• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kontrole ZUS u ciężarnych. Najważniejsze informacje

Aleksandra Wrona
13 listopada 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Zwolnienie lekarskie ma służyć regeneracji i powrotowi do zdrowia. Zwolnienie lekarskie ma służyć regeneracji i powrotowi do zdrowia.

"Ciąża to nie choroba" często słyszą kobiety, które w tym czasie korzystają ze zwolnienia lekarskiego. Trudno się z tym nie zgodzić, jednak - jak podkreślają lekarze - każdy przypadek trzeba traktować indywidualnie. Zasadność zwolnienia lekarskiego może skontrolować ZUS. Jak przebiegają takie kontrole i czy ciężarna na zwolnieniu rzeczywiście nie może opuszczać domu?



Zwolnienie lekarskie w ciąży



Czy ciężarne przebywające na zwolnieniu powinny być kontrolowane przez ZUS?

- Pacjentki muszą być świadome, że podstawą do wystawienia zwolnienia nie jest sam fakt bycia w ciąży, ale stan chorobowy. Pacjentka nie może żądać od lekarza zwolnienia lekarskiego, dlatego że jest w ciąży. Oczywiście lekarze często ulegają pacjentkom i wystawiają zwolnienia na życzenie pacjentki. Robią to z troski o pacjentkę lub z obaw, że w razie jakichkolwiek powikłań ciąży będą oskarżeni przez pacjentkę, że nie wysyłając jej na zwolnienie, przyczynili się do tych powikłań. Każde zwolnienie lekarskie powinno być wystawione po uprzednim zbadaniu pacjentki, a powody zwolnienia powinny być solidnie udokumentowane. W przypadku wystawiania zwolnień bez wyraźnych podstaw medycznych oraz nieprawidłowo prowadzonej dokumentacji medycznej lekarz jest narażony na utratę uprawnień do wystawiania zwolnień - tłumaczy Katarzyna Hytry, ginekolog, Medyczna Gdynia.
Decyzja o wystawieniu zwolnienia lekarskiego należy do lekarza, który musi wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności.

- Wpływ na powód wystawienia zwolnienia ma wiele czynników: dolegliwości odczuwane przez pacjentkę, wywiad położniczy pacjentki, stany chorobowe wikłające ciążę, zajmowane przez ciężarną stanowisko pracy itd. Niektóre dolegliwości ciężarnych utrudniają wykonywanie pewnych obowiązków. Czasami sam rodzaj pracy, jaką wykonuje pacjentka, i potencjalnie szkodliwe czynniki, na które jest w pracy narażona, obligują lekarza do wystawienia zwolnienia. Teoretycznie pracodawca powinien zapewnić ciężarnej pracownicy bezpieczne warunki pracy, jednak nie zawsze jest to możliwe, a najlepszym wyjściem pozostaje wysłanie pacjentki na zwolnienie lekarskie - mówi Katarzyna Hytry, ginekolog, Medyczna Gdynia.

Rodzaj zwolnienia lekarskiego w ciąży



Zwolnienie lekarskie może być wystawione z kodem 1 lub kodem 2, który określa rodzaj aktywności, który może być podejmowany przez pacjentki. Kod 1 (chory musi leżeć) oznacza, że ciężarna powinna przebywać w domu, a swoją aktywność ruchową ograniczyć do minimum. Posiadając zwolnienie z takim kodem, możemy wybrać się jedynie na wizytę lekarską lub badania. Kod 2 (chory może chodzić) oznacza, że pacjentki mogą wyjść z domu np. na zakupy lub spacer.

To właśnie kod drugi okazuje się być najbardziej problematyczny. Czy pod pojęciem zakupów należy rozumieć szybkie wyjście do najbliższego sklepu spożywczego, a może wyprawa do galerii handlowej po wyprawkę dla malucha też mieści się w tym pojęciu? Skoro dozwolone są spacery, to co z zajęciami sportowymi dla kobiet w ciąży? Z tymi wątpliwościami zwróciliśmy się do pomorskiego oddziału ZUS.

Kontrole ZUS w Trójmieście



Kontrole ZUS w ciąży to temat, który budzi wśród ciężarnych dużo emocji.

- Pierwszą kontrolę ZUS miałam w drugim miesiącu zwolnienia lekarskiego i trzecim miesiącu ciąży - wspomina Ania, nasza czytelniczka. - Nie było mnie wtedy w domu, ponieważ w tym czasie wyjechałam do rodziców. Mąż znalazł pismo w skrzynce na listy, a ja jeszcze w ten sam dzień napisałam do ZUS odpowiedź wyjaśniającą moją nieobecność. W trakcie ciąży miałam bardzo silne migreny, a nasi sąsiedzi akurat rozpoczęli remont, co pogarszało moje dolegliwości. ZUS przyjął moje wyjaśnienie, jednak do końca ciąży przy każdym kolejnym zwolnieniu odwiedzali mnie kontrolerzy, nawet w ostatnim tygodniu przed planowanym terminem porodu.
Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego, tłumaczy, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma ustawowy obowiązek systematycznie przeprowadzać dwa typy kontroli zwolnień lekarskich. Sprawdza prawidłowość ich wykorzystania oraz prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy.

