez numeru odbiorcy przesyłki. Albo jest numer i się dodzwonisz, chyba że ktoś nie odbiera albo podano fałszywy, a wtedy jeśli nie mogę wejść na teren osiedla to nie doręczam

   • 14 0

 • Szukają ale wiecznie poganianych niewolników;) Jeszcze jakiś automat wyliczy, ze tankujesz o 2 setne częściej niż średnia pozostałych kierowców i ci obetną premie. Jesli chodzi o branże dowozów ekpresowych, jakieś tam pokrewne do lets deliver to dopowiem, ze kandydowalem kiedys na stanowisko kogoś w rodzaju dyspozytora. Kilkuetapowy etap rekrutacji zwieńczony info, ze dostane 2000 na reke na zleceniu, system pracy 24/7;)

  • 83 1

 • (5)

  za 15 zł kierowca, za 12 zł p. sortowni praca od 23-04 na zlecenie w magazynie umiejscowionym na takim zad**iu, że trzeba brać taxi, bo w tych godzinach nic tam nie jeździ. Skończyli się profesjonaliści ze wschodu? Czy nie chcą pracować za tak oszałamiające stawki?
  Zarobki w przedziale od 2 do 5 tys. zł na rękę - czyli jakie? w handlu też można zarobić od 1800 do 1.000.000 ile osób zarabia pierwszą kwotę, a ile drugą?
  2.000 na zleceniu - 5000 na działalce z własnym samochodem czyli po odliczeniu wszystkich kosztów i kar umownych zostanie może z 1000 zł.
  "Dobry pracownik może liczyć na umowę o pracę, jednak popularne są także umowy zlecenie oraz zakładanie działalności gospodarczych przez pracowników." - dobry czyli jaki jeżdżący 20/24? Popularne UZ :D ? skoro tylko takie są oferowane to są popularne....

  • 120 2

  • Jeśli 5000 na reke (3)

   To znaczy że na rękę . Jeśli ktoś ma swojego busa to dla niego na rękę oznacza po opłaceniu ZUS , paliwa , podatku .

   • 5 15

   • tak wiem co znaczy netto czyli to wasze "na rękę"
    Tylko dalej zostają kary umowne dla ciebie jako podwykonawcy.
    Znasz kuriera zarabiającego 5 tys? W trójmieście doprecyzujmy w Warszawie to może, ale tam wynajęcie kawalerki zaczyna się od 2500
    Tak dla ciekawostki dodam, by otrzymać te 5000 zł trzeba mieć brutto ok 7-9 tys w zależności czy UoP czy B2B.

    • 30 0

   • Niee teoretycznie 5000 zostaje ci po opłaceniu kosztów uzyskania przychodu. Z tych 5 masz jeszcze opłacić księgową, paliwo i auto. Firma, która płaci ci brutto ma na to wylane

    • 21 0

   • a gdzie OC , amortyzacja itd

    • 0 0

  • Takie warunki mają dla leszczy potrzebnych na święta. Obsługuje nasz kilku kurierów z wiodących firm i faktycznie, ciągle narzekają ale nie na kasę. A to program dziadowski i siada, a to dyspozytor kretyn i tak dalej.

   • 8 5

 • Byłoby szkoda, gdyby zastrajkowali.... Np tak przez 2 tyg nikt by paczki nie dostał. Szkoda tylko, że branżą na smyczy skleconej z umów zlecenie, beznadziejnych stawek, kar umownych...

  • 60 1

 • Szacun (1)

  Szacunek dla kurierów to ciężka robota

  • 95 1

  • ciężka jak

   1kg

   • 1 4

 • Kurier

  Praca ciężka, zarobki nie rewelacyjne.. a roboty pełno... Prezes już zaciera ręce i liczy kolejne miliony... I dalej szukają ...

  • 68 1

 • Pan Prezes zaczynał od kuriera w terenie? (6)

  Lubię te ckliwe historie od pucybyta do milionera. O awansach pionowych. Lubuje się w nawijkach że pracowity zostanie doceniony. Pogadanki o rozwoju i awansach i legendy jak to z szeregowego wszedł do zarządu lub został dyrektorem. Chętnie bym poczytał o kurierze który został szefem firmy zaczynając od zera.

  • 121 1

  • Bf (1)

   Śmieszne zarobki dlatego uważam,że trzeba bojkotować takie firmy i siła rzeczy będą musieli płacić więcej ,zresztą wszędzie brakuje ludzi by pracowali za 2,5 3 tys

   • 16 1

   • A z drugiej strony wszyscy by chcieli przesyłki kurierskie za darmo od 100zł albo jeśli już płatne to za 10zł. Mentalność Kalego.

    • 12 7

  • ryj

   i tyraj

   • 5 3

  • Nie lubię (1)

   Ckliwych opowieści ale... Ja zaczynałem od porządkowania półek w jednym z urzędów gmin a dziś jestem dyrektorem generalnym w pewnym dość ważnym urzędzie centralnym. Uprzedzam pytania i złośliwości: nie, nie jestem partyjny, nigdy nie byłem, nie należę do żadnej grupy trzymającej władze ani nie przespałem się z żadnym politykiem

   • 4 11

   • Akurat w urzedach pracuja ludzie, ktorzy maja dwie lewe rece do wszystkiego i nigdzie indziej by ich nie przyjeli. Nie bez powodu mamy tak rozdmuchana budzetowke, bo na kazdy urzad na ktory przypada powiedzmy 100 osob, 50 generuje prace kolejnym 50.

    • 12 1

  • Taka branża

   Byłem kurierem przez 2 lata , a teraz mam ponad 10 aut w jednej z firm kurierskich. W tej branży ciężko by było być podwykonawca i mieć pracowników bez doświadczenia jako zwykły kurier. Branża ciężka i niewdzięczna ale dochodowa

   • 0 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.