Od początku stycznia do końca września gdański oddział ZUS (Oddział ZUS w Gdańsku i podległe mu placówki obsługujące: Gdańsk, Gdynię i Sopot oraz powiaty: gdański, kartuski, kościerski, kwidzyński, malborski, nowodworski, pucki, starogardzki, sztumski, tczewski i wejherowski) przeprowadził 5,2 tys. kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. W wyniku tych kontroli prawo do zasiłku straciło 390 osób. Kwota cofniętych zasiłków to ponad 953 tys. zł. Obejmowały one łącznie ponad 9,7 tys. dni.

Na zwolnieniu z kodem 2 kobieta może wyjść do sklepu lub na spacer. Na zwolnieniu z kodem 2 kobieta może wyjść do sklepu lub na spacer.
Jak wyglądają takie kontrole i czy odbywają się tylko w godzinach pracy?

- Pracownicy ZUS sprawdzają, czy chory wykorzystuje zwolnienie, a tym samym świadczenia związane z chorobą zgodnie z jego przeznaczeniem. Nie może on w jego trakcie wykonywać czynności, które są niezgodne z zaleceniami lekarza i mogą utrudnić powrót do zdrowia. W trakcie takich kontroli odwiedzają oni chorych, ale przede wszystkim analizują zapisy w systemach informatycznych. Jeżeli zostaną stwierdzone nieprawidłowości, to ZUS wstrzymuje wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało wypłacone, nakazuje jego zwrot. Gdy kwota nienależnie pobranych świadczeń nie zostanie zwrócona w ciągu miesiąca, podlega potrąceniu ze świadczeń z ubezpieczeń społecznych albo jest dochodzona na drodze egzekucji. Kontrolę można przeprowadzić w miejscu zamieszkania lub czasowego pobytu pracownika, a także w miejscu pracy. Pracownicy przeprowadzający kontrolę mają upoważnienia oraz legitymacje. Nie ma ograniczeń co do momentu kontroli - mówi Krzysztof Cieszyński, ZUS.
Co ciekawe, taką kontrolę mogą przeprowadzić także pracodawcy, którzy zatrudniają co najmniej 20 pracowników. Pracodawca, który jest osobą fizyczną, może tę kontrolę przeprowadzić sam, zlecić jej przeprowadzenie innemu pracownikowi lub firmie zewnętrznej.

Wyjazd na zwolnieniu lekarskim



Czy kobieta na zwolnieniu lekarskim może wyjechać np. na kilka dni do rodziców mieszkających w innym mieście?

- Adres, pod którym ubezpieczony będzie przebywać w czasie zwolnienia lekarskiego, znajduje się w zwolnieniu lekarskim. Chory ma obowiązek poinformować pracodawcę oraz ZUS o zmianie miejsca pobytu w trakcie niezdolności do pracy w ciągu trzech dni. Jeżeli nie przekazał lekarzowi informacji o swoim miejscu pobytu w czasie zwolnienia lekarskiego, które jest inne niż adres zamieszkania, albo nie poinformował o zmianie miejsca pobytu w trakcie niezdolności do pracy w terminie trzech dni od tej zmiany i w związku z tym osoby kontrolujące nie zastały go pod wskazanym adresem, uznaje się, że niewłaściwie wykorzystywał zwolnienie lekarskie - tłumaczy Krzysztof Cieszyński, ZUS.
A co z wakacjami?

- Ciężarne pacjentki przebywające na zwolnieniu lekarskim nie powinny podróżować. Sama ciąża nie jest przeciwwskazaniem do lotu samolotem czy w ogóle podróżowania, jednak lekarz wystawiając zwolnienie, zaznacza, pod jakim adresem przebywa ciężarna. W razie ewentualnej kontroli ZUS pacjentka ryzykuje utratę zasiłku. Oczywiście to nie znaczy, że pacjent musi przez całą dobę przebywać w domu. Teoretycznie w przypadku, kiedy pacjentka wybiera się na wyjazd wakacyjny, powinna zgłosić się do lekarza po zaświadczenie o braku przeciwwskazań do podróżowania - dodaje Katarzyna Hytry, ginekolog, Medyczna Gdynia.

Aktywność na zwolnieniu lekarskim



Kod 2 na zwolnieniu lekarskim oznacza, że pacjentka może chodzić. Jak to interpretować? Czy kobieta może wybrać się np. na spacer, zakupy, wizytę u psychologa, zajęcia sportowe dla ciężarnych?

- Osoba niezdolna do pracy z powodu choroby, niezależnie od tego, czy lekarz na zwolnieniu lekarskim wskazał, że "chory powinien leżeć" albo, że "chory może chodzić", powinna powstrzymać się od wykonywania czynności sprzecznych z celem zwolnienia lekarskiego, w szczególności takich, które mogą przedłużyć okres niezdolności do pracy. Czas zwolnienia powinna wykorzystać na powrót do zdrowia. Osoba niezdolna do pracy może wykonywać zwykłe czynności życia codziennego oraz czynności związane z jej stanem zdrowia, np. może udać się do apteki, do sklepu po codzienne zakupy żywności, na badania lub wizytę u lekarza. Także wyjście na spacer w ramach rekonwalescencji - w okresie zwolnienia lekarskiego z adnotacją lekarza "chory może chodzić" - jest okolicznością usprawiedliwiającą nieobecność podczas kontroli. Spacer, zwłaszcza zalecony przez lekarza, nie jest bowiem działaniem sprzecznym z celem zwolnienia lekarskiego.

Do kwestii aktywności w przypadku kobiet w ciąży podczas zwolnienia lekarskiego Zakład Ubezpieczeń Społecznych podchodzi indywidualnie. To, co dla jednej przyszłej mamy jest korzystne dla zdrowia, dla innej może się okazać ryzykowne. Wszystko zależy od stanu zdrowia i zaleceń lekarza. Jeśli ciąża nie jest zagrożona, a lekarz nie widzi przeciwwskazań, kobieta może korzystać z aktywności fizycznych dostosowanych do jej stanu. ZUS w takim wypadku podczas kontroli będzie brał pod uwagę opinię lekarza i dotychczasową dokumentację medyczną. Co jednak ważne: nie należy zwolnienia lekarskiego w czasie ciąży traktować jako dodatkowego urlopu - przestrzega Krzysztof Cieszyński, ZUS.

A jak do kwestii aktywności fizycznej podchodzą lekarze?

- Z założenia pacjentki przebywające na zwolnieniu nie powinny uprawiać sportu. Nie zapominajmy o przyczynach wystawienia zwolnienia - jeśli wystąpiły okoliczności, objawy chorobowe, które nie pozwoliły pacjentce na kontynuowanie pracy, to tym samym powinna ograniczyć ona swoją aktywność fizyczną. Czasami jednak, w pewnych przypadkach, umiarkowany wysiłek fizyczny jest zalecany - mówi Katarzyna Hytry, ginekolog, Medyczna Gdynia.

Kontrola ZUS... i co dalej?



Co powinna zrobić kobieta, której nie było w domu podczas kontroli?

- Nieobecność w miejscu zamieszkania lub pobytu w czasie przeprowadzania kontroli nie musi oznaczać niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy - uspokaja Krzysztof Cieszyński, ZUS. - Jeżeli chory poda uzasadniony powód swojej nieobecności, np. wizyta u lekarza, odbywanie rehabilitacji itp., nie można uznać, że zwolnienie lekarskie było wykorzystywane nieprawidłowo. Jeżeli jednak nie udzieli wyjaśnień lub ich odmówi, uznaje się, że niewłaściwie wykorzystywał zwolnienie lekarskie. Usprawiedliwieniem nieobecności nie może być zmiana miejsca pobytu w czasie niezdolności do pracy, jeśli pracownik o tej zmianie nie poinformował w terminie trzech dni.

Miejsca

Opinie (239) ponad 20 zablokowanych

  • (2)

    Wszyscy płacimy za te pseudo chore ciąże!!!!

    • 21 25

    • a ty to się chyba urodziłeś z tej ciąży zdrowej-pracującej i dlatego taki tępy jesteś (1)

      • 9 9

      • A ty co jesteś taki ostry, ostra???

        • 3 1

  • Każde zwolnienie powinno być sprawdzone (3)

    Bo prawda jest taka że ciąża to nie choroba. Ludzie chorzy na raka pracują a tu ledwo test ciążowy zrobi i ona już chora i już zwolnienie. Wasze matki i babki pracowały do samego końca i jakoś dzieci zdrowe są i mało która na zwolnienie poszła. Tak samo powinien skończyć się ten cyrk w postaci eskorty policji do szpitala. Rodzisz to wezwij pogotowie numer 112.

    • 37 48

    • Od razu głupote wciskają że z nogami w górze muszą leżeć

      • 0 1

    • Masz jakies dziecko? Pogotowiem do porodu? Karetek by zabraklo :) No i w imie czego moja zona miala jezdzic SKMka do pracy do konca? Dla tych 1800PLN?

      • 4 3

    • Ludzie chorzy na raka pracują bo są głupi. Też byłam na chemii to wiem. I też byłam tak głupia. Ledwo chodziłam ale do pracy szłam. W imie czego? Zamiast dobrze zniesc leczenie i dbac o siebie balam sie o utrate pracy.

      To tym bardziej majac pod sercem nowe zycie mamy sie katować dla niecalych 2000 tysiecy zlotych? Wiele kobiet pracuje fisycznie i co wtedy?

      • 5 1

  • 7,5%

    Siedem i pół procenta zakwestionowanych zwolnień?
    To chyba nie jest źle, chyba, że z kontrolującymi ;)

    • 2 5

  • W razie poronienia po otrzymaniu pisma z zus radze udac sie do sadu i oddzielnie pozywac tez konkretnego pracownika zus

    • 33 18

  • Po operacji i pobycie w szpitalu. (2)

    Szczytem była kontrola mojego zwolnienia świeżo po operacji ginekologicznej. Dostałam wezwanie na wizytę do ZUS. Czy ktoś tam czyta te zwolnienia skąd są i na jaką chorobę?

    • 27 5

    • Ja miałam to samo,kontrola tydzień po operacji i zwolnienie ze szpitala.

      • 9 0

    • Czy ZUS ma w ogole prawo do takich kontroli? Niech sobie to z NFZ wyjasnia jesli nie wierzy lekarzom. A jak sie nie podoba to niech po prostu przestanie pobierac skladki.

      • 6 0

  • (2)

    Biorą L4 i do Egiptu..... Takie są chore. Oczywiście nie wszystkie. Ja pracowałam i wcale nie żałuję. Przecież byłam w ciąży a nie chora.

    • 20 23

    • (1)

      Niektóre kobiety jednak są chore w ciąży, a do tego zdecydowana większość nie jeździ do Egiptu na wczasy
      Halo pobudka. Ty to nie wszyscy, wszyscy to nie ty

      • 15 7

      • Napisalam że nie wszystkie , ale część tak robi i dlatego kontrole są zasadne .

        • 8 3

  • porąbalo was w tym trojmiasto.pl z tym wycinaniem normalnych wypowiedzi???
    Szowinistyczne wam jakos nie przeszkadzaja. banda glupkow.

    • 15 3

  • Rodzina tzn. mama, tata i dzieci są skarbem narodowym, są przyszłością Narodu (2)

    wszystkie działania przeciw rodzinie kobieta + mężczyzna + dzieci jest pluciem na Konstytucję

    • 13 17

    • A to niby do czego było, chyba nie ten artykuł

      • 6 0

    • Rodziny w których ojciec krzywdzi swoje dzieci a matka nie reaguje bo przecież to jest żywiciel rodziny też są według Ciebie skarbem narodowym?

      • 6 3

  • (1)

    Do roboty lenie, do 30 tygodnia spokojnie można pracować.
    Są oczywiście uzasadnione wyjątki.

    • 13 29

    • Zanim kogoś obrazisz w internecie ( bo oczywiście anonimowo łatwiej) to weź użyj szarych komórek

      • 2 0

  • (9)

    Jestem w 5 mcu, do 4 mca wymiotowalam od rana do wieczora, mimo to pracuje.. nie jest przyjemne kiedy masz prace biurowa z kontaktem z klientem.. mdlosci w pracy mnie wykanczaly.. teraz dochodzi straszny bol plecow i migreny.. jestem ciekawa kto taki twardy dalby rade.. i szczerze mowiac mysle juz o zeolnieniu bo taki pracownik jest tylko kula u nogi.. zero satysfakcji z takiego pracownika..

    • 26 12

    • Nie płacz już i do roboty

      • 2 23

    • Przesadzasz!!!!

      • 2 16

    • Brawo

      Jesteś bohaterką, należy Ci się nagroda

      • 4 3

    • popieram ,też chodziłam

      • 0 2

    • Pracodawca jest z Ciebie dumny (2)

      potrzebuje takich żołnierzy do pracy ;-)

      • 4 0

      • (1)

        Glupia jestes. Wybacz ale tak uwazam. Ciagle mdlosci niejedna zaprowadzily pod kroplowkę. Masz dbac o siebie i przygotowywac sily do porodu. Ale to sie rozumie dopiero jak sie urodzi

        • 7 1

        • Kobiety w UK jakoś nie narzekają..

          • 1 1

    • takiego przechodzenia ciąży nie życzę nikomu, chyba tylko kontrolerom ZUS

      • 0 0

    • Ooo

      To idź na zwolnienie. Co ci da że będziesz siedzieć w pracy? Satysfakcję szefa z niewartosciowego pracownika? Ja jestem w 17 i mecze się strasznie. Siedzę na urlopie, a potem idę na l4

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